Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάιος 03, 2024, 07:26:01 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Επιλογή νέου αεροβόλου (έρευνα)
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 23   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Επιλογή νέου αεροβόλου (έρευνα)
Αποστολέας Μήνυμα
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4304



« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 01:24:17 πμ »

Με ενδιαφέρει να μπορώ να ρίχνω και όρθιος αλλά και από πάγκο (και τα δύο δηλαδή... Σαρκασμός)

Θα μου άρεσε να μπορώ να ρίχνω και μακρυνές βολές.

Για διόπτρα το βλέπω, καθώς έχω ήδη ένα τουφέκι με ανοικτά σκοπευτικά και θα ήθελα να έχω και εμπειρία με οπτικό..  Σαρκασμός

Βασικά από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα και όσα έχω δεί νομίζω ότι στο τέλος θα πάρω κάποιο τουφέκι με σταθερή κάννη. Ίσως κάποιο weihrauch ή air arms...

Θα δείξει!!! Έχω δρόμο ακόμα...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Επίσης, τί βολεύει περισσότερο με δεδομένο ότι παίζουν και οι μακρυνές βολές; 12 ποδόλιβρα ή παραπάνω; Ή δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία;


Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά σταθερής και όρθιος δεν το βλέπω....Μα καθόλου λόγω βάρους...Αν βάλεις και οπτικό πάμε στην σφαίρα της φαντασίας Έκπληξη Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
L4z4r0s
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 422



« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 02:44:07 μμ »

Υπάρχει τότε κάποια εναλλακτική που να επιτρέπει και τις βολές  εκ του ορθίου που να είναι εξίσου καλή με τα σταθερής κάννης;

Για παράδειγμα, ένα hw95 ή ένα hw98 κάνουν για εξίσου μακρινές αποστάσεις;
Καταγράφηκε

-
-

                    "Μες στους γύρους των κύκλων τα πάντα
                      φεύγουν, έρχοντ’, αλλάζουν, είν’ ίδια..."

Umarex/Browning X-blade .177
ΒΑΜ 19-18 .22

Tank! · Seatbelts · Yoko Kanno https://www.youtube.com/watch?v=UFFa0QoHWvE
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 03:07:02 μμ »

Υπάρχει τότε κάποια εναλλακτική που να επιτρέπει και τις βολές  εκ του ορθίου που να είναι εξίσου καλή με τα σταθερής κάννης;

Για παράδειγμα, ένα hw95 ή ένα hw98 κάνουν για εξίσου μακρινές αποστάσεις;

Κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα για μακρυνές βολές...  Κλείσιμο ματιού

Αλλά, όρθιος και μακρυνές βολές, δύσκολο... Για την ακρίβεια, μόνο ένας κάνει, ο ΝΙΚΟΣ και μάλιστα με ανοικτά σκοπευτικά... Σε ενδιάμεσες αποστάσεις, όρθιοι και με ανοικτά, είναι 2-3... Οι υπόλοιποι καθόοοοομαστε...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 04:15:07 μμ »

Μην λετε για τον Νικο , ειναι περιπτωση  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 04:23:31 μμ »

Το καλύτερο παιδί...  Άνεση    ...και με μάτι, που βλέπει το καλυκάκι στα 100μ, που εγώ δεν το βλέπω καλά καλά με οπτικό...  Κλείσιμο ματιού

Και το καλύτερο... Όταν ρίχνει, βάζει διαφορετικά είδη σφαιράκια στην κωλότσεπη και ρίχνει όποιο πιάσει στην τύχη, για να έχει σασπένς η βολή...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 04:30:52 μμ »

Δεν θα ξεχασω αν και το εχω πει αρκετες φορες , τον Νικο να ριχνει με ανοιχτα το 30αρι μου και να βγαζει το καλυκακι απο το υποβρυχιο στα 50 μετρα  στο Σχιστο .
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 04:32:02 μμ »

Δεν παίζεται ρε σου λέω... άαααλλο πράμα...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 04:37:48 μμ »

Δεν παίζεται ρε σου λέω... άαααλλο πράμα...  Κλείσιμο ματιού

Και εγω για να καταφερω κατι , εφτιαξα και γυαλια αλλα δεν ειδα κατι που να εκανε διαφορα απο οτι εριχνα .
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 04:54:37 μμ »

καλα τα λετε,αλλα αεροβολισμος και αεροβολα στην Ελλαδα (και γενικοτερα στον κοσμο) δεν ειναι το φορουμ μας (η' μαλλον οι λιγοι συμετεχοντες) και τα λοιπα φορα μονο.
ουτε τα αεροβολα που πωλουνται ειναι οι δεκαδες,αντε εκατονταδες των μελων των φορουμ. ουτε οποιος πιασει τουφεκι (οποιουδηποτε ειδους) στα χερια του για πρωτη φορα  στη ζωη του,το πρωτο πραγμα που κανει ειναι να καρεκλοτραπεζωθει,να σακουλιαστει,η' οτι αλλο. αντε αν εχει παει στρατιωτης να την ξαπλαρει...  Στριφογύρισμα ματιών
τα αεροβολα που πωλουνται πλειοψηφικα ειναι αυτα των απανταχου κυνηγομαγαζων και η φυσιολογικη σταση που ερχεται αυθορμητα στον καθενα και προσπαθει να κανει τις πρωτες του βολες ειναι εκ του ορθιου σε καποιο τενεκεδακι  Άνεση .
να μην τα ξεχναμε αυτα παρακαλω και να μην εγκλωβιζουμε/κατευθυνουμε/συμβουλευουμε κτλ, απαντες συμφωνα με τα δικα μας πιστευω-θελω-μπορω. ιδιαιτερα δε αν καποιοι το βλεπουν σαν εξασκηση/προπονηση για αλλου ειδους χρησεις αν και οταν (ποτε να μην χρειαστουν καμια τους...  Αναποφασιστικότητα  Λύπη ) . ακομα και αθλητικα/αγωνιστικα να το δεις μονο το BR θελει την ανεση του. στο FT και τα ολυμπιακα αθληματα σε τρωει η ορθοστασια και σε καμια περιπτωση δεν ειναι πουπουλα τα οπλα τους ...  μια χαρα κεντρα κοβουνε ομως και στα δεκα και στα 55. και με ανοιχτα και με διοπτρες.
μαλλον μειονεκτικα και ντροπη θα επρεπε λοιπον κατ εμε να νιωθουμε οσοι ειμαστε κουλοι,αχρηστοι , η' τεμπεληδες να ριξουμε ορθιοι και οχι να νιωθουμε κουλ και να το παρουσιαζουμε σαν απολυτα φυσιολογικο,η' σαν κανονα.
παρεες που μοιραζομαστε κοινα γουστα,αλλα ολοι μαζι αποτελουμε μια παρα πολυ ωραια εξαιρεση ειμαστε. τα οπλα στην μεγαλη τους πλειοψηφια ειναι φτιαγμενα και προοριζονται για θηρα. τα υπολοιπα για σκοποβολη πεδιου και αλλα για εσωτερικου χωρου σκοποβολη. τυφεκια και πιστολια. σε ολες μα ολες (πλην  BR) τις περιπτωσεις,δεν κουβαλας μαζι σου και το σαλονακι σου. αντε να στηριξεις το χερι σου η' το οπλο επανω σε καποιο κορμο,κλαρι,το γονατο σου,κτλ.  Κλείσιμο ματιού    tx , 97αρια και λοιποι ''συγγενεις'' τους,εχουν κατα το παρελθον δρεψει-και εξακολουθουν να το κανουν- του κοσμου τα κυπελλα σε FT και HFT.  νομιζω?  πως λοιπον λεμε στους νεοτερους οτι αυτο ειναι για καθιστο και το αλλο για ορθιος? μην τρελαθουμε τωρα. μπραβο(!) και ματαξαναμπραβο στον Νικο και στα αλλα παιδια που τα καταφερνουν αριστα με ανοιχτα και ορθιοι,αλλα αλλο το ματι τους το γερακισιο που βλεπει το καλυκακι στα 100 και το πετυχαινει και αλλο η σταση βολης. το μεν πρωτο ειναι γενετικη/και λιγη καλη φυσικη κατασταση. το να ριχνεις ορθιος ομως ειναι δουλεια και λιγο μυαλο/προσαρμοστικοτητα. που αν δεν ειμασταν τεμπεληδες και φιγουρατζηδες του κεντρου θα επρεπε να το κανουμε ολοι.

Κωστα,αυτο που σου κανει κλικ κυριως και αυτο που σηκωνει η τσεπη σου να παρεις παλικαρι μου και τα υπολοιπα αν γουσταρεις πολυ το αεροβολο και δεν βαρεθεις θα τα βρεις και μαθεις ολα.
(γνωμη μου ολα ετσι? ελπιζω να μην προσεβαλα κανεναν. εξαλλου σε πρωτο πληθυντικο γραφω...) 

 Χαμόγελο Φιλί Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2021, 05:00:49 μμ από Thanos.L » Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 06:56:59 μμ »

Θάνο...  Χαμόγελο


http://wfks.gr/index.php?topic=11756.0


Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
GEORGE DAMASKOS
Αρχικαψοπόστης v2.2
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7785



« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 06:57:32 μμ »

Δεν παίζεται ρε σου λέω... άαααλλο πράμα...  Κλείσιμο ματιού

Και εγω για να καταφερω κατι , εφτιαξα και γυαλια αλλα δεν ειδα κατι που να εκανε διαφορα απο οτι εριχνα .
....
Καταγράφηκε
GEORGE DAMASKOS
Αρχικαψοπόστης v2.2
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7785



« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 07:55:09 μμ »

Υπάρχει τότε κάποια εναλλακτική που να επιτρέπει και τις βολές  εκ του ορθίου που να είναι εξίσου καλή με τα σταθερής κάννης;

Για παράδειγμα, ένα hw95 ή ένα hw98 κάνουν για εξίσου μακρινές αποστάσεις;
.... Κανουν και παρα κανουν... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
            .... με τα ανοιχτα ειναι μπελας ειτε στο χαρτι ειτε στο καλυκακι... θελει δουλεια και υπομονη
            .... εχει χαβαλε περισσοτερο τρωει περισσοτερα μολυβια..αλλα εχει περισσοτερο ικανοποιηση.. Άνεση Άνεση Άνεση
            .... με το οπτικο τα πραγματα ειναι διαφορετικα
            .... με το καλυκακι αμα μαθεις το οπτικο ειναι ευκολοτερα πολυ τα πραγματα για στανταρ αποστασεις αεροβολου
            ..... 40-60μ..τωρα στο χαρτι με οπτικο ειναι καπως περιεργα..μπορει και να φας το οπτικο σου.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
            .... Τωρα στο ορθιος η καθιστος..??..εδω ειναι καθαρα το βολεμα που νιωθεις και η παρεα
            .... αμα εχει ερθει η στιγμη της τρελας του πάσινγκ γκέιμ με κανενα καλυκακι..ακολουθεις.. Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
            .... κακα τα ψεματα ομως...με το παντρεμα του οπλου με το οπτικο
            .... ειναι σαν γαμπριατικο κοστουμι ( φτου-φτου μακρια απο εμας).. Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
            .... η επιλογη ειναι δικια σου.. Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 10:36:53 μμ »


 Απορία Απορία

ολα στεκονται μια χαρα απο μονα τους. και αυτα που εγραψα εγω και αυτο που εβαλες εσυ .που δεν χρειαζοταν διοτι το φορουμ το διαβαζω στο συνολο του (καποια απο τα βιντεο που ποσταρονται δεν βλεπω διοτι ειναι πολυ μεγαλα,η δεν με αφορουν/ενδιαφερουν), οποτε και αυτα που μου εβαλες τωρα τα εχω διαβασει και τα θυμαμαι.   δεν ακυρωνουν κατι απο αυτα που εγραψα βρε Μανο, ουτε με βοηθουν να δω κατι με αλλο ματι (και τα δυο προβλημα εχουν εξαλλου..  Στριφογύρισμα ματιών Γλώσσα ). 
καλα κανεις ομως και βαζεις παλαιοτερα να διαβαζει καποιος που δεν τα διαβασε τοτε,καλα κανουμε και ποσταρουμε ολοι γενικα οτι ποσταρουμε.
 α! με μια ενσταση ομως . το τοπικ bench rest plinging,καλα εκανες και το δημιουργησες και ωραιο και διασκεδαστικο ειναι και ολα καλα. το πρωτο ποστ σου ομως με την φραση ''το παιχνιδι του φορουμ μας''  ειναι λιγο off ομως φιλε. ειναι το παιχνιδι μιας  παρεας που βρισκεται ειτε σε σκοπευτηρια , ειτε σε βουνα και διασκεδαζει πλειοψηφικα (οχι ολοι,ειπαμε....Νικος!  Μεγάλο χαμόγελο ) με αυτον τον τροπο. το φορουμ ομως δεν ειναι μονο αυτη η παρεα...  Στριφογύρισμα ματιών (βεβαια αμα το δουμε απο συμμετοχες στις συζητησεις...μαλλον μονο αυτη η παρεα ειναι...  Αναποφασιστικότητα Λύπη ) .  ουτε βεβαια και οσοι εχουν η' θελουν να αποκτησουν αεροβολο ειναι απαραιτητο να αρεσκονται στο συγκεκριμενο παιχνιδι. αυτο εγραψα και εγω πιο πριν ουσιαστικα,πλατιαζοντας ως συνηθως. να μην κοιταμε μονο τα δικα μας και να μην καλουπωνουμε (εξαιρουνται οι μπετατζηδες του φορουμ οσοι υπαρχουν  Σαρκασμός ).
με ελαχιστες εξαιρεσεις,λιγο δουλεια θελουν και ολα κανουν για ολα. δεν κατσανε κοτζαμ εργοστασια να φτιαξουν οπλα αποκλειστικα για  Ελληνες καρεκλοκενταυρους  Κλείσιμο ματιού .  εχουν στεναξει τα κορακοειδη, περιστεροειδη,τα σκιουροειδη,λαγομορφα και δεν ξερω εγω τι αλλο στο εξωτερικο απο τα tx ,τα 97αρια,77αρια κτλ. δεν τα στελνουν ''εν τοπω χλοερω,τοπω αναψυξεως'' απο το 2ο γραφειο...  Στριφογύρισμα ματιών . πως θα τους κολλησουμε εμεις τη ρετσινια μονο για καθιστους (και εμβολιασμενους ξεχασαμε να προσθεσουμε..  Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός ) ??   αυτο εγραψα.
θα κανουμε την αναφορα μας στο βαρος και ζυγισμα,αλλα ας πιασει και δοκιμασει ο καθενας πριν αποφασισει. και να μην ξεχναμε τον παραγοντα γουστο. το να σου αρεσει οπτικα αυτο που εχεις παιζει μεγαλο ρολο. μπορει οχι αμεσα βλητικα,αλλα εμμεσα αν σου φτιαχνει την διαθεση. νιωθεις καλυτερα-βαρας καλυτερα  Κλείσιμο ματιού  Χαμόγελο

ολα καλα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 10:54:41 μμ »

http://wfks.gr/index.php?topic=590.msg3394#msg3394
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
GEORGE DAMASKOS
Αρχικαψοπόστης v2.2
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7785



« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 11:03:47 μμ »

...... Μαγκες σε 100 ημερες πανω-κατω που ειναι να  βγει το νεο εμβολιο... Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
...... πιστευω καποια ακρη θα εχουμε βγαλει.... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 23   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: