Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάιος 03, 2024, 01:52:58 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Η αβάσταχτη ελαφρότητα...
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 16   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Η αβάσταχτη ελαφρότητα...
Αποστολέας Μήνυμα
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #150 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 03:36:17 μμ »

Αααα, μίλα ρε φίλε... υπάρχει προηγούμενο...  Κλείσιμο ματιού   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Χωμένο, όπως το έκανες, μια χαρά θα είναι...  Κλείσιμο ματιού  Άνεση
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #151 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 10:38:02 πμ »

καλημέρα boys,

Όπως σας έλεγα οι ρητίνες αργούν να σκηρύνουν τώρα το χειμώνα, οπότε η διόρθωση που έκανα στο κοντάκι μου δεν τριβόταν ακόμη.



Οπότε αποφάσισα να καταπιαστώ με τον ευθυγραμμιστή βολής για το ελαφροτούφεκό μου. Λόγω μικρής διαμέτρου αεροθαλάμου και κάνης δεν μου ταίριαζε στο μάτι να φτιάξω κάτι χοντρό, ας πούμε 30-35 mm, άλλωστε το τουφεκάκι μου είναι ήδη πολύ ήσυχο, οπότε κατέληξα σε ευθυγραμμιστή με εσωτερική διάμετρο σωλήνας 22 mm (~ 24 mm εξωτερική...)
Με συνοπτικές διαδικασίες, βασισμένος μόνο και μόνο σε αισθητικούς λόγους (να ταιριάζει με το υπόλοιπο λεπτεπίλεπτο καμάρι μου...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός) αποφάσισα και το μήκος του εξαρτήματος που είναι περίπου 13 εκατοστά...

Σε ένα κομμάτι μαύρο 25άρι acetal έκανα στον τόρνο. πολύ προσεκτικά κεντραρισμένη, μια τρύπα 6 mm, με μακρύ τρυπάνι (δεν είχα 5.5 mm μακρύ τρυπάνι δυστυχώς και βαρέθηκα να κολλήσω μια προέκταση σε ένα...). "Κέντρο" στην τρύπα αυτή έκανα στο ένα άκρο, μια πατούρα 30 mm βάθος και 14.7 mm διάμετρο. Μέσα στην πατούρα αυτή πρεσσάρισα το μαμίσιο βιδωτό άκρο της κάνης... Θα μπορούσα να έφτιαχνα ένα μακρύ μπρούτζινο σπείρωμα Μ10x1.0, αλλά δεν βρήκα τέτοιο κολαούζο στα ντόπια μαγαζιά και θα έπρεπε να περιμένω τρεις μέρες να μου έρθει από την πρωτεύουσα, οπότε άκυρον...

Το μαμά άκρο έγινε κυριολεκτικά ένα σώμα με το acetal και το σημαντικότερο, κεντράρισε άριστα στην κάνη του μικρού μου artemis...







Έδεσα κέντρο-κέντρο το acetal στο τορνάκι μου και το κατέβασα στα 22 mm. Έκανα και μια πατούρα μπροστά, για ένα o-ring που θα συγκρατεί την εξωτερική σωλήνα του εξαρτήματος στην θέση της...



Κάνοντας κάποιες τρύπες αρχικά, με ένα φρεζάκι στο dremel, διαμόρφωσα στο χέρι σε κάνα μισάωρο ένα monocore εσωτερικό, με τέσσαρους άνισους σε όγκο θαλάμους, με τον πρώτο να είναι σαφώς μεγαλύτερος από τους άλλους...












Σε ένα "ανθρακονημάτινο" τουφεκάκι αξίζει και μια χειροποίητη ανθρακονημάτινη σωλήνα στο μουγκαφωνικό του σύστημα... Με προσοχή εμπότισα με ρητίνη και -ένα ακόμα- πινελάκι, ένα ύφασμα (plain 160 gr/m2, ίδιο με του κοντακιού...) και το τύλιξα προσεκτικά, για να μην χαλάσω τα "νερά" του υφάσματος, έξι-εφτά στροφές γύρω από έναν κερωμένο αλουμινοσωλήνα εξωτερικής διαμέτρου 22 mm...
Το εξαέρωσα "πατώντας" το με λίγη μονωτική ταινία και το άφησα στη ζέστη του σπιτιού, όλο το βράδυ...









Το ξεκαλούπωσα σήμερα το πρωί, οπότε και απέκτησα ένα πολύ ανθεκτικό και πανάλαφρο ανθρακονημάτινο εξωτερικό σωληνάκι για το ησυχαστήρι μου...







Κομμένο στο σωστό μήκος και κατεβασμένο στην σωστή εξωτερική διάμετρο, θα μείνει κάτω από 9 γραμμάρια, οπότε το συνολικό βάρος του ευθυγραμμιστή μου θα είναι στα 40 σχεδόν γραμμάρια...

Θα το τελειώσω και θα το εκτιμήσω ηχητικώς και βλητικώς το απόγευμα, αν προλάβω...


Χτες παρέλαβα μέσω speedex, το Γερμανικό πακέτο βοηθείας...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Νόμιζα πως μου στείλανε κατά λάθος κάνα ζευγάρι παπούτσια, όμως μέσα σε άφθονο αφρώδες υλικό συσκευασίας ήταν ο ρεγουλατόρος και η μπροστινή τάπα για το τουφεκάκι μου...





Με χαλάει λίγο που το οργανάκι λέει Diana, αλλά τι να κάνουμε... Παρατηρήστε ότι η πράσινη περιοχή για το Diana stormrider είναι 200 bar, ενώ για το artemis η πράσινη περιοχή είναι 220 bar...







το regulator του altaros συνοδεύεται από τον αλουμινένιο "σπρώχτη" και από ένα σετάκι ανταλλακτικά o-rings...



και είναι σχεδόν 71 γραμμάρια...



Ήρθε ρυθμισμένος στα 100 bar και εκεί σκοπεύω να τον δοκιμάσω αρχικά...



Η μπροστά τάπα-quick fill-μανόμετρο ζυγίζει κάτω από 50 γραμμάρια...



Δεν πρόλαβα να μετρήσω το plenum και τον συνολικό όγκο του altaros, αλλά θα το κάνω το απόγευμα για να δω πόσος όγκος αέρα παραμένει προς χρήση μετά την τοποθέτησή του...


Αυτά προς το παρόν... 


see you later alligators...







Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #152 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 10:48:36 πμ »

Τέλειο γίνεται...  Κλείσιμο ματιού   Άνεση Άνεση Άνεση

ΥΓ.  Μήπως ήθελε και μια πατούρα για Ο Ρινγκ και πίσω, στον ευθυγραμμιστή βολής...;   Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #153 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 11:35:31 πμ »

Μανώλη ο ευθυγραμμιστής μου μπαίνει αρκετά σφιχτά στην ανθρακονημάτινη εξωτερική σωλήνα... όπως πρέπει δηλαδή...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Αλλά θα του βάλω ένα λεπτούλι o-ring και πίσω

yes και στο τακουνάκι στην κάτω άκρη της λαβής... Ευκολάκι...
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #154 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 11:50:29 πμ »

 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4304



« Απάντηση #155 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 06:05:32 μμ »

Καλα αποτελέσματα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #156 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 09:55:20 μμ »

Μούγκαφον 35.6 γραμμάρια... αποδοτικότατο ηχητικά και σούπερ ευθυγραμμιστικά...    Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Είπαμε, όλα γίνονται...
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #157 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 09:56:37 μμ »

 Κλείσιμο ματιού   Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #158 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 11:04:15 πμ »

καλημέρες,

Μόλις σκλήρυνε τόσο που να τρίβεται καλά ο πανάλαφρος γκρίζος "στόκος" που χρησιμοποίησα για να διορθώσω το μπροστά μέρος του κοντακιού μου, τον διαμόρφωσα στο επιθυμητό σχήμα με ένα τάκο και 80άρι γυαλόχαρτο και αφού έτριψα πρώτα προσεκτικά επίσης με 80άρι το κοντάκι, επένδυσα όλο το εμπρός μέρος του με ένα υφασματάκι, προσεκτικά εμποτισμένο με ρητίνη...

Για να μείνει το κοντάκι ολόισιο, το έδεσα με την μοναδική του βίδα σε μια αλουμινοσωλήνα σωστής διαμέτρου...



 







Το άφησα στην ζέστη και προσεκτικά τέλειωσα τον ευθυγραμμιστή βολής του λιανοτούφεκου, που όπως βλέπετε έχει το "σωστό" μήκος και την "σωστή" διάμετρο, για να ταιριάζει με το υπόλοιπο λεπτοκαμωμένο και πανάλαφρο τουφεκάκι...









Στις παρακάτω φωτό φαίνεται καλά το monocore εσωτερικό από μαύρο acetal και το ανθρακονημάτινο εξωτερικό σωληνάκι...







Το εξωτερικό ανθρακονημάτινο σωληνάκι είναι λίγο κάτω από εξίμισι γραμμάρια...



Και ολόκληρος ο ευθυγραμμιστής βολής μου είναι 35.6 γραμμάρια...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός



Έριξα με δαύτον τρεις γεμιστήρες, με το όπλο να μην ακούγεται πλέον καθόλου και το POI να κατεβαίνει ελάχιστα (σχεδόν 1/4 του dot στα 38 μέτρα...) Το τουφεκάκι μου συνεχίζει τα καλά του γκρουπάκια, οπότε κύριοι ήμουνα μάλλον από τους τυχερούς και η Κινέζικη κάνη μου είναι απ τις "καλές"...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Να σημειώσω εδώ ότι αποφάσισα να κολλήσω το εξωτερικό σωληνάκι με το monocore acetal με ελάχιστη εποξική ρητίνη, μιας και θα χρησιμοποιηθεί μόνο στο καρβουνάκι μου, λόγω Μ10x1.0 σπειρώματος...


Σήμερα τα χαράματα, αφού ταισα τα ζωντανά μας, έκοψα τα περισσεύματα από τα ανθρακουφάσματα, έστρωσα ένα μίνι μπαλωματάκι σε μις προεξοχή που απ το τρίψιμο, είχε παρουσιαστεί ελάχιστα ο σκληρός αφρός και χωρίς να φαιρέσω τη σωλήνα ευθυγράμμισης, το άφησα στη λαμπρή λιακάδα μας για να σκληρύνει...









Το απόγευμα, αν προλάβω, θα το τρίψω λίγο και ίσως του τοποθετήσω το ρεγουλατόρο και την νέα μπροστά τάπα - μανόμετρο ...



Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #159 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 11:19:49 πμ »

Γαμάτο γίνεται το κοντάκι... και ο ευθυγραμμιστής είναι απίθανος...  Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #160 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 11:20:34 πμ »

Μέτρησα τον συνολικό όγκο του ρεγουλατόρου στα 17 cc, οπότε αν η Diana έχει δίκιο και ο αρχικός αεροθάλαμος είναι 100 cc, όπως αναφέρει στο site της (https://www.diana-airguns.de/produkte/detail/diana-stormriderr) τότε μετά την τοποθέτηση του ρεγουλατόρου του altaros, θα μείνουν 83 cc όγκου αεροθαλάμου για χρήση...

Μέτρησα επίσης το plenum του ρεγουλατόρου, που είναι 4.8 cc (στον "ρεγουλαρισμένο" όγκο, προστίθεται πάντα ο εσωτερικός όγκος της βαλβίδας...)



Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσει το ανθυποτουφεκάκι μου...  




Καταγράφηκε

to the deepest limits...
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #161 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 07:50:57 μμ »

ΠΡΟΛΑΒΑ...

Και το έτριψα (μέχρι 150άρι) και το μοντάρισα στο τουφεκάκι και έριξα τις τρεις τελευταίες γεμιστήρες ως αρεγουλάριστο και το ξεφούσκωσα ρίχνοντας κάμποσες ακόμη "κούφιες" και του έβαλα το ρεγουλατόρο και προφανώς την νέα μπροστά τάπα-μανόμετρο...
Δεν έριξα πολλές λόγω νύχτας, αλλά το ζουμί είναι ότι με ρυθμισμένο το SSG στα 3.5-4 mm ελεύθερη διαδρομή σφύρας, το καρβουνάκι μου ρίχνει με 800 fps +/-  3 fps...
Ακριβώς 12 fpe με τα FTT...

Σημειώνω εδώ ότι ο altaros "δείχνει" 100, ενώ το μαμά μανομετράκι κάτι λίγο πάνω από 90 bar...

Εκτιμώ οτι ανεβάζοντας λίγο το ρεγουλατόρο μπορεί να ανέβει πολύ, αλλά ο στόχος μου εξ αρχής ήταν τα 12 fpe,  οπότε το μόνο που θα κάνω είναι να μετρήσω την αυτονομία του...



Έτσι όπως είναι τώρα, είναι απλά σούπερ...

Βέβαια με την μετατροπή του κοντακιού μου για να χωνέψω τον υποφυλακτήρα, έφτασα στα 1922 γραμμάρια  άβαφτο ακόμα, οπότε έχασα τον αισιόδοξο στόχο του 1900, αλλά δε με νοιάζει...


Φωτό αύριο...


Κίσις    Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός




Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4304



« Απάντηση #162 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 08:52:19 μμ »

 Άνεση Άνεση Άνεση Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #163 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 09:01:22 μμ »

Ριξε μεχρι να βγεις απο reg, μετρωντας παντα
Εαν οταν βγεις ανεβει η ταχυτητα  για 2-3 βολες, τοτε ειναι ψηλα ο reg
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #164 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 09:07:36 μμ »

Ντροπή... 1922 γραμ...και άβαφο... ;   Στριφογύρισμα ματιών     Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα

Άσε μας ρε φίλε... μας δουλεύεις κιόλας...;   Σαρκασμός 

Απλά είναι γαμάτο...  Άνεση Άνεση Άνεση

Και μην πειράζεις τον ρεγκ... Μπορεί να θελήσεις να το ανεβάσεις λίγο (και ας χάσεις βολές)... και τότε θα τα θέλεις τα 100 του ρεγκ...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.

Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 16   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: