Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάιος 06, 2024, 04:52:41 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Βελτιώσεις σε όπλα ελατηρίου - gas ram
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 25   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Βελτιώσεις σε όπλα ελατηρίου - gas ram
Αποστολέας Μήνυμα
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:15:52 μμ »

Του φιλου μου του Αγγελου, τα 16 τα ειχε για πλακα όπως σου ειχα πει με το fac kit Άνεση Άνεση Άνεση

Πες μου ποσες σπειρες είναι το ελατηριο.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:20:26 μμ »

Η τσιμουχα ειναι  2 δεκατα  μεγαλυτερη απο την hw δηλ. πολυ ,  γρασο εβαλα αυτο που δινει σε ποσοτητα που λεει στις οδηγιες. Ανασκοπησεις το δινουν περιπου στα 15-16, και αντε η τσιμουχα η vortek μπαινει πολυ σφιχτα, η hw που μπαινει σωστα γιατι βγαζει 13; Δυο μερες τωρα  δεν βρισκω ακρη .

Δεν είναι και πολλά πράγματα που μπορεί να φταίνε και να κρατούν ένα αεροβόλο ελατηρίου σε χαμηλή δύναμη.
Άν θεωρήσουμε πως το ελατήριο είναι το σωστό, τότε οι αιτία πιθανόν να είναι, ο πολύ σφιχτός οδηγός στο ελατήριο, ή το πολύ και παχύρευστο γράσσο, ή η πολύ σφιχτή τσιμούχα.
Σίγουρα είναι κάτι απλό, όπως πάντα και δεν έχει βρεθεί ακόμα.
Καταγράφηκε
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:20:38 μμ »

Η τσιμουχα ειναι  2 δεκατα  μεγαλυτερη απο την hw δηλ. πολυ ,  γρασο εβαλα αυτο που δινει σε ποσοτητα που λεει στις οδηγιες. Ανασκοπησεις το δινουν περιπου στα 15-16, και αντε η τσιμουχα η vortek μπαινει πολυ σφιχτα, η hw που μπαινει σωστα γιατι βγαζει 13; Δυο μερες τωρα  δεν βρισκω ακρη .
Κωστα και η τσιμουχα του Διανα και του 90αριου ηταν 2/10 αλλα οτι ελεγαν οι Αμερικανοι
αυτο ηταν...
Εαν θυμασαι τι λεγαμε στο ΣΚ για το Φακ κιτ του Αγγελου,παραηταν Δυνατο....
Στο 98αρι μου που φοραει 12λιβρο κιτ ειναι ακριβως 12π/λ
Εγω θα το ανοιγα θα το καθαριζα και στην τσιμουχα θα του εβαζα το γρασσο το μαυρο(molly)..
Οι τσιμουχες οι vortek ειναι τρεχαλιαρες δινουν ταχυτητες,
Το 90αρι μου φοραγε vortek τσιμουχα,με τα ιδια Μπαρ σεταραμε 3 90αρια το δικο μου εριχνε 35-40
ποδια παραπανω απο τα αλλα...
Φανταζομαι εβαλες στην τσιμουχα αυτο το κιτρινοπο γρασσο που συνοδευει το κιτ Απορία??
Καταγράφηκε
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:25:41 μμ »

Του φιλου μου του Αγγελου, τα 16 τα ειχε για πλακα όπως σου ειχα πει με το fac kit Άνεση Άνεση Άνεση

Πες μου ποσες σπειρες είναι το ελατηριο.
Τι 16 ρε Χριστοφορε 18+ ηταν....αλλα δεν εριχνε καλα(βροντουσε)
Ανοιξε το Αεροβολο καθαρισε τα γρασσα απο τον κυλινδρο του οπλου,μην πειραξεις τα γρασσα του
ελατηριου του κιτ,γρασσαρισε την τσιμουχα με το γρασσο απο τα v-mach και θα δεις ταχυτητες !!!!!
Ριξε ομως καμια 500αρια σφαιρακια....
Στα 1000 σφαιρακια οι τσιμουχες αυτες ειναι ετοιμες...
Εκεινο που θα προσεξεις πριν βαλεις την τσιμουχα ειναι να γιαλοχαρταρεις τις γλυστρες που παιζει
το παπουτσακι εσωτερικα και το ανοιγμα της σκανδαλοθηκης εκει που πρωτο σφηνωνει η τσιμουχα οταν την βαζεις ,εκει τα μεταλλα του κυλινδρου εχουν ψιλογρεζακια (βαλε αρχικα 500αρι  και μετα 1000αρι
γιαλοχαρτο)  και λειανε τις γωνιες,θα μπει η τσιμουχα πολυ ποιο ευκολα....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2014, 11:32:28 μμ από kostas100 » Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:28:27 μμ »

Η τσιμουχα ειναι  2 δεκατα  μεγαλυτερη απο την hw δηλ. πολυ ,  γρασο εβαλα αυτο που δινει σε ποσοτητα που λεει στις οδηγιες. Ανασκοπησεις το δινουν περιπου στα 15-16, και αντε η τσιμουχα η vortek μπαινει πολυ σφιχτα, η hw που μπαινει σωστα γιατι βγαζει 13; Δυο μερες τωρα  δεν βρισκω ακρη .

Δεν είναι και πολλά πράγματα που μπορεί να φταίνε και να κρατούν ένα αεροβόλο ελατηρίου σε χαμηλή δύναμη.
Άν θεωρήσουμε πως το ελατήριο είναι το σωστό, τότε οι αιτία πιθανόν να είναι, ο πολύ σφιχτός οδηγός στο ελατήριο, ή το πολύ και παχύρευστο γράσσο, ή η πολύ σφιχτή τσιμούχα.
Σίγουρα είναι κάτι απλό, όπως πάντα και δεν έχει βρεθεί ακόμα.

Οδηγος + τοπ χατ Γιωργο εναι τεζα,το fac ελατηριο είναι 35 σπειρες.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #125 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:53:26 μμ »

Η σφιχτη τσιμουχα κοβει πολύ . Και αν μπαινει με σφυροκαλαμο τοτε αστα να πανε .
Γι΄αυτο με τη μαμα βγαζει τοσα , που εάν ριξεις καμια χιλιαδα θ΄ανεβει κι άλλο .
Το v mach λογω ότι είναι ποιο δυνατο ελατηριο , τη διαχειρίζεται λιγο καλυτερα τη σφιχτη τσιμουχα,
αφου εμενα χωρις καθολου προφορτιση εβγαζε 11ποδ περιπου,και ηταν πολύ σφιχτη .
Νομιζω ο Κωστας kallio ξερει τι κανει ως προς την τοποθετηση , και δεν είναι το πρόβλημα εκει.
Εχω ακουσει για πτωσεις από τσιμουχα της ταξης  4 ποδ , και εχω δει κι εγω στη πραξη παρομοια.
Κωστα αν θελεις βαλε κανονικα τη vortek τσιμουχα και ριξε  δυο τρια κουτακια να δεις.
Σιγουρα θ΄ανεβει αλλα δε ξερω ποσο . Στη τσιμουχα αφου είναι σφιχτη βαλε το γρασο της v mach .
Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #126 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:06:18 πμ »

Στα αμερικάνικα φόρα είναι αρκετές οι περιπτώσεις σε ΤΧ,προσπόρ και 97άρια
που με τοποθέτηση βόρτεκ παίζαν λίγο κάτω από τα 10 πδλβρα

Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #127 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:16:48 πμ »

Στα αμερικάνικα φόρα είναι αρκετές οι περιπτώσεις σε ΤΧ,προσπόρ και 97άρια
που με τοποθέτηση βόρτεκ παίζαν λίγο κάτω από τα 10 πδλβρα


Kωστα το 98αρι μου ειναι 12 ακριβως
το Diana 15+
Σιγουρα ειναι κατι απλο απο γρασσα, εαν φοραει το Φακ μαλλον θα χρειαστει κοψιμο σπειρες...
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #128 στις: Ιούνιος 17, 2014, 12:47:48 πμ »

Στα αμερικάνικα φόρα είναι αρκετές οι περιπτώσεις σε ΤΧ,προσπόρ και 97άρια
που με τοποθέτηση βόρτεκ παίζαν λίγο κάτω από τα 10 πδλβρα




Τι να πω Απορία Απορία Απορία,στο δικο μου το 30αρι από 5 ποδολιβρα πηγε 8.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #129 στις: Ιούνιος 17, 2014, 07:22:04 πμ »

Η τσιμουχα ειναι  2 δεκατα  μεγαλυτερη απο την hw δηλ. πολυ ,  γρασο εβαλα αυτο που δινει σε ποσοτητα που λεει στις οδηγιες. Ανασκοπησεις το δινουν περιπου στα 15-16, και αντε η τσιμουχα η vortek μπαινει πολυ σφιχτα, η hw που μπαινει σωστα γιατι βγαζει 13; Δυο μερες τωρα  δεν βρισκω ακρη .

Ποσο γρασο εβαλες ακριβως Απορία
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #130 στις: Ιούνιος 17, 2014, 08:31:50 πμ »

Η τσιμουχα ειναι  2 δεκατα  μεγαλυτερη απο την hw δηλ. πολυ ,  γρασο εβαλα αυτο που δινει σε ποσοτητα που λεει στις οδηγιες. Ανασκοπησεις το δινουν περιπου στα 15-16, και αντε η τσιμουχα η vortek μπαινει πολυ σφιχτα, η hw που μπαινει σωστα γιατι βγαζει 13; Δυο μερες τωρα  δεν βρισκω ακρη .

Ποσο γρασο εβαλες ακριβως Απορία
Στο κιτ το δικο μου και του Μπαρμπα δεν ειχε οδηγιες ειχε μονο λιγο κιτρινο γρασσο μαλλον
τεφλονουχο ,στο κιτ του Diana ειχε και ενα Ο-ρινγκ για την κανη...
Καταγράφηκε
Kallio
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


« Απάντηση #131 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:22:13 πμ »

Αν δεν ειχατε γραψει ποσες σπειρες ειναι το δυνατο ελατηριο θα εψαχνα για πολυ ακομα γιατι τα εχω κανει ολα, ξεγρεζαρισμα απο οπου περναει η τσιμουχα, ψιλογυαλισμα με αλοιφη του θαλαμου και του εμβολου, εχει ενα χαρτακι οδηγιων και δειχνει τα γνωστα σημεια, τσιμουχα-ελατηριο-οδηγο,και προτεινει να γρασαριστουνε με το 1/3 του περιεχομενου του γρασου (το κουτι εχει 2-3 cc) εγινε και αυτο μεχρι και η ρεκορντ λυθηκε και γυαλιστικε αλλα η τσιμουχα περασε πολυ δυσκολα, κοιταξα την παραγγελια, εχει τους κωδικους του fac kit,  ΑΛΛΑ το ελατηριο εχει 31 σπειρες, προφανως εστειλαν λαθος κιτ αφου οπως λετε εχει 35( δηλαδη αν θελει καποιος γυρω στα 13 πδλβ κοβει 4). Για να κανω εγω 2-3 χιλιαδες βολες μπακιανιβασιτσμουχα Στριφογύρισμα ματιών  θα περασει πολυς καιρος,  οποτε hw και 13 και πολλα ειναι για 12λιβρο οπως θα ελεγε και ο φιλος ο drakos, μεχρι να μου την δωσει να παω γι'αλλα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 17, 2014, 09:37:18 πμ »

Κωστα ασε το κιτ όπως είναι,μετα από 1000 βολες θα είναι στα 12 ποδολιβρα και θα εχεις ένα από τα καλυτερα 95αρια που παιζουν στο Σχιστο Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση.

Για ποδολιβρα φτιαξε άλλο οπλο και ασε το 95αρι ως εχει,δεν θα το μετανιωσεις Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #133 στις: Ιούνιος 17, 2014, 10:15:15 πμ »

Κωστα ασε το κιτ όπως είναι,μετα από 1000 βολες θα είναι στα 12 ποδολιβρα και θα εχεις ένα από τα καλυτερα 95αρια που παιζουν στο Σχιστο Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση.

Για ποδολιβρα φτιαξε άλλο οπλο και ασε το 95αρι ως εχει,δεν θα το μετανιωσεις Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
+10000000000000000000000000000
Aστο στα 12 με την vortek και δεν θα μετανιωσεις Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Δεν ειναι λιγα ...μια χαρα ειναι,,,λειτουργια ξυραφι,το οπλο θα ανεβει πολυ γρηγορα ριχτο και μην
ασχολεισε στις πρωτες 100-150 θα εχει φθασει 11+
Το 98αρι μου το εχεις ριξει, φοραει το ιδιο κιτ 12λιβρο (ειναι ιδιο με το 95αρι)και Μαμαει......
Τα αεροβολα δεν θελουν να βιαζεσαι, ριξε και να το απολαμβανεις αυτο θα παει μονο του,
 εκει που πρεπει ευκολα....
Εαν θελω να προσαψω κατι αρνητικο στις τσιμουχες Vortek ειναι οτι δεν βγαζουν αυτο το μαγικο
ΤΟΥΦ που βγαζουν οι v-mach κατα τα αλλα το Κιτ της vortek ειναι Φανταστικο και οι τσιμουχες
παρα πολυ καλες γρηγορες κα πολυ σταθερες στον χρονογραφο...
Διαβασε στο Θεμα με το 98αρι την Ταχογραφιση που εκανα με το Κιτ(φανταστικη λεμε ουτε ΠΣΠ)

ΥΓ
Φανταζομαι εχεις βγαλει απο το πιστονι του 95αριου το μαμα λαμαρινακι και δεν φρεναρει το οπλο..
Καταγράφηκε
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #134 στις: Ιούνιος 17, 2014, 10:20:31 πμ »

Αν δεν ειχατε γραψει ποσες σπειρες ειναι το δυνατο ελατηριο θα εψαχνα για πολυ ακομα γιατι τα εχω κανει ολα, ξεγρεζαρισμα απο οπου περναει η τσιμουχα, ψιλογυαλισμα με αλοιφη του θαλαμου και του εμβολου, εχει ενα χαρτακι οδηγιων και δειχνει τα γνωστα σημεια, τσιμουχα-ελατηριο-οδηγο,και προτεινει να γρασαριστουνε με το 1/3 του περιεχομενου του γρασου (το κουτι εχει 2-3 cc) εγινε και αυτο μεχρι και η ρεκορντ λυθηκε και γυαλιστικε αλλα η τσιμουχα περασε πολυ δυσκολα, κοιταξα την παραγγελια, εχει τους κωδικους του fac kit,  ΑΛΛΑ το ελατηριο εχει 31 σπειρες, προφανως εστειλαν λαθος κιτ αφου οπως λετε εχει 35( δηλαδη αν θελει καποιος γυρω στα 13 πδλβ κοβει 4). Για να κανω εγω 2-3 χιλιαδες βολες μπακιανιβασιτσμουχα Στριφογύρισμα ματιών  θα περασει πολυς καιρος, Φερτο στο ΣΚ ενα Σαββατο να ειναι ο Κουλης και οι Αλλοι κομιτατζιδες,Γατος και ΣΙΑ και θα φυγει στρωμενο το οπλο οποτε hw και 13 και πολλα ειναι για 12λιβρο οπως θα ελεγε και ο φιλος ο drakos, μεχρι να μου την δωσει να παω γι'αλλα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 25   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: