Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάιος 18, 2024, 04:21:44 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Βαφή κοντακιού
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 16   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Βαφή κοντακιού
Αποστολέας Μήνυμα
Christos Ni
O Μάγος του χωριού
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 522


OBSCURED BY CLOUDS


« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 03, 2014, 06:54:58 μμ »

θα ήθελα τη γνώμη σας κύριοι για τη βαφή ενός κοντακιού. Το ξύλο είναι καρυδιά και είμαι ανάμεσα σε λινέλαιο και σε κλουσίλ. Αλλά αν κάποιος έχει και κάποια άλλη γνώμη είμαι ανοιχτός.

Άντε παλικάρια, τόσοι γνώστες του ξύλου υπάρχουν, ένας δε θα μου δώσει τα φώτα του?
Κανονίστε γιατί κινδυνεύει να γίνει και αυτό με μαύρο σπρέυ, και όχι τίποτα άλλο, θα πάνε χαμένα και τα ωραία του νερά.

Γιωργο στην περιπτωση της καρυδιας, μια Breda 30 χρονων που μου βρεθηκε αποφασισαμε με τον οπλοποιο (αφου την τριψαμε) να την περασουμε μονο λινελαιο αρκετα χερια.
Το αποτελεσμα αντικειμενικα ηταν πολυ καλο, τα νερα της τονιστηκαν και η υφη ειναι απαλη και ζεστη οπως πρεπει για μενα σε ενα κοντακι
(οχι οτι ειμαι εχθρος του λουστρου και του true oil αλλα λεμε τωρα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός)

Αν και το μαυρο σπρει για το S200 δε μου ακουγεται καθολου κακο  Κλείσιμο ματιού  (αλλα δεν ειναι καρυδια και ειναι απαισιο)

Καταγράφηκε

ΡΕ ΟΥΣΤ ΛΕΜΕ !!!
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #91 στις: Μάρτιος 03, 2014, 06:56:50 μμ »

Γιωργο,αφου το εχεις τριψει πολυ καλα,ενα μερος Tung oil και ενα μερος λινελαιο ανακατεμενα.

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=7&cad=rja&ved=0CEYQtwIwBg&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DKqKzUGkiue0&ei=jqYUU5W9OOmr7Abzj4H4CQ&usg=AFQjCNF-EqPcvAAJj0QiHHrPUTjCGLWSZw
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26593



« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 03, 2014, 06:59:28 μμ »

θα ήθελα τη γνώμη σας κύριοι για τη βαφή ενός κοντακιού. Το ξύλο είναι καρυδιά και είμαι ανάμεσα σε λινέλαιο και σε κλουσίλ. Αλλά αν κάποιος έχει και κάποια άλλη γνώμη είμαι ανοιχτός.

Άντε παλικάρια, τόσοι γνώστες του ξύλου υπάρχουν, ένας δε θα μου δώσει τα φώτα του?
Κανονίστε γιατί κινδυνεύει να γίνει και αυτό με μαύρο σπρέυ, και όχι τίποτα άλλο, θα πάνε χαμένα και τα ωραία του νερά.

Πρώτα...       http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=283
και τέλος...   http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=282   

και το μαύρο δεν είναι κακό... Κλείσιμο ματιού

Μακρυά όμως από το Plasti Dip-καταντίπ... Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 07:53:11 μμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Gamo CFX - Tuned (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 03, 2014, 07:26:08 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες όλους.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω πολλές γνώσεις επάνω στα ξύλα και τα κοντάκια και 2-3 μέρες που ασχολούμαι τώρα, έχω εκτιμήσει αφάνταστα όλες τις κοντακοδουλειές που έχω δεί μέχρι τώρα. Θέλει πολύ δουλειά και πολύ αγάπη το ξύλο.
Όλο το μεσημέρι έβλεπα βιντεάκια στο youtube, επεξεργασίας μουσικών οργάνων και κοντακιών, με λάδι. Το αποτέλεσμα είναι πραγματικά πολύ ωραίο και μάλλον προς τα 'κει κλίνω.
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #94 στις: Μάρτιος 03, 2014, 07:29:40 μμ »

Γιωργο αυτο που θελει η καρυδια,ειναι πολυ καλο τριψιμο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
THR S500
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1236


iron sights


« Απάντηση #95 στις: Μάρτιος 03, 2014, 07:47:20 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες όλους.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω πολλές γνώσεις επάνω στα ξύλα και τα κοντάκια και 2-3 μέρες που ασχολούμαι τώρα, έχω εκτιμήσει αφάνταστα όλες τις κοντακοδουλειές που έχω δεί μέχρι τώρα. Θέλει πολύ δουλειά και πολύ αγάπη το ξύλο.
Όλο το μεσημέρι έβλεπα βιντεάκια στο youtube, επεξεργασίας μουσικών οργάνων και κοντακιών, με λάδι. Το αποτέλεσμα είναι πραγματικά πολύ ωραίο και μάλλον προς τα 'κει κλίνω.
Γιώργο οι παραδοσιακοί τρόποι φινιρίσματος για όπλα ή για μουσικά όργανα είναι αξεπέραστοι αλλά συγχρόνως χρονοβόροι και κοποιαστικοί.
Aν για παράδειγμα δεις πόσα χέρια χρειάζεται ένα καπάκι μπουζουκιού με λούστρο μπάλας(γομαλάκα) με συνεχόμενη κίνηση της μπάλας, γιατί αν σταματήσεις θα κολήσει στο καπάκι θα εκπλαγείς .
Τώρα για κοντάκι καρυδιάς νομίζω ότι ταιριάζει το λινέλαιο ελάχιστη ποσότητα στο δάκτυλο και πολλά χέρια και αν δεν κάνω λάθος η ρήση των άγγλων είναι:
Once a day for a week,once a week for a mounth,once a mounth for a year,once a year for ever.
Καταγράφηκε
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #96 στις: Μάρτιος 03, 2014, 07:55:34 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες όλους.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω πολλές γνώσεις επάνω στα ξύλα και τα κοντάκια και 2-3 μέρες που ασχολούμαι τώρα, έχω εκτιμήσει αφάνταστα όλες τις κοντακοδουλειές που έχω δεί μέχρι τώρα. Θέλει πολύ δουλειά και πολύ αγάπη το ξύλο.
Όλο το μεσημέρι έβλεπα βιντεάκια στο youtube, επεξεργασίας μουσικών οργάνων και κοντακιών, με λάδι. Το αποτέλεσμα είναι πραγματικά πολύ ωραίο και μάλλον προς τα 'κει κλίνω.
Γιωργο εμενα μου αρεσει το κοντακι να ειναι καφε-κοκκινο χρωμα και οχι ανοιχτοχρωμο..
Αναλογα  τι νερα εχει το κοντακι της καρυδιας που θελεις αναδειξεις..
Εγω συνηθως μετα το γιαλοχαρταρισμα περναω πρωτα κασια στην αποχρωση που θελω,εαν ειναι ανοιχτο
περναω δευτερο χερι(συνηθως δεν χρειαζεται)
Κατοπιν οταν στεγνωσει το περναω με 1000 η 1200 γιαλοχαρτο και λινελαιο 5-10 χερια με σφουγκαρι
απο χερι σε χερι το χαίδευω με ενα 1200αρι.
Εαν δω οτι το ξυλο δεν εχει πορους περναω δυο χερια γομολακα.
Αυτη την εποχη δεν στεγνωνει ευκολα το λινελαιο.
Περιμενα να σου απαντησουν και αλλοι οπως ο Στελιος ο Ηλιας ο Ηρακλης ο Σταματης
που ασχολουνται πιο πολυ με τα ξυλα και εχουν την εμπειρια ...
Μην βιαστεις να το ξεκινησεις η προεργασια παιζει μεγαλο ρολο στο τελικο αποτελεσμα στο Ξυλο..

Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #97 στις: Μάρτιος 03, 2014, 07:57:44 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες όλους.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω πολλές γνώσεις επάνω στα ξύλα και τα κοντάκια και 2-3 μέρες που ασχολούμαι τώρα, έχω εκτιμήσει αφάνταστα όλες τις κοντακοδουλειές που έχω δεί μέχρι τώρα. Θέλει πολύ δουλειά και πολύ αγάπη το ξύλο.
Όλο το μεσημέρι έβλεπα βιντεάκια στο youtube, επεξεργασίας μουσικών οργάνων και κοντακιών, με λάδι. Το αποτέλεσμα είναι πραγματικά πολύ ωραίο και μάλλον προς τα 'κει κλίνω.
Γιώργο οι παραδοσιακοί τρόποι φινιρίσματος για όπλα ή για μουσικά όργανα είναι αξεπέραστοι αλλά συγχρόνως χρονοβόροι και κοποιαστικοί.
Aν για παράδειγμα δεις πόσα χέρια χρειάζεται ένα καπάκι μπουζουκιού με λούστρο μπάλας(γομαλάκα) με συνεχόμενη κίνηση της μπάλας, γιατί αν σταματήσεις θα κολήσει στο καπάκι θα εκπλαγείς .
Τώρα για κοντάκι καρυδιάς νομίζω ότι ταιριάζει το λινέλαιο ελάχιστη ποσότητα στο δάκτυλο και πολλά χέρια και αν δεν κάνω λάθος η ρήση των άγγλων είναι:
Once a day for a week,once a week for a mounth,once a mounth for a year,once a year for ever.

Θράσο έχεις δίκιο, έχω διαβάσει για παραδοσιακή επεξεργασία κοντακιού με λάδια, σε ακριβά τουφέκια (Perazzi, Holland & Holland) και πραγματικά εκτός του ότι είναι επιστήμη ολόκληρη, είναι και πάρα πολύ χρονοβόρο (αρκετούς μήνες).
Επειδή όμως δε βιάζομαι για την ολοκλήρωση του κοντακιού αυτού, λέω να το κάνω όσο καλύτερα μπορώ. Γι' αυτό και ήθελα να συλλέξω όσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται.
Έχω ένα σετ παραδοσιακά λάδια της ccl, τα οποία είναι πολύ ποιοτικά και μάλλον θα το κάνω με αυτά. Ίσως βάλω και λίγο απο το κόκκινο...
http://www.sportsmanguncentre.co.uk/product/114ba7702ce9c75364677953/CCL+Traditional+Gunstock+Oil+Finishing+Kit/

Κώστα δε θα βιαστώ, εξάλλου ακόμα είμαι στο γυαλόχαρτο 150. Έχω ακόμα μέχρι το 1000 δρόμο.
Το ξύλο είναι σχετικά σκούρο και δε θα το χρωματίσω επιπλέον με κάσια. Όταν τα βρέχω έχει πολύ ωραίο γλυκό χρώμα. Οπότε, όσο σκουρύνει απο το λάδι.
 
Καταγράφηκε
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 03, 2014, 08:16:34 μμ »

Ολη η χαμαλοδουλια ειναι στο γιαλοχαρταρισμα και στην ψαθα η το στιπλιν..
Εαν οταν το βρεχεις σκουρενει το ξυλο τοτε σιγουρα δεν θελει κασια με το λινελαιο θα γινει κουκλα
Τα πρωτα χερια θα το ρουφαει το ξυλο γρηγορα οσο περισσοτερα χερια τοσο καλυτερο το αποτελεσμα.
Περασμα ομοιομορφο και λιγοστο το λινελαιο ,καθε μερα θα γινεται και καλυτερο...
Με την ψαθα τι θα κανεις..
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 03, 2014, 08:23:47 μμ »

Ολη η χαμαλοδουλια ειναι στο γιαλοχαρταρισμα και στην ψαθα η το στιπλιν..
Εαν οταν το βρεχεις σκουρενει το ξυλο τοτε σιγουρα δεν θελει κασια με το λινελαιο θα γινει κουκλα
Τα πρωτα χερια θα το ρουφαει το ξυλο γρηγορα οσο περισσοτερα χερια τοσο καλυτερο το αποτελεσμα.
Περασμα ομοιομορφο και λιγοστο το λινελαιο ,καθε μερα θα γινεται και καλυτερο...
Με την ψαθα τι θα κανεις..

Το κοντάκι δεν έχει στην "πάπια" ψάθα, έχει μόνο στην πιστολοειδή λαβή. Όπου θα παραμείνει στη θέση της. Δεν έχω σκοπό να την αφαιρέσω.

http://www.bing.com/images/search?q=webley+tomahowk+images&qpvt=webley+tomahowk+images&FORM=IGRE#view=detail&id=46B12F901B451132DCEC173D3D7E9B3E1E95EDA2&selectedIndex=6

Πάντως έχω πάθει πλάκα με το τι όμορφο ξύλο μπορεί να κρύβεται κάτω απο τα κωλοβερνίκια της εταιρίας. Γιατί το κάνουν αυτό το έγκλημα?
Καταγράφηκε
kf66
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 399



« Απάντηση #100 στις: Μάρτιος 03, 2014, 09:22:01 μμ »

να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου ως άσχετος
μου αρέσουν τα σκουρόχρωμα κοντάκια
ακόμα δεν έχω κατασταλάξει εν θέλω ματ η γυαλιστερά
τλσπ τα κοντάκια που έχω είναι καρυδιά τα έχω περάσει λινέλαιο αρκετά χέρια
το χρώμα που θέλω δεν είναι ακριβός αυτό που έχουν  Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη
θέλω να κοκκινίζουν λίγο όπως το 97 η και σε απόχρωση σκούρο γκρι προς μαύρο

1ερωτιση τη είναι η κασια έχει διάφορα χρώματα Απορία?

2μετα από πόσα χέρια λινέλαιο βλέπεις ότι σκουραίνει το κοντάκι τελευταία φορά που το πέρασα ήταν πριν 11 μήνες

3επισεις πιο υλικό είναι αυτό που σφραγίζει τους πόρους και το κοντάκι γίνεται γυαλί πως το κάνουμε αυτό

Καταγράφηκε

καψοποστης
     Ν2
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 03, 2014, 10:07:18 μμ »

κασια είναι το νεροχρωμα που περνάς με σφουγγάρι το ξύλο για να του δώσεις χρώμα, και μετά λούστρο διάφανος γυαλιστερός η σατινέ για προστασία με αερογραφο. Αυτό δηλαδή νομίζω εγώ

Υ.Γ. έτσι έκανα το κοντάκι του discovery
Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 03, 2014, 10:21:34 μμ »

να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου ως άσχετος
μου αρέσουν τα σκουρόχρωμα κοντάκια
ακόμα δεν έχω κατασταλάξει εν θέλω ματ η γυαλιστερά
τλσπ τα κοντάκια που έχω είναι καρυδιά τα έχω περάσει λινέλαιο αρκετά χέρια
το χρώμα που θέλω δεν είναι ακριβός αυτό που έχουν  Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη
θέλω να κοκκινίζουν λίγο όπως το 97 η και σε απόχρωση σκούρο γκρι προς μαύρο

1ερωτιση τη είναι η κασια έχει διάφορα χρώματα Απορία?

2μετα από πόσα χέρια λινέλαιο βλέπεις ότι σκουραίνει το κοντάκι τελευταία φορά που το πέρασα ήταν πριν 11 μήνες

3επισεις πιο υλικό είναι αυτό που σφραγίζει τους πόρους και το κοντάκι γίνεται γυαλί πως το κάνουμε αυτό

Kώστα απο τα λίγα που γνωρίζω, νομίζω πως η κάσια είναι φυτικό χρώμα. Και πωλείται σε διάφορα χρώματα ή αποχρώσεις πχ Καστανιά, καρυδιά, μαόνι κτλ κτλ.

Το λινέλαιο θα σκουρίνει πολύ λίγο το κοντάκι αν είναι διάφανο.

Μάλλον εννοείς το σίλερ.
Καταγράφηκε
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 03, 2014, 10:23:18 μμ »

να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου ως άσχετος
μου αρέσουν τα σκουρόχρωμα κοντάκια
ακόμα δεν έχω κατασταλάξει εν θέλω ματ η γυαλιστερά
τλσπ τα κοντάκια που έχω είναι καρυδιά τα έχω περάσει λινέλαιο αρκετά χέρια
το χρώμα που θέλω δεν είναι ακριβός αυτό που έχουν  Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη
θέλω να κοκκινίζουν λίγο όπως το 97 η και σε απόχρωση σκούρο γκρι προς μαύρο

1ερωτιση τη είναι η κασια έχει διάφορα χρώματα Απορία?

2μετα από πόσα χέρια λινέλαιο βλέπεις ότι σκουραίνει το κοντάκι τελευταία φορά που το πέρασα ήταν πριν 11 μήνες

3επισεις πιο υλικό είναι αυτό που σφραγίζει τους πόρους και το κοντάκι γίνεται γυαλί πως το κάνουμε αυτό


Η κασια ειναι νεροχρωμα(απο φυτα) και εχει διαφορες αποχρωσεις,δεν χρωματιζει ομως
 το ιδιο το καθε ξυλο..
Εαν βρεξεις ενα ξυλο βλεπεις πως περιπου θα ειναι με το λινελαιο
 (θα ειναι λιγο πιο σκουρο με το λινελαιο)
Εαν θελεις να γινει πιο σκουρο η να κοκκινισει θελει προσθηκη χρωματος..
Μετα απο 7-8 χερια αρχιζει και στανιαρει το ξυλο και ρουφαει το ιδιο παντου(εχεις εικονα)
Στην αρχη καπου θα ρουφαει περισσοτερο και καπου λιγοτερο(εκει το περνας ενα χαϊδεμα με το 1200)
Με το λινελαιο η εμφανηση του ξυλου ειναι Ματ αλλα ποτε δεν σφραγιζει οπως λες...
θελει καθε τοσο ενα καθαρισμα και ενα νεο περασμα..
Με την γομαλακα κλεινει τους πορους αλλα οχι για μεγαλο διαστημα(το ξυλο ειναι παντα ζωντανο)
Σφραγισμα στους πορους κανουν μονο τα γιαλιστερα λουστρα..

  
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 03, 2014, 10:40:11 μμ »

Τι κανω εγω στα δικα μου κοντακια,για να μην περναω 50+ χερια λινελαιο.

Πολύ καλα τριμενο το κοντακι,περναω ένα χερι true oil,οταν στεγνωσει καλα ξανα τρίψιμο και περασμα με καλλιτεχνικο λινελαιο.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5

Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 16   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: