Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάιος 02, 2024, 10:38:14 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

TX 200 HC ή mk3 και στο βάθος FX DREAMLINE LITE
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 9   Κάτω
  Εκτύπωση  

  TX 200 HC ή mk3 και στο βάθος FX DREAMLINE LITE
Αποστολέας Μήνυμα
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 04, 2023, 08:00:18 μμ »

Διάβασε λίγο εδώ, για την τοποθέτηση και ρύθμιση διόπτρας...  Χαμόγελο
Οκκκκ

http://wfks.gr/index.php?topic=2981.0
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 04, 2023, 09:14:35 μμ »

Ηλία, όταν γράφεις με παράθεση, να γράφεις μετά το [/quote] στο τέλος τέλος της παράθεσης... γιατί αλλιώς η απάντηση σου χάνεται μέσα στη παράθεση...  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2023, 09:57:32 μμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 04, 2023, 10:34:26 μμ »

Ηλία, όταν γράφεις με παράθεση, να γράφεις μετά το (/quote) στο τέλος τέλος της παράθεσης... γιατί αλλιώς η απάντηση σου χάνεται μέσα στη παράθεση...  Κλείσιμο ματιού

Έγινε!!!Σ ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2023, 12:44:29 πμ από gatos » Καταγράφηκε
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4304



« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 05, 2023, 12:50:09 πμ »

Ηλία μην τρελένεσαι χωρις λόγο.Το ταξίδι είναι μακρύ και σε βλεπω στα καγγελα απο τώρα.
Ηρέμισε σεταρε σωστα την διοπτρα και κάνε βολές.
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 05, 2023, 07:44:31 πμ »

Ηλία μην τρελένεσαι χωρις λόγο.Το ταξίδι είναι μακρύ και σε βλεπω στα καγγελα απο τώρα.
Ηρέμισε σεταρε σωστα την διοπτρα και κάνε βολές.

Γεια σου Γιάννη,επειδή με το 97αρι μου δεν είχα τέτοιο θέμα εξ αρχής και να φανταστείς ήμουν πιο νέος και τελείως άπειρος με τα αεροβόλα και γκρουπαρα αμέσως τρύπα στην τρύπα,τώρα μου έχει κακοφανει.Να δίνεις ένα σωρό λεφτά και να μην βλέπεις αποτέλεσμα.Αυτο που με τρελαίνει είναι ότι ρίχνω δύο τρεις βολές και πάνε καρφί δίπλα διπλα και μετά ρίχνω και πάνε 5 εκατοστά από την άλλη μεριά.Αντε ψάξε βρες τι γίνεται.Εν τω μεταξύ χθες στο πλινκινγκ(έχω βρει κοντά στο σπίτι μου ένα εγκαταλελειμμένο πτηνοτροφιο 80μ μήκος με άπειρα πράγματα να ριξεις,τέλειο μέρος και για δοκιμές χωρίς αέρα) έριχνε πολύ ωραία μέχρι τα 50 μέτρα αλλά εγώ θελω ακρίβεια δεν το πήρα για να πετυχαίνω κουβάδες αν ήταν έτσι θα έπαιρνα κάνα φθηνότερο να κάνω τον χαβαλε μου.
Σήμερα θα σφίξω όλες τις βίδες μήπως είναι τπτ τέτοιο και θα πάρω κ άλλες βολίδες να δοκιμάσω.
Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 05, 2023, 12:30:21 μμ »

του γατου τα χαμπερια τα διαβασες σε αλλο νημα Ηλια? που αυτος κι αν δεν την ψαχνει... στη λεξη ψειρας,ψυχαναγκαστικος και διαφορα αλλα ωραια επιθετακια,την φατσα του εχει φωτογραφια το λεξικο...  Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός Γλώσσα
μολις αλλαξε βολιδες καπως ηρεμησε,αν και αυτος ψαχνει σε καινουριο οπλο (οταν αλλαζεις η πειραζεις τα σπλαχνα,παλι καινουριο θεωρειται) αμεσως το τελειο. ριξε,ριξε και ματαξαναριξε και μετα βλεπουμε...

...και εγω με το 97αρι με το καλημερα εκανα ωραια πραγματα,αρα δεν εισαι παραλογος,απλα δεν ειναι ολα τα ιδια τα οπλα. καποια ειναι πιο ευαισθητα στο κρατημα (οπως σου εγραψαν ηδη),μπορει αμεσως να πεσεις στην βολιδα που του παει κτλ...
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 05, 2023, 01:55:19 μμ »

του γατου τα χαμπερια τα διαβασες σε αλλο νημα Ηλια? που αυτος κι αν δεν την ψαχνει... στη λεξη ψειρας,ψυχαναγκαστικος και διαφορα αλλα ωραια επιθετακια,την φατσα του εχει φωτογραφια το λεξικο...  Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός Γλώσσα
μολις αλλαξε βολιδες καπως ηρεμησε,αν και αυτος ψαχνει σε καινουριο οπλο (οταν αλλαζεις η πειραζεις τα σπλαχνα,παλι καινουριο θεωρειται) αμεσως το τελειο. ριξε,ριξε και ματαξαναριξε και μετα βλεπουμε...

...και εγω με το 97αρι με το καλημερα εκανα ωραια πραγματα,αρα δεν εισαι παραλογος,απλα δεν ειναι ολα τα ιδια τα οπλα. καποια ειναι πιο ευαισθητα στο κρατημα (οπως σου εγραψαν ηδη),μπορει αμεσως να πεσεις στην βολιδα που του παει κτλ...

Αυτό θα κάνω που μου λέτε όλοι.Να ψάξω λίγο κ πως να ανεβάζω φώτο για να δείτε και γκρουπακια και το όπλο μου.Θα παραγγείλω πέλλετ τα jsb test που έχει διάφορα μέσα να κάνω δοκιμές.Η παράλλαξη στο σκοπευτικό κατάλαβα πως δουλεύει.Οταν αλλάζω μεγένθυση από 5χ στο τέρμα 9χ πχ,αλλάζει και το σημείο που σκάει η βολίδα;Να το έχω συνέχεια σε μια συγκεκριμένη μεγένθυση μόνο;Τελικα ξέρει κανείς πως θα δω το ακριβές διαμέτρημα της κάνης μου γιατί τα 5.52 πέλλετ τα παίρνει αρκετά σφιχτά μέσα.Μερικα νιώθω σαν να γρατζουναω το κεφάλι τους για να μπουν.Δεν εξέχουν αλλά δεν ξέρω,στο 97 δεν ήταν τόσο σφιχτά.
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 05, 2023, 02:46:44 μμ »

Ας νοιώθεις ότι ''γρατζουνάνε'' λίγο, έτσι πρέπει... μπαίνει το κεφάλι στις ραβδώσεις της κάνης... αρκεί να μην θέλει σπρώξιμο με το νύχι για να μπει μέσα...  Κλείσιμο ματιού

Σε μια μεγέθυνση να ρίχνεις... και όσο μπορείς πιο χαμηλή για να θέλεις λιγότερα ντοτ στις μακρινές βολές...  Κλείσιμο ματιού
Κοίτα, στο Χ3 ή Χ4 ή το πολύ για μένα στο Χ6, ποια μεγέθυνση σε βολεύει ώστε να βλέπεις καλά τον στόχο στην μέγιστη απόσταση που ρίχνεις, και άστην εκεί...  Χαμόγελο
Άσε που όσο μικρότερη μεγέθυνση έχεις, τόσο μικρότερο είναι το σφάλμα της παράλλαξης...  Κλείσιμο ματιού


Την παράλλαξη, ρύθμισε την για την απόσταση που κάνεις τα περισσότερα γκρουπ (εγώ πχ την έχω στα 50μ)... στις άλλες αποστάσεις που ρίχνεις για πλίνκινγκ ή ακόμα και για γκρουπ, μην την αλλάζεις, κι ας έχεις λίγο παράλλαξη...  Χαμόγελο
Μην κοιτάς τα μέτρα που λέει η παράλλαξη, να κοιτάς να μην μετακινείται ο σταυρός στον στόχο, όπου και να βάλεις το κεφάλι σου... εμένα πχ, η παράλλαξη που την ρύθμισα για τα 50μ, γράφει 100μ...  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2023, 03:02:55 μμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 05, 2023, 04:30:32 μμ »

Ας νοιώθεις ότι ''γρατζουνάνε'' λίγο, έτσι πρέπει... μπαίνει το κεφάλι στις ραβδώσεις της κάνης... αρκεί να μην θέλει σπρώξιμο με το νύχι για να μπει μέσα...  Κλείσιμο ματιού

Σε μια μεγέθυνση να ρίχνεις... και όσο μπορείς πιο χαμηλή για να θέλεις λιγότερα ντοτ στις μακρινές βολές...  Κλείσιμο ματιού
Κοίτα, στο Χ3 ή Χ4 ή το πολύ για μένα στο Χ6, ποια μεγέθυνση σε βολεύει ώστε να βλέπεις καλά τον στόχο στην μέγιστη απόσταση που ρίχνεις, και άστην εκεί...  Χαμόγελο
Άσε που όσο μικρότερη μεγέθυνση έχεις, τόσο μικρότερο είναι το σφάλμα της παράλλαξης...  Κλείσιμο ματιού


Την παράλλαξη, ρύθμισε την για την απόσταση που κάνεις τα περισσότερα γκρουπ (εγώ πχ την έχω στα 50μ)... στις άλλες αποστάσεις που ρίχνεις για πλίνκινγκ ή ακόμα και για γκρουπ, μην την αλλάζεις, κι ας έχεις λίγο παράλλαξη...  Χαμόγελο
Μην κοιτάς τα μέτρα που λέει η παράλλαξη, να κοιτάς να μην μετακινείται ο σταυρός στον στόχο, όπου και να βάλεις το κεφάλι σου... εμένα πχ, η παράλλαξη που την ρύθμισα για τα 50μ, γράφει 100μ...  Κλείσιμο ματιού

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές σου!!!Λοιπόν μόλις γύρισα από δοκιμές,με τα ίδια πέλλετ πάλι.Αφου ρυθμιισα την παράλλαξη σωστά τα γκρουπ έσφιξαν και χάρηκα πολύ.Επισης όσα είπατε όλοι ως πιο έμπειροι ήταν όλα σωστά!!!Έριξα δύο βολές στην ίδια τρύπα σχεδόν στα 25 μέτρα και στην τρίτη που κράτησα το όπλο πιο σφιχτά στον ώμο μου,έφυγε 2-3 εκ πιο πάνω.Αυτο όσον αφορά που είπατε ότι τα tx είναι ευαίσθητα στον τρόπο που επωμιζουμε και ρίχνουμε και το είδα ακριβώς αυτό σε βίντεο όπου το δοκίμαζε ένας Αμερικανός και όταν του έφυγε μια ψηλά είπε ότι έγινε επειδή έσφιξε το όπλο πιο πολύ.Αρα είμαστε σε καλό δρόμο.Θα δοκιμάσω κ άλλα σφαιρακια και θα κάνω πολύ εξάσκηση.Πρεπει να σημαδεψω τα μέτρα στην παράλλαξη γιατί αυτά που έχει, λέει και το εγχειρίδιο είναι ενδεικτικά.Σας ευχαριστώ όλους πάντως για τις συμβουλές,θα επανέλθω μετα από δοκιμές μόλις μου έρθουν τα σφαιρακια jsb test.
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 05, 2023, 04:58:54 μμ »

Πρεπει να σημαδεψω τα μέτρα στην παράλλαξη γιατί αυτά που έχει, λέει και το εγχειρίδιο είναι ενδεικτικά.



MHN
σημαδέψεις τίποτα, δεν πας για αγώνες Field Target...  Χαμόγελο

Σου είπα... ρύθμισε την παράλλαξη στα μέτρα που θα κάνεις τα γκρουπ, για να δοκιμάζεις το όπλο σου... και μην την ξαναπειράξεις...  Κλείσιμο ματιού
Μόνο αν βγάλεις το οπτικό πάνω από το όπλο και το ξαναβάλεις, τσέκαρε την, κι όχι απαραίτητα πείραξε την...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 05, 2023, 05:43:05 μμ »

Πρεπει να σημαδεψω τα μέτρα στην παράλλαξη γιατί αυτά που έχει, λέει και το εγχειρίδιο είναι ενδεικτικά.



MHN
σημαδέψεις τίποτα, δεν πας για αγώνες Field Target...  Χαμόγελο

Σου είπα... ρύθμισε την παράλλαξη στα μέτρα που θα κάνεις τα γκρουπ, για να δοκιμάζεις το όπλο σου... και μην την ξαναπειράξεις...  Κλείσιμο ματιού
Μόνο αν βγάλεις το οπτικό πάνω από το όπλο και το ξαναβάλεις, τσέκαρε την, κι όχι απαραίτητα πείραξε την...  Κλείσιμο ματιού


Που μου προτείνεις να μηδενίσω;;Τώρα έκανα τις δοκιμές στα 25 μέτρα ,πιστεύω η απόσταση που θα ρίχνω κυρίως θα είναι τα 35 με 40.Να μηδενίσω στα 40 και να φτιάξω την παράλλαξη εκεί και να μην την ξαναπειραξω;;Αν ναι,τις επόμενες δοκιμές με τα νέα πέλλετ μέχρι να βρω τι του πάει τέλεια  σε ποια μέτρα να τις κάνω;Επίσης το λες για να μην παιδευομαι ή υπάρχει πιθανότητα σε αυτές τις φθηνές σχετικά διόπτρες να τα παίξουν;;;
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 05, 2023, 07:12:55 μμ »

Δεν χρειάζεται να το κάνεις... Λογικά δεν θα χαλάσει τίποτα, αλλά γιατί να πειράζεις κάτι, αν δεν χρειάζεται...;  Κλείσιμο ματιού

Εγώ για αρχή θα μηδένιζα στην απόσταση που ρίχνω συνήθως για γκρουπάκια... Αργότερα που μπορεί να θελήσεις να κάνεις πιο μακριά γκρουπ, το αλλάζεις...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26581



« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 05, 2023, 07:16:32 μμ »

Αν απαντάς σ' ένα ποστ, και δεν έχει παρεμβληθεί κανένα άλλο, να απαντάς πατώντας Απάντηση και όχι Παράθεση...  Κλείσιμο ματιού

Παράθεση να πατάς όταν θέλεις να απαντήσεις σε κάτι που έχει μείνει πιο πίσω στο θέμα...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 05, 2023, 08:23:11 μμ »

Ok κατάλαβα,θα μηδενίσω στα 35 και δεν το ξαναπειραξω.Πολυ χάρηκα που αρχίζει και στρώνει το πράγμα.Μου έφυγε ένα βάρος..
Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 05, 2023, 11:41:49 μμ »

Πρεπει να σημαδεψω τα μέτρα στην παράλλαξη γιατί αυτά που έχει, λέει και το εγχειρίδιο είναι ενδεικτικά.



MHN σημαδέψεις τίποτα, δεν πας για αγώνες Field Target.. Χαμόγελο                          συμφωνω!

Σου είπα...ρύθμισε την παράλλαξη στα μέτρα που θα κάνεις τα γκρουπ, για να δοκιμάζεις το όπλο σου... και ΜΗΝ την ξαναπειράξεις...  Κλείσιμο ματιού    
   Αν ειναι μονο για τις δοκιμες οκ. Αλλα για συνεχεια, προς τι τοτε η ρυθμιση παραλλαξης και μεταβλητης μεγενθυνσης?  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα   Δεν παιρνω ορκο γιατι δεν γνωριζω με σιγουρια,αλλα πιστευω οτι και σημερα θα υπαρχουν διοπτρες και πιο προσιτες οικονομικα,χωρις ρυθμιση παραλλαξης και με σταθερη μεγενθυνση. γιατι δεν του προτειναμε τοτε του ανθρωπου να παρει μια τετοια ωστε να μην ψαχνεται και παιδευεται??...     ουτε συμβολαιο θα κανει για το σε ποια αποσταση θα κανει γκρουπ,ουτε παιρνει κανεις οχημα με ταχυτητες για να το δουλευει συνεχεια με μια (ξανατονιζω οτι για τις δοκιμες οκ,απλα επειδη νωριτερα σε αλλο μηνυμα  αναφερε κατι ο Μανος για το οτι και παραλλαξη να υπαρχει δεν υπαρχει προβλημα και ριχνε σε μικρη μεγενθυνση. τοτε να επαιρνε βρε Μανο μια 4Χ και τελος...) ... 

Μόνο αν βγάλεις το οπτικό πάνω από το όπλο και το ξαναβάλεις, τσέκαρε την, κι όχι απαραίτητα πείραξε την...  Κλείσιμο ματιού

...αλλα κατα τα αλλα χαιρομαστε ολοι που ξε-αγχωθηκες λιγακι και αρχιζεις να το ευχαριστιεσαι. καλη συνεχεια  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο

Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 9   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: