Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάιος 04, 2024, 02:36:21 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Βελτιώσεις σε όπλα ελατηρίου - gas ram
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 25   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Βελτιώσεις σε όπλα ελατηρίου - gas ram
Αποστολέας Μήνυμα
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 03, 2014, 11:22:33 μμ »

Το μονο μειων στους μεταλλικους ειναι ο Θορυβος......... οταν βαζουμε εναν μεταλλικο δεν μπορει να αποσβεσει της ταλαντωσεις απο το ελατηριο οπως ο πλαστικος διοτι ο πλαστικος ειναι πιο μονοτικος. Οποιος εχει ευαισθητα αυτια ο συνθετικος ειναι μονοδρομος Κλείσιμο ματιού
Κατα τα αλλα, Σε ποια επιφανεια θα θελατε να σπρωξετε ενα βαρυ ψυγειο σε μια μεταλλικη γυαλισμενη η σε μια πλαστικη η απο συνθετικο υλικο!!!! Απλη λογικη Άνεση
Δεν σπρωχνεις μονο,αλλα οδηγεις περισσοτερο το ελατηριο...
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 03, 2014, 11:24:44 μμ »

Το Γιώργο το Γκουτή τον ξέρω απ' έξω και ανακατωτά. Είχα την τύχη (για κάποια πράγματα), αλλά και την ατυχία (για κάποια άλλα) να κάτσω δίπλα του και να μάθω πολλά...

Δε θα μπω σε λεπτομέρειες, ούτε θα προσπαθήσω να σας περάσω τη γνώμη μου με το ζόρι. Εφόσον όμως κάποιοι έχουν ακόμα επαφές μαζί του, ας τον ρωτήσουν την άποψή που έχει για το θέμα.

Θα πω μόνο πως σε κάποια όπλα έχει βάλει μεταλλικούς οδηγούς...

Ιδανικότερα, αφού έχει αφήσει την επαγγελματική του πορεία στον τομέα των βελτιώσεων, θα είναι πολύ πρόθυμος να συμμετάσχει στο φόρουμ και να μοιραστεί μαζί μας τις γνώσεις του...
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 03, 2014, 11:55:02 μμ »

Στα 12 ποδολιβρα που εχω όλα μου τα ελατήρια,δεν πιστευω να εχω πρόβλημα με τους πλαστικους(άλλο υλικο ειναι Κλείσιμο ματιού)οδηγούς+ τοπ χατ Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 04, 2014, 12:01:58 πμ »

Kαι λογω του οτι ειμαστε μεγαλα παιδια,ο καθενας μας πιστευει οτι κατι ειναι καλυτερο απο κατι αλλο.
Ας το φορεσει λοιπον στο αεροβολο του και ας εισπραξει τα αποτελεσματα !!!!!

Γιωργο (350) και εγω εχω δει μεταλλικους οδηγους σε παλαιοτερα οπλα φτιαγμενα απο τον Γκουτη..
και ελατηρια διάφορα,τότε που εκανε την συγκεκριμενη βελτιωση εβαζε αυτα ,σημερα βαζει αλλα....
Αυριο μπορει να κανει αλλα κολπα...
Ειναι ομως Μαστορας με Μ κεφαλαιο...

ΥΓ
Φιλ οποτε θελεις φερε το ΤΧ σου στο ΣΚ να δουμε για ποιανου τις Μεντες μιλας Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Και διαλεξε τι οπλο θελεις για αντιπαλο 98αρι η ΤΧ........
Καταγράφηκε
blackxx
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 398



« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 04, 2014, 10:13:35 πμ »


Έτσι, έτσι μέσα από τον συναγωνισμό έρχεται η βελτίωση.

Υ.Γ. Οι πλαστικοί οδηγοί και τοπ χατ που λέτε συνήθως δεν είναι πλαστικοί αλλά Teflon, το οποίο σαν υλικό είναι .......  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 04, 2014, 10:15:53 πμ »


Έτσι, έτσι μέσα από τον συναγωνισμό έρχεται η βελτίωση.

Υ.Γ. Οι πλαστικοί οδηγοί και τοπ χατ που λέτε συνήθως δεν είναι πλαστικοί αλλά Teflon, το οποίο σαν υλικό είναι .......  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη



Ερταλον είναι Στέλιο, delrin ή acetal το teflon είναι πολύ μαλακό υλικό για να αντέξει το ζόρι και να μην παραμορφωθεί .... είναι εύκαμπτο σε σχέση με τα υπόλοιπα τρία που είπα. Καλό όδηγό για πλαστικά κάνει το ertalon και το acetal με αρκετά μεγάλο βαθμό ακαμψίας και αντοχής Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 04, 2014, 11:13:27 πμ »

Απο ερταλον νομιζω ειναι οι οδηγοι v-mach.

Δεν με νοιαζει απο οτι και να ειναι,το 95 και το 97 σε λιγο φτανουν τα 5 χρονια με τα κιτ Άνεση Άνεση Άνεση χιλιαδες βολες και κανενα προβλημα.

Θα σκεφθω λιγο σαν το Γατο,ειναι καλα αυτα τα κιτ Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2014, 11:26:59 πμ από Christopher » Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 05, 2014, 12:38:56 πμ »

O κ. Γκουτής είναι ήδη μέλος από το 2012,
γράφτηκε 6 ημέρες μετά τη δημιουργία του φόρουμ  Χαμόγελο

Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Kallio
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 05, 2014, 09:36:23 πμ »

Απο ερταλον νομιζω ειναι οι οδηγοι v-mach.

Δεν με νοιαζει απο οτι και να ειναι,το 95 και το 97 σε λιγο φτανουν τα 5 χρονια με τα κιτ Άνεση Άνεση Άνεση χιλιαδες βολες και κανενα προβλημα.

Θα σκεφθω λιγο σαν το Γατο,ειναι καλα αυτα τα κιτ Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
Δεν ειναι απλως καλα ειναι πολυ καλα και καλυπτουν, σαν πακετο αποδοσης, τουλαχιστον το 80% των αεροβολαδων, τα αλλα ειναι για αυτους που ψαχνουν το κατι παραπανω και εκει τα πραγματα αρχιζουν να μπερδευονται δηλαδη πως φτανεις τους Ποπ, Χανκοκ, Γκεϊλορντ.....Οι Αγγλοι, αλλα και οι Αμερικανοι που δεν αρκουνται στα 12λιβρα,  ολους αυτους τους κοιταζουν με δεος και ξαφνικα ερχομαστε εμεις τα τελευταια χρονια και λεμε αφου μπορουν αυτοι μπορουμε και εμεις και αυτο ειναι καλο, αρκει να γινεται με σεβασμο στην γνωση αλλα προπαντος στην εμπειρια. Εκεινοι εκτος απο γνωσεις. ανοιξαν, τροποποιησαν, πειραματιστηκαν και δοκιμασαν χιλιαδες οπλα, δεν υπαρχει αλλος δρομος , γι΄αυτο και εδω (ειδικα οι νεοι στο αεροβολο) σεβασμο σε αυτους τους ανθρωπους που ευτυχως απο ενας εχουν γινει αρκετοι. Θα ξαναγραψω αυτο που εγραψαν και προηγουμενοι, το καθε αεροβολο ειναι μια ξεχωριστη υποθεση, ενα ακομη μικρο παραδειγμα , μπαινει τιταν σε 631 οπως ειναι ,απο 5.8 πδλβ παει 7.8, μπαινει μεταλικο τοπ χατ και παει 8.0 με θορυβο, μπαινει ερταλον παει 8.2 Απορία με λιγοτερο θορυβο , μετα κοβεται μια σπειρα παει 8.4 , δειχνει οτι θελει ακομα 1-2 μειον, κοβεται 1.5 και αλφαδιαζει 8.4, ο οδηγος ερταλον μπηκε με ζορι. Ενας που πλησιαζει πχ τον Ποπ ολα αυτα μπορει να τα εκανε με την μια.  Οσον αφορα τους οδηγους οι Ιταλοι βελτιωτες χρησημοποιουν σχεδον μονο ορειχαλκο και σπανια ερταλον η ντερλιν , ειναι ενα ζητημα που θελει ψαξιμο. Ενα πραγμα ομως ειναι σιγουρο, αν θελεις αυξηση δυναμης για ποιο ευθεια τροχια με καλο γραψιμο στο χαρτι  δεν ειναι καθολου ευκολη υποθεση , μεσα στο αεροβολο υπαρχουν ασταθμητοι αλλα και ανατρεπτικοι παραγοντες.
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 05, 2014, 11:59:20 πμ »

Τωρα βαλαμε ενα ακομα νταλκα.http://www.google.gr/url?url=http://el.wikipedia.org/wiki/%25CE%259F%25CF%2581%25CE%25B5%25CE%25AF%25CF%2587%25CE%25B1%25CE%25BB%25CE%25BA%25CE%25BF%25CF%2582&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ei=UTCQU8S6LuGV7Aas-oFg&ved=0CBsQFjAA&usg=AFQjCNGJh6Nx5Erw6y9wXuQ2ibTh0m5B5w
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Spiros79
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 222



« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 05, 2014, 01:15:22 μμ »

Μηπως δυιλιζουμε τον κωνωπα?
Καταγράφηκε

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 05, 2014, 01:31:07 μμ »

Μηπως δυιλιζουμε τον κωνωπα?

Η μαγεία στα χόμπυ είναι η αναζήτηση και ο πειραματισμός. Σίγουρα κάποιες φορές όσοι την ψάχνουν πολύ, γίνονται υπερβολικοί. Όμως γι' αυτό το λόγο δημιουργήθηκαν τα χόμπυ, για να ξεφεύγεις και να μην υπάρχει ρουτίνα...

Νομίζω πως οδηγούς απο μπρούτζο ή ορείχαλκο τοποθετούσε και ο Ινδός στα κιτάκια του Χριστόφορε.

Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 05, 2014, 02:15:24 μμ »

Παιδια όταν παρω ένα μικρο τορνακι,θα κανω δοκιμες και θα σας πω Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26582



« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 10, 2014, 10:19:20 μμ »

Φίλε Νίκο, προσπάθησα να σε βρω όταν ήμουνα κάτω, αλλά δεν τα κατάφερα. Είχες κάποιο θέμα με το κινητό σου...  Απορία  Δεν πειράζει, θα βρεθούμε την άλλη φορά. Χαμόγελο

Κρίμα που έδωσες το 77άρι. Αλλά και το 95άρι που λες είναι οπλάρα.  Κλείσιμο ματιού

Πάντως είσαι λίγο άδικος με το φόρουμ. Πολλά έχουν γίνει από τα παιδιά και πολλά έχουν πετύχει στην πράξη και όχι θεωρητικά. Μπορεί να μην σε ''έπεισαν'', αλλά πολλά έχουν γίνει και δουλεύουν. Κάποια θέματα είναι ''σκοτεινά'' για όλους, το έχω πει κι εγώ και δεν πείθομαι αν δεν μου το αποδείξει κάποιος με επιχειρήματα, αλλά όχι ότι δεν έχουν γίνει πράγματα που έδωσαν λύσεις... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 10, 2014, 10:21:06 μμ »

Καλησπέρα στο φόρουμ. Τελικά το HW77 το έδωσα και τώρα ψάχνω να φέρω κανένα αεροβόλο φτιαγμένο από έξω. Η αλήθεια είναι πως ήθελα να το φτιάξω μόνος μου, αλλά η πληροφόρηση που είχα δεν ήταν αυτή που περίμενα. Για να είμαι και πιο ακριβής, φοβήθηκα να ακούσω αυτά που αναφέρετε στα διάφορα σημεία για την βελτίωση, γιατί είδα ότι και εσείς οι ίδιοι δεν ξέρετε ακριβώς γιατί γίνεται κάθε τι που λέτε. Θα ήθελα να μάθω κάτι από κάποιον που το έχει ήδη κάμει και πέτυχε, όχι θεωρητικά.
Μάλλον θα πάρω ένα HW95. Θαρώ πως είναι και πιο εύκολο αεροβόλο στις βελτιώσεις. Αν δεν βρω έτοιμο από έξω, θα πάρω ένα από εδώ και θα το φτιάξω όπως νοιώθω εγώ και μετά θα σας ενημερώσω για τα λάθη και τα σωστά μου. Θα το έχω κάμει όμως, όχι θεωρητικά.
Σου ευχομαι να παρεις αυτο που ποθεις και να ριχνει οπως ακριβως το θες. Να εισαι σιγουρος οτι οταν υπαρχουν αντιπαραθεσεις σε καποια θεματα περι βελτιωσεων, ειναι επειδη υπαρχουν διαφορα γουστα και αυτα ειναι προσωπικα στον καθε εναν απο εμας για το πως θελει το οπλο του. Απο εκει και περα να εισαι σιγουρος οτι τα παδια εδω εχουν απειρες γνωσεις σε τετοια θεματα και ειδικα σε οπλα οπως το 97/77 σε σημειο που ειμαι σιγουρος οτι οι Ξενοι εαν καταλαβαιναν Ελληνικα θα αντεγραφαν εμας Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.

Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 25   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: