Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάιος 16, 2024, 10:46:46 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

TX 200 HC ή mk3 και στο βάθος FX DREAMLINE LITE
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9   Κάτω
  Εκτύπωση  

  TX 200 HC ή mk3 και στο βάθος FX DREAMLINE LITE
Αποστολέας Μήνυμα
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 06, 2023, 08:50:09 πμ »

Καλημέρα και χρόνια πολλά ,καθίστε γιατί μπερδεύτηκα τώρα.Τελικα σε ποια μεγένθυση προτείνετε να βάλω την διόπτρα και όσον αφορά την παράλλαξη τι να κάνω;Πάντως αποδεδειγμένα με την πρώτη διόπτρα που ήταν 2-7Χ35 με σταθερή παράλλαξη στα 50 Μ τα γκρουπ ήταν πολύ ανοιχτά και μόλις έβαλα την χωκ με την παράλλαξη και την ρύθμισα βελτιώθηκαν παρά πολύ.Αν αλλάξω σε μια βολή την μεγένθυση πχ από 5 το βάλω στο τέρμα 9, αλλάζει το σημείο πρόσκρουσης του βληματος;;;
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26593



« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 06, 2023, 10:30:20 πμ »

 
   Αν ειναι μονο για τις δοκιμες οκ. Αλλα για συνεχεια, προς τι τοτε η ρυθμιση παραλλαξης και μεταβλητης μεγενθυνσης?  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα   Δεν παιρνω ορκο γιατι δεν γνωριζω με σιγουρια,αλλα πιστευω οτι και σημερα θα υπαρχουν διοπτρες και πιο προσιτες οικονομικα,χωρις ρυθμιση παραλλαξης και με σταθερη μεγενθυνση. γιατι δεν του προτειναμε τοτε του ανθρωπου να παρει μια τετοια ωστε να μην ψαχνεται και παιδευεται??...     ουτε συμβολαιο θα κανει για το σε ποια αποσταση θα κανει γκρουπ,ουτε παιρνει κανεις οχημα με ταχυτητες για να το δουλευει συνεχεια με μια (ξανατονιζω οτι για τις δοκιμες οκ,απλα επειδη νωριτερα σε αλλο μηνυμα  αναφερε κατι ο Μανος για το οτι και παραλλαξη να υπαρχει δεν υπαρχει προβλημα και ριχνε σε μικρη μεγενθυνση. τοτε να επαιρνε βρε Μανο μια 4Χ και τελος...) ... 






Θάνο, την παράλλαξη την θέλουμε γιατί σήμερα κάνει γκρουπ στα 25μ, αλλά αύριο του έρχεται να κάνει στα 35μ (καλή ώρα)... και μεθαύριο στα 50... οπότε πρέπει να μπορεί να ρυθμίζει την παράλλαξη... Κλείσιμο ματιού

Για την μεγέθυνση τώρα... Σήμερα που είναι 44 χρονών, θα βλέπει το καλυκάκι στα 75μ στο X3 ή Χ4... στα 60 του δεν θα το βλέπει...  Κλείσιμο ματιού


Παθός και μαθός...  Σαρκασμός   

Μέχρι πριν από + - 5 χρόνια, έριχνα στο Χ3... μετά πήγα στο Χ4... και τώρα είμαι στο Χ6... Μακάρι να ήταν σταθερή η γκαβομάρα μου... θα έπαιρνα μια σταθερή Χ4, που είναι και πιο ανθεκτική και πιο φθηνή, και θα ήμουν ΟΚ...
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26593



« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 06, 2023, 10:36:36 πμ »

Καλημέρα και χρόνια πολλά ,καθίστε γιατί μπερδεύτηκα τώρα.Τελικα σε ποια μεγένθυση προτείνετε να βάλω την διόπτρα και όσον αφορά την παράλλαξη τι να κάνω;Πάντως αποδεδειγμένα με την πρώτη διόπτρα που ήταν 2-7Χ35 με σταθερή παράλλαξη στα 50 Μ τα γκρουπ ήταν πολύ ανοιχτά και μόλις έβαλα την χωκ με την παράλλαξη και την ρύθμισα βελτιώθηκαν παρά πολύ.Αν αλλάξω σε μια βολή την μεγένθυση πχ από 5 το βάλω στο τέρμα 9, αλλάζει το σημείο πρόσκρουσης του βληματος;;;


Την μεγέθυνση να την βάλεις στην μικρότερη δυνατή, που να μπορείς να βλέπεις καλά τους συνηθισμένους στόχους που ρίχνεις... πχ για μένα τα καλυκάκια... Για σένα μπορεί να είναι ο στόχος του χαρτιού που κάνεις γκρουπ ή κουτάκια από γάλα ή Ν-ς καφέ ή καπάκια από αναψυκτικά... ανάλογα σε τι σου αρέσει να ρίχνεις...   Κλείσιμο ματιού

Στις φθηνές διόπτρες, όταν αλλάζεις μεγέθυνση, δυστυχώς αλλάζει και το ΡΟΙ... Σπάαανια να σου τύχει φθηνή διόπτρα και να μην αλλάζει...  Κλάμα

Την παράλλαξη ρύθμισε την στην απόσταση που κάνεις γκρουπ... και μην την ξαναπειράξεις, αν δεν χρειαστεί να κάνεις γκρουπ σε άλλη απόσταση ή αν βγάλεις τη διόπτρα για κάποιο λόγο και την ξαναβάλεις...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3244


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 06, 2023, 05:04:01 μμ »

...δεν βρισκω  το βιντεακι που εβαζες εσυ παλαιοτερα με τον Βουτσα που ελεγε θα σε μαλωσω Μανο....

σε μενα τα εξηγεις βρε? στον Ηλια πες τα,που οπως βλεπεις ρωταει και εχει μπερδευτει. τα εγραψα για να εκφρασω τυχον δικες του αποριες που θα δημιουργηθουν διαβαζοντας σε και δεν καταλαβει το πνευμα σου και τη λογικη σου΄και οπως βλεπεις δεν εχω και αδικο...

..εγω να δεις που βλεπω προγραμμα και υποτιτλους στην τηλεοραση σε μια μονο συγκεκριμενη αποσταση. λιγο πιο κοντα,λιγο πιο μακρια...παραλλαξη. πουλανε και tv  με ρυθμιση παραλλαξης?..  Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός

...και τα μαλωμα που σου εταξα παει στο :  ''Στις φθηνές διόπτρες, όταν αλλάζεις μεγέθυνση, δυστυχώς αλλάζει και το ΡΟΙ... Σπάαανια να σου τύχει φθηνή διόπτρα και να μην αλλάζει...'

σε ολες θα αλλαξει το poi  αφου μιλαμε για sfp .  γι αυτο του εκανα λογο για ffp  και γι αυτο και εγω τετοια θα επαιρνα κι ας μου λειπανε και κανα-δυο ντοτ. στη τελικη μηδενιζεις εκτος κεντρου...  Κλείσιμο ματιού
αφου αλλαζουν οι αξιες , αν δεν αλλαξεις το poa  ,θα αλλαξει το poi στις περισσοτερες περιπτωσεις θες δεν θες.... (εκτος κι αν αρχιζει να παιζει με τους πυργους και τα κλικ,που νομιζω οτι δεν ειναι ουτε γι αυτον,ουτε για τους περισσοτερους... ολοι με holdover δεν δουλευουμε?)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2023, 05:12:09 μμ από Thanos.L » Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26593



« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 06, 2023, 06:52:40 μμ »

Έλα όμως που δεν αλλάζει το ΡΟΙ σε όλες τις διόπτρες, αν αλλάξεις την μεγέθυνση...  Χαμόγελο

Στις Mamba Lite, στις Vector Sentinel, Hawke Vantage, δεν αλλάζει το ΡΟΙ... σίγουρα και σε πολλές ακριβότερες δεν θα αλλάζει...  Χαμόγελο

Στη Nikko Stirling Mountmaster, στην Leapers και στην BugBuster και στην μακριά... αλλάζει το ΡΟΙ...  Χαμόγελο


...και μιλάω απ' αυτές που είχα εγώ...  Κλείσιμο ματιού


Κι όλα αυτά τα έμαθα από τα πρώτα χρόνια που ασχολήθηκα, όταν μου τσέκαρε τις Vector Sentinel και Mamba Lite, ο ΜΙΧΑΛΗΣ... γιατί τότε, αυτές είχα βάλει προς πώληση... Τις άλλες τις τσέκαρα εγώ, χωρίς να υπάρχει λόγος, απλά νόμιζα ότι ήταν ένα τεστ ποιότητας...  Γλώσσα
Βέβαια οι αλλαγές τότε ήταν από Χ4 στο Χ6... για παραπάνω δεν ξέρω... γιατί εγώ έριχνα στο Χ4 και ο ΜΙΧΑΛΗΣ ήθελε να δει στο Χ6, που έριχνε αυτός... Χωρίς να κόβω το κεφάλι μου, νομίζω ότι δοκίμασε και στο Χ10...  Χαμόγελο
Κι όλα αυτά στα 25μ που ρίχναμε τότε... μετά ''ξεφύγαμε''...  Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2023, 07:05:21 μμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4305



« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 06, 2023, 07:03:52 μμ »

Καλημέρα και χρόνια πολλά ,καθίστε γιατί μπερδεύτηκα τώρα.Τελικα σε ποια μεγένθυση προτείνετε να βάλω την διόπτρα και όσον αφορά την παράλλαξη τι να κάνω;Πάντως αποδεδειγμένα με την πρώτη διόπτρα που ήταν 2-7Χ35 με σταθερή παράλλαξη στα 50 Μ τα γκρουπ ήταν πολύ ανοιχτά και μόλις έβαλα την χωκ με την παράλλαξη και την ρύθμισα βελτιώθηκαν παρά πολύ.Αν αλλάξω σε μια βολή την μεγένθυση πχ από 5 το βάλω στο τέρμα 9, αλλάζει το σημείο πρόσκρουσης του βληματος;;;
Αν είναι να κάνεις γκρουπάκια τότε η μεγένθυση στο χ9 μόνιμα και το πάραλαξ πάντα θα το ρυθμίζεις στο μαχ της μεγένθυσης του οπτικού.Να βάλεις χαρτάκι και να γράψεις τα σωστά μέτρα για να μην ψάχνεσαι συνέχεια.Το οπτικό που έχεις είναι sfp που σημαίνει ότι στις αλλαγές τις μεγένθυσης κρατάει σταθερό το σημείο μηδενισμού και όχι τα πόσα ντοτ χρειαζόμαστε μετά στις διάφορες αποστάσεις
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 06, 2023, 09:13:26 μμ »

Σε ευχαριστώ Γιάννη για τις συμβουλές σου,για το οπτικό είναι σίγουρο ότι είναι sfp ;γιατί στο πιο πάνω μήνυμα ο φίλος gatos λέει ότι στις vantage αλλάζει το poi με την αλλαγή μεγένθυσης.Παντως λίγο που το δοκίμασα νομίζω και γω ότι δεν αλλάζει στην δικιά μου διόπτρα.
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26593



« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 06, 2023, 09:22:12 μμ »

Στη δικιά μου Hawke Vantage, στα 50μ όμως, που έριχνα όταν την είχα, από το Χ4 στο Χ10 που πήγα για να κάνω γκρουπάκια, μου άλλαξε το ΡΟΙ...  Χαμόγελο

Βέβαια, στο Χ10, έπρεπε να ρυθμίσω οπωσδήποτε και την παράλλαξη στα 115μ... όχι γιατί είχα απλώς παράλλαξη, αλλά γιατί θόλωνε κι ο στόχος... γι' αυτό και δεν το δούλεψα τελικά στο Χ10 και πήγα στο Χ6... που είναι μια μεγέθυνση που δεν χρειαζόταν να αλλάξω οπωσδήποτε την παράλλαξη για να καθαρίσει ο στόχος...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4305



« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 06, 2023, 09:52:54 μμ »

ναι είμαι σίγουρος.Αν δεις οτι αλλάζει τότε είναι λόγο χαμηλής κατασκευής του μοντέλου.Κανονικά δεν πρέπει Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4305



« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 06, 2023, 09:54:26 μμ »

Στη δικιά μου Hawke Vantage, στα 50μ όμως, που έριχνα όταν την είχα, από το Χ4 στο Χ10 που πήγα για να κάνω γκρουπάκια, μου άλλαξε το ΡΟΙ...  Χαμόγελο

Βέβαια, στο Χ10, έπρεπε να ρυθμίσω οπωσδήποτε και την παράλλαξη στα 115μ... όχι γιατί είχα απλώς παράλλαξη, αλλά γιατί θόλωνε κι ο στόχος... γι' αυτό και δεν το δούλεψα τελικά στο Χ10 και πήγα στο Χ6... που είναι μια μεγέθυνση που δεν χρειαζόταν να αλλάξω οπωσδήποτε την παράλλαξη για να καθαρίσει ο στόχος...  Χαμόγελο
Για αυτό πάντα μα πάντα η παράλαξη φτιάχνετε στην μεγιστη μεγένθυση του οπτικού
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26593



« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 06, 2023, 10:03:27 μμ »

Πρέπει να διαφωνήσω... Η παράλλαξη ρυθμίζεται στην μεγέθυνση που χρησιμοποιείς...  Χαμόγελο

Αν αλλάζεις μεγεθύνσεις, πρέπει να ρυθμίζεις κάθε φορά και την παράλλαξη...   Χαμόγελο




Στη μέγιστη μεγέθυνση, και με την παράλλαξη στο άπειρον, ''σημαδεύοντας'' τον ουρανό... ρυθμίζεις τον προσοφθάλμιο...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3244


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 06, 2023, 11:08:04 μμ »

λοιπον καθηστε παιδια να οργανωθουμε..  Σαρκασμός  γιατι με λιγα σωστα ο καθενας μας και κανα λαθος μεσα στη σαλατα ,θα χασουμε τα αυγα (ναι  με 'υ'...ειμαι χουφταλο,τρεχει τιποτα?!  Θυμός )  και τα πασχαλια και θα μπλεχτει ακομα περισσοτερο και ο Ηλιας...  Στριφογύρισμα ματιών

P.O.A = Point Of Aim   & P.O.I = Point Of Impact  σωστα?  σωστααα..

Αρα αφου μιλαμε για sfp διοπτρα, το μονο που κρατα σταθερο (αν δεν ειναι για τα πανηγυρια η διοπτρα)  ανεξαρτητως μεγενθυνσης ειναι το σημειο μηδενισμου και τιποτα αλλο. Σε καθε αλλη αποσταση,με καθε αλλαγη στη μεγενθυνση, οι αξιες των ντοτ αλλαζουν. Απο την στιγμη που αλλαζουν λοιπον, η' πρεπει να βαλεις αλλα ντοτ για να βρεις τον στοχο σου, η' να κανεις τις αναλογες ρυθμισεις στους πυργους. Αν δεν κανεις κατι απο τα δυο, η βολιδα σου θα παει αλλου΄πανω,η' κατω. Οπου κι αν ειναι αυτο το σημειο που θα καταληξει η βολιδα λεγεται POI (Point of impact ειπαμε...). Πως λοιπον μου λετε ρε παιδια οτι δεν αλλαζει και ανακατευουμε ποιοτητες στο παιχνιδι? Τι δουλεια εχει η ποιοτητα της διοπτρας αν στα 50μ πχ εχεις  βολεψει τον στοχο σου στο ενα ντοτ holdover  στο Χ3 (στην τυχη τα νουμερα και ντοτ)  και γυρισεις την μεγενθυσνη στο Χ9 και θες 2ντοτ για να τον πετυχεις? Αν βαλεις ενα οπως στο Χ3,η βολιδα σου θα παει αλλου,εχει αλλαξει το POI δηλαδη. Εχει να κανει με το συστημα λειτουργιας της διοπτρας και οχι με την ποιοτητα της. Τα ιδια ντοτ θα κρατησει μονο  η ffp .

Η παραλλαξη ειναι αλλο ευαγγελιο. Του ιδου παπα,αλλα αλλο ευαγγελιο. Σε καθε μεγενθυνση θα ρυθμιζει και την παραλλαξη λογικα στην πλειονοτητα των περιπτωσεων.
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4305



« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 06, 2023, 11:16:15 μμ »

Πρέπει να διαφωνήσω... Η παράλλαξη ρυθμίζεται στην μεγέθυνση που χρησιμοποιείς...  Χαμόγελο

Αν αλλάζεις μεγεθύνσεις, πρέπει να ρυθμίζεις κάθε φορά και την παράλλαξη...   Χαμόγελο




Στη μέγιστη μεγέθυνση, και με την παράλλαξη στο άπειρον, ''σημαδεύοντας'' τον ουρανό... ρυθμίζεις τον προσοφθάλμιο...  Κλείσιμο ματιού
Για μένα είσαι λάθος Λύπη
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4305



« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 06, 2023, 11:19:10 μμ »

λοιπον καθηστε παιδια να οργανωθουμε..  Σαρκασμός  γιατι με λιγα σωστα ο καθενας μας και κανα λαθος μεσα στη σαλατα ,θα χασουμε τα αυγα (ναι  με 'υ'...ειμαι χουφταλο,τρεχει τιποτα?!  Θυμός )  και τα πασχαλια και θα μπλεχτει ακομα περισσοτερο και ο Ηλιας...  Στριφογύρισμα ματιών

P.O.A = Point Of Aim   & P.O.I = Point Of Impact  σωστα?  σωστααα..

Αρα αφου μιλαμε για sfp διοπτρα, το μονο που κρατα σταθερο (αν δεν ειναι για τα πανηγυρια η διοπτρα)  ανεξαρτητως μεγενθυνσης ειναι το σημειο μηδενισμου και τιποτα αλλο. Σε καθε αλλη αποσταση,με καθε αλλαγη στη μεγενθυνση, οι αξιες των ντοτ αλλαζουν. Απο την στιγμη που αλλαζουν λοιπον, η' πρεπει να βαλεις αλλα ντοτ για να βρεις τον στοχο σου, η' να κανεις τις αναλογες ρυθμισεις στους πυργους. Αν δεν κανεις κατι απο τα δυο, η βολιδα σου θα παει αλλου΄πανω,η' κατω. Οπου κι αν ειναι αυτο το σημειο που θα καταληξει η βολιδα λεγεται POI (Point of impact ειπαμε...). Πως λοιπον μου λετε ρε παιδια οτι δεν αλλαζει και ανακατευουμε ποιοτητες στο παιχνιδι? Τι δουλεια εχει η ποιοτητα της διοπτρας αν στα 50μ πχ εχεις  βολεψει τον στοχο σου στο ενα ντοτ holdover  στο Χ3 (στην τυχη τα νουμερα και ντοτ)  και γυρισεις την μεγενθυσνη στο Χ9 και θες 2ντοτ για να τον πετυχεις? Αν βαλεις ενα οπως στο Χ3,η βολιδα σου θα παει αλλου,εχει αλλαξει το POI δηλαδη. Εχει να κανει με το συστημα λειτουργιας της διοπτρας και οχι με την ποιοτητα της. Τα ιδια ντοτ θα κρατησει μονο  η ffp .

Η παραλλαξη ειναι αλλο ευαγγελιο. Του ιδου παπα,αλλα αλλο ευαγγελιο. Σε καθε μεγενθυνση θα ρυθμιζει και την παραλλαξη λογικα στην πλειονοτητα των περιπτωσεων.
διαβασε λιγο καλυτερα τι γραφω.Τα ιδια λέμε.
Στην παράλαξη θα διαφωνήσω οτι πρέπει σε κάθε μεγενθυση να ρυθμίζεις

Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3244


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 06, 2023, 11:23:11 μμ »

 i know....   Άνεση Χαμόγελο  αλλα δεν μιλαμε ''αναμεταξυ'' μας μονο Γιαννη  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο  . Χρονια πολλα για αυριο αδελφε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: