Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάιος 07, 2024, 03:00:54 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Η αβάσταχτη ελαφρότητα...
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 16   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Η αβάσταχτη ελαφρότητα...
Αποστολέας Μήνυμα
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 02, 2020, 02:14:00 μμ »

Οκ παίδες, ευχαριστώ για την ενημέρωση...

Ξέχασα, τον altaros και την μπροστά τάπα-μανόμετρο, τα παρήγγειλα από Γερμανία  https://www.versandhaus-schneider.de/product_info.php/products_id/39935 και https://www.versandhaus-schneider.de/product_info.php/products_id/40763  Είμαι πλέον στην αναμονή πακέτου...
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26590



« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 02, 2020, 04:52:07 μμ »


Με κάμποσο λοιπόν τόρνινγκ, διαμόρφωσα μια σφύρα με ελάχιστες-σωστές ανοχές με την κεντρική σωλήνα του artemis, στην οποία σφύρα φύτεψα πρεσσαριστά ένα ατσάλινο πίσω ένθετο για την εμπλοκή με τον μηχανισμό της σκανδάλης και ένα επίσης ατσάλινο βιδωτό μπροστινό ένθετο για την επαφή με την βαλβίδα...

Αχ Γατε
Εξαιρετική δουλειά μπράβο


Σωστά... το διάβασα για το ατσάλι, αλλά δεν το έβλεπα... τώρα που είδα τις φωτό καλύτερα διακρίνεται το ατσαλάκι στην ραμπίτσα...   Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 02, 2020, 10:42:52 μμ »

Καλησπέρα  σας,

Μετά τις απογευματινές δοκιμές ανακοινώνω ότι έτσι όπως είναι το μικροτούφεκό μου, σε full power  ρύθμιση,  δηλαδή  με δύο χιλιοστά free float διαδρομή σφύρας  ρίχνει με 750 fps, με τον θάλαμο να έχει 170 bar μέσα...

Σκέφτομαι λοιπόν ότι το -κομμένο- ελατήριο της σφύρας μου, σπρώχνει (μέχρι όπου έχεις ρυθμίσει το SSG, δηλαδή με δύο χιλιοστά "μπόσικο" στο δικό μου full...) εκτός από το βάρος της σφύρας  (32 αντί  30 γραμμάρια της μαμίσιας...) και το βάρος του SSG, δηλαδή  το top hat, το ανοξείδωτο τεσσάρι  αξονάκι και τα δύο παξιμάδια ρύθμισης, δηλαδή άλλα 13.8 γραμμάρια  στην περίπτωσή μου... ("σπρώχνει" επίσης επιπλέον και τις όποιες τριβές του SSG, που όσο και να πρόσεξα τις ανοχές άξονα και οδηγού,  υπάρχουν...)

Νομίζω ότι για να εξερευνήσω τα ανώτατα όρια της δικιάς μου αερομηχανής, πρέπει να ελαφρώσω  σημαντικά την μπρούτζινη σφύρα μου...

Τι λέτε και σεις ;;;

ΥΓ. γμτ, χρειάζομαι καινούργιο ελατήριο σφύρας και ο Γερμανός που πήρα τα υπόλοιπα  δεν έχει...

Καταγράφηκε

to the deepest limits...
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 02, 2020, 10:45:15 μμ »

Το μαμά ελατήριο σφύρας είναι εξωτερική διάμετρος 9.5 mm και μήκος 95 mm... μπας και έχετε ιδέα από ποιό άλλο μπορεί να ταιριάζει ;;;
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4305



« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 01:50:53 πμ »

Χρειάζονται και άλλα στοιχεια.Πάχος συρματος,βήμα ελίκωσης Απορία
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 01:55:08 πμ »

Το μαμά ελατήριο σφύρας είναι εξωτερική διάμετρος 9.5 mm και μήκος 95 mm... μπας και έχετε ιδέα από ποιό άλλο μπορεί να ταιριάζει ;;;
Ελατηρια εχω καποια φτιαχτα αλλα 9.5 mm εσωτερικη
Οσο για τη σφυρα προσθεσε βαρος, οσα οπλα εχουν βαρια σφυρα εχουν μαλακο ελατηριο
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 11:09:08 πμ »

καλημέρες απαξάπαντες,

Όπως σας ενημέρωσα χτες, το SSG με το τεσσάρι αξονάκι και το κομμένο ελατήριο πήγε μέχρι 750 fps, όντας ρυθμισμένο με 2 χιλιοστά "μπόσικο" στο full...
Ρίχνει έτσι με τον μπρούτζινο οδηγό "προφόρτισης" που έχω φτιάξει, αντικαθιστώντας τον μαύρο αλουμινένιο μαμίσιο που τον χρησιμοποίησα για τις αρχικές δοκιμές του SSG...







Πριν το μετρήσω μέχρι που φτάνει, όπως βλέπετε έφτιαξα στο τορνάκι μου και ένα μπρούτζινο ροδελοπαξιμαδάκι Μ4, που "χωνεύει" λίγο το o-ring του φρένου, έτσι για τη μούρη...













Έτσι όπως το βλέπετε παραπάνω, το δοκίμασα χτες το βράδυ και έριξε μέχρι 750 fps όπως σας είπα...


Αξημέρωτα με ξύπνησε η Ίριδα, που ήθελε να κατατροπώσει τους ξένους φουρόγατους, που επισκέπτονται λόγω εποχής τις θηλυκές μας, (έρχονται περπατώντας και νιαουρίζοντας και μόλις ανοίξω την πόρτα του σπιτιού και αμοληθεί το θηρίο, εξαφανίζονται ...πετώντας...) οπότε και αποφάσισα να δω πόσο πιο ελαφρύ από 13.8 γραμμάρια μπορώ να κάνω το SSG του artemis...
Με ταχύτατες διαδικασίες έφτιαξα λοιπόν ένα ανοξείδωτο πάλι αξονάκι διαμέτρου 3 mm αυτήν τη φορά, που του έκανα σπειρώματα Μ3 στα δυο άκρα, με ένα top hat μπρούτζινο (έφαγα τον τόπο να βρω κάτι ρεταλάκια τιτάνιο, αλλά δεν...), ένα μινιμαλ μπρούτζινο ροδελοπαξιμαδάκι και ένα ανοξείδωτο κόντρα παξιμάδι Μ3. Έφτιαξα και καινούργιο οδηγό ελατηρίου σφύρας, μπρούτζινο κι αυτόν (θυμίζω ότι δεν κινείται, οπότε το μόνο που συνεισφέρει είναι οι χαμηλές τριβές ελατηρίου σφύρας και άξονα SSG, κεντράροντας σωστά το αξονάκι των τριών πλέον χιλιοστών...

Δεν ήμουνα αρκούντως προσεκτικός στο βιαστικό πρωινό τόρνινγκ και η τρύπα του οδηγού, που την έκανα 3.5 mm δεν βγήκε τέλεια κεντραρισμένη, αλλά ζύγισα το καινούργιο μου SSG και είναι 8.1 γραμμάρια, σε σχέση με τα 13.8 του παλιού με το τεσσάρι αξονάκι... not bad...

Στην επόμενη φωτό, βλέπετε επάνω το παλιό βαρύτερο SSG και κάτω το καινούργιο με το τριάρι αξονάκι του...



Και στις επόμενες το καινούργιο μου SSG μονταρισμένο στο τουφεκάκι μου...









Το ρύθμισα να έχει διαδρομή 26 χιλιοστά, δηλαδή να αφήνει 2.5-3 χιλιοστά free float διαδρομή στη σφύρα, τοποθέτησα τον σούπερ ταχογράφο μου και έριξα λίγες...



Οι πρώτες έντεκα ήταν με συν-πλην πέντε πόδια στα 830 fps. Η δωδέκατη έδειξε 847. Η δεκατητρίτη 826... Ως αιτία του 847 θεωρώ το γεγονός ότι το SSG είναι χωρίς ίχνος λίπανσης και άστρωτο, ενώ ρόλο ίσως παίζει και ο ελάχιστα έκκεντρα τρυπημένος οδηγός του ελατηρίου σφύρας-SSG... Το απογευματάκι θα φτιάξω έναν ολόισιο, έτσι για να μου φύγει η ιδέα...
Έπρεπε να ανοίξω το γραφείο, οπότε δεν είχα χρόνο να ρίξω άλλες, όμως με το ελαφρύτερο SSG το τουφεκάκι μου φαίνεται να ήρθε εκεί που το ήθελα εξ αρχής. Στα 10-12 fpe. Όταν έρθει ο ρεγουλατόρος, θα χρειαστώ πάλι ρυθμίσεις, αλλά νομίζω ότι έχω πλέον μια καλή βάση για τα πειράματά μου...




Δείτε το μια τελευταία μα το ξύλινο κοντάκι του και πάμε για thumbhole κοντάκι carbon fiber, με pvc hard core...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός






Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 11:32:50 πμ »

Aυξησες λοιπον την ταχυτητα του ελατηριου λογω μειωμενου βαρους κινητων μερων, εξυπνο
Αλλα νομιζω οτι με τον καινουριο οδηγο αυξησες και την προφορτιση
Μετρα καποια στιγμη τα cc αερα ανα παραγωμενο fpe να δεις και την αποδοση του συστηματος
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26590



« Απάντηση #83 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 11:34:27 πμ »

Προχώρα μεγάλε...  Κλείσιμο ματιού   Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 10:16:38 μμ »

Καλησπέρα,

Γέμισα το απόγευμα το PR με 180 bar που είχε μέσα ή μπουκάλα μου, του έβαλα το τραπεζιτικό  ματογυάλι σε χαμηλές βάσεις, έβαλα τον ταχογράφο μου με ένα ανταπτοράκι που έφτιαξα απο μαύρο acetal και έριξα κάμποσες, αρχικά σε ένα χαρτόνι και μετά στις κιμωλίες που είχα στήσει πάνω στο πηγάδι, 35 μέτρα μακριά...

Δεν μέτρησα τις πρώτες τέσσαρες βολές, γιατί στη φούρια μου ξέχασα να ανοίξω τον σούπερ ταχογράφο μου, αλλά μέτρησα τις επόμενες πολλές...
Σας θυμίζω ότι το οπλάκι  είναι χωρίς ρεγουλατόρο  (έρχεται απο Γερμανία...) χωρίς  ιχνος λίπανσης και έχει ρίξει ως τώρα καμία εικοσαριά-τριάντα βολές...

Ξεκινάω απο το ότι το τουφεκάκι όπως είναι δεν κάνει μούντζες... έκανα όρθιος με το όπλο ακουμπισμένο μπροστά και το κοντάκι να μου πέφτει "κοντό", τρεις συνεχόμενους γεμιστήρες σε τρία διαφορετικά γκρουπάκια των δυο-τριών εκατοστών στα 35 μέτρα, δηλαδή το τουφεκάκι μου έχει δυνατότητες...
Δεν έχω βέβαια ξαναρίξει με αρεγουλάριστο πισιπί,  οπότε και με παραξένεψε (αν και ειχα διαβάσει σχετικά) το ανεβοκατέβασμα του POI, αλλά η γενική αίσθηση πολύ μου άρεσε...

Με τον ταχογράφο πάνω ακούγεται λίγο (λες και κάνει αντηχείο...) αλλά σκέτο είναι πάρα πολύ ήσυχο...

Στο ζουμί τώρα.

Αρχικά τέσσαρες βολές χωρίς ταχογράφο...

1.   681.8    ~180 bar
5.   695.0
10.  721.0
15.  749.3
20.  782.1
25.  798.2
30.  838.2
35.  870.5
40.  875.5
45.  915.3
47.  921.4    top speed
50.  918.6
55.  900.5
60.  873.1
65.  836.5
70.  802.0
75.  754.5
76.  744.7    ~90 bar

Έχω την αίσθηση ότι στο τελείωμα της καμπύλης, κάπου στα 100 bar, έριχνα με πάνω από 850, αλλά δεν το κοίταξα γμτ, όπως και δεν σκέφτηκα να κοιτάξω ενδιάμεσες πιέσεις...

Διάφορα σκόρπια τώρα...

Μια χαρά σκανδάλη, έτσι όπως την κατάντησα... επαναλήψιμη, όχι crispy, αλλά αξιοπρεπέστατη...

Μια χαρά μεταλλικό γεμιστηράκι, χρειάστηκε ένα κλικ λασκάρισμα το μίνι αλενάκι στο κέντρο της μεταλλικής πλευράς, για να δουλεύει τζάμι...

Μια χαρα μεταλλικό single loader, ψιλοδύσχρηστο με το ματογυάλι...


Νομίζω ότι αν γεμίσω στα 220 bar (που έχει πράσινη περιοχή...) και το καταφέρω να ρίχνει με αξιοπρεπείς ταχύτητες στα 100 bar που λέω να ρυθμίσω το ρεγουλατόρο, θα έχω φτιάξει μια σούπερ plincking machine, με μεγάλη αυτονομία κιόλας , αν σκεφτούμε τα 100 cc χωρητικότητας του θαλάμου του...

Φωτογραφίες αύριο...

Αν δεν τραβηχτούμε για ψαροτούφεκο αύριο, λέω πως θα προλάβω να κολλήσω τις φέτες του σκληρού αφρού  PVC, για να αρχίσω σιγά-σιγά το tailor made thumphole κοντάκι μου...



Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 10:37:39 μμ »

Αφου η καν γραφ, ολα νταξ !
Το αλλενακι ειναι κοντρα για την μπροστα αλλενοβιδα, οποτε πανε πακετο
Με το reg θα μεινουν καμια 70αρια cc απο την μπουκαλα, αλλα και παλι θα βγαζει πολλες βολες
Ποσα mm ειναι η τρυπα του ΤΡ ?
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 11:00:38 μμ »

3.5 mm, όσο ήταν μαμά...
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 10:10:56 πμ »

καλημέρα, χρόνια πολλά για τους εορτάζοντες,

Λιακάδα με πολύ κρύο σήμερα...

Σας χρωστάω λίγες φωτό από την τελευταία μου δοκιμή με ξύλινο κοντάκι στο μικρό μου artemis...

Όπως βλέπετε, η μικρή δι-ωχ-τρα έκατσε μια χαρά στο τουφεκάκι... Είναι πολύ καθαρή, με λίγο πιο χοντρό σταυρόνημα από τις άλλες μου και αρκετά ελαφριά, ώστε να υποστηρίξει το κάτω από δυο κιλά project μου...





Σημειώνω εδώ ότι όπως έχει αναφερθεί από τον κυριο Hector Medina εδώ  https://www.ctcustomairguns.com/hectors-airgun-blog/exploring-the-diana-stormrider-part-1-the-trigger-and-the-power-plant-in-017745-mms-cal  (υπάρχουν part2 και part3 επίσης...) η κάνη του Diana stormrider (που αυτός ασχολείται...) είναι σχεδιασμένη να δουλεύει χωρίς barrel band, οπότε και σκέφτομαι στο ελαφρύ ανθρακονημάτινο κοντάκι μου αρχικά να δοκιμάσω το τουφεκάκι χωρίς barrel band και αν κάτι δεν μου αρέσει να το τοποθετήσω, ίσως λίγο πιο μπροστά...



Από 180 λοιπόν, σε 90 bar το τουφεκάκι μου με free float διαδρομή σφύρας ρυθμισμένη στα 2.5-3 mm, έκανε τα ακόλουθα:

Αρχικά τέσσαρες βολές με τον ταχογράφο off   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


























Σταμάτησα μόλις η πίεση έφτασε 90 bar... Δυστυχώς όπως σας είπα δεν κοίταξα ενδιάμεσες πιέσεις, έχω όμως την αίσθηση ότι κάπου εκεί στα 100 bar, έριχνα με πάνω από 850 fps, οπότε κάπου εκεί ελπίζω να δουλέψει με τον ρεγουλατόρο του altaros ρυθμισμένο στα 100 bar...








Καταγράφηκε

to the deepest limits...
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 10:38:15 πμ »

πάμε λοιπόν για κοντάκι works...

Το PVC foam είναι ένα ευρύτατα διαδεδομένο υλικό, που χρησιμοποιείται ως core σε σύνθετες κατασκευές, που το ζητούμενο είναι το μικρό βάρος με πολύ καλές ιδιότητες αντοχής...  Μπορείτε να το βρείτε εδώ  https://www.fibermaxcomposites.com/shop/pvc-foam-br-8012-p-1143.html?cPath=64  Το συγκεκριμένο υλικό, σε αυτό το πάχος και βάρος (80 κιλά στο κυβικό μέτρο, πλάκα 12 χλιοστά πάχος) χρησιμοποίησα ως πυρήνα για το πανάλαφρο κοντάκι του PR900W... Η καφετιά πλάκα του σκληρού PVC αφρού ήταν παρατημένη δεκαοκτώ συναπτά χρόνια σε μια γωνία του εργαστηρίου μου, απομεινάρι από μια σκληρή σημαδούρα ψαροτούφεκου που είχα φτιάξει τότε και την χρησιμοποιούμε ακόμα...







Τρεις οι δώδεκα τριανταέξι, οπότε και σημάδεψα και έκοψα τρία κομμάτια από τον σκληρό αφρό, για να φτιάξω το λεπτεπίλεπτο thumbhole κοντάκι μου... Σημειώνω ότι το επίσης λεπτοκαμωμένο μαμά κοντάκι είναι 35 mm πλάτος...



Ο αφρός συγκολλείται άριστα με κάποιο σύστημα εποξικής ρητίνης. Χρησιμοποίησα το "γρήγορο" σύστημα R9430/H8436  https://www.fibermaxcomposites.com/shop/epoxy-system-brr9430-h8436-br-fast-p-100196.html?cPath=26  που χρησιμοποιώ και για τις ανθρακονημάτινες λεπίδες που σε συνδυασμό με bike shoes χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια στο ψαροτούφεκο... Η συγκεκριμένη ρητίνη/σκληρυντής, σηκώνει μεταθέρμανση (24 ώρες στους 40-60) οπότε και αποκτά εξαιρετικές μηχανικές ιδιότητες... Πινελάκια χρησιμοποιώ εδώ και δεκαετίες αυτοσχέδια (σουβλακόξυλο συν κάμποσες τρίχες από μια μεγάλη πατρόκα...) μιας και τα "ζωγραφικής" τα χρεώνουν εδώ πάνω από δίευρο οι αγύρτες...





Τις τρεις φέτες PVC αφρού τις έσφιξα σε ένα ίσιο αντικείμενο και τις παράτησα εκεί μέχρι την επομένη... Τώρα το χειμώνα με τις χαμηλές βραδινές θερμοκρασίες, η σκλήρυνση των εποξικών συστημάτων είναι ένα θέμα, αλλά η χρήση "γρήγορων" σκληρυντών βελτιώνει κάπως τα πράγματα... Να θυμάστε ότι οι εποξικές ρητίνες δίνουν εξαιρετικά αποτελέσματα αντοχής, αλλά θέλουν προσοχή και γνώση στη χρήση τους και υπομονή...







Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26590



« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 10:53:59 πμ »

Κρεμόμαστε απ' το λογαριασμό σου Παναγή, με αγωνία... (κατά το, ''κρεμόμαστε απ' τα χείλη σου'')...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.

Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 16   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: