Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 07:01:22 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Και τώρα τί???
Σελίδες: [1] 2 3 4   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Και τώρα τί???
Αποστολέας Μήνυμα
petros3110
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


« στις: Απρίλιος 10, 2017, 07:54:37 πμ »

Μετά από πολύ σκέψη, παίδεμα με τον εσωτερικό μου κόσμο, αποχωρίστηκα το πρώτο αεροβόλο μου!!! Το diana 350 magnum 4,5 mm! O λόγος γνωστός, χιλιοειπωμένος από όλους σε όλα τα φόρα. Πλέον όμως πιο να αγοράσω??? Τα δικά μου κριτήρια είναι τα εξής:
 1. ποιότητα ανάλογη του diana
 2. αντοχή αξιοπιστία να μην ψάχνω οπλουργό κλπ
 3. οπωσδήποτε ελατηρίου
 4. χρήση του απευθείας από την αγορά κι όχι ανάγκη ανοίγματος για λιπάνσεις, βελτιώσεις κλπ
 5. διαμέτρημα 5,5 για καλύτερη μεταφορά ενέργειας.
 6. βάρους για βολές και όρθιος
 7. οπωσδήποτε ευστοχο
 8. κόστος περί τα 400 ευρώ

η αρίθμηση των κριτηριων δεν παίζει κανένα ρόλο ή αξία προτίμησης, η σκέψη μου με οδηγεί σε HW 80K αλλά και 95. Παρακαλώ πείτε μου τις απόψεις ή και τις δικές σας προτάσεις τεκμηριωμένες λόγω της πείρας σας
ευχαριστώ  
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2017, 09:03:43 πμ από diana350magnum » Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2017, 08:09:57 πμ »

Μετά από πολύ σκέψη, παίδεμα με τον εσωτερικό μου κόσμο, αποχωρίστηκα το πρώτο αεροβόλο μου!!! Το diana 350 magnum 4,5 mm! O λόγος γνωστός, χιλιοειπωμένος από όλους σε όλα τα φόρα. Πλέον όμως πιο να αγοράσω??? Τα δικά μου κριτήρια είναι τα εξής:
 1. ποιότητα ανάλογη του diana
 2. αντοχή αξιοπιστία να μην ψάχνω οπλουργό κλπ
 3. οπωσδήποτε ελατηρίου
 4. χρήση του απευθείας από την αγορά κι όχι ανάγκη ανοίγματος για λιπάνσεις, βελτιώσεις κλπ
 5. διαμέτρημα 5,5 για να την ακούν τα κορακοειδή και να παίρνω-βρίσκω τις δεκαοχτούρες (νο κομεντς πλιζ) στο κτήμα μου
 6. βάρους για βολές και όρθιος
 7. οπωσδήποτε ευστοχο
 8. κόστος περί τα 400 ευρώ

η αρίθμηση των κριτηριων δεν παίζει κανένα ρόλο ή αξία προτίμησης, η σκέψη μου με οδηγεί σε HW 80K αλλά και 95. Παρακαλώ πείτε μου τις απόψεις ή και τις δικές σας προτάσεις τεκμηριωμένες λόγω της πείρας σας
ευχαριστώ 


Σε 5,5 πάρε το 80άρι... Αν πας και για 4,5 πάρε το 95άρι... Αυτή είναι η δικιά μου γνώμη... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Michael
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2017



« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 10, 2017, 08:32:45 πμ »

Φίλε Πέτρο για προτάσεις όπλων θα σου πουν τα υπόλοιπα παιδιά μιάς και εγώ έχω magnum τάσεις.
Το μόνο που θα σου πώ είναι ότι λίγο-πολύ όλα τα ελατηρίου θέλουν το ανοιγματακι τους.
Καταγράφηκε
petros3110
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 10, 2017, 08:43:38 πμ »

θα ηθελα λιγο πιο τεκμηριωμένες απόψεις...για παράδειγμα για πιο λογο θέλει άνοιγμα το 80άρι με την αγορά του?
Καταγράφηκε
petros3110
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 10, 2017, 08:48:10 πμ »

μην παρεξηγηθώ, επειδη δεν γνωρίζω ρωτάω και για μην την πατήσω πάλι...
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 10, 2017, 09:03:20 πμ »

Γιατί τα γράσα που έχει από μαμά είναι ΓΤΠ (Για Τα Πανηγύρια)... Θέλει απολίπανση, επαναλίπανση με καλά γράσα και είσαι έτοιμος... για να ξεκινήσεις...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
petros3110
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 10, 2017, 09:07:34 πμ »

αυτό συμβαίνει σε όλα τα ελατηρίου ανεξαιρέτως μάρκας  μοντελου κλπ??? ή μόνο στα hw ? ή μονο στο 80?
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 10, 2017, 09:08:24 πμ »

Καλώς όρισες Πέτρο,
 Το νούμερο 5 των θέλω σου, υπέστη μια μικρή τροποποίηση.
Το κυνήγι με αεροβόλο στη χώρα μας απαγορεύεται δια νόμου. Είτε είναι σε ιδιόκτητο οικόπεδο, είτε είναι σε οποιοδήποτε άλλο χώρο.
Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει στη προσωπική του ζωή με δική του ευθύνη, αλλά να ρισκάρεις την αρμονία και τη σωστή ροή ενός χώρου που αποτελείται απο πολύ κόσμο δεν είναι σωστό.
Για τα υπόλοιπα ερωτήματά σου θα βρεις απάντηση στη συνέχεια, αλλά χρησιμοποίησε και την αναζήτηση. Έχουν όλα απαντηθεί πολλάκις.
Καταγράφηκε
petros3110
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 10, 2017, 09:23:40 πμ »

φιλε Γιώργο, γι αυτό έγραφα σε παρένθεση νο κόμεντ πλιζ κ δεν θα δικαιολογήσω καμια πράξη μου για τις καταστροφες που έχω υποστεί αλλά κ το θέμα μας δεν είναι αυτό...όσο αφορά τις επιλογές μου θα ήθελα τη γνώμη σου, όπως και τη γνώμη τη δική σου έλαβα σοβαρά υπόψιν μου και για την πώληση...εκτός κι αν δεν θυμάσαι
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 10, 2017, 09:26:08 πμ »

αυτό συμβαίνει σε όλα τα ελατηρίου ανεξαιρέτως μάρκας  μοντελου κλπ??? ή μόνο στα hw ? ή μονο στο 80?

Σε όλα...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 10, 2017, 09:29:24 πμ »

φιλε Γιώργο, γι αυτό έγραφα σε παρένθεση νο κόμεντ πλιζ κ δεν θα δικαιολογήσω καμια πράξη μου για τις καταστροφες που έχω υποστεί αλλά κ το θέμα μας δεν είναι αυτό...όσο αφορά τις επιλογές μου θα ήθελα τη γνώμη σου, όπως και τη γνώμη τη δική σου έλαβα σοβαρά υπόψιν μου και για την πώληση...εκτός κι αν δεν θυμάσαι

Το "νο κομεντς" είναι σχετικό και δε γίνεται να μη το σχολιάσω όταν πρόκειται για κάτι που κάνει "τζίζ"...

Δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να το συζητάμε άλλο, νομίζω είναι κατανοητό και ξεκάθαρο.

Φυσικά και θυμάμαι πως σου πρότεινα να το δώσεις το 350 και καλά έπραξες.

Η γνώμη μου συμβαδίζει με πολλών άλλων. Άν θες δύναμη και ποιότητα θα δεις για το 80 και το 90.

Άν θες χειρουργική ακρίβεια αλλά με μικρότερη δύναμη 77-97.

Όλα όμως θα χρειαστούν την απολίπανση που συζητάμε και πολύ πιθανόν αργότερα να χρειαστούν και αναβάθμιση με κάποιο έτοιμο κιτ ή οποιοδήποτε άλλο τρόπο επιλέξεις.

Ψάξε, διάβασε, άκου και μη βιαστείς να αποφασίσεις.
Καταγράφηκε
despot
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 272


You might be an Airgunner if ...


« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2017, 12:27:21 μμ »

Ας γίνει και μια τροποποίηση στην κάτωθεν παράθεση του post
Καταγράφηκε

Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 10, 2017, 01:42:22 μμ »

Eγώ λέω (και να το λάβεις πολύ σοβαρά υπ όψιν) να μιλήσεις με το μέλος Μannissan και να τον ρωτήσεις
εάν έχει σκοπό να πουλήσει και τίποτα άλλο από τα όπλα που έχει.
Πρίν λίγες μέρες πούλησε όπλα διαμάντια σε εξαιρετικές τιμές.
Καταγράφηκε
petros3110
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 18, 2017, 07:15:57 πμ »

Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω...Ωστόσο τελευταία είδα κ δοκίμασα ένα κομέτα φινιξ το κόμπακτ φίλου. Πολύ μου άρεσε αυτό το όπλο και σε ποιότητα και σε ευστοχία κ δύναμη. Δεν ήταν βελτιωμένο, δεν είχε ανοιχθεί ποτέ και ήταν σχετικά καινουριο με λίγες βολές εδώ και περίπου δυό χρόνια αγορασμένο. Επίσης, μου άρεσε το βάρος του, εύκολο για όρθιες βολές αλλά και ελεγχόμενη ανάκρουση. Καμιά σχέση με το μουλάρι που είχα...Ως όπλο δεν διαβάζω πολλά σχόλια στα εγχωρια φόρουμ, ίσως δεν είναι πολυαγορασμένο, σε ξένα πάντως και ιδιαίτερα ισπανικά έχει πολύ καλές κριτικές...Ποιά η άποψή σας για αυτό (μια κ πιστευω πως στα υπόλοιπα κριτίρια μου θα με καλύψει) ιδιαίτερα σε αξιοπιστία? (το ερωτευτηκα ... μπορεί να φταίει και η κλιμακτήριός μου...χαχαχα)

ευχαριστώ
Καταγράφηκε
michael1969
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 296


ΣΕΡΡΕΣ...


« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 18, 2017, 10:49:50 πμ »

Ωραια οπλα τα κομετα μου αρεσει το fusion αλλα εχει περιορισμο ότι θελει διοπτρα, αν σου αρεσει παρτο ετσι κι αλλιως θα παρεις κι άλλο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 4   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: