Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 09:15:59 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Και τώρα τί???
Σελίδες: 1 2 [3] 4   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Και τώρα τί???
Αποστολέας Μήνυμα
petros3110
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 19, 2017, 03:11:59 μμ »

δεν κατάλαβα τι εννοείς, τι θες να πεις...εγώ πάντως εννοώ πως δεν υπάρχει...και γι αυτό λεω πέφτω στα ίδια εκτός ίσως του κομέτα...
Καταγράφηκε
petros3110
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 19, 2017, 03:35:31 μμ »

δηλ έχω το κουεστ 800χ που το μετρησα σε χρονι στα 720 ποδια με κροσμαν ντομντ 14.3 γρειν...τουτεστιν 219,46 μέτρα....άρα ΑΝ λενε αλήθεια τότε οι διαφορές σε δύναμη είναι πολύ μικρές....αυτό λέω κι αυτό ΑΝ λένε αλήθεια και κατά πόσο....οπότε έχοντας κανει την πατατα στο παρελθον είμαι πολύ επιφυλακτικός (ωστόσο το κομέτα εμφανίζεται -αν αληθευει αρκετά δυνατότερο) εν τω μεταξυ το μπουρδελάκι που χαίρομαι στοιχισε παραλίγο το 1/3 του 95 που κανει <<την ίδια>> δουλειά...
Καταγράφηκε
Φραγκίσκος
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1184


« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 19, 2017, 05:21:56 μμ »

το μπουρδελάκι που χαίρομαι στοιχισε παραλίγο το 1/3 του 95 που κανει <<την ίδια>> δουλειά...
Αν είναι έτσι γιατί θέλεις να το αλλάξεις ;
Καταγράφηκε
petros3110
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 19, 2017, 05:28:36 μμ »

διαβασε απο την αρχη το θέμα...θα καταλάβεις
Καταγράφηκε
Vardeos®
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2259


General President of Σαλιγκαροστρούγκα,Αγροφύλαξ


« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 19, 2017, 07:40:41 μμ »

δεν κατάλαβα τι εννοείς, τι θες να πεις...εγώ πάντως εννοώ πως δεν υπάρχει...και γι αυτό λεω πέφτω στα ίδια εκτός ίσως του κομέτα...


Εννοώ στα κιλά του 80κ που είναι 3,9 .
Καταγράφηκε

Κόβω των σκυλιών κλαρί

Τι να το κάμεις τι πιτσιπι άμα έχεις καλο αλατήριο.

Καντιλοσβήστης σε κακόβουλα διαχειριστικά εργαλεία της φύσης.

Vardeos®
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2259


General President of Σαλιγκαροστρούγκα,Αγροφύλαξ


« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 19, 2017, 08:01:45 μμ »

δηλ έχω το κουεστ 800χ που το μετρησα σε χρονι στα 720 ποδια με κροσμαν ντομντ 14.3 γρειν...τουτεστιν 219,46 μέτρα....άρα ΑΝ λενε αλήθεια τότε οι διαφορές σε δύναμη είναι πολύ μικρές....αυτό λέω κι αυτό ΑΝ λένε αλήθεια και κατά πόσο....οπότε έχοντας κανει την πατατα στο παρελθον είμαι πολύ επιφυλακτικός (ωστόσο το κομέτα εμφανίζεται -αν αληθευει αρκετά δυνατότερο) εν τω μεταξυ το μπουρδελάκι που χαίρομαι στοιχισε παραλίγο το 1/3 του 95 που κανει <<την ίδια>> δουλειά...


Αν σε καλυπτει σε αυτα που θες αλλο οπλο δεν θες.


Οσο για την τιμη το ενος με το αλλο θα ελεγα οτι διαφορα υπαρχει σε αρκετους τομης μεταξυ τβν δυο οπλων.
Αλλα αυτο θα ηταν καλυτερα να το δεις εσυ απο κοντα πιανοντας και ριχνοντας για να τις δεις εσυ και να
ζυγησεις αν τελικα αξιζει η διαφορα αυτη.
Καταγράφηκε

Κόβω των σκυλιών κλαρί

Τι να το κάμεις τι πιτσιπι άμα έχεις καλο αλατήριο.

Καντιλοσβήστης σε κακόβουλα διαχειριστικά εργαλεία της φύσης.

petros3110
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


« Απάντηση #36 στις: Μάιος 08, 2017, 12:33:10 μμ »

Tόσο καιρό τώρα, διαβάζω διαβάζω διαβάζω ...Πρώτα για να μάθω και μετά για να μην σας ζαλίζω και κάποιοι απαντήσουν περί χιλιοειπωμένων θεμάτων και ίσως να χουν δίκιο, μα άκρη και συμπέρασμα δεν έχω βγάλει ακόμη. Τα διαβάσματά μου δεν έχουν να κάνουν μόνο με το φόρουμ μας, αλλά κ με το δίπλα και με εξωτερικού κλπ. Σκεφτόμενος το κομετα, λόγω μεγαλύτερης αναφερόμενης ταχύτητας, αυτό το απέκλεισα όταν διάβασα περί γρηγορης πτώσης των ελατηρίων κομετα. Κατόπιν λεω (στον εαυτό μου) ρώτησες, οι δάσκαλοι σου απάντησαν στο διαμέτρημα που θες, ή 80 ή 90. Συνεχίζοντας το διάβασμα, κυρίως για ποιό από τα δύο εκεί μπλέχτηκα ακόμη περισσότερο! Ναί οπλάρες και τα δύο όμως...διάβασσ ότι το 80 από τότε που βγηκε το 90 δεν εχει λογο υπαρξης και να μην μπλέκω με ελατήρια και λοιπά κ ότι το 90 ρίχνει άψογα από κούτα κ όταν χάσει αερα 2 ορινγκ αλλάζεις ,,,κι αν χάσει που δεν θα χάσει αν το πάρεις ήδη φουσκομένο στα 18 μπαρ που εχει κ την καλυτερη απόδοση όμως ...πιο δύσκολο όπλισμα, στραβώνουν πολλά κάννες και τρώνε και τον πείρο....αω είναι ετσι ρε παιδια ποια αξιοπιστία??? πάω για το 80....όμως...δεν ριχνει καλά από κουτα πρεπει να το τιουναρεις τιταν κι έτσι...άλλος λέει όχι όχι μην ακούς αυτός είναι τρελός μην το πειράξεις παρά μονο καθαρισμα...
 ρε παιδια σορι ή ειμαι βλάκας κ δεν καταλαβαίνω ή τρελαίνομαι ή μαθαίνω (από διάβασμα) πολλά που δεν ισχύουν ...πάντως αγχώθηκα κ αυτό δεν μ αρέσει σε χόμπυ...
 έστω κάποια άποψη μεταξύ 80-90 υπάρχει??? και περί αξιοπιστίας βέβαια
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #37 στις: Μάιος 08, 2017, 01:01:34 μμ »

Tόσο καιρό τώρα, διαβάζω διαβάζω διαβάζω ...Πρώτα για να μάθω και μετά για να μην σας ζαλίζω και κάποιοι απαντήσουν περί χιλιοειπωμένων θεμάτων και ίσως να χουν δίκιο, μα άκρη και συμπέρασμα δεν έχω βγάλει ακόμη. Τα διαβάσματά μου δεν έχουν να κάνουν μόνο με το φόρουμ μας, αλλά κ με το δίπλα και με εξωτερικού κλπ. Σκεφτόμενος το κομετα, λόγω μεγαλύτερης αναφερόμενης ταχύτητας, αυτό το απέκλεισα όταν διάβασα περί γρηγορης πτώσης των ελατηρίων κομετα. Κατόπιν λεω (στον εαυτό μου) ρώτησες, οι δάσκαλοι σου απάντησαν στο διαμέτρημα που θες, ή 80 ή 90. Συνεχίζοντας το διάβασμα, κυρίως για ποιό από τα δύο εκεί μπλέχτηκα ακόμη περισσότερο! Ναί οπλάρες και τα δύο όμως...διάβασσ ότι το 80 από τότε που βγηκε το 90 δεν εχει λογο υπαρξης και να μην μπλέκω με ελατήρια και λοιπά κ ότι το 90 ρίχνει άψογα από κούτα κ όταν χάσει αερα 2 ορινγκ αλλάζεις ,,,κι αν χάσει που δεν θα χάσει αν το πάρεις ήδη φουσκομένο στα 18 μπαρ που εχει κ την καλυτερη απόδοση όμως ...πιο δύσκολο όπλισμα, στραβώνουν πολλά κάννες και τρώνε και τον πείρο....αω είναι ετσι ρε παιδια ποια αξιοπιστία??? πάω για το 80....όμως...δεν ριχνει καλά από κουτα πρεπει να το τιουναρεις τιταν κι έτσι...άλλος λέει όχι όχι μην ακούς αυτός είναι τρελός μην το πειράξεις παρά μονο καθαρισμα...
 ρε παιδια σορι ή ειμαι βλάκας κ δεν καταλαβαίνω ή τρελαίνομαι ή μαθαίνω (από διάβασμα) πολλά που δεν ισχύουν ...πάντως αγχώθηκα κ αυτό δεν μ αρέσει σε χόμπυ...
 έστω κάποια άποψη μεταξύ 80-90 υπάρχει??? και περί αξιοπιστίας βέβαια

Θα προσπαθήσω να συμπτύξω τα προτερήματα αλλά και τα ελαττώματα και των δύο όπλων όσο το δυνατόν περισσότερο και ελπίζω να βοηθήσω.

Το 80 είναι λίγο πιο μαζεμένο απο το 90.
Όντως μαμά δεν είναι ότι καλύτερο και το θέλει το χεράκι του, αλλά και πάλι μέχρι να εξοικειωθείς και να το μάθεις είναι υπερ του δέοντος καλό.
Επίσης σε σύγκριση με το 90 και ανάλογη δύναμη, είναι πιο εύκολη η όπλισή του.

Το 90 κατεβασμένο στα 18-20μπαρ όντως απο κούτα ρίχνει καλύτερα.
Σε αυτή την πίεση ούτε πείρο θα φάει, ούτε κάννη θα στραβώσει ούτε βίδες θα λασκάρει εύκολα.

Αξιόπιστα θεωρούνται και τα δύο. Ακόμα και έναν πύρο να αλλάξεις κάποια στιγμή δεν έγινε και τίποτα, το θεωρώ αμελητέο.
Καταγράφηκε
petros3110
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


« Απάντηση #38 στις: Μάιος 08, 2017, 01:09:08 μμ »

σε ευχαριστώ γιώργο για τις κατατοπιστικές απαντήσεις...στα 18 μπαρ για ποσες ποδολιβρες μιλάμε κ τι ταχύτητα με 14,3 γκρειν??? να χω μια εικόνα...συγκριση
 
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #39 στις: Μάιος 08, 2017, 01:47:43 μμ »

σε ευχαριστώ γιώργο για τις κατατοπιστικές απαντήσεις...στα 18 μπαρ για ποσες ποδολιβρες μιλάμε κ τι ταχύτητα με 14,3 γκρειν??? να χω μια εικόνα...συγκριση
 

Εξαρτάται απο όπλο σε όπλο, ίσως διαφέρει λίγο αυτό.
Άν όλα όμως δουλεύουν σωστά και στεγανώνει η τσιμούχα καλά, τότε μιλάμε περίπου για 18-19 ποδόλιβρα. Κάπου στα 750 με 760 πόδια τα 14,6 ftt.
Καταγράφηκε
xarris32
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 481



« Απάντηση #40 στις: Μάιος 08, 2017, 07:30:31 μμ »

Πετρο για να σε βοηθησω, και τα 2 απο κουτα μια χαρα θα ειναι, εκει που θα βαρας εκει θα πανε, καλες κανες, καλες σκανδαλες, ποιοτικα οπλα.
Σαν πρωτο οπλο η σαν πρωτο καλο δε σε ενδιαφερει το κιτ αμεσα αργοτερα μετα απο 1-2  η και τρια χρονια αναλογα και τη χρηση ,μια απλη απολιπανση δεν ειναι κατι.
Αυτοι που γραφουν για κιτ απο την αρχη εχουν αλλα καμποσα οπλα εχουν εμπειρια και προσπαθουν να κανουν με ενα οπλο απλο οτι κανει ενα pcp η ενα ολυμπιακο γινεται;;;(το τελευταιο δες το λιγω γενικα το περιγραψα για γινω πιο κατανοητος)
Για αρχη μη σε νοιαζουν τα κιτ το ριχνεις απο κουτα και μαμαει
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 09:15:03 μμ από ΝΙΚΟΣ » Καταγράφηκε

weihrauch hw 95 4.5
ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ ΕΝΑ DATSUN ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #41 στις: Μάιος 08, 2017, 07:56:26 μμ »

Πετρο και Χαρη,κανενα weihrauch  δεν θελει βελτιωση από μαμα  ριχνουν πολύ καλα και ευθυβολα.

Αν ριχνεις μονος δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα,το πρόβλημα θα αρχισει αν διπλα σου ριχνει ένα βελτιωμενο HW όχι με τιποτα χιλιαρικα επανω του,αλλα με τα κλασικα που κανουμε σε αυτά τα αεροβόλα.

Αν δεν εχουμε μετρο συγρισης,ολα είναι μια χαρα Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
petros3110
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


« Απάντηση #42 στις: Μάιος 08, 2017, 08:13:33 μμ »

ok καταλαβαίνω και τους δύο...αλλά ποιο από τα δύο κ γιατί???
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #43 στις: Μάιος 08, 2017, 08:35:31 μμ »

ok καταλαβαίνω και τους δύο...αλλά ποιο από τα δύο κ γιατί???

Επεσες τωρα στην περιπτωση,κοντευω να εχω ολλη την σειρα των βαιραχ,αλλα 80 και 90 δεν εχω Λύπη Λύπη Λύπη
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
xarris32
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 481



« Απάντηση #44 στις: Μάιος 08, 2017, 08:35:53 μμ »

Οπως τα λεει ο χριστοφορος
Τωρα ειναι προσωπικη επιλογη οποιο σου αρεσει περισοτερο εμενα μου αρεσει το 80 πιο πολυ αλλα εριξα με 90αρι και μου αρεσε και αυτο πολυ οπως δουλευει με το γκας ραμ αφου χεις διαβασει τα νηματα και εχεις μια ιδεα αποφασισε πιο σε εξυπηρετη καλητερα
Καταγράφηκε

weihrauch hw 95 4.5
ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ ΕΝΑ DATSUN ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ

Σελίδες: 1 2 [3] 4   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: