Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 01:36:35 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Καλησπερα σε ολους.
Σελίδες: 1 2 [3]   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Καλησπερα σε ολους.
Αποστολέας Μήνυμα
megas.kostas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 21



« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 08:48:10 πμ »

Κώστα, επειδή σε 1 χρόνο, δεν θα ρίχνεις στα 10μ και στο υπογράφω... πάρε ένα όπλο που να μην είναι ''παιδικό''...  Κλείσιμο ματιού

Παντως διαβαζοντας διαφορα νηματα εδω στο forum,εχει παρει το ματι μου αναφορες στο B15 απο ατομα απο τους οποιους εχει περασει το οπλακι απο τα χερια τους.
Θα ηθελα οποτε εναν ορισμο στο ποιο οπλο θεωρειται ''παιδικο'' και για ποιους λογους θεωρειται αποτρεπτικη η αποκτηση ενος τετοιου απο εναν ενηλικα.
Ειναι εξαιτιας της μικροτερης κανης σε μηκος σε σχεση ας πουμε με το B12 που δεν θεωρειται ''παιδικο''?
Ειναι εξαιτιας της πολυ χαμηλης δυναμης του και του μικρου του βαρους?
Δεν υπαρχει δηλαδη θεση για ενα τετοιο οπλο στην συλλογη ενος αρχαριου αεροβολιστη σαν και μενα?Δεν θα με κανει καλυτερο σκοπευτη?
Υπενθυμιζω πως ψαχνω οπλο μικρο,χαμηλο σε θορυβο,για εξασκηση σε βολες εκ του ορθιου σε χαρτι 10-15 μετρα και απο οτι εχω καταλαβει κινουμαι αναγκαστικα στην κατηγορια 6 ποδολιβρα.
Σιγουρα κοιταζω και την περιπτωση του Hw30 αλλα κοιταζω και την περιπτωση των bam 12,lb600,bam 15 σαν πολυ οικονομικη λυση.
Τις βροχερες Κυριακατικες καλημερες μου σε ολους.
Καταγράφηκε

BAM B19X WON .177  ''The initiator''
Mousafiris
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1254



« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 09:05:24 πμ »

Kαλημερα φιλε.Μια ειναι η λυση.Πας Μιχαλη επωμιζεις το Βaikal ,μετρας, βλεπεις ,και αν σου κανει παιρνεις και το Β15 που ειναι 93 ποντους(με το συμπαθειο  Μεγάλο χαμόγελο  )

Το εχω επωμισει το συγκεκριμενο .Εγω προσωπικα δεν ειχα θεμα και ειμαι 1,77.Οχι οτι ηταν super (πολυ καλυτερο το 12) αλλα οκ .

Απο βαρος πουπουλο....Oυτε 2,2kg δεν ειναι
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2017, 09:11:12 πμ από Mousafiris » Καταγράφηκε

Bam 19 .22
Baikal IΖΗ-61 .177
Crosman 22ΧΧ .22
Hatsan AT-44 Long .22
Gamo Coyote .177
Diana 48 .22
HW 97KT .22
Φραγκίσκος
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1184


« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 09:27:52 πμ »

Η επιλογή του τύπου του όπλου γίνετε γίνετε πάντα σε σχέση με της ανάγκες της σκοποβολής που θέλουμε να κάνουμε
(δύναμη , διαμέτρημα ,βάρος ,θέση σκόπευσης ,είδος σκοποβολής ,και βασικά τη ταιριάζει στον σωματότυπο μας )

Η ποιότητα του όπλου ανάλογα με το τι ποσό θέλουμε να διαθέσουμε .

Όλα τα όπλα είναι καλά και όλα θέλουν κάποιο σκάλισμα .(Αν ρίχνεις δίπλα δίπλα με τα σκαλισμένα με κάνα Χριστόφορο ,Δράκο, θράσο κλπ το σκάλισμα δεν το γλυτώνεις  Μεγάλο χαμόγελο )

Επομένως πριν την αγορά του καλό είναι να ρίξουμε πρώτα με όποιο μας αρέσει στο μάτι και όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα

Τι να το κάνω το ακριβό όπλο όταν δεν βολέυωμαι να το ρίξω ; Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Michael
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2017



« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 09:52:06 πμ »

+1000
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 12:42:49 μμ »

Κώστα, επειδή σε 1 χρόνο, δεν θα ρίχνεις στα 10μ και στο υπογράφω... πάρε ένα όπλο που να μην είναι ''παιδικό''...  Κλείσιμο ματιού

Θα ηθελα οποτε εναν ορισμο στο ποιο οπλο θεωρειται ''παιδικο'' και για ποιους λογους θεωρειται αποτρεπτικη η αποκτηση ενος τετοιου απο εναν ενηλικα.



Πρώτον... δώσε σημασία στα εισαγωγικά...  Κλείσιμο ματιού

Δεύτερον... δώσε σημασία σε όλη την φράση...  Κλείσιμο ματιού


Κατά τα άλλα... ότι σου λένε τα παιδιά...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 12:51:32 μμ »

Παιδικο θα ελεγα μονο ένα οπλο που είναι μικρο για τα χερια μας.

Στα 6 ποδολιβρα εχουμε μικρα σε μέγεθος οπλα,εχουμε και 1,25 και 5.200 βαρος Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Το τι κανουν τα 6-7 ποδολιβρα είναι γνωστο Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5

Σελίδες: 1 2 [3]   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: