Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 27, 2024, 12:17:02 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

ΜΑΥΡΗ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΑ (AT-44 long bullpup)
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 10   Κάτω
  Εκτύπωση  

  ΜΑΥΡΗ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΑ (AT-44 long bullpup)
Αποστολέας Μήνυμα
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 28, 2019, 07:21:58 μμ »

Ρε σύ Παναγή, μας έχεις "στείλει αδιάβαστους" με αυτά που κάνεις.  Αγγέλους φτιάχνεις ρε φίλε!

Έχεις κάνει ένα απο τα ωραιότερα, αν όχι το ωραιότερο bullpup που κυκλοφορούν, εργοστασιακά ή μή...

Η γνώση σου των υλικών είναι πραγματικά αξιοσημείωτη, όπως αξιοσημείωτο είναι πως όλα τα έχεις κάνει με τα χέρια σου και εργαλεία χειρός....
Καταγράφηκε
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 28, 2019, 07:52:34 μμ »

με εξαιρεση (για να μιμηθω το γατο...  Σαρκασμός ) το ημιδιαφανο μαυρο χρωμα (ειχα ταυλωσει και εγω αλλα μολις το ειδα ξε-ταυλωσα  Αναποφασιστικότητα Θυμός   Σαρκασμός ) , το μονο αλλο  ''μελανο'' σημειο σε αυτο το δημιουργημα αλλα κυριως στην παρουσιαση,ειναι οτι...



..... δυστυχως οπου να'ναι τελειωνει !  Λύπη Λύπη Κλάμα

αλλιως δεν γινεται μαμω...... ΕΙΝΑΙ και ΜΑΜΩ!!!

ΜΠΡΑΒΟ φιλε μου η χαρα σου πρεπει να ειναι μεγαλη και δικαιως  Χαμόγελο Άνεση .

ps: και ετσι οπως το εκανες μια χαρα ειναι με τον μπρουτζινο οδηγο. απλα αναρωτιεμαι δεν θα ηταν πιο ευκολο,χωρις εξτρα εσοχες στο ξυλο,εφαρμογες κλπ, να ηταν μια ιδεα πιο μακρια  η ντιζα και να επιανε σε αναλογη τρυπα της μπροστα βασης/δακτυλιδι , οπως και στην πισω?  δεν ειμαι γνωστης σε καμια περιπτωση,ουτε και τον εξυπνο παω να κανω. για να μαθω ρωτω και πιθανοτατα και καποιος αλλος που θα εχει την ιδια απορια. τι καλυτερο συμβαινει ως εχει ?
ευχαριστω/με και παντα τετοια !  Χαμόγελο
το ιδιο χρωμα εχω βαψει και εγω και μπορω να σου πω το εξης, ειναι ατριφτο και αγυαλιστο, εαν το δεις ετοιμο και απο κοντα θα αναθεωρησεις
εχω επισης δοκιμασει μαονι, καρυδια, κοκκινο και μπλε, το πιο εντυπωσιακο και οικειο στο ματι ειναι το μαονι γιατι με το laminate βγαζει μια εντυπωσιακη αποχρωση, επισης εξαρταται και ποσα χερια περνας, το μπλε ηταν καλο αλλα περιεργο και το κοκκινο θυμιζει φτωχο συγγενη Daystate
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 10:55:08 πμ »

καλημέρα σας κύριοι,

28-1-2019

Για να ξεκινήσεις να βερνικώνεις ένα κοντάκι, χρειάζεσαι βερνίκι (στην περίπτωσή μου ματ), σκλυρηντή, διαλυτικό και ένα πινελάκι... Αν έχεις και το κοντάκι, ακόμα καλύτερα...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός



Η αναλογία των δικών μου υλικών είναι 2/1 συν έως 10% διαλυτικό, οπότε μια μικρή σύριγγα είναι ότι πρέπει...



Με προσοχή έβαψα όλα τα εσωτερικά μέρη του κοντακιού μου, που δεν τα φτάνει το πιστόλι, δυο χέρια βερνίκι και το άφησα στην άκρη να στεγνώσει, οπότε και θα πάρει την άγουσα για δυο χέρια βερνίκι (μάλλον σατινέ, γιατί με το ματ "θαμπώνουν" λίγο τα νερά του laminate) με το πιστόλι...



Στην συνέχεια (και μέχρι να τελειώσουν τα βερνίκια...) ασχολήθηκα με τον ευθυγραμμιστή βολής του φτωχού...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Μαζί με την αερομαλακή -σούπερ- ράγα μου, από τους airsoftάδες αγόρασα μετά από πολλή σκέψη και αυτό:  https://www.airsoftclub.gr/accessories/gun-accessories/silencers-accessories/marine-silencer-145mm.html, έναντι του αντιτίμου των 18 ευρώ. Όπως μπορείτε να δείτε στον ιστότοπο του πωλητή, είναι ένας "universal" ευθυγραμμιστής βολής, διαμέτρου 31 mm, που παράγεται σε μήκη από 110 έως 190 mm (στα όρια του αξιοπρεπούς βοηθήματος δηλαδή...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός), με ζωγραφισμένο επάνω ότι λογότυπο τραβάει η όρεξή σας... navy seals, marine seals, blackwater, novartis, κτλ, κτλ...

Στην τύχη πήρα το "marine", διάλεξα όμως προσεκτικά το μήκος στα 145 mm και δηλώνω εδώ ότι δεν έχω υπάρξει στρατόκαυλος ποτέ στη ζωή μου, οπότε τα λογότυπα ΔΕΝ με αφορούν καθόλου, έτσι κι αλλιώς το δικό μου το έσβησα με 600άρι νερού. Όμως το ίδιο το αντικείμενο χρήζει μεγάλης κουβέντας...
 
Γιατί με 18 ευρώ παίρνεις μια κατασκευή πολύ καλής ποιότητας, με βιδωτά και τα δυο άκρα, πολύ καλή ανοδίωση, σούπερ φάτσα και εξαιρετικές προοπτικές...

Το πράγμα έχει πίσω σπείρωμα Μ14x1.0, για να προσαρμόζεται σε όπλα airsoft και μπροστά μια τρυπάκλα 13 mm (το 5.56 mm ΝΑΤΟ, εντάσσεται στα fake news...) Τα σωθικά του είναι ένα (λειψό σε μήκος) ελατήριο και τρεις (επίσης λειψές σε συνολικό μήκος...) αφροροδέλες... Για δείτε το...










Το 44άρι που ψώνισα είχε από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη (Λάζαρε στα έψαλα στην αρχή για το "αναίτιο" τορνίρισμα, αλλά χτες σε καλιώρισα κάμποσες φορές, μιας και γλίτωσα μισή ώρα τόρνινγκ...)  τορνιρισμένη την άκρη της κάνης πίσω από το 1/2 UNF σπείρωμα, στα 13 mm...



Είχα στο εργαστηριάκι μου μια παλιά κάνη από ένα μακρύ STEN της MARES, που είναι μια σωλήνα από (ανοδιωμένο ασημί) αλουμίνιο με διαμέτρους 13/18 mm. Ότι πρέπει δηλαδή για έναν αντάπτορα για το ΑΤ μου...

Έκοψα ένα μικρό κομματάκι (55 mm μήκος) και αφού κεντράρισα πολύ προσεκτικά ολόκληρο τον ευθυγραμμιστή βολής στο τορνάκι μου (καλύτερα από 2 δέκατα στην μπροστινή άκρη του) διακόρευσα το σπείρωμα Μ 14 σε μια τρύπα ακριβώς 18 mm, να χωράει εντελώς εφαρμοστά, σχεδόν πρεσσαριστά, το κομματάκι της αλουμινοσωλήνας...



Έκανα και "blacking" στο φανερό κομμάτι από το ανταπτοράκι μου, με aluminum black της Birchwood, που έγινε μάλιστα καλύτερο κάθε προσδοκίας...







Υπολόγισα προσεκτικά το μήκος, καθάρισα με ασετόν και κόλλησα ανταπτοράκι και πίσω τάπα με κυανοακρυλική...



Μια αλενο-σκουληκόβιδα με μύτη σε ένα σπειρωματάκι Μ5, ασφαλίζει σε μια εσοχή της κάνης τον ευθυγραμμιστή βολής μου στην πρόσοψη του κοντοτούφεκού μου...



blacking έκανα μέχρι και στο (φανερό) σπείρωμα της σκουληκόβιδας ... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός









Για την πρόσοψη τορνίρισα καταλλήλως, ένα υπόλειμα μπρούτζινης βίδας 1/2" απ τα περισσεύματα, που μπήκε πρεσσαριστό εσωτερικά και το κόλλησα κι αυτό με κυανοακρυλική, μάλιστα του έκανα και την κορώνα του...
















Ο ευθυγραμμιστής βολής του μαυροτούφεκού μου είναι λοιπόν εξωτερικά έτοιμος, απολύτως ευθυγραμμισμένος, πολύ καλοφτιαγμένος και κυρίως πάμφθηνος...

Απομένει να τον γεμίσω με κάτι που θα ...ευθυγραμμίζει ακόμα καλύτερα τις βολές της μαύρης φουστανέλας μου...


Οι γενικές επιλογές εδώ είναι ουσιαστικά τρεις (όχι αναγκαστικά κατά σειρά προτεραιότητας...):

1. Μια monocore κατασκευή (αλουμίνιο ή acetal) με τρεις-τέσσαρους θαλάμους
2. Μπικουτί (ίσως από κάποιο μεταλλικό πλέγμα) / ροδέλες / ηχομονωτικό
3. ένας άδειος θάλαμος αρχικά και δυο ανόμοιες μεταξύ τους K-buffles (πάλι από αλουμίνιο ή acetal)...

Για να ακούω προτάσεις ευθυγράμμισης... άντε ντε...    Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

 

Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26576



« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 11:23:35 πμ »

Παναγή... για το 2/1 ξαναρώτα... Ψάξτο λίγο, γιατί θυμάμαι που μου είχε πει ο Ξενοφώντας όταν μου έβαψε το δικό μου κοντάκι με βαφή αυτοκινήτου, στο βερνίκι κάποιος του είπε ένα... ''4/1'' ή ''5/1'' (δεν θυμάμαι ακριβώς) που δεν ξέρω τι είναι αυτό...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 11:05:21 πμ »

καλημέρες απ' τη χλωμή λιακάδα μας,

Περιμένοντας τα βερνίκια να στεγνώσουν και περιμένοντας τα υλικά "ευθυγράμμισης" να έρθουν στο νησί, έχω να σας δείξω μόνο το κενό ανάμεσα μουγκαφόν και αεροθάλαμο. Επέλεξα εξ αρχής να αφήσω την κάνη μου floating, μιας και χωρίς barrel band, με το μαμά πλαστικό κοντάκι το τουφέκι βάζει εύκολα ενιά στις δέκα βολές σε κύκλο μεγέθους εικοσάλεπτου στα 50 μέτρα...



Άντε, λίγο μου έμεινε ακόμα...




Τι λέτε αν έκανα το εξάρτημά μου κάπως έτσι Απορία



Ένα monocore εσωτερικό (το πορτοκαλί κομμάτι) που θα είναι ελεύθερο να μετακινείται μπρος πίσω ανάμεσα σε δυο ελατήρια, με τον πίσω θάλαμο να είναι πολύ μεγαλύτερος (διπλάσιος ας πούμε) από τον μπροστινό ??   Οι ανοχή μεταξύ εσωτερικού και περιβλήματος μπορεί εύκολα να είναι 0.1 mm και το εσωτερικό να κινείται απολύτως ελεύθερα... Ο μπελάς βέβαια θα είναι να διαλέξω ελατήριο που δεν θα τερματίζει μπροστά με την τουφεκιά, αλλά διαθέτω ποικιλία...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26576



« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 11:32:28 πμ »

Και γιατί δεν κάνεις μεγαλύτερο το εσωτερικό εξάρτημα, με περισσότερα μπαφλάκια, και να βάλεις μικρότερα ελατήρια (ή ένα μόνο)...;  Έτσι και καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις στην σίγαση και δεν θα φοβάσαι αν θα κωλοβαράει μέσα... Λέω γω τώρα...  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 11:47:18 πμ »

Τα περισσότερα μουγκανωτήρια που έχω δει, έχουν έναν μεγάλο πρώτο θάλαμο και στη συνέχεια πολλούς μικρότερους...
Έχω την αίσθηση ότι αν κάνω μετακινούμενο το "block" με τους πολλούς θαλάμους, ίσως να έχω καλύτερο αποτέλεσμα στο ηχοσύστημα... Προφανώς και μπορεί να γίνει με ένα ελατήριο μπροστά, πάλι όμως έχω την αίσθηση ότι αν είναι "αιωρούμενο" το ησυχο-μπλοκ, θα είναι καλύτερα...
Έτσι κι αλλιώς μια δοκιμή θα είναι...
Θα κάνω μικρές τις ανοχές και αν για οποιονδήποτε λόγο το σύστημα αποτύχει, θα το κάνω σταθερό (monocore style...) με μια προσθήκη από πίσω... 


Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26576



« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 11:55:50 πμ »

Κάτι τέτοιο λέω...  Χαμόγελο













ή τέτοιο...  Χαμόγελο






« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2019, 12:17:17 μμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 12:03:05 μμ »

Πολύ ωραία φαίνεται η γατο-ιδέα, απλά πρέπει να φτιάξω ένα-ένα μπαφλάκι στον τόρνο, να κεντράρουνε-ακουμπάνε μεταξύ τους, με το μπροστινό να είναι και οδηγός του ελατηρίου...
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26576



« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 12:07:11 μμ »

Κάνε με λιγότερα μπαφλάκια, όπως σου δείχνω μετά την τροποποίηση του μνμ μου, για να είναι πιο εύκολο...  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2019, 12:17:04 μμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
ΝΙΚΟΣ
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 945



WWW
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 06:41:21 μμ »

Tα μπαφλακια να μην εχουν το ιδιο μηκος , για να μην μπορουν να συντονιστουν (παραγουν θοριβο)  Κλείσιμο ματιού
Ο προτος θαλαμος ειναι συνηθες μεγαλυτερος , δεν γνωριζο ομος τον λογο . .
Καταγράφηκε

ποιος κρατουσαι ωρα ?
οταν ο θεος εφτιαχναι, τον κοσμo. .


norica dream hunter 4,5mm
bam 19/s custom      4,5mm
crosman 357/4          4,5mm
hw 95 tuning              4.5mm
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 02, 2019, 07:22:31 μμ »

Καλησπέρα  απ τα θυελλώδη έσχατα Δυτικά,

Η γατο-ιδέα με spacer 30 mm και μια monocore  κατασκευή απο acetal μπροστά, με διαδρομή  12 mm (το μαμά ελατήριο το έκοψα περίπου στη μέση ...) αποδείχτηκε εξαιρετική ως προς το στερεοφωνικό κομμάτι...

Μιλάμε για ψίθυρο.  Κυριολεκτικά...

Με το οχτάρι  που έχουμε έξω,  δεν έχει νόημα να δω αν δουλεύει  καλά ως ευθυγραμμιστής ,  αλλά ως μούγκαφον  είναι άριστο...

Φωτό  μολις προλάβω...

Θενκς γάτε...

Καταγράφηκε

to the deepest limits...
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 03, 2019, 01:13:17 μμ »

καλό μεσημέρι από τον δυνατό σιρόκο μας...

2-2-2019

Ενόσω υποστρώματα και  βερνίκια περνιούνται προσεκτικά χέρι-χέρι, για να φτιάξω το monocore εσωτερικό κομμάτι, δηλαδή το "έμβολο" του ευθυγραμμιστή μου, έκοψα 8 cm από μια ράβδο μαύρο acetal (STEMPLAST στον Πειραιά -2104222248- 7.3 ευρώ το κιλό, το κομματάκι των 8 cm δηλαδή κόστισε 0.75 ευρώ  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός)



Με πολλή προσοχή, έκανα μια κεντραρισμένη τρύπα 7 mm (ταλαντεύτηκα λίγο μπας και την έκανα 6.5 mm, κάτι που ίσως δοκιμάσω στο μέλλον...) και με λίγο τόρνινγκ το έφερα στα ακριβώς 28 mm εξωτερική διάμετρο (να έχει ανοχή 0.10-0.15 mm από την εξωτερική αλουμινοσωλήνα του airsoft μουγκαφόν, δηλαδή να μπορεί να κουνιέται άνετα μπρος-πίσω από την εκτόνωση του αέρα...) και του διαμόρφωσα κατάλληλα την μπροστά και πίσω άκρη...
Μπροστά σχημάτισα έναν οδηγό για το μαμά ελατήριο, που έχει εσωτερική διάμετρο 12.5 mm και πίσω μια διαισθητική κωνική διαμόρφωση, με μια μικρή πατούρα για το spacer...

Μετά από μισή ωρίτσα και κάμποσο dremeling για να διαμορφώσω τους ανόμοιους σε μήκος θαλάμους (όλους μπαφλοειδείς...) ήταν κάπως έτσι...







Και μετά από άλλη μισή ωρίτσα, δηλαδή συνολικά καμιά ώρα και μάλιστα όχι εντατικό dremeling, ήταν τελειωμένο, διαμορφώνοντας τρεις άνισους σε μέγεθος και προφανώς σε όγκο, θαλάμους...











Για το spacer που θα δημιουργήσει τον πίσω θάλαμο (αρχικής εκτόνωσης ας πούμε, που είναι ο μεγαλύτερος από όλους...) χρησιμοποίησα ένα τορνιρισμένο, εφαρμοστό δαχτυλίδι, από ένα ρεταλάκι σωλήνα PVC, με πολύ μικρό πάχος τοιχώματος (για να μην χάσω όγκο, έτσι κι αλλιώς δεν τραβάει ζόρι...) και μήκος 30 mm...















Έκοψα (επίσης εντελώς διαισθητικά) το μαμά ελατήριο στη μέση, πάτησα μια σπείρα για να κάτσει σωστά και μπροστά και ξανάδεσα το μουγκαφωνικό μου ευθυγραμμιστικό ηχοσύστημα, βιδώνοντας τα πολύ καλοφτιαγμένα σπειρώματα του αλουμινένιου σώματος...








Μέτρησα προσεκτικά την μέγιστη διαδρομή του monocore "εμβόλου" μου και είναι 12 mm. Προφανώς το μέγεθος της διαδρομής το καθορίζει το μήκος του spacer, που καθορίζει και τον όγκο του αρχικού θαλάμου, ίσως δηλαδή αξίζει κάποια στιγμή να δοκιμάσω και πιο μικρό spacer, ας πούμε 20 ή 25 mm, με αντίστοιχη αύξηση της διαδρομής του εμβόλου του ευθυγραμμιστή μου και αντίστοιχη άυξηση του μήκους του τελευταίου (προς την έξοδο της βολίδας) από τους συνολικά πέντε θαλάμους...

Δεν έριξα κούφια μέσα στο εργαστήριο, άνοιξα την πόρτα, έβαλα ένα barracuda match και έριξα μια στον απέναντι θαμνόβατο...

Πολύ μου άρεσε αυτό που άκουσα... ΨΙΘΥΡΟΣ... ένα κοφτό βηχαλάκι... Αν το σύστημα αποδειχτεί και καλός ευθυγραμμιστής, τότε κύριοι θα έχουμε μια πολύ φτηνή και πολύ αποδοτική λύση για το θέμα του ηχοσυστήματος των όπλων μας...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Συνοψίζω:

Είναι το πρώτο ηχοσύστημα-ευθυγραμμιστής που έχω δει με κινούμενο "έμβολο" και μάλιστα με εύκολα ρυθμιζόμενη διαδρομή...
Κόστισε λιγότερο από 19 ευρουλάκια συνολικά (18 αγορά) και χρειάστηκε, όλες κι όλες, δυο ωρίτσες δουλειά για να ολοκληρωθεί ως κατασκευή και να ταιριάξει άριστα στη μαύρη μου φουστανέλα...

Δείτε το και συνεχίζουμε μόλις στεγνώσουν πολύ καλά τα βερνίκια, με ένα γενικό blueprinting στο AT-44 μου...




 

Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26576



« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 03, 2019, 08:20:06 μμ »

Ωραίος...!!!   Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26576



« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 03, 2019, 08:28:09 μμ »

Πριν χρόνια, ο Ξενοφώντας μου είχε δώσει μια ''απλή κατασκευή'' για να σιγάσω το 97άρι μου... Ήταν 3 άδεια κυλινδράκια από αλουμίνιο που έμπαιναν με μικρή ανοχή στο βακανάκι του 97 και μεταξύ τους, αλλά και μπρος πίσω,  είχαν ελατήρια...  Κλείσιμο ματιού

Από σίγαση πήγαιναν μια χαρά, όπως και μια χαρά πήγαινε στη σίγαση και το ειδικό εξάρτημα που πούλαγε το airgunshop... από ευστοχία όμως δεν είχε διαφορά, ίιισως και λίγο χειρότερα από σκέτο και έτσι άφησα άδειο το βακανάκι του και έριχνε υπέροχα...  Χαμόγελο

Φυσικά το 97άρι δεν είναι PCP, που σ' αυτά σχεδόν πάντα ένας μουγκανωτήρι - ευθυγραμμιστής βολής, δίνει καλύτερα αποτελέσματα...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 10   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: