Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 20, 2024, 04:53:36 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

ΜΑΥΡΗ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΑ (AT-44 long bullpup)
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 10   Κάτω
  Εκτύπωση  

  ΜΑΥΡΗ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΑ (AT-44 long bullpup)
Αποστολέας Μήνυμα
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26568



« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 11:39:15 πμ »


ΥΓ. όχι μαυρόγατε, δεν θα χαλάσω τη μαύρη φουστανέλα μου σκαλίζοντάς πάνω της γατο-χαζομάρες...  Ένα "WFKS" βέβαια θα σκαλίσω, αλλά δεν έχω ακόμα αποφασίσει που ακριβώς και πόσο μεγάλο θα είναι...
 


 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Τι είναι αυτό το... WFKS...;  Στριφογύρισμα ματιών   Γλώσσα   
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 12:02:53 μμ »

ή δεν διαβασες αυτο που σου εγραψα ή το πας με λαθος τροπο
εχουμε ηδη κανει bullpup κοντακι σε ΑΤ 44 και με τη ραγα που σου ειπα ειναι πολυ πιο ευκολο
αυτη τη ραγα την βρισκεις και εκτος αντ/κων hatsan στην Ελλαδα και αρκετα φτηνη
βαση του υψους που θα κατσει φτιαχνεις και τις μπροστα και μετα βαζεις βασεις οπτικου medium ή high
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 11:34:25 πμ »

24-1-2019


Με λίγη προσεκτική σιδεροδουλειά ακόμα, οι δυο βασούλες μου ελάφρωσαν σημαντικά, έγιναν ολόιδιες, κόπηκαν στο σωστό ύψος (δέκα μέτρα και μία κόβε...) εκεί που "κάθεται" σωστά το μάγουλό μου στο block του τουφεκιού και με δυο σπειρώματα Μ4 δέχτηκαν πάνω τους την (πολύ γερή) αλουμινένια ράγα airsoft...







Πολύ ωραία δείχνουνε τοποθετημένες στο όπλο, κυρίως όμως είναι πολύ λειτουργικές και έχουν συνδεθεί με αλεξίσφαιρο τρόπο με το όπλο... Μαζί με το ματογυάλι, είναι μια χαρά λαβή για να το κρατάς και μάλιστα είναι και στο σημείο που ισορροπεί το καμάρι μου...











Όπως σε όλα τα bullpup, έτσι και σε τούτο, το οπτικό στέκει "στο ύψος του", με ότι αυτό σημαίνει για βολές σε αποστάσεις μακριά από το σημείο reset... (τώρα είναι τοποθετημένο με ψηλές βάσεις, έχω σκοπό όμως, σήμερα που θα τελειώσω το μάγουλο, να το δοκιμάσω και με medium, μπας και ταιριάξει στη μακριά μούρη μου...) Για την ευθυγράμμιση δεν ανησυχώ, το τοπογραφικό μου μάτι λέει ότι είναι ευθεία  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός και ελπίζω να μην αποδειχτώ υπεραισιόδοξος...




Σήμερα έχει "μάγουλο" ντιζαινιά, από υλικό που δε βάζει το μυαλό σας και όσο τρίψιμο προλάβω...  (όσο κρατάω το κοντάκι στον πάγκο άβαφτο, όλο και το ψιλο-αλλάζω, τρίψε λίγο από εδώ, κόψε λίγο από εκεί, στο τέλος με βλέπω να ξεπέφτω στα γατοσκαλίσματα...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός)

Α, ξέχασα, καλούτσικο γίνεται...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός 



Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26568



« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 12:01:20 μμ »

στο τέλος με βλέπω να ξεπέφτω στα γατοσκαλίσματα...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός)



Ε, όχι και να ξεπέσεις... Τιμή σου και καμάρι σου...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


Παρεπιπτόντως... γίνεται και μαμώ...  Κλείσιμο ματιού   Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4303



« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 12:36:50 μμ »

στο τέλος με βλέπω να ξεπέφτω στα γατοσκαλίσματα...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός)



Ε, όχι και να ξεπέσεις... Τιμή σου και καμάρι σου...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


Παρεπιπτόντως... γίνεται και μαμώ...  Κλείσιμο ματιού   Άνεση Άνεση Άνεση

+1000
 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Α και μην ξεχάσω ...γινεται τουμπανο Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 12:42:57 μμ »

Εαν εισαι ντερεκης θα σε βολεψει το υψος
εαν εισαι υψος "Αντετομπουλο" οπως εγω ειναι ψηλα και αισθητικα κυριως, η δικια μου αποσταση ειναι 55 mm
Παντως το συνολικο αποτελεσμα ειναι αριστο
Καταγράφηκε
Mousafiris
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1254



« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 02:14:33 μμ »

εαν εισαι υψος "Αντετομπουλο" οπως εγω

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Μπραβο παντως για το αποτελεσμα γινεται πολυ ωραιο   Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

Bam 19 .22
Baikal IΖΗ-61 .177
Crosman 22ΧΧ .22
Hatsan AT-44 Long .22
Gamo Coyote .177
Diana 48 .22
HW 97KT .22
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 03:27:37 μμ »

Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
redpuntohgt
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 32



« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 04:50:46 μμ »

Πένα!
Η ράγα τι μήκος έχει?
Καταγράφηκε
zafka
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472



« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 07:14:04 μμ »

Είχα πάρα πολύ καιρό να δω τέτοια παρουσίαση. ΜΠΡΑΒΟ τόσο για τη δουλειά που έχεις κάνει μέχρι τώρα όσο και για την αναλυτική παρουσίαση. Περιμένω τη συνέχεια
Καταγράφηκε

paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 28, 2019, 12:48:07 μμ »

καλημέρες απ' τα συννεφιασμένα Δυτικά,

Η ράγα airsoft είναι σχεδόν 14 cm και κόστισε 8 ευρώ, χωρίς τα μεταφορικά...  Πάμε στη συνέχεια της μαύρης φουστανέλας μου...


26-1-2019

Σήμερα είχε τρίψιμο, σκαλισματάκια, μάγουλο και ξανατρίψιμο...
Σε τούτο το project είχα αποφασίσει εξ αρχής ότι θα σκαλίσω κάπου τα καλυκάκια, οπότε με συνοπτικές διαδικασίες διάλεξα σημείο και με κοφτερά μου σκαρπελάκια και τη βοήθεια ενός τροχισμένου οδοντιατρικού ξέστρου, σε μισή ωρίτσα, όσο βαστάει ένας καφές, έτοιμο το "WFKS"... Αν βρεθείτε ποτέ σε τέτοια φάση, θυμηθείτε ότι πρώτα χαράζουμε το περίγραμμα και μετά το "αδειάζουμε"...













Το εσωτερικό του κοντακιού μου εν τέλει έγινε έτσι...







Στις επόμενες φωτογραφίες φαίνεται καλά ο μπρούτζινος οδηγός για το αξονάκι της συρόμενης σκανδάλης μου. Αυτός ο οδηγός-γλίστρα φωλιάζει σε εσοχή στο κοντάκι και μαζί με τις ελάχιστες ανοχές της πίσω γλίστρας, είναι η αιτία της πολύ καλής ποιότητας λειτουργίας, της πολύ καλής αίσθησης δηλαδή της σκανδάλης του κοντοτούφεκού μου...









Με τις ψηλές βάσεις στην HAWKE, με έπαιρνε να φτιάξω και ένα μάγουλο, αφ ενός για να μην ακουμπάω στο block του τουφεκιού, με ότι αυτό σημαίνει για την αίσθηση αλλά και για την προστασία από τον ιδρώτα, αφ ετέρου για να προσδιορίσω πιο μονοσήμαντα την θέση του προσώπου μου πάνω στο όπλο...
Το υλικό που επέλεξα είναι φυμέ plexiglass 3 mm, που το διαμόρφωσα στο σωστό σχήμα καμπυλώνοντάς το με θέρμανση πάνω στο ίδιο το όπλο (ένα θερμοπίστολο αρκεί για να το μαλακώσει αμέσως) και φτιάχνοντάς του προσεκτικά με φαλτσοκομένες λουριδίτσες από το ίδιο υλικό, μια dovetail "γλίστρα", για να μπαίνει σφιχτά στην υπάρχουσα dovetail του ΑΤ-44, οπότε και μπορείς να το μετακινήσεις μπρος-πίσω όπου σε βολεύει...

Το plexiglass κολλάει με χλωροφόρμιο (2-3 ευρώ το γυάλινο μπουκαλάκι από το φαρμακείο, αντί 15-20 ευρώ το τενεκεδάκι η "ειδική" κόλλα, που είναι επίσης χλωροφόρμιο...). Οι συγκολήσεις με χλωροφόρμιο απαιτούν άψογη επαφή μεταξύ των τμημάτων, όμως είναι πανεύκολο να γεμίσεις και τα όποια μικρά κενά με λίγα τρίματα plexiglass που τα "εμποτίζεις" με λίγο χλωροφόρμιο με μια μπατονέτα...
Το μαγουλάκι μου "έκατσε" άριστα πάνω στο AT-44, το κατέβασα μάλιστα στη μέση και πίσω, τρίβοντας καταλλήλως και απομένει να στρογγυλέψω τις ακμές του και να το γυαλίσω κάποια στιγμή με ντουκόχαρτο νερού μέχρι 2000 (ευκολότερο, αλλά δεν δίνει τέλειο αποτέλεσμα είναι το γυάλισμα με λίγο χλωροφόρμιο σε μια μπατονέτα...)















Τρίψε, ξανατρίψε, το παράτησα κάποια στιγμή, μπας και προλάβω να το βάψω αύριο...








27-1-2019

Σήμερα αφιέρωσα μισή ωρίτσα στο bullpup μου... Βαφή...
ο Άγγελος, το ζευγάρι μου στο ψαροτούφεκο είναι τρίτης γενιάς διακοσμητής μεγάλων επιφανειών, δηλαδή μπογιατζής. Του είπα τι θέλω να κάμω και με προμήθευσε μια μαύρη βαφή νερού της vernilac...





γάντια (οπωσδήποτε, αλλιώς τα χεράκια σας θα ξεμαυρίσουν το Πάσχα...) πινελάκι για τις εσοχές, σφουγγαράκι για απ' έξω και πάμε...

















Θεωρείστε δεδομένο ότι θα τα κάνετε όλα ταναπού, οπότε προστατέψτε ότι κρίνετε καταλλήλως...



Η καλή μου η αγελάδα τρώει χόρτο στη λιακάδα, οπότε το κοντάκι μου έμεινε έξω, κάτω από την τέντα της αυλής για να στεγνώσει...

Οι βαφές νερού "σηκώνουν" το ξύλο όταν στεγνώσουν... Δεν ήθελα να το τρίψω με γυαλόχαρτο, για να μην ασπρίσω τα σκληρά νερά του ξύλου, οπότε αφού στέγνωσε πολύ καλά, το έτριψα σε δέκα λεπτάκια παντού, με ένα καινούργιο καθαρό skotchbright...











Κάπου εκεί αποφάσισα να αλλάξω την μοναδική βίδα (μια φρεζάτη Μ5) που δένει το όπλο στο κοντάκι με μια επίσης φρεζάτη, αλλά με κεφάλι ψωμάκι, που είναι πιο όμορφη...





Πριν το βερνικώσω, ήθελα να δω πως φαίνεται σαν συνολάκι, οπότε και το ξανάδεσα (σε αυτές τις πλήρεις ιδιοκατασκευές θεωρείστε δεδομένα τα εκατό τουλάχιστον βάλε-βγάλε, για τα ταιριάσματα...) αυτήν τη φορά με χαμηλές βάσεις για την HAWKE...






























Λοιπόν καλούτσικο γίνεται νομίζω...    Άντε να το δούμε και με τα βερνίκια του... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


Α, ναι, για να μην το ξεχάσω, θυμηθείτε αν βάλετε μπουγάδα, βγάλτε τον καθαρό γάτο απ' τη λεκάνη...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός










« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2019, 12:55:57 μμ από paran » Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26568



« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 28, 2019, 02:18:10 μμ »

Αν εξαιρέσουμε ότι το WFKS είναι μάπα, μπροστά στο σχέδιο του γάτου που σου είχα στείλει... γίνεται και μαμώ...  Σαρκασμός

Το ''ημιδιάφανο'' μαύρο χρώμα... είναι το κάτι άλλο... Ταύλωσα...   Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 28, 2019, 04:13:33 μμ »

με εξαιρεση (για να μιμηθω το γατο...  Σαρκασμός ) το ημιδιαφανο μαυρο χρωμα (ειχα ταυλωσει και εγω αλλα μολις το ειδα ξε-ταυλωσα  Αναποφασιστικότητα Θυμός   Σαρκασμός ) , το μονο αλλο  ''μελανο'' σημειο σε αυτο το δημιουργημα αλλα κυριως στην παρουσιαση,ειναι οτι...



..... δυστυχως οπου να'ναι τελειωνει !  Λύπη Λύπη Κλάμα

αλλιως δεν γινεται μαμω...... ΕΙΝΑΙ και ΜΑΜΩ!!!

ΜΠΡΑΒΟ φιλε μου η χαρα σου πρεπει να ειναι μεγαλη και δικαιως  Χαμόγελο Άνεση .

ps: και ετσι οπως το εκανες μια χαρα ειναι με τον μπρουτζινο οδηγο. απλα αναρωτιεμαι δεν θα ηταν πιο ευκολο,χωρις εξτρα εσοχες στο ξυλο,εφαρμογες κλπ, να ηταν μια ιδεα πιο μακρια  η ντιζα και να επιανε σε αναλογη τρυπα της μπροστα βασης/δακτυλιδι , οπως και στην πισω?  δεν ειμαι γνωστης σε καμια περιπτωση,ουτε και τον εξυπνο παω να κανω. για να μαθω ρωτω και πιθανοτατα και καποιος αλλος που θα εχει την ιδια απορια. τι καλυτερο συμβαινει ως εχει ?
ευχαριστω/με και παντα τετοια !  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4303



« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 28, 2019, 04:44:27 μμ »

Μπραβο μπραβο μπραβο
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 28, 2019, 06:14:31 μμ »

Εξαιρετικά  Έκπληξη
Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 10   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: