Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 12:14:49 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

ΜΑΥΡΗ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΑ (AT-44 long bullpup)
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10   Κάτω
  Εκτύπωση  

  ΜΑΥΡΗ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΑ (AT-44 long bullpup)
Αποστολέας Μήνυμα
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 07, 2019, 09:00:38 πμ »

καλημέρα,

mike pr άλλαξα τη διάμετρο της πλαστικής έδρας από 4.3 σε 5.0 mm (+ 16 %), δηλαδή άλλαξα την επιφάνεια της τρύπας από 0.145 τετραγωνικά εκατοστά σε 0.196 τετραγωνικά εκατοστά (+ 35 %). Αυτή η αυξημένη κατά 35% επιφάνεια έχει πίσω της τα 120 bar (120 kg/cm2) του regulator... Για να κινηθεί το fire pin προηγουμένως (αφήνοντας αέρα να περάσει από την πλαστική έδρα)  ήθελε 0.145*120 kg, δηλαδή 17.4 kg. Τώρα με την αυξημένη απιφάνεια θέλει αντιστοίχως 0.196*120=23.5 kg...


χτες αργά το βράδυ βρήκα χρόνο και έδεσα το καμάρι μου... Με το σατινέ βερνίκι που διάλεξα, το τεχνητό φως "ασημίζει" στις πολλές αντανακλάσεις των καμπύλων επιφανειών και αδικεί το πραγματικό αποτέλεσμα, που είναι σούπερ...
Μόλις βρω χρόνο, με την πρώτη καλή λιακάδα θα το φωτογραφίσω έξω και θα το δείτε όπως πραγματικά είναι...


κύριοι, η μαύρη μου φουστανέλα είναι έτοιμη...

























Το Σ/Κ με την ησυχία μου θα τοποθετήσω-ευθυγραμμίσω σωστά το ματογυάλι μου, θα καθαρίσω κάνη και θα το ρίξω κάμποσο...

Μόλις παραλάβω το χρονόμετρό μου (που έχει αργήσει κιόλας...) θα το μετρήσω, θα το φέρω όπου με βολεύει από ταχύτητα-αυτονομία, προφορτίζοντας καταλλήλως την βαριά μου σφύρα και θα πάρει την θέση του ανάμεσα στα υπόλοιπα καμάρια μου...
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 07, 2019, 09:37:44 πμ »

Μόλις... τελείωσα...  Στριφογύρισμα ματιών   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο  . . .     Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση



Γεια στα χέρια σου Παναγή...  Άνεση



Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 07, 2019, 11:56:22 πμ »

Δεν θελω να ερθω σε περισσοτερη αντιπαραθεση για το θεμα των "πιεσεων"
Ευχομαι το οπλο σου να βγαλει την δυναμη αλλα και την αυτονομια που ζητας με ολα αυτα που εχεις κανει
Μετρησε με το καλο οταν ερθει ο χρονογραφος τα αποτελεσματα και εδω ειμαστε να τα πουμε ξανα
Καταγράφηκε
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4302



« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 07, 2019, 12:32:29 μμ »

Πολύ ωραίο το κοντακι να το χαίρεσαι. Εγώ θα πω ένα πολύ μεγάλο μπράβο για την υπομονή και επιμονή σου. Περιμένω με αγωνία τα τελικά αποτελέσματα από χρονογραφηση και γενικά αίσθηση που σου δίνει πλέον
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 12:52:19 μμ »

καλό μεσημέρι απ' τα Δυτικά,

10-2-2019

Δεν είχε ψάρεμα το Σ/Κ λόγω πουντιάσματος... Βρήκα λοιπόν λίγη ώρα και διακόσμησα λίγο το bullpup μου...

Αρχικά καθάρισα προσεκτικά τα βερνίκια από το σκαλισματάκι μου με ένα οδοντιατρικό φρεζάκι στο dremel. Από ένα ρεταλάκι μιας μπρούτζινης βίδας, με μια χοντρή σιδερόλιμα έφτιαξα λίγο ρίνισμα μπρούτζου, άπλωσα σεμνά εποξική ρητίνη στο "WFKS", γέμισα με ρίνισμα και σκούπισα προσεκτικά το περίσσευμα... Βουαλά...















Καλό έγινε, με την "σαγρέ" εμφάνιση να είναι όλα τα λεφτά...






Με την ίδια ρητίνη, βρήκα την ευκαιρία και κόλλησα ένα πλακάκι ανθρακόνημα εκεί που πατάει το τουφέκι στο κοντάκι, για να μην ταλαιπωρείται το (μαλακό) ξύλο...





Ύστερα με χάλασε η σκανδάλη που δεν ήταν μπρούτζινη, για να είναι ασορτί με το υπόλοιπο τουφέκι, οπότε από ένα κομματάκι μπρούτζου πάχους 8 mm, έφτιαξα σε μισή ωρίτσα μια καινούργια λεπιδίτσα, πάντα στο χέρι...

Βγήκε λίγο πιο "ασημί", απ' τις άλλες μπρούτζινες λεπτομέρειες του όπλου, γιατί είναι μολυβδούχος μπρούτζος, αλλά δεν είχα "κανονικό" μπρούτζο καρντιά μου...











Σε τούτη τη λεπίδα έκανα μια πιο "γωνιώδη" διαμόρφωση, που αν δεν μου κάτσει καλά, θα την στρογγυλέψω καταλλήλως...






Για να είναι ασορτί έκανα μπρούτζινη την τουρνικέ ροδελίτσα της πίσω βίδας, καθώς και την βαθιά ροδέλα της μπροστινής.



Στην παραπάνω φωτό βλέπετε και την μπροστινή άλεν βίδα Μ4 (που πρόσθεσα κατόπιν μελέτης) και πιάνει στην σιδερένια  μπροστινή βάση του ματογυαλιού, σταθεροποιώντας πολύ καλά το όπλο στο κοντάκι... Μόλις το θυμηθώ θα την φωτογραφίσω αναλυτικά...


Πέφτοντας ο ήλιος, μου 'χαν πέσει και τα δεκατάκια που είχα όλη μέρα, οπότε ευκαιρία για λίγες καλύτερες φωτό...


Κύριοι, το μαύρο μου κοντοπίθαρο κατασκεύασμα...  η μαύρη φουστανέλα μου, ένα HATSAN AT-44 BULLPUP...



(Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται και η τρυπίτσα (3 mm) που έκανα στο μπλοκ για να μπορώ να ρυθμίζω την προένταση του ελατηρίου της σφύρας πανεύκολα...)


















































« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2019, 12:56:56 μμ από paran » Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 12:57:57 μμ »

Τέλειο...!!!   Άνεση Άνεση Άνεση


Χχχχφφφτουυυυ.... να μην το ματιάσω...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 07:21:32 μμ »

Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
costas4597
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 272



« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 11:15:53 πμ »

Συγχαρητήρια !!!
Μπράβο για το μεράκι και το κέφι σου και δυο φορές μπράβο που είχες τη διάθεση να το μοιραστείς μαζί μας.  Χαμόγελο

Αλλά.....
Μη μας κρατάς άλλο σε αγωνία. Μεγάλο χαμόγελο
Ρίξε το επιτέλους. Αυτό περιμένουμε όλοι.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

KALIBRGUN CRICKET CARBINES 5,5 & 6.35 mm
FX CROWN MKII 5.5 mm
FX ELITE 4,5/5.5/6.35 mm 
CZ 200S GREEN 4.5 mm
FX IMPACT M3 SNIPER 5.5 mm
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 10:44:52 πμ »

καλημέρα,

Λιακάδα και πολύ κρύο σήμερα, με δυνατό Βορειοανατολικό (γραίγο)...

Παρέλαβα μόλις το χρονομετράκι μου.
Σε μια πολύ καλή συσκευασία, με κάμποσο μπουρμπουληθροπλαστικό, ήρθε το Χ-3000... (το ψώνισα από εδώ, χωρίς τελωνεία και άλλα φριχτά    https://www.ebay.co.uk/itm/123610552053?ViewItem=&item=123610552053   έναντι εβδομηνταλίγων ευρώ και τώρα το δείχνει σε έλλειψη...)





Στο κουτί βρήκα το χρονόμετρο, ένα καλώδιο USB σε micro USB, έναν 3d printed αντάπτορα που ταιριάζει στον ευθυγραμμιστή βολής μου (σας θυμίζω ότι είναι από airsoft, δηλαδή ~31.5 mm διάμετρο), έναν αλουμινένιο αντάπτορα με σπείρωμα 1/2", μια βιδίτσα από teflon (!!!) και οδηγίες χρήσης... Για ρίξτε μια ματιά στο πολύ ενδιαφέρον αυτό κατασκεύασμα:



























Πρώτες εντυπώσεις (γραφείου προφανώς...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός) είναι οι εξής:

1. πολύ μικρό μέγεθος και πανάλαφρος
2. με το σωστό αντάπτορα (ο πωλητής έχει τέσσαρες-πέντε επιλογές, αλλά και την δυνατότητα κατασκευής βασούλας στα μέτρα σας...) κεντράρει άψογα στο όπλο
3. το τεφλονοβιδάκι είναι προχειροφτιαγμένο και προφανώς πολύ μαλακό για να μην σημαδεύει εκεί που σφίγγει, αλλά σκιάζομαι μπας και δεν συγκρατεί στιβαρά το χρονομετράκι και καμιά τουφεκιά το βάλει σε τροχιά. Το απόγευμα θα μάθω και αν χρειαστεί θα φτιάξω επιτόπου ένα βιδάκι acetal, ή ακόμα και μπρούτζινο...
4. ο αλουμινένιος αντάπτορας με το σπείρωμα 1/2" είναι 2-3 mm μπόσικος στην 3d printed βάση. Θα φτιάξω έναν από acetal...
5. έχει λαμπάκι φόρτισης, που από κόκκινο όσο φορτίζει, γίνεται μπλε όταν είναι 100%
6. δουλεύει μια χαρά και καλωδιωμένος ενώ στα ελάχιστα reviews που βρήκα δεν αναφέρεται κάτι για αυτονομία μπαταρίας...
7. έχει λιτό και εύκολο μενού, που σου επιτρέπει να φυλάξεις στην μνήμη τα στοιχεία μέχρι έξι βολίδων, δίνοντας το βάρος τους μόνο σε γραμμάρια (και όχι σε grains)
8. μετράει ταχύτητα σε μέτρα και πόδια, αλλά ενέργεια μόνο σε Joule
9. έχει μνήμη 120 βολών (των τελευταίων 120, δηλαδή διαγράφει αυτόματα τις αρχικές, κρατώντας πάντα τις τελευταίες 120)
10. κεντρική τρύπα 16 mm και μάλιστα οι αισθητήρες είναι "κρυμένοι" σε εσοχές της αλουμινοκατασκευής (καθιστώντας πολύ δύσκολο το σενάριο να πυροβολήσεις τον δεύτερο και λόγω μικρού μήκους...)
11. λειτουργεί ως wifi spot, οπότε και συνδέονται άμεσα με αυτό όλα τα tablet και τα smart phones. Ίσως όταν λειτουργεί ως spot να ρουφάει την μπαταρία. Θα δούμε...
12. Ανοίγεις λοιπόν έναν browser και στην ιστοσελίδα που σε συνδέει δείχνει τις ταχύτητες ΟΛΩΝ των βολών που έχεις κάνει, ενέργεια και μέσους όρους... Σούπερ... Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά υποθέτω ότι δεν θα είναι δύσκολο να τα περάσεις από εκεί και σε ένα excel ας πούμε, για περαιτέρω επεξεργασία (γραφήματα κτλ)

Ωραιότατος φαίνεται... Το απόγευμα έχει δοκιμή και μετρήσεις αν προλάβω...  keep tuned...

Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 10:51:53 πμ »

Αντε ειμαι περιεργος να δω δυναμη και βολες ανα γεμισμα !
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 06:36:07 μμ »

Καλησπέρα  boys,

Γέμισα λοιπόν το τουφέκι μου 200 bar (τέρμα  στο πράσινο) και με το ελατήριο της σφύρας τελείως  απροφόρτιστο έριξα  μια σειρά baracuda match... Σας θυμίζω ότι το δικό μου βιδάκι προφόρτισης είναι δύο στροφές πιο μεγάλο από την μαμά βίδα...

Έχουμε λοιπόν  και λέμε:  850.5/849.0/848.3/846.9/844.3/843.6/846.4/847.1/845.0/845.9/848.7/846.9/846.6/841.5/840.4/841.3/842.9/842.0/843.1/843.8/840.4/833.4/835.6/838.2/840.4/842.9/839.1/836.1/830.3/826.6/818.6/812.9/800.1
Εδώ  ήμουνα  λίγο πριν από το τέλος του πράσινου,  οπότε σταμάτησα.

Αν αφαιρέσεις  τις τελευταίες τρεις, που ειναι εμφανώς πιο ψόφιες, ο μέσος όρος ταχύτητας για τις 30 βολές ειναι 845, που με τα match είναι  ~ 33.5 fpe...

Όπως  ήταν το όπλο  έριχνε  22 καλές  βολές και μετά έπεφτε εμφανώς ,  αλλά  δεν το είχα μετρήσει να δω που ήταν από ταχύτητες,  ούτε  ο προηγούμενος ιδιοκτήτης  μου είχε πει...

Δεν πρόλαβα να ρίξω  με ανεβασμένη προφόρτιση, για να δω διαφορές, αλλά  θα γίνει ένα από τα επόμενα απογεύματα...

Για το χρονόμετρο μου τώρα: Μου αρέσει που βλέπω  ταχύτητες και μεσους όρους στην δεκάρα οθόνη  του tablet μου, χωρίς να κουνάω κεφάλι και οπλο, αλλά  δεν βρήκα τρόπο,  λίγο που το έψαξα  να περνάω  τα στοιχεία ευκολα σε ένα εξελοφυλο... Μάλλον δεν γίνεται...



Για πείτε καμία άποψη παίδες
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 08:35:32 μμ »

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα λιγότερες βολές... Δεν τις λες πολλές, αλλά γι' αυτή τη δύναμη, δεν τις λες και λίγες...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 08:53:21 μμ »

Σφυρα πολυ βαρια, ελατηριο βαλβιδας μαλακο, reg στα ποσα bar ?
Δοκιμασε να ανεβασεις το reg 10 bar και δες τι θα κανει η ταxυτητα, εαν ανεβει εισαι χαμηλα σε bar ή δωσε προφορτιση μεχρι το ανωτατο σημειο δυναμης και κατεβασε 20 fps ετσι θα δεις τη δυναμη που βγαζει ο reg, πιστευω οτι πρεπει να περασεις τις 35 σταθερες
Και κανε μια τρυπα στο κοντακι απο κατω για την κοντρα της σφυρας, εκανες ολη αυτη την "υπερπαραγωγη" στη σφυρα και παλι πρεπει να βγαζεις κοντακι
Καταγράφηκε
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 08:55:33 μμ »

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα λιγότερες βολές... Δεν τις λες πολλές, αλλά γι' αυτή τη δύναμη, δεν τις λες και λίγες...  Κλείσιμο ματιού
ἥξεις, ἀφήξεις, οὐκ  ἐν πολέμῳ θνήξεις
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 09:21:02 μμ »

Καλησπέρα  παίδες,

mike pr  δεν βγάζω κοντάκι για να ρυθμίσω προφόρτιση.  Έχω κάνει μια τρυπιτσα 3 mm λίγο  πιο μπροστά  από την άκρη του λεβιέ  οπλισης...
Ο reg μου είπε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ότι είναι στα 120. Είναι το μόνο πράγμα που δεν ελυσα...

Mike για να λες για βαριά σφύρα κάτι θα έχεις στο μυαλό σου,  οπότε το Σ/Κ θα ρίξω και μια σειρά  χωρίς το σύστημα  του diana 350 και θα μιλήσουμε...

Δεν ξέρω να ρυθμίσω παραπάνω τον reg... Πάλι διάβασμα έχουμε  βλέπω...



Καταγράφηκε

to the deepest limits...

Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: