Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 02:40:46 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

ΜΑΥΡΗ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΑ (AT-44 long bullpup)
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10   Κάτω
  Εκτύπωση  

  ΜΑΥΡΗ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΑ (AT-44 long bullpup)
Αποστολέας Μήνυμα
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 09:30:00 μμ »

Ρε Μιχάλη... να κάνει όλα αυτά, για να κερδίσει 5 βολές... Να τ' αφήσει εκεί που είναι λέω 'γω... Μια χαρά είναι...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 09:36:10 μμ »

Η σφυρα σου ειναι περιπου 30% πιο βαρια απο πριν
Χτυπαει την βαλβιδα, της οποιας το ελατηριο δεν μπορει να την σπρωξει πισω, εχοντας αδειασει μεγαλο μερος απο το ρεγουλαρισμενο αερα οποτε σπαταλας  τσαμπα αερα
1. Πρωτα αποφορτισε να δεις διαφορες 2. Βγαλε αυτο το εξτρα βαρος που πρακτικα δεν κανει τιποτα 3. Ανεβασε το reg 4. Aλλαξε ελατηριο βαλβιδας
Εχω βαλει απο το επομενο, το οποιο ειναι 10 φορες σκληροτερο
Το δικο μου στα 20 fpe με 180 cc φιαλη βγαζει πανω απο 60 σταθερες
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 09:38:47 μμ »

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα λιγότερες βολές... Δεν τις λες πολλές, αλλά γι' αυτή τη δύναμη, δεν τις λες και λίγες...  Κλείσιμο ματιού
ἥξεις, ἀφήξεις, οὐκ  ἐν τω πολέμῳ θνήξεις

''Ήξεις, αφήξεις ουκ εν τω πολέμω θνήξεις''


Κανείς δεν ξέρει κανείς τι εννοούσε ο χρησμός...  Αναποφασιστικότητα


Ανάλογα με που θα βάλεις το δεύτερο κόμμα... έχει άλλη έννοια...  Χαμόγελο

1.  Ήξεις, αφήξεις, ουκ εν τω πολέμω θνήξεις...  Θα φύγεις, θα γυρίσεις, δεν θα πεθάνεις στον πόλεμο...

2.  Ήξεις, αφήξεις ουκ, εν τω πολέμω θνήξεις...  Θα φύγεις, δεν θα γυρίσεις, θα πεθάνεις στον πόλεμο...


Πες μου τώρα, τι ακριβώς εννοείς...  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 09:39:02 μμ »

Ρε Μιχάλη... να κάνει όλα αυτά, για να κερδίσει 5 βολές... Να τ' αφήσει εκεί που είναι λέω 'γω... Μια χαρά είναι...  Χαμόγελο
Μιλας εσυ που για ενα "ποδαρι" στο 19αρι το εχεις κανει "γεφυρι της Αρτας"
Εχει κανει τοσο κοπο μεχρι τωρα και με αριστο αποτελεσμα για "homemade", να μην φτιαξει και τη διαχειρηση του αερα ?
Καταγράφηκε
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 09:40:57 μμ »

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα λιγότερες βολές... Δεν τις λες πολλές, αλλά γι' αυτή τη δύναμη, δεν τις λες και λίγες...  Κλείσιμο ματιού
ἥξεις, ἀφήξεις, οὐκ  ἐν τω πολέμῳ θνήξεις

''Ήξεις, αφήξεις ουκ εν τω πολέμω θνήξεις''


Κανείς δεν ξέρει κανείς τι εννοούσε ο χρησμός...  Αναποφασιστικότητα


Ανάλογα με που θα βάλεις το δεύτερο κόμμα... έχει άλλη έννοια...  Χαμόγελο

1.  Ήξεις, αφήξεις, ουκ εν τω πολέμω θνήξεις...  Θα φύγεις, θα γυρίσεις, δεν θα πεθάνεις στον πόλεμο...

2.  Ήξεις, αφήξεις ουκ, εν τω πολέμω θνήξεις...  Θα φύγεις, δεν θα γυρίσεις, θα πεθάνεις στον πόλεμο...


Πες μου τώρα, τι ακριβώς εννοείς...  Στριφογύρισμα ματιών
"γατακι"  με τρολαρεις ?
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 09:44:56 μμ »

Ρε Μιχάλη... να κάνει όλα αυτά, για να κερδίσει 5 βολές... Να τ' αφήσει εκεί που είναι λέω 'γω... Μια χαρά είναι...  Χαμόγελο
Μιλας εσυ που για ενα "ποδαρι" στο 19αρι το εχεις κανει "γεφυρι της Αρτας"
Εχει κανει τοσο κοπο μεχρι τωρα και με αριστο αποτελεσμα για "homemade", να μην φτιαξει και τη διαχειρηση του αερα ?


Παρακαλώ... το 19άρι μου μια φορά ανοίχτηκε από μαμά... κι ότι βγήκε, βγήκε...  Άρα no Arta's bridge...  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών


Σιγά το κέρδος που θα έχει... μιλάς για 5 βολές...    Ήμαρτονε...  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 09:47:08 μμ »

το παλιο δικο μου long, δια χειρος "Κιο" εβγαζε στα 28 περιπου 55 βολες, δεν αξιζει να προσπαθησει ?
Καταγράφηκε
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 09:48:11 μμ »

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα λιγότερες βολές... Δεν τις λες πολλές, αλλά γι' αυτή τη δύναμη, δεν τις λες και λίγες...  Κλείσιμο ματιού
ἥξεις, ἀφήξεις, οὐκ  ἐν τω πολέμῳ θνήξεις

''Ήξεις, αφήξεις ουκ εν τω πολέμω θνήξεις''


Κανείς δεν ξέρει κανείς τι εννοούσε ο χρησμός...  Αναποφασιστικότητα


Ανάλογα με που θα βάλεις το δεύτερο κόμμα... έχει άλλη έννοια...  Χαμόγελο

1.  Ήξεις, αφήξεις, ουκ εν τω πολέμω θνήξεις...  Θα φύγεις, θα γυρίσεις, δεν θα πεθάνεις στον πόλεμο...

2.  Ήξεις, αφήξεις ουκ, εν τω πολέμω θνήξεις...  Θα φύγεις, δεν θα γυρίσεις, θα πεθάνεις στον πόλεμο...


Πες μου τώρα, τι ακριβώς εννοείς...  Στριφογύρισμα ματιών
"γατακι"  με τρολαρεις ?



Αυτό το ''γατάκι'' με τρέλανε... Γουστάρωωωωω...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Όχι ρε Μιχάλη, δεν σε τρολάρω... Τι εννοείς ρωτάω...  Χαμόγελο


Τα υπόλοιπα στο καφενείο...  Χαμόγελο
Δεν τις λες πολλές, αλλά γι' αυτή τη δύναμη, δεν τις λες και λίγες...  Κλείσιμο ματιού
αυτο!
Καταγράφηκε
aerovolas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 339


« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 10:07:02 μμ »

Εγω εχω ενα 44αρι TACTICAL LONG σε 6,35 το οποιο βγαζει 30 βολες ρεγουλαρισμενες και 2-3 αλλες πολυ καλες συνολο 32-33 βολες στα 38 ποδ/μπρα με 25,34 jsb king.Το οπλο οταν το πηρα στα χερια μου σχεδον καινουργιο σκορπαγε σχετικα και αφου λειανθηκε η καννη του καλα και μπηκε ρεγουλατορος απο 795-800 ποδια που εβγαζε μαμα(δεν ξερω γιατι ηταν τοσο χαμηλα) βγαζει 825 ποδια και ριχνει παρα πολυ καλα.Το οπλο πηγες στο Seerhan με οδηγια να βαλουμε καννη αλλα τελικα δεν χρειαστηκε.Απο την αρχη που το ειχα δεν ειθελα να φυγει και το εφτιαξα γιατι μου αρεσε. Γενικα μου αρεσει η κατασκευη του 44 και 65 της εταιρειας που τα φταχνουν καπως σιδεριες ας το πουμε.
Καταγράφηκε
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 10:19:47 μμ »

Για να καταλαβεις τη διαφορα, ενα cricket 6.35 σε αυτα τα fpe απο τα 200 bar, περναει τις 70 βολες με 330 cc φιαλη, αρα περιπου 45 εαν ειχε 230 cc
Aυτη ειναι η διαφορα της "διαχειρησης του αερα"
Στα 46 fpe απο 250-100 βγαζει 90 βολες καθαρες
Καταγράφηκε
costas4597
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 272



« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 15, 2019, 12:00:05 μμ »

Η σφυρα σου ειναι περιπου 30% πιο βαρια απο πριν
Χτυπαει την βαλβιδα, της οποιας το ελατηριο δεν μπορει να την σπρωξει πισω, εχοντας αδειασει μεγαλο μερος απο το ρεγουλαρισμενο αερα οποτε σπαταλας  τσαμπα αερα
1. Πρωτα αποφορτισε να δεις διαφορες 2. Βγαλε αυτο το εξτρα βαρος που πρακτικα δεν κανει τιποτα 3. Ανεβασε το reg 4. Aλλαξε ελατηριο βαλβιδας
Εχω βαλει απο το επομενο, το οποιο ειναι 10 φορες σκληροτερο
Το δικο μου στα 20 fpe με 180 cc φιαλη βγαζει πανω απο 60 σταθερες

Εγώ θα έλεγα πρώτα το (2) και δοκιμή. Μετά το (1) και δοκιμή.
Ο ρεγκ, αν είναι στα 120, είναι αρκετά ψηλά και δεν θα τον άλλαζα προς το παρόν. Θα δείξει αν ελαφρωθεί η σφύρα.
Τη βαλβίδα στο τέλος αν χρειαστεί.
Πάντως ότι και αν κάνεις άλλαζε ένα πράγμα κάθε φορά για να μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
Καλό δρόμο. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

KALIBRGUN CRICKET CARBINES 5,5 & 6.35 mm
FX CROWN MKII 5.5 mm
FX ELITE 4,5/5.5/6.35 mm 
CZ 200S GREEN 4.5 mm
FX IMPACT M3 SNIPER 5.5 mm
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 09:56:09 πμ »

καλημέρες απ την υπέροχη και κρύα λιακάδα μας...

mike pr είχες δίκιο για την αναίτια βαριά σφύρα. Τόσο απλά...

Επειδή όμως μου άρεσε πολύ η ιδέα του diana 350 για την γρήγορη ρύθμιση της προφόρτισης, αντικατέστησα την βαριά ανοξείδωτη κατασκευή μου με μια απολύτως ίδια σε διαστάσεις, κατασκευασμένη σε καμιά ώρα στο τορνάκι μου, από ένα ρεταλάκι τιτάνιο που μου είχε μείνει από μια κατασκευή ψαροτούφεκου. Το βάρος του καινούργιου μου οδηγού-ρυθμιστή είναι 7.6 gr, δηλαδή το συνολικό βάρος της σφύρας μου μεγάλωσε λίγο πάνω από ένα γραμμάριο... Ξέχασα να το φωτογραφίσω εκτός όπλου, αλλά και με το τουφέκι οπλισμένο, φαίνεται το -θαμπό- τιτάνιο μπροστά από το αλενάκι ρύθμισης...







Γέμισμα στα 200 με το όργανο της μπουκάλας (το οργανάκι του όπλου δείχνει κάτι τις λιγότερο...) το κουτάκι τα barracuda match (που παρεμπιπτόντως τα "πάει" πολύ καλά) ανά χείρας και πάμε... Έριξα λίγες ρυθμίζοντας την προφόρτιση και το άφησα στις πεντέμισι στροφές (να ταιριάζει με το διαμέτρημα...), δηλαδή κοντά στα 880 fps. Δείτε και μιλάμε...













Σταμάτησα να μετράω, μόλις έπεσε φανερά η ταχύτητα. Μέσος όρος των 30 πρώτων βολών 876 fps και 36 fpe... Πολύ καλύτερα από τη βαριά σφύρα με λίγη προφόρτιση...

Η μεγάλη όμως διαφορά είναι ότι με την μαμά σε βάρος σφύρα, πλέον το τουφέκι μου ρυθμίζεται εύκολα από τη βίδα προφόρτισης από 720-730 έως 920-930 fps Δεν είχα χρόνο να δω πόσες βολές βγάζει στο τέρμα κάτω, ή στο τέρμα πάνω, αλλά κάποια στιγμή, έτσι από περιέργεια, θα το δοκιμάσω... Στα 880 που είναι τώρα, μου αρέσει τόσο πολύ, που λέω να το αφήσω ως έχει...

Θα το δοκιμάσω επίσης με την ησυχία μου και με πιο ελαφριά βληματάκια (JSB heavy, αλλά και JSB exact, που έχω διαθέσιμα...) να δω τι κάνει

Έτσι όπως είναι τώρα, με τον σούπερ ευθυγραμμιστή μου είναι εξαιρετικά ήσυχο και ίσως έσφιξε και λίγο το "εικοσάλεπτο" στα 50 μέτρα που ρίχνω... Με αυτές τις ταχύτητες όμως, η "καθημερινή" σκοποβολή με 21 grains είναι πολύ θεαματική και ιδιαιτέρως διασκεδαστική...



Ακολουθεί μόλις προλάβω, στόχος υπερπαραγωγή...




  









« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2019, 10:03:27 πμ από paran » Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 10:13:30 πμ »

Εγώ θα σου έλεγα να το αποφορτίσεις λίγο και να πας στα 800-820 πόδια (μη σου πω και πιο κάτω)... Θα ανεβάσει αριθμό βολών και θα είναι και πιο ήρεμο... Λογικά εκεί που το έχεις, πρέπει να τραντάζει λίγο...   Κλείσιμο ματιού
5,5άρι είναι, τι τα θέλεις τα 36 ποδόλιβρα...;   Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2019, 10:24:15 πμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 10:56:46 πμ »

καλημέρα ξανά,

Στην "καθημερινή" σκοποβολή που κάνω, η ταχύτητα είναι απλά θέμα γούστου... power to the people... Το καλό είναι ότι πλέον μπορώ να την ρυθμίσω σε μεγάλο εύρος, οπότε αν στο μέλλον προτιμήσω αυτονομία ίσως την κατεβάσω... Ναι εδώ στα 36 fpe κάτι νοιώθεις όταν ρίχνεις... Στον σκληρό μεταλλικό κουβά που έριχνα χτες όμως, κάθε δεκάδα (ένα γεμιστηράκι...) βολών ήτανε μια ωραιότατη διαμπερής τρύπα, σε μέγεθος βαριά εικοσάλεπτου... Σούπερ...

Ρίχνω όμως σχεδόν πάντα στο προσωπικό μου σκοπευτήριο που είναι κάτω από την τέντα της αυλής του σπιτιού μου προς το αλώνι της γειτόνισας. Έχω την μπουκάλα πάνω στο τραπέζι που στηρίζω το όπλο, εύκαιρη πάντα... Το γέμισμα είναι δωρεάν και αυθημερόν, οπότε κι αν σπαταλάω λίγο αέρα, nos problemos...

Αν όμως κρίνετε ότι πρέπει να δω και τι κάνει με πιο σκληρό ελατήριο σφύρας, ψάχνοντας την βέλτιστη εφικτή διαχείριση αέρα, προφανώς και θα το δοκιμάσω, μόλις βρω λίγο χρόνο... 

Ξέχασα να σας ξανα-γράψω ότι το χρονομετράκι μου είναι σούπερ. Έχεις δίπλα σου το tablet και βλέπεις ταχύτητα και ενέργεια κάθε βολής. Για τις τελευταίες δέκα βολές βγάζει αυτόματα και σου δείχνει (συνεχώς) μέσους όρους, ενώ δεν βρήκα τρόπο να μεταφέρω εύκολα τα δεδομένα σε ένα φύλο excel, για περαιτέρω διαχείριση...
Το ίδιο το οργανάκι έχει και ένδειξη μπαταρίας, κάτι που δεν αναφέρεται καν στο manual...
Με την μπαταρία του full, μετράει πάνω από 250 βολές, όντας ταυτόχρονα wifi spot και δουλεύει μια χαρά και καλωδιωμένο στο ρεύμα, με οποιονδήποτε φορτιστή κινητού... Σούπερ...


ΥΓ. Τα barracuda match τα ρίχνει με 880 fps.  Τα (μάλλον ίδιου βάρους, δεν τα ζύγισα...) επιχαλκωμένα barracuda power, που έριξα δυο-τρία, με 830 fps...






Καταγράφηκε

to the deepest limits...
costas4597
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 272



« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 18, 2019, 11:05:19 πμ »

Ωραίος Κλείσιμο ματιού
Τώρα ήρθε η ώρα για δοκιμές. Μην κάνεις άλλες αλλαγές πριν το ρίξεις αρκετά.
Παίξε λίγο την ταχύτητα με μικρά βήματα (προς τα κάτω) με τα barracuda μήπως δεις βελτίωση, αν και τα πάει έτσι πολύ καλά όπως λες.
Δεν αποκλείεται να δεις και κανένα "μαγικό" περί τα 800-830 και σίγουρα πιο πολλές βολές.  Κλείσιμο ματιού
Μου έχει συμβεί αρκετές φορές να πηγαίνει ένα βλήμα καλά χαμηλά (800-830) μετά να χειροτερεύει στα 850-870 και να ξαναπηγαίνει καλά κοντά στα 900.
Αν δοκιμάσεις 18άρια κλπ δοκίμασέ τα σε αντίστοιχες ταχύτητες (880-890). Μην τα πας 900+
Καλή συνέχεια. Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο

Καταγράφηκε

KALIBRGUN CRICKET CARBINES 5,5 & 6.35 mm
FX CROWN MKII 5.5 mm
FX ELITE 4,5/5.5/6.35 mm 
CZ 200S GREEN 4.5 mm
FX IMPACT M3 SNIPER 5.5 mm

Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: