Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 28, 2024, 01:17:50 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Η αβάσταχτη ελαφρότητα...
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 16   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Η αβάσταχτη ελαφρότητα...
Αποστολέας Μήνυμα
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 14, 2019, 04:23:04 μμ »

https://www.ebay.co.uk/itm/Nikko-MOUNTMASTER-4x32-PX-AO-Adj-Rifle-Gun-Scope-Sight-Airgun-11mm-Mounts-/332385781405?hash=item4d63bc869d

έχω ψωνίσει απ' αυτόν 6 φορές
τη θεωρώ πολύ καλύτερη απ' τις μαϊμούδες leapers με το θεόχοντρο νηματόσταυρο
έχει half mil dot
αβλεπί για μικρό θα έπαιρνα αυτή,
γνώμη μου μετά από καμμιά 10αριά mini leapers και κλώνους
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 14, 2019, 09:05:11 μμ »

Εάν ο Παναγιώτης το σκέφτεται για την nikko που πρότεινε ο Κώστας
ίσως του έχω κάτι καλύτερο...... Χαμόγελο

http://wfks.gr/index.php?topic=11548.0

https://www.airgundepot.com/hawke-optcis-sport-hd-4x32-ao-scope-hk3020.html

Είναι 100 γραμμάρια ελαφρύτερη.....είναι ετοιμοπαράδοτη και στην τιμή (αφού είναι για project) θα τα βρούμε.... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Memas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342



« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 15, 2019, 05:55:09 μμ »

Απίστευτο μου φαίνεται το σχόλιο φιλου για απαράδεκτα άστοχο όπλο, πιθανόν πρόκειται για ελαττωματικό κομμάτι. Το δικο μου με ανοιχτά σκοπευτικά γρουπαρει στο μέγεθος κουτιού μπύρας στα 40 μετρα, δεν το λες και άστοχο!
Καταγράφηκε
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 15, 2019, 09:22:13 μμ »

Φίλε μου εάν στα 40μ σου κάνει κουτάκι μπύρας , τότε είναι για τενεκέ λαδιού στα 60μ .
Συγνώμη δε θέλω να προσβάλλω , αλλά αυτό που λες για τα  ελατήρια που δουλεύουμε μ'ανοιχτα
σκοπευτικά ,  είναι .  .  . ρώσικη ρουλέτα . Δηλ. αυτοκτονία  με joker .  .  .

Ποσο μάλλον με pcp , που' ναι παιχνίδι .
Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 15, 2019, 10:45:34 μμ »

Απίστευτο μου φαίνεται το σχόλιο φιλου για απαράδεκτα άστοχο όπλο, πιθανόν πρόκειται για ελαττωματικό κομμάτι. Το δικο μου με ανοιχτά σκοπευτικά γρουπαρει στο μέγεθος κουτιού μπύρας στα 40 μετρα, δεν το λες και άστοχο!
Σαν σημείο αναφοράς έχω το air arms s 200 σε 4,5 στα 13,5 ποδολιβρα όπου στα 40 μέτρα με 10,2 jsb βάζει 35 βολές αρεγουλαριστο  σε ένα 10 λεπτό σε ιδανικές συνθήκες  Κλείσιμο ματιού
το δικό μου αρετεμισ έκανε συγκέντρωση λειοκανου φουλ τσοκ στα 20 μέτρα και μπορεί να ήταν όντως  χάλια η κανη του . Η χάλια σκανδάλη το χωνί τρανσφερ και  το έξτρα έξτρα έξτρα φακ ελατήριο που ξεκίναγε απο 850 στα 200 μπαρ κορυφωνόταν στα 950 στα 150 μπαρ και μετα έπεφτε στα 850 στα 120 μπαρ με 16 αρια   14 αρια 18 αρια αρια  όλων των λογιών είναι στάνταρ αντιπροσωπευτικος παράγοντας  σε όλα τα όπλα pr 900 w πιστευω
γνώμη μου και με τον παράγοντα σφάλματος πάντα  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 15, 2019, 10:51:59 μμ »

Τα Άρτεμις για τα χρήματα τους , είναι η καλύτερη κινεζια . Με την καλή έννοια  .
Το πρόβλημα απ ' ότι ακούω , είναι το σλόγκαν .  .  .  αν σου κάτσει ;
Οπότε είναι λαχείο . Κατά τ ' αλλά έχουν καλές εφαρμογές και πολλά μπιχλιμπιδια
που σε άλλα όπλα τα πληρώνεις καλά .
Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 15, 2019, 11:01:25 μμ »

εγώ το πείρα καινούργιο και στην δεύτερη μέρα το κάνα βίδες
ούτε εγγύηση ούτε μα σου του,
γι αυτό το πείρα να το φτιάξω οπού πάσχει και αυτό είναι μεγαααααλη ψυχοθεραπεία
διαφορετικά υπάρχει και η εγγύηση

αυτο που με πείραξε είναι όταν ρώτησα τον πωλητή απ τη βόρεια Ελλάδα αν  μπορεί να  τσεκαρει αν  χάνει αέρα να γλυτώσουμε τα μπρος πίσω μου απαντησε ..αυτό το πράμα εγώ δεν το βγάζω απ το κουτί.
Καλά εσύ δεν το πουλάς αυτό το ΠΡΑΜΑ σε μας  Απορία κι αν είναι πράμα απαξιωτικό  γιατί το πουλάς  Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
Memas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342



« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 05:36:34 μμ »

Συμφουρμιτες μου ξεχασα να αναφερω οτι δεν χρησιμοποιω σακους και διποδες, προφανως εκει ειναι η παρεξηγηση.
Καταγράφηκε
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 05:59:18 μμ »

Την ευστοχία ενός όπλου την μετράμε χρησιμοποιώντας εργαλεία (βάσεις,οπτικά κλειστούς χώρους) που ελαχιστοποιούν ή καλύτερα (εάν γίνεται)
μηδενίζουν τον επηρεασμό της βολής από εξωγενής παράγοντες ή σκοπευτικό λάθος.
Οι βολές εκ του ορθίου είναι αρκετά δυσκολότερες και χαρακτηρίζουν την σκοπευτική δεινότητα του ατόμου.
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 06:38:51 μμ »

καλησπέρα σας κύριοι,

Αν ο Νίκος έχει και πουλάει ακόμα το ματογυάλι της αγγελίας του, νομίζω ότι έκλεισε και το θέμα αυτό...

Αντε να 'ρθει ο Κινέζος, να δούμε πόσο ελαφραίνει και πως...

Σκεφτόμουνα λοιπόν ότι αν του φτιάξω ένα full size ανθρακονημάτινο πανάλαφρο κοντάκι, θα είναι πολύ μπροστόβαρο... Με βλέπω να το φτιάχω bullpup, οπότε και θα "κάθεται" πολύ καλύτερα στα χέρια, όσον αφορά το ζύγισμά του...

Αντε να δούμε...


ΥΓ. σκληρό αφρό σε πλάκες έχουμε, ρητίνες και ανθρακονήματα δεν μας λείπουν, χρόνο ψάχνουμε...
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 06:40:12 μμ »

Καλά, είμαι απαράδεκτος που δεν τσέκαρα τις αγγελίες για το ματογυάλι του δίκιλου Κινέζου μου...  Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 27, 2019, 01:28:09 μμ »

καλημέρα σας,

Συνεχίζω εδώ την ιστορία του δικού μου Artemis PR900W, του δωρητή σώματος για το φετινό μου project, που έχει τίτλο "ΔΙΚΙΛΟ PCP", αλλιώς "μάστορα βγήκε κάτω από δυο κιλά, να το αφήσω Απορία"

Ψώνισα πριν λίγες μέρες το PR900W από την Ελλάδα, σε πολύ καλή τιμή, μέσω του τοπικού κυνηγομάγαζου...

























































Το πραγματάκι για να ξεκινήσω από κάπου, είναι πανάλαφρο, με το δικό μου να ζυγίζει 2360 gr.
Είναι πολύ μικροκαμωμένο το κομμάτι του block, της κάνης και του θαλάμου, αλλά το κοντάκι του είναι full size, με length of pull ενηλίκου...
Συμπαθητικό ξύλο, ωραίο σατινέ βερνίκι, ψάθες laser και ένα λαστιχένιο πέλμα, μαζί με το καλό blueing δείχνουν μια αρχική εικόνα value for money. Είναι και τα λεφτά λίγα, οπότε μια χαρά τουφεκάκι είναι το PR900W...

Όμως μόλις πας να τραβήξεις πίσω το bolt για να οπλίσεις, το νοιώθεις να γρατσουνάει, ενώ δείχνει σαν η σφύρα κάπου να "κολλάει" στην διαδρομή της προς τα πίσω...
Σκανδάλη ενός σταδίου, για αντριωμένους όπως ήρθε, και μάλιστα χωρίς καμία επαναληψιμότητα...

Δεν καταλαβαίνω γιατί το πίσω σκοπευτικό είναι τοποθετημένο τόσο μπροστά (πάνω στο ένα και μοναδικό barrel band, ενώ μπορεί να μπεί στο block, μεγαλώνοντας αισθητά τη γραμμή σκόπευσης), ενώ και το μπροστινό σκοπευτικό είναι για βολές στο περίπου, έτσι χοντρο που είναι...

Τα "Ελληνικά" έρχονται χωρίς  μουγκαφωνικό σύστημα στην κάνη, όμως το δικό μου ήρθε φουσκωμένο, χωρίς διαρροές...

Όλα του είναι μικρά, έως μινιμαλιστικά. Το μπαρόμετρο είναι mini, ο αεροθάλαμος ελάχιστος, η κάνη λεπτή, ενώ ολόκληρο το μεταλλικό τμήμα του όπλου έχει μήκος μόνο 57 εκατοστά...








Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26578



« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 27, 2019, 01:35:34 μμ »


Δεν καταλαβαίνω γιατί το πίσω σκοπευτικό είναι τοποθετημένο τόσο μπροστά (πάνω στο ένα και μοναδικό barrel band, ενώ μπορεί να μπεί στο block, μεγαλώνοντας αισθητά τη γραμμή σκόπευσης), ενώ και το μπροστινό σκοπευτικό είναι για βολές στο περίπου, έτσι χοντρο που είναι...


Γιατί κάποιοι είναι λίιιγο ηλικιωμένοι και έχουν πρεσβυωπία... Την απόσταση των σκοπευτικών την κάνανε σαν τα σπαστής κάνης... Στριφογύρισμα ματιών

Όσο για το μπροστινό... λίμα... και το κάνεις όσο θέλεις...  Κλείσιμο ματιού



Όσο για το project, άντε να δούμε τι θα βγει... Εγώ το περιμένω με λαχτάρα, ξέροντας τις δουλειές σου...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 27, 2019, 01:43:08 μμ »

Το πολύ ενδιαφέρον για το φετινό μου προτζεκτάκι είναι όμως ότι το βάρος του μεταλλικού κομματιού είναι μόνο 1100 γραμμάρια...

Οπότε ο στόχος αμέσως άλλαξε...  PCP κάτω από δυο κιλά με το ματογυάλι και τον ευθυγραμμιστή βολής...

Το κοντάκι δένει στο όπλο με τρια αλενάκια, δυο μικρά και ένα μεγαλύτερο στον μεταλλικό υποφυλακτήρα της σκανδάλης. Βγήκε και έμεινε στην άκρη, μέχρι να μην το χρειάζομαι οπότε και αν το θέλει κάποιος θα του το στείλω δώρο...

Έβγαλα την κάνη λύνοντας τα τρία αλενάκια στο μπροστινό πυργάκι του block και τα δυο αλενάκια του barrel band και ασχολήθηκα αρχικά με το καθάρισμά της. Μόλις πέρασα το σχοινοκαθαριστήρα μου, τον ένοισα να "ξύνεται", τόσο στην είσοδο του βλήματος, όσο και στην έξοδο, που είχε ακόμα κάποια ανθυπογρεζάκια από την κατεργασία...

Του έφτιαξα κορώνα 10 μοίρες στο τορνάκι μου και γυάλισα με λίγη αλοιφή την ακμή της, ενώ περιποιήθηκα παρομοίως τόσο το barrel port (που το στρογγύλεψα λίγο στην φορά της διαδρομής του αέρα με το dremel και τα γυάλισα όλα με αλοιφή... Καλή έγινε η κάννη, που έβγαλε από μέσα τη μάνα της και τον Κινέζο πατέρα της σε σκουρόγρασα...











Καταγράφηκε

to the deepest limits...
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 27, 2019, 01:55:39 μμ »

Όταν αφαίρεσα τη σφύρα είδα και ένοιωσα με το δάχτυλο την αιτία της ανώμαλης κίνησης της σφύρας προς τα πίσω...

Όλες οι τρύπες στην σωλήνα που φιλοξενεί τη σφύρα είχαν από μέσα γρέζια. Που περισσεύαν προς τα μέσα και χαράκωναν τη σφύρα στην περίμετρο των δυο δαχτυλιδιών της...
Με συνοπτικές διαδικασίες καθάρισα και γυάλισα τα πάντα, ενώ έριξα και ένα γυαλισματάκι στη σφύρα, όπου "έφτιαξα" και λίγο την επαφή με τον ενδιάμεσο μοχλό της σκανδάλης, μπας και φτιάξει λίγο η αίσθηση...

Όμως μάλλον λόγω των γρεζιών που σας έλεγα, οι Κινέζοι έφτιαξαν τη σφύρα λίγο πιο μπόσικη από ότι έπρεπε, με αποτέλεσμα να κουνιέται μέσα στον σωλήνα-οδηγό της και να πιάνει στην σκανδάλη διαφορετικά σε κάθε όπλιση...

Πάω σίγουρα για σφύρα καινούργια. Με δαχτυλίδια τριβής από μολυβδούχο μπρούτζο κιόλας...







Για πάμε παρακάτω...




Καταγράφηκε

to the deepest limits...

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 16   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: