Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 19, 2024, 11:00:11 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Η αβάσταχτη ελαφρότητα...
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 16   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Η αβάσταχτη ελαφρότητα...
Αποστολέας Μήνυμα
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #180 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 10:35:29 μμ »

Το δικό μου χέρι δεν είναι βρεφικό, αλλά γεμίζει το 200άρι τόσο γρήγορα, που ρίχνω πιο γρήγορα από τα άλλα όπλα που έχουν γεμιστήρα...  Σαρκασμός

Συνήθεια είναι...  Κλείσιμο ματιού

Και πάντα, στο ίδιο όπλο, οι βολές με μονόσφαιρο είναι καλύτερες απ' ότι με γεμιστήρα...  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2020, 11:09:58 μμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #181 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 11:56:08 μμ »

Ολα μου τα οπλα , τα εχω με μονοσφαιρο αλλα εχω οχι μικρο χερι, αλλα αρκετα λεπτο.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #182 στις: Ιανουάριος 17, 2020, 10:15:39 πμ »

καλημέρες απ την ξεπαγιασμένη λιακαδάρα μας,


Χτες το απόγευμα λοιπόν, έκοψα τα ανθρακουφάσματα που προεξείχαν γύρω-γύρω και έτριψα το κοντάκι μου πολύ προσεκτικά, ξεκινώντας από 80άρι και καταλήγοντας σε 150άρι ξερό γυαλόχαρτο...



Μου 'φαγε κάνα γεμάτο μισάωρο και αφού το φύσηξα και το σκούπισα καλά, το έδεσα στο τουφεκάκι μου...







Πρέπει να ομολογήσω ότι έγινε καλούτσικο, χωρίς πολλά ελλατώματα. Αν δεν είχα θέσει τόσο χαμηλό όριο βάρους θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω δυο στρώσεις από ύφασμα 100 gr/m2, που θα έδιναν σαφώς καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα...




Πήρα ανά χείρας τα FTT, βγήκα στα χωράφια δίπλα στο σπίτι και έριξα τις τρεις τελευταίες γεμιστήρες του ως αρεγουλάριστο... Σε δέκα λεπτάκια το άδειασα ρίχνοντας κάμποσες "κούφιες", ξεβίδωσα τη μαμά μπροστινή τάπα του αεροθαλάμου, πέρασα ένα ίχνος λαδάκι σιλικόνης το o-ring του altaros, βίδωσα πάνω του τον αλουμινένιο "σπρώχτη" και τον έσπρωξα στο βάθος του αεροθαλάμου, μέχρι να τερματίσει...
Λίγο λαδάκι σιλικόνης έβαλα και στο o-ring και το σπείρωμα της νέας μπροστά τάπας-μανόμετρο και χρησιμοποιώντας την αλουμινένια ράβδο του ρεγουλατόρου που έχει ίδια ακριβώς διάμετρο με την τρύπα του fill probe, την έσφιξα στην θέση της...

Η μαμά τάπα ήταν 26.65 γραμμάρια και η καινούργια 48.46, οπότε από εδώ πρόσθεσα σχεδόν 22 γραμμάρια. Συν τα 71 του ρεγουλατόρου, το project μου για να ρεγουλαριστεί, βάρυνε κατά 93 ολόκληρα γραμμάρια...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός









Το καλό είναι ότι η πιο μακριά μπροστινή τάπα δεν το χαλάει οπτικά...



Το φούσκωσα προσεκτικά με ότι είχε μέσα η μπουκάλα μου (το μανομετράκι της -HATSAN- δείχνει 180-190 bar, ενώ αυτό που λέει DIANA δείχνει ελάχιστα κάτω από 200...) χωρίς να έχω απολύτως καμμία διαρροή... Σούπερ... Σημειώνω εδώ ότι το μανόμετρο της HATSAN και το πολύ μικρούλι του artemis ταυτίζονταν στις ενδείξεις τους...



Το μαμά μανομετράκι, που δείχνει πλέον πίεση ρεγουλατόρου, αν και ο altaros είναι ρυθμισμένος στα 100 bar -όσο ακριβής μπορεί να είναι η ρύθμισή του- δείχνει λίγο πάνω από 90 bar...



Βγήκα έξω βραδιάτικα και έριξα λίγες, ρυθμίζοντας το SSG από το καρβουνάκι μου... Με 3.5-4 mm ελεύθερη διαδρομή σφύρας το τουφεκάκι μου ρίχνει "καρφωμένο" στα 800 fps... 12 fpe με τα FTT... Σούπερ...



Βάλε ρεγουλατόρο, βάλε άλλη τάπα μπροστά, φτιάξε ξανά την πάπια, το 'κανα βαρίδι το τουφεκάκι...



1922 γραμμάρια. Χιλια εννιακοσιαεικοσιδύο γραμμάρια ολογράφως...   Άβαφτο ακόμη...



Επειδή μου χτύπαγε άσχημα στο μάτι το μπρούτζινο μπαρόμετρο μπροστά, το μαύρισα με έναν καλό permanent μαρκαδόρο, γιατί βαρέθηκα να καλύπτω με ταινίες και να βάψω με spray...





Το συνολικό μήκος από το τουφεκάκι, συμπεριλαμβανομένου του μουγκαφωνικού συστήματος είναι 101 εκατοστά



Καλό έγινε το κατάμαυρο καρβουνάκι μου, με την ασημί λεπίδα και το ασημί bolt να ξεχωρίζουν... Έχω και κάτι ακόμα ασημί στο μυαλό μου, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα που θα το φτιάξω για να φαίνεται καλό...




Αν προλάβω ίσως το βερνικώσω το απόγευμα... αλλιώς ες αύριον η συνέχεια...








Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #183 στις: Ιανουάριος 17, 2020, 12:00:35 μμ »

 Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #184 στις: Ιανουάριος 17, 2020, 08:19:42 μμ »

Βλεπω στο χρονογραφο 84 βολες
Απο ενα γεμισμα ειναι ?
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #185 στις: Ιανουάριος 17, 2020, 10:14:05 μμ »

Μιχάλη καλησπέρα,

Όχι, δεν είχα σβήσει τις παλιές...
Δοκιμή αυτονομίας την Κυριακή.  Αύριο έχει ψαρεματάκι...

Παρέλαβα σήμερα μια ωραιότατη κατάμαυρη μαλακή θήκη για το PR900W, από το tacticalshop...

Συνολικό κόστος για το project ήταν 140 για το τουφέκι  (χονδρική), 100 για ρεγουλατόρο και μπροστά τάπα-μπαρόμετρο,  κάνα 30άρι ρητίνες και ανθρακονήματα και αν αγόραζα σήμερα τον αφρό, πες κάνα 20άρικο για αυτόν...
Δηλαδή 290, πες 300 ευρώ για ένα από τα πιο ελαφριά πισιπιά διεθνώς... not bad...

Ρίξαμε λίγες με τον μικρό μας σήμερα, αργά το σούρουπο, σε κιμωλίες και σε κάτι μικρούτσικα κομμάτια κεραμίδια. Αυτός με το καρβουνάκι κι εγώ με το ρινόκερο, το 25άρι dominator που είχα μετατρέψει εδώ και χρόνια...

Αφήσαμε πίσω μας σκόνη και θρύψαλα...    Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4303



« Απάντηση #186 στις: Ιανουάριος 17, 2020, 10:40:53 μμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14264


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #187 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 11:32:22 πμ »

Ελαφρύ μεν
αλλά όταν αποφασίσεις να το κάνεις 7.62 ή 9mm
θα έχει ανάκρουση,
εκεί να σε δώ...  Στριφογύρισμα ματιών

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσει το ανθυποτουφεκάκι μου...  


να σε δώ να κάνεις πλανάρισμα ή καρτέρι με το άρτεμις
και θα βάψω το μαλλί μου μπλέ  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #188 στις: Ιανουάριος 19, 2020, 11:40:47 πμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #189 στις: Ιανουάριος 20, 2020, 10:05:43 πμ »

καλημέρες,


Σας είπα ότι πήρα μια μαλακή θήκη για το τουφεκάκι μου... mil tec από το tacticalshop... Έχει και ιμαντάκια για να κρατάει το PR900W σταθερά στη θέση του, που για το καρβουνάκι μου χρειάστηκαν λίγο μάζεμα... Ωραιότατη...





Της έφτιαξα ταχύτατα μια θηλειά με ιμάντα για το ησυχαστήρι και σε μια παλιά κασετίνα των παιδιών με φερμουάρ, έβαλα τα υπόλοιπα χρειαζούμενα...


Τελικά δεν γλίτωσα το βάψιμο στο μπρούτζινο μπαρομετράκι... Μαύρο ματ...




Για να αντικαταστήσω το πλαστιπλέξ σωληνάκι πίσω από τον ευθυγραμμιστή μου, σε ένα τρυπάνι 11 mm, που το πέρασα μια χαρτοταινία και αποκολλητικό κερί, τύλιξα καμιά εικοσαριά στροφές ανθρακούφασμα εμποτισμένο με ρητίνη και το εξαέρωσα με λίγη μονωτική ταινία... Όταν το ξεκαλούπωσα και έκοψα τα περισσεύματα, είχα ανά χείρας ένα πολύ γερό σωληνάκι από ανθρακόνημα με εσωτερική διάμετρο 11.1 mm, όσο ακριβώς η πατούρα της κάνης μου...



Σε δέκα λεπτάκια στο τορνάκι μου, έφτιαξα και γυάλισα εξωτερική επιφάνεια και σωστά πρόσωπα, μπροστά και πίσω...







Ωραίο έγινε κι αυτό...


Το Σάββατο είχε ψαρεματάκι. Αυτήν την εποχή πιάνουμε κυρίως κέφαλους, που δεν είναι μπάφες (αυτές ξαυγώνουν το Σεπτέβρη...) αλλά βαλάνισες... Ωραία, χοντρά, ταχύτατα, δύσκολα και κυρίως νόστιμα ψάρια... Μαζευτήκαμε λοιπόν και ψήσαμε λίγα χτες...

       


Αργά το απόγευμα έπαιξα λίγο ακόμα με το SSG στο τουφεκάκι μου και κατέληξα στα σχεδόν 9.5 mm ελεύθερης διαδρομής σφύρας, με την ταχύτητα καρφωμένη στα 800 fps με τα FTT.  Με την ρύθμιση αυτή (θυμίζω, σφύρα 32 γραμμάρια, κομμένο ελατήριο σφύρας μιάμισι σπείρα και μαμά transfer port...) το μικρό artemis από 170 bar -που έχει μέσα η μπουκάλα μου- δίνει 56 ρεγουλαρισμένες βολές, με την 56η να είναι στα 798 fps, την 57η 771, την 58η 756 κτλ... Οι ρεγουλαρισμένες του βολές τελειώνουν στα 95 περίπου bar, οπότε είμαι ΟΚ από ρύθμιση πίεσης ρεγουλατόρου...

Αύριο που θα μου συμπληρώσει το μπουκάλι μου ο Θωμάς, θα μετρήσω αυτονομία σε ένα "ολόκληρο" γέμισμα και θα σας ενημερώσω σχετικά... Όπως σας έχω πει, αυτό το τουφεκάκι θα το γεμίζω 220 bar... Προβλέπω καμιά 80αριά-90 ρεγουλαρισμένες βολές (!!!!!!!!!!!) που θα είναι σούπερ...

Άντε να το τελειώνω σιγά-σιγά...

ΥΓ1. όσοι το πιάνουν στα χέρια τους, παθαίνουν πλάκα από το ελάχιστο βάρος... Το σοκ είναι το κοντάκι σκέτο...
ΥΓ2. Πείτε μου αν ο Πιπ έχει όντως μαλλιά να βάψει μπλε και σας υπόσχομαι βιντεάκι με υποβρύχια τουφεκιά με το PR κι ας το πετάξω μετά...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός






Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #190 στις: Ιανουάριος 20, 2020, 10:16:59 πμ »

Και το παλιό σωληνάκι, μια χαρά έδειχνε... αλλά αφού δεν βαριόσουνα, και το καινούργιο ωραίο δείχνει...  Κλείσιμο ματιού

Άντε ντε, πέρνα και τα βερνίκια να το δούμε τελειωμένο...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #191 στις: Ιανουάριος 20, 2020, 10:31:41 πμ »

Οι μαλακές θήκες, για μένα πάντα, δεν είναι πρακτικές... Προστατεύουν κάπως το όπλο, αλλά όχι σαν μια σκληρή θήκη... Οι σκληρές θήκες εκτός από την προστασία από εξωτερικά χτυπήματα, με το αφρώδες υλικό που έχουν μέσα συγκρατούν το όπλο, και δεν χτυπιέται ούτε από τις εσωτερικές μετακινήσεις... Πχ οπτικά, ευθυγραμμιστές κι ότι εξέχει από το όπλο, προστατεύονται καλύτερα σε μια σκληρή...  Χαμόγελο

Με 10-15€ παραπάνω, παίρνεις μια σκληρή θήκη... και άστο να χτυπιέται...  Σαρκασμός


Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4303



« Απάντηση #192 στις: Ιανουάριος 20, 2020, 10:44:01 πμ »

Παναγιώτη αν το γέμισμα είναι στα 220 όταν κρυώσει τότε θα πάρεις 83 με 87 βολές
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #193 στις: Ιανουάριος 20, 2020, 11:48:25 πμ »

Μανώλη τα δικά σου που είναι ακριβά, είναι και πιο ευαίσθητα... Τα δικά μου είναι Κινέζικα... και πολύ τους...

Γιάννη με οτιδήποτε πάνω από 80 βολές θα είμαι σούπερ. Ο "καθαρός" του αεροθάλαμος είναι 83 cc...
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #194 στις: Ιανουάριος 20, 2020, 11:52:00 πμ »

Μανώλη τα δικά σου που είναι ακριβά, είναι και πιο ευαίσθητα... Τα δικά μου είναι Κινέζικα... και πολύ τους...


Ναιιι... και ο Μπάμιας πανάκριβος είναι...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Αν ποτέ τον πουλήσω... να το ξαναπείς αυτό...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.

Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 16   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: