Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 12:46:15 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Η αβάσταχτη ελαφρότητα...
Σελίδες: 1 ... 13 14 [15] 16   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Η αβάσταχτη ελαφρότητα...
Αποστολέας Μήνυμα
Memas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 341



« Απάντηση #210 στις: Ιανουάριος 25, 2020, 04:04:16 μμ »

Εγω θέλω να ευχαριστήσω τον Πάνο για την αξία που έδωσε στο μικρο Άρτεμις, ομολογώ το είχα για πώληση και τελικά αποφάσισα να το κρατήσω.
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #211 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 08:43:10 μμ »

Καλησπέρα σας,

Μέτρησα σήμερα και την αυτονομία του  τουφεκιού μου.
Απο 220 bar έβγαλε 86 ρεγουλαρισμένες βολές με μέσο όρο 816 fps, ελάχιστη ταχύτητα 809 και μέγιστη 823...  Η 87η ήταν  801, η 88η 792 και έπεφτε συνεχώς...
not bad at all...

Με τα 7-8 μποφόρ που είχε,  δεν κατάφερα να δω αν μεταβάλεται το poi με το φούσκωμα όπως έχει παρατηρηθεί...

Με λίγα λόγια, είναι το πιο "εύκολο" τουφέκι που έχω, είναι ακριβές, πολύ ήσυχο και πανάλαφρο ...




Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4302



« Απάντηση #212 στις: Ιανουάριος 29, 2020, 09:22:23 μμ »

Καλησπέρα σας,

Μέτρησα σήμερα και την αυτονομία του  τουφεκιού μου.
Απο 220 bar έβγαλε 86 ρεγουλαρισμένες βολές με μέσο όρο 816 fps, ελάχιστη ταχύτητα 809 και μέγιστη 823...  Η 87η ήταν  801, η 88η 792 και έπεφτε συνεχώς...
not bad at all...

Με τα 7-8 μποφόρ που είχε,  δεν κατάφερα να δω αν μεταβάλεται το poi με το φούσκωμα όπως έχει παρατηρηθεί...

Με λίγα λόγια, είναι το πιο "εύκολο" τουφέκι που έχω, είναι ακριβές, πολύ ήσυχο και πανάλαφρο ...






Παναγιώτη αν το γέμισμα είναι στα 220 όταν κρυώσει τότε θα πάρεις 83 με 87 βολές
Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
Memas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 341



« Απάντηση #213 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 04:19:49 μμ »

 Στα 200 bar πόσες λιγότερες βολές μπορεί να δώσει;
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #214 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 04:28:25 μμ »

Έχεις ίδιο reg ίδια σφύρα και ίδιο μηχανισμό κουρδίσματος?
Αν ναι υπολόγισε κάπου 14-15 λιγότερες  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Memas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 341



« Απάντηση #215 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 04:41:33 μμ »

Ο ίδιος reg είναι, κάτι έχω κάνει λάθος έχω τουλάχιστον 2 γεμιστήρες λιγότερες. Τι εννοείς κούρδισμα;
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #216 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 04:45:09 μμ »

Διάβασε το θέμα,το όπλο έχει άλλη σφύρα
και μηχανισμό που την προφορτίζει - αποφορτίζει Χαμόγελο
Αλλά 2 γεμιστήρες λιγότερες είναι μεγάλη διαφορά
πιθανόν να χρειάζεται να το ανεβάσεις λίγο σε δύναμη
και θα σφίξει η κατανάλωση  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Memas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 341



« Απάντηση #217 στις: Φεβρουάριος 02, 2020, 09:08:28 μμ »

Σήμερα δοκίμασα διάφορα σφαιρακια στα 30 μετρα, η καλύτερη συγκέντρωση ηταν 2ευρου. Αυτο που δεν μπορω να εξηγήσω ειναι γιατι τα H&N Field Target Trophy (5.53mm) 14αρια, πεφτανε τουλάχιστον 3 εκατοστά πιο κάτω απο τα βαρύτερα diabolo barracuda extra heavy (πρεπει να ειναι 21gr δεν γράφει το κουτί). Δοκίμασα και στα 50 μέτρα, εκει πήγαιναν στο ιδιο ύψος, λογικά τα barracuda θα έπρεπε να διαγράψουν μεγαλύτερη καμπύλη.
Καταγράφηκε
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #218 στις: Φεβρουάριος 02, 2020, 09:18:02 μμ »

Γιατι γουμπλαρουν γι αυτο   Κλείσιμο ματιού

https://www.youtube.com/watch?v=mOml0JzB-Qs
Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
Mousafiris
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1254



« Απάντηση #219 στις: Φεβρουάριος 02, 2020, 09:18:28 μμ »

Τα ftt εχουν βαλιστικο συντελεστη 0,019.

Τα baracuda ειναι μεν 21gr αλλα εχουν 0,039.Kαλυτερο  Κλείσιμο ματιού

Tα νεα slug 21grain εχουν 0,091..... Έκπληξη

Σε μακρινες αποστασεις τα baracuda προσωπικα εχω δει να γρουπαρουν ψηλοτερα απο τα 18αρια jsb
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2020, 09:23:09 μμ από Mousafiris » Καταγράφηκε

Bam 19 .22
Baikal IΖΗ-61 .177
Crosman 22ΧΧ .22
Hatsan AT-44 Long .22
Gamo Coyote .177
Diana 48 .22
HW 97KT .22
Memas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 341



« Απάντηση #220 στις: Φεβρουάριος 02, 2020, 09:25:51 μμ »

Ναι τώρα που τα παρατηρώ τα baracuda είναι πιο αιχμηρά, ειναι θέμα αεροδυναμικης λοιπόν.
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #221 στις: Μάιος 01, 2020, 09:13:11 μμ »

καλησπέρες,


Σήμερα ένεκα η ημέρα ασχολήθηκα λίγο με ένα από τα λουλουδάκια μου...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


Σας έχω πει ότι η καλύτερη μετατροπή που έκανα στο 30άρι μου ήταν το retracting bolt, δηλαδή ο μοχλός όπλισης που αφού σπρώξει το βλήμα πολύ σωστά μέσα στην θαλάμη της κάνης, οπισθοχωρεί τόσο όσο χρειάζεται για να αποκαλύψει πλήρως το barrel port (και συνεπώς και το transfer port...) αφήνοντας εντελώς ανεμπόδιστη τη ροή του αέρα από το transfer port στην κάνη...


Για να δω αν ένα retracting bolt κάνει διαφορά σε σχέση με ένα κλασσικό και σε όπλα μικρής ισχύος, αποφάσισα να το δοκιμάσω στο 12λιβρο καρβουνάκι μου...


Έφτιαξα καφέ και αρχικά κατέβασα στο τορνάκι μου την άκρη του original pellet probe στα 3 mm  (από 4.62 που είναι μαμά...) και έκοψα το λεπτό κομμάτι της μύτης...

              


Σε ένα ανοξείδωτο αξονάκι έκανα μια τρύπα διαμέτρου 3 mm στο σωστό βάθος και φύτεψα εκεί με λίγη ισχυρή κόλλα σπειρωμάτων το τροποποιημένο original pellet probe. Έκοψα στο σωστό μήκος, κατέβασα στο τορνάκι στη σωστή διάμετρο και γυάλισα μέχρι 1000άρι ντουκόχαρτο, αφού δοκίμασα την εφαρμογή στην κάνη ενδελεχώς...

             

               

       


Μέχρι εδώ ήτανε τρεις τζούρες καφέ δρόμος...    Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός




Μέτρησα πολύ προσεκτικά τι χρειαζόταν να κόψω, σημάδεψα το block και με φρεζάκια καρβιδίου στο dremel το τροποποίησα καταλλήλως για να δώσω στο bolt την απαιτούμενη διαδρομή προς τα πίσω, αφού έχει τοποθετήσει σωστά το βλήμα στην θαλάμη...

         


μια σταγονίτσα κοπτικό υγρό βοηθάει πολύ στην κατεργασία του μαλακού αλουμινίου, που έτσι δεν στομώνει τα φρεζάκια που γυρίζουν με 20-25000 στροφές...




Μια μικρή τροποποίηση με το κατάλληλο φρεζάκι, ασορτί με την πλευρική, χρειάζεται το block και από κάτω, για να δημιουργηθεί χώρος "οπισθοχώρησης" και για την αλενόβιδα που σπρώχνει τη σφύρα...

             


Εδώ η περί ης ο λόγος αλενόβιδα στην προωθημένη θέση...



και εδώ στην θέση οπισθοχώρησης...

       


Εδώ ο μοχλός όπλισης στην προωθημένη θέση...



και εδώ στην θέση οπισθοχώρησης, ασφαλισμένος στην εσοχή που δημιουργήθηκε στο block και "έτοιμος" για βολή...




Μόλις τσεκάρισα λεπτομερώς την σωστή λειτουργία του retracting bolt μου, με λίγο aluminum black (που βρωμάει υδρόθειο και έχω ξεχάσει να ρωτήσω την Κατερίνα τι υλικό μπορεί να είναι...) μαύρισα τις πληγές του αλουμινίου, για να μην φαίνεται η μόντα...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

     


Ξανάδεσα το bolt χρησιμοποιώντας λίγη "μαλακή" κόλλα σπειρωμάτων, για να μην λασκάρει τίποτα μοναχό του και έδεσα ξανά το τουφεκάκι μου...

             


Κάπου εδώ, τέλος ο πρωινός μου καφές...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

     


Ωραίο έγινε, αν και για να γίνει τέλειο θέλει μια ελάχιστη τροποποίηση και στο κοντάκι για να χωράνε πιο εύκολα τα δάχτυλα που κρατάνε την μπίλια του μοχλού κατά την όπλιση... Αύριο...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

                 


Παρακαλώ παρατηρήστε τι ωραία και ίσια που σπρώχνει το retracting bolt μου το βληματάκι στην κάνη...

     


Το απογευματάκι μέτρησα το τουφεκάκι μου να δω αν και πόσο βοήθησε το retracting bolt και χωρίς να αλλάξω τίποτα άλλο, είχα 17 fps βελτιωμένο μέσο όρο, οπότε και έφτασα πλέον στα 829 fps μέσο όρο ρεγουλαρισμένων βολών από τα 812 που ήμουνα. Να σας πω την αλήθεια περίμενα κάτι τις παραπάνω, αλλά για μετατροπή διαρκείας ενός καφέ δεν είναι κι άσχημα...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός



Το πανάλαφρο καρβουνάκι μου στα 830 fps παραμένει εκνευριστικά εύστοχο, τόσο με τα FTT, όσο και με τα barracuda που ρίχνω, αμφότερα στα 4.52 mm. Μέχρι τα σαράντα μέτρα πάντα, που τα ρίχνω από την αυλή μου. πιο πέρα δεν το έχω δοκιμάσει...





Πάει κι αυτό, πάμε παρακάτω...






Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #222 στις: Μάιος 01, 2020, 09:28:29 μμ »

Α, ρε Παναγή... σωραίος λέμε...  Κλείσιμο ματιού   Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3228


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #223 στις: Μάιος 01, 2020, 10:16:11 μμ »

Α, ρε Παναγή... σωραίος λέμε...  Κλείσιμο ματιού   Άνεση Άνεση Άνεση

+ 1 !!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 01, 2020, 10:42:23 μμ από gatos » Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
Memas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 341



« Απάντηση #224 στις: Μάιος 02, 2020, 04:49:25 μμ »

Το απογευματάκι μέτρησα το τουφεκάκι μου να δω αν και πόσο βοήθησε το retracting bolt και χωρίς να αλλάξω τίποτα άλλο, είχα 17 fps βελτιωμένο μέσο όρο, οπότε και έφτασα πλέον στα 829 fps μέσο όρο ρεγουλαρισμένων βολών από τα 812 που ήμουνα. Να σας πω την αλήθεια περίμενα κάτι τις παραπάνω, αλλά για μετατροπή διαρκείας ενός καφέ δεν είναι κι άσχημα.

Τα 812 fps τα είχες μετρήσει πρόσφατα; Μήπως λόγω μεγαλύτερης θερμοκρασίας πήγε στα 830 fps;
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 13 14 [15] 16   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: