Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 05:19:24 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Η αβάσταχτη ελαφρότητα...
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16]   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Η αβάσταχτη ελαφρότητα...
Αποστολέας Μήνυμα
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #225 στις: Μάιος 02, 2020, 07:58:14 μμ »

καλησπέρα,

Memas μέτρησα χτες το πρωί είκοσι βολές, έκανα σε κάνα διωράκι την μετατροπή σε retracting bolt και μέτρησα τις επόμενες είκοσι. Μέσος όρος πριν τη μετατροπή 812 fps. Μετά από την κατασκευή του retracting bolt μέσος όρος 829 fps.  Πρακτικά η θερμοκρασία πριν και μετά ήταν ίδια, άντε να είχε ανέβει κάνα δυό βαθμούς, αλλά δεν νομίζω ότι φταίει για την διαφορά...

Έτσι κι αλλιώς εγώ θα νομίζω ότι η μετατροπάρα είναι υπεύθυνη για την βελτίωση...    Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


Σήμερα έκανα και την μικρή επιμήκη εσοχή στη γωνιά του κοντακιού για να βολεύει καλύτερα στο πιάσιμο της μπίλιας του μοχλού όπλισης και επένδυσα την πληγή με δυο υφασματάκια carbon fiber. Θα το βερνικώσω ολόκληρο ένα χεράκι ακόμη με την πρώτη καλή λιακάδα, θα του βάλω ένα λαστιχένιο ριγωτό πελματάκι και θα το αφήσω ως έχει...

Λόγω ελάχιστου βάρους, ευκολίας στη χρήση και ακρίβειας, έχει γίνει το αγαπημένο μου τουφέκι. Με τα barracuda των 10.6 grains είναι εξαιρετικά εύστοχο και χωρίς αλλαγή ρύθμισης στο SSG, τα βγάζει με 755 fps και πολύ μικρή διακύμανση ταχύτητας, δηλαδή σχεδόν 13.4 fpe. Στην ίδια ρύθμιση SSG τα FTT των 8.6 grains τα ρίχνει με μέσο όρο 829 fps (~13.2 fpe), επίσης πολύ μικρή διακύμανση ταχύτητας και πολύ καλή ευστοχία...


       














Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Memas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 341



« Απάντηση #226 στις: Μάιος 04, 2020, 03:27:39 μμ »

Παναγή μια ερώτηση, είναι εύκολο να φτιαχτεί στον τόρνο ένα ανταπτοράκι για το HW100; Συγκεκριμένα είναι το 1/8" BSP BSPP Female to M6 M6X1 Male
Καταγράφηκε
Mike pr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1012


« Απάντηση #227 στις: Μάιος 04, 2020, 04:40:48 μμ »

Ναι εχω φτιαξει
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #228 στις: Μάιος 08, 2020, 10:03:10 πμ »

καλημέρες απ τη Μαγιάτικη ολόλαμπρη λιακαδάρα μας,

Στην ερώτηση πως μπορεί να γίνει λίιιιιιγο ακόμα πιο αποδοτικό το καρβουνάκι μου, απάντησα χτες το απόγευμα, όταν κατέβασα το regulator (Altaros σας θυμίζω...) να "δείχνει" 95 bar (από 100 που έδειχνε ως τώρα). Το οργανάκι της artemis που διαβάζει την πίεση του ρεγουλατόρου δείχνει 100-110 bar (αλλά και σε σχέση με το όργανο που μετράει την πίεση του αεροθαλάμου, όσο και με το μπαρόμετρο της μπουκάλας πάντα έδειχνε κάτι τις περισσότερο...) και το τουφέκι μου ρίχνει ως εξής:

Από 220 bar με τα barracuda match 4.52, 10.65 grains, ακριβώς 89 ρεγουλαρισμένες βολές με μέσο όρο 781 fps, δηλαδή 14.4 fpe. Απολύτως εξαιρετικό αποτέλεσμα που αναρωτιέμαι εάν θα μπορούσε να βελτιωθεί κι άλλο, αν κατέβαζα ελάχιστα ακόμα τον ρεγουλατόρο...

 

Με αυτήν την ταχύτητα τα barracuda κάνουν "μία τρύπα" ως τα σαράντα μέτρα που ρίχνω (χωρίς να ανεβοκατεβαίνει το POI με την πτώση της πίεσης του θαλάμου, όπως έχει παρατηρηθεί σε κάποια PR...) οπότε και μέχρις νεοτέρας  ανακυρήσσονται ως "τα καλυτερότερα βληματάκια ever" για το καρβουνάκι μου...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Μόνο για να καταγραφεί στα πρακτικά, τα FTT (επίσης σε 4.52) που τα βγάζει πλέον με σχεδόν 880 fps τα "ανοίγει" λίγο περισσότερο, οπότε και μένουν στην άκρη. Επίσης για τα πρακτικά να σας θυμίσω ότι με barracuda match 5.52 ρίχνει καλύτερα και το AT44, ενω τα βαριά barracuda αγαπάει και το 25άρι Dominator μου. Λέω να πάρω και κάνα κουτί 30άρια barracuda να δοκιμάσω και στον κανίβαλό μου, μπας και του αρέσουν, παρ' ότι είναι ελαφριά...



ΥΓ. Χρησιμοποιώντας το ίδιο λαδάκι σιλικόνης στο oring του altaros, που είχα χρησιμοποιήσει όταν τον τοποθέτησα, κατάφερα και κατέστρεψα το μεγάλο oring του. Χρησιμοποιώντας μια ιδέα γράσο σιλικόνης η επανατοποθέτηση ήταν παιγνιδάκι...








 




Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #229 στις: Μάιος 08, 2020, 10:13:33 πμ »

Χωρίς να ξέρω και πολλά, νομίζω ότι αν κατεβάσεις κι άλλο τον ρεγκ, μετά θα χάσεις δύναμη, αν και μπορεί να ανέβει λίγο ο αριθμός τον βολών...  Αναποφασιστικότητα

Άσε που αν πέσει έστω και λίγο, μπορεί να μην πηγαίνει πια τα Baracuda Match... νομίζω...  Αναποφασιστικότητα

Τι παραπάνω βελτίωση ψάχνεις κι εσύ...;  Γαμάτο είναι...  Άνεση Άνεση Άνεση

Ψάξε ρε φίλε να βρεις το Moly 111... το και καλύτερο στα Ο Ρινγκς...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Memas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 341



« Απάντηση #230 στις: Μάιος 09, 2020, 05:30:55 μμ »

Το δικό μου ρίχνει καλά και τα JSB Exact, στα 45 μέτρα με ανοιχτά, γκρουπάκι του δίευρου.
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #231 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 10:44:59 πμ »

καλημέρα και καλή χρονιά,

Για να σας πω την αλήθεια, η αίσθηση που έχω για το 2021 δεν είναι και η καλύτερη, αλλά τραβάμε κουπί δεκαετίες, οπότε πάμε εμπρός...


Σας έχω πει ότι το καρβουνάκι μου είναι το αγαπημένο πισιπι αερικό της παρέας. Πανάλαφρο, εύστοχο, πολύ ήσυχο, αποδοτικότατο ως προς τη διαχείριση αέρα και κυρίως κατάμαυρο...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Χτες λοιπόν που έριχνα με δαύτο στο αλώνι, έχοντας πάντα παρέα τα γατιά μας και τη σεττερίνα μας, σε μια βολή κάτι μαύρο, μικρό πετάχτηκε ανάμεσα στο μάτι μου και τη διώχτρα, από το πίσω μέρος του όπλου... Άργησα λίγο να βρω τι ήτανε, αλλά εν τέλει μετά από 1800 περίπου βολές, το oring που "φρενάρει" το SSG να μην κοπανάει μέταλλο με μέταλλο, στο σώμα του όπλου, τα 'παιξε...




Δέκα λεπτά μετά ένα καινούργιο oring λίγο πιο βασταγερό από το αρχικό ήταν στην θέση του, οπότε και συνέχισα να καταρρίπτω φραγκόσυκα στο αλώνι...  Αξίζει εδώ να σημειωθεί ότι ο γδούπος και το οπτικό αποτέλεσμα της επαφής του φραγκόσυκου με τα barracuda match είναι ευθέως ανάλογα της ωριμότητας του φρούτου...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


                  


         


Το oring απλά το κολλάω με λίγη κυανοακρυλική πάνω στο μπρούτζινο ροδελάκι, οπότε και παραμένει στη θέση του, ακόμα και μετά από τόσες βολές...




τα χαιρετίσματά μου απ τη βρόχα που πίπτει από χτες το μεσημέρι, στρέιτ θρού και ράιτ θρου, και διαγωνίως και καθέτως...










Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3228


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #232 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 12:35:57 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

α ρε Παναγη με τα ωραια σου!! καιρο ειχες να φανεις. καλα της ξηγηθηκες της ροδελας, καλο κολλημα (βεντουζα.. Στριφογύρισμα ματιών  Σαρκασμός ) και γερο κοπανημα να μαθει  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
καλη χρονια (ευχη ειναι,οχι διαπιστωση η' προβλεψη. εκει....και εμεις την ιδια γνωμη εχουμε για το '21  Λύπη ) , με υγεια και συντομα ελπιζουμε να απολαυσουμε το 1ο προτζεκτ του '21  Κλείσιμο ματιού . μην ξεχνιομαστε ..  Άνεση Μεγάλο χαμόγελο


(μην σ'ακουσει η μανα μου οτι σπαταλας φραγκοσυκα...σ'εγδαρε!  Σαρκασμός )
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #233 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 03:56:04 μμ »

Σιγά μη μας κολλήσει ένα παλιοΟρινγκ...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Μ' αρέσεις ρε Παναγή που δεν χάνεις το χιούμορ σου... φτου φτου φτου...  Κλείσιμο ματιού   Άνεση Άνεση Άνεση


Καλή χρονιά με υγεία και τύχη...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.

Σελίδες: 1 ... 14 15 [16]   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: