Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 27, 2024, 01:09:10 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Επιλογή όπλου ελατηρίου - gas ram (δύσκολα τα πράγματα...)
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 61   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Επιλογή όπλου ελατηρίου - gas ram (δύσκολα τα πράγματα...)
Αποστολέας Μήνυμα
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #195 στις: Μάιος 13, 2014, 07:24:25 πμ »

Το 30αράκι σε χρήση ας πούμε εντατική δε νομίζω να αντέχει...



Τι είναι η εντατικη Απορία Απορία

Εννοώ να είναι όπλο που θα ρίχνει 5-6 κουτιά το μήνα

6x500=3000 x12=36.000 τον χρονο.Ευχαριστω δεν θα παρω.Ποιος ριχνει αυτα τα σφαιρακια με ενα οπλο Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
grandmaster
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 189


« Απάντηση #196 στις: Μάιος 13, 2014, 08:28:15 πμ »

Χριστόφορε πιστευω ότι θα τα ριξει αυτος που εχει μονο ένα αεροβολο........καλημέρα.
Καταγράφηκε
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #197 στις: Μάιος 13, 2014, 08:45:41 πμ »

Χριστόφορε πιστευω ότι θα τα ριξει αυτος που εχει μονο ένα αεροβολο........καλημέρα.
Καλημερα..
Eαν εχεις ενα αεροβολο 4Χ500 τον Μηνα ειναι ευκολη υποθεση....
Εαν εχεις 5-6 τοτε δεν προλαβαινεις παραπανω απο ενα κουτι στο καθενα,καποια θα ριχνουν λιγοτερα..
Εξαρτατε ποσες ωρες περνας στα Σκοπευτηρια καθε μηνα.....
Ο Μπαρμπας στα ελατηριου δεν ριχνει πανω απο 150 την φορα στο εκαστοτε αεροβολο που εχει
μαζι του....
Στα ΠΣΠ ειδικοτερα εαν ειναι πολυσφαιρα τα 500-600 την ημερα φευγουν αερα..


Καταγράφηκε
banman
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 252



« Απάντηση #198 στις: Μάιος 13, 2014, 09:09:02 πμ »

Όπως είπε και ο grandmaster, όποιος έχει ένα (και καλό συμπληρώνω εγώ) αεροβόλο, τότε ναι, τα καταναλώνει.
Όχι βέβαια στα νούμερα που έβαλε ο Χριστόφορος, γιατί μεσολαβεί χειμώνας με βροχές και κρύα, μεσολαβεί και καλοκαίρι με καύσωνες. Εγώ τουλάχιστον δεν ρίχνω τότε.
Πρακτικά οι μήνες είναι οι μισοί και για όσους έχουν την ευκολία να ρίχνουν καθημερινά (ή όποτε βρίσκουν χρόνο) στην αυλή τους (ή των γειτόνων τους Μεγάλο χαμόγελο ).
Καταγράφηκε

Crosman 1377
Cometa Galaxy 220 .177
BAM 26
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26576



« Απάντηση #199 στις: Μάιος 13, 2014, 09:19:56 πμ »

Όπως είπε και ο grandmaster, όποιος έχει ένα (και καλό συμπληρώνω εγώ) αεροβόλο, τότε ναι, τα καταναλώνει.
Όχι βέβαια στα νούμερα που έβαλε ο Χριστόφορος, γιατί μεσολαβεί χειμώνας με βροχές και κρύα, μεσολαβεί και καλοκαίρι με καύσωνες. Εγώ τουλάχιστον δεν ρίχνω τότε.
Πρακτικά οι μήνες είναι οι μισοί και για όσους έχουν την ευκολία να ρίχνουν καθημερινά (ή όποτε βρίσκουν χρόνο) στην αυλή τους (ή των γειτόνων τους Μεγάλο χαμόγελο ).


Φίλε μην ακούς κανέναν, 95άρι και τίποτε άλλο. Κάνει πράγματα, κάτι λίγο κάτω από το 97άρι αλλά πολύ πολύ κοντά του, που μένεις άφωνος. Ελαφρύ, εύστοχο, αντοχής, έχει ανοικτά, βάζεις γυαλί και κεντάς στο χαρτί, όλα τα κάνει αυτό το όπλο. Κλείσιμο ματιού

Το 90άρι είναι καλό, αλλά για πιο ''χοντρά'' πράγματα. Όσο για το ότι είναι πολυόπλο, ναι είναι, αλλά ποιός το χρησιμοποιεί αυτό το πλεονέκτημα. Κανένας. Όλοι το στήνουν σε μια πίεση που τους ταιριάζει γι' αυτό που το θέλουν και τέρμα... Κλείσιμο ματιού

Το 97άρι καλύτερο όλων στο χαρτί, αλλά είναι κυρίως (για να μην πω μόνο) για χαρτί, ή για FT αν σε ενδιαφέρει.  Κλείσιμο ματιού

95άρι και θα με θυμηθείς... Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2014, 09:29:04 πμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #200 στις: Μάιος 13, 2014, 09:21:32 πμ »

Όπως είπε και ο grandmaster, όποιος έχει ένα (και καλό συμπληρώνω εγώ) αεροβόλο, τότε ναι, τα καταναλώνει.
Όχι βέβαια στα νούμερα που έβαλε ο Χριστόφορος, γιατί μεσολαβεί χειμώνας με βροχές και κρύα, μεσολαβεί και καλοκαίρι με καύσωνες. Εγώ τουλάχιστον δεν ρίχνω τότε.
Πρακτικά οι μήνες είναι οι μισοί και για όσους έχουν την ευκολία να ρίχνουν καθημερινά (ή όποτε βρίσκουν χρόνο) στην αυλή τους (ή των γειτόνων τους Μεγάλο χαμόγελο ).
O Πιπ εβαλε τα νουμερα ο Μπαρμπας τα μεταφρασε ...
Εγω συνηθως κουβαλαω 2-3 αεροβολα στο Σκ ριχνω καμια 250αρα και πιανω το αλλο μετα απο 200
το ξαναριχνω το πρωτο η το τριτο.....
Τωρα με τις ζεστες καλο ειναι να μενει καμια ωρα μετα απο 250 σφαιρακια ,γιατι τα γρασσα
 γινονται νερο με την ζεστη και τις πολλες βολες..
Μια φορα εριξα 750 σερι σφαιρακια με το ΤΧ και ο Θορυβος αυξηθηκε λιγο,την επωμενη μερα
που το ξαναριξα ειχε επανελθει,οπως ηταν πριν..
Γνωμη μου..
Καταγράφηκε
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #201 στις: Μάιος 13, 2014, 09:29:49 πμ »

Γατουλι πολυ καλο το 95 αλλα αδικεις το 97 η το 90αρι..
Το 97αρι δεν κανει μονο για χαρτι ,ριχνεις παντου..
Το 90αρι εαν το γουσταρεις δυνατο το κανεις εαν το βαρεθεις το χαμηλωνεις σε μισο λεπτο..
Ποιο αεροβολο σου δινει αυτη την δυνατοτητα χωρις να το ανοιξεις και να του βαλεις αλλο ελατηριο
αλλους οδηγους,να πειραματιστεις με ροδελες..
Πρακτικοτερο ολων το 90αρι.....σε 5,5
Πιο ευχρηστο το 95αρι.....σε 4,5
Ακριβεια στις βολες το 97αρι......σε 4,5
Διαλεγεις και παιρνεις ..
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26576



« Απάντηση #202 στις: Μάιος 13, 2014, 09:31:09 πμ »

Όπως είπε και ο grandmaster, όποιος έχει ένα (και καλό συμπληρώνω εγώ) αεροβόλο, τότε ναι, τα καταναλώνει.
Όχι βέβαια στα νούμερα που έβαλε ο Χριστόφορος, γιατί μεσολαβεί χειμώνας με βροχές και κρύα, μεσολαβεί και καλοκαίρι με καύσωνες. Εγώ τουλάχιστον δεν ρίχνω τότε.
Πρακτικά οι μήνες είναι οι μισοί και για όσους έχουν την ευκολία να ρίχνουν καθημερινά (ή όποτε βρίσκουν χρόνο) στην αυλή τους (ή των γειτόνων τους Μεγάλο χαμόγελο ).


Φίλε μην ακούς κανέναν, 95άρι και τίποτε άλλο. Κάνει πράγματα, κάτι λίγο κάτω από το 97άρι αλλά πολύ πολύ κοντά του, που μένεις άφωνος. Ελαφρύ, εύστοχο, αντοχής, έχει ανοικτά, βάζεις γυαλί και κεντάς στο χαρτί, όλα τα κάνει αυτό το όπλο. Κλείσιμο ματιού

Το 90άρι είναι καλό, αλλά για πιο ''χοντρά'' πράγματα. Όσο για το ότι είναι πολυόπλο, ναι είναι, αλλά ποιός το χρησιμοποιεί αυτό το πλεονέκτημα. Κανένας. Όλοι το στήνουν σε μια πίεση που τους ταιριάζει γι' αυτό που το θέλουν και τέρμα... Κλείσιμο ματιού

Το 97άρι καλύτερο όλων στο χαρτί, αλλά είναι κυρίως (για να μην πω μόνο) για χαρτί, ή για FT αν σε ενδιαφέρει.  Κλείσιμο ματιού

95άρι και θα με θυμηθείς... Κλείσιμο ματιού


Αν περιμένει και λίγο καιρό, θα δούμε πως ρίχνουν και τα 95άρια σε 5,0 , μιας και έρχονται 2-3 άμεσα  Κλείσιμο ματιού  που θεωρητικά έχουν τα πλεονεκτήματα και των δύο διαμετρημάτων και του 4,5 και του 5,5... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26576



« Απάντηση #203 στις: Μάιος 13, 2014, 09:33:38 πμ »

Γατουλι πολυ καλο το 95 αλλα αδικεις το 97 η το 90αρι..
Το 97αρι δεν κανει μονο για χαρτι ,ριχνεις παντου..
Το 90αρι εαν το γουσταρεις δυνατο το κανεις εαν το βαρεθεις το χαμηλωνεις σε μισο λεπτο..
Ποιο αεροβολο σου δινει αυτη την δυνατοτητα χωρις να το ανοιξεις και να του βαλεις αλλο ελατηριο
αλλους οδηγους,να πειραματιστεις με ροδελες..
Πρακτικοτερο ολων το 90αρι.....σε 5,5
Πιο ευχρηστο το 95αρι.....σε 4,5
Ακριβεια στις βολες το 97αρι......σε 4,5
Διαλεγεις και παιρνεις ..

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες. Ακριβώς έτσι είναι. Κάτι τέτοιο έγραψα και εγώ παραπάνω... Κλείσιμο ματιού

Αλλά αν ήταν να έχω μόνο ένα όπλο πια, θα ήταν το 95άρι... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #204 στις: Μάιος 13, 2014, 09:38:11 πμ »

Όπως είπε και ο grandmaster, όποιος έχει ένα (και καλό συμπληρώνω εγώ) αεροβόλο, τότε ναι, τα καταναλώνει.
Όχι βέβαια στα νούμερα που έβαλε ο Χριστόφορος, γιατί μεσολαβεί χειμώνας με βροχές και κρύα, μεσολαβεί και καλοκαίρι με καύσωνες. Εγώ τουλάχιστον δεν ρίχνω τότε.
Πρακτικά οι μήνες είναι οι μισοί και για όσους έχουν την ευκολία να ρίχνουν καθημερινά (ή όποτε βρίσκουν χρόνο) στην αυλή τους (ή των γειτόνων τους Μεγάλο χαμόγελο ).


Φίλε μην ακούς κανέναν, 95άρι και τίποτε άλλο. Κάνει πράγματα, κάτι λίγο κάτω από το 97άρι αλλά πολύ πολύ κοντά του, που μένεις άφωνος. Ελαφρύ, εύστοχο, αντοχής, έχει ανοικτά, βάζεις γυαλί και κεντάς στο χαρτί, όλα τα κάνει αυτό το όπλο. Κλείσιμο ματιού

Το 90άρι είναι καλό, αλλά για πιο ''χοντρά'' πράγματα. Όσο για το ότι είναι πολυόπλο, ναι είναι, αλλά ποιός το χρησιμοποιεί αυτό το πλεονέκτημα. Κανένας. Όλοι το στήνουν σε μια πίεση που τους ταιριάζει γι' αυτό που το θέλουν και τέρμα... Κλείσιμο ματιού

Το 97άρι καλύτερο όλων στο χαρτί, αλλά είναι κυρίως (για να μην πω μόνο) για χαρτί, ή για FT αν σε ενδιαφέρει.  Κλείσιμο ματιού

95άρι και θα με θυμηθείς... Κλείσιμο ματιού


Αν περιμένει και λίγο καιρό, θα δούμε πως ρίχνουν και τα 95άρια σε 5,0 , μιας και έρχονται 2-3 άμεσα  Κλείσιμο ματιού  που θεωρητικά έχουν τα πλεονεκτήματα και των δύο διαμετρημάτων και του 4,5 και του 5,5... Κλείσιμο ματιού
Δεν εχουν κανενα πλεονεκτημα..
Το Σαββατο εριχνα με 95αρι φιαγμενο πολυ προσεκτικα και ο ιδιοκτητης του μου ελεγε οτι
ειναι πολυ δυσκολο διαμετρημα το 5.0 στα παντα..
εξ ου οτι δεν ρολαρισε καθολου,να μη βαλω και την δυσκολια να βρισκεις σφαιρακια ,ουτε την
μικρη ποικιλια που υπαρχει στην αγορα....
Καταγράφηκε
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #205 στις: Μάιος 13, 2014, 09:42:40 πμ »

Εγω το 90αρι...
Παροτι δεν γραφει τοσο καλα στο χαρτι τουλαχιστον, στις μεγαλες δυναμεις που το εχω..
Δεν το εχω κατεβασει ποτε στα 14-16π/λ.
Το ριχνω στα 19 με 21π/λ και ριχνει ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ..
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #206 στις: Μάιος 13, 2014, 09:54:43 πμ »

95αρι 4.5.οπλο που κανει τα παντα.
97αρι 4.5.οπλο που κανει τα παντα και λιγο καλυτερα απο το 95 εαν εχεις και μεγαλες αξιωσεις στο χαρτι Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
ajax
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1630



« Απάντηση #207 στις: Μάιος 13, 2014, 10:07:43 πμ »

95αρι 4.5.οπλο που κανει τα παντα.
97αρι 4.5.οπλο που κανει τα παντα και λιγο καλυτερα απο το 95 εαν εχεις και μεγαλες αξιωσεις στο χαρτι Άνεση Άνεση

το 77 γιατί δε το παίζετε??

αφου ουσιαστικά είναι ο ίδιος μηχανισμος , βαρος κτλ με το 97..
Καταγράφηκε

AATX200            0.177
HW95                 0.20
benjamin392       0.22
slavia 631 lux     0.177
crosman 1760SE 0.177
 ?   ?   ?   ?    ?    ?    ?
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #208 στις: Μάιος 13, 2014, 10:12:42 πμ »

95αρι 4.5.οπλο που κανει τα παντα.
97αρι 4.5.οπλο που κανει τα παντα και λιγο καλυτερα απο το 95 εαν εχεις και μεγαλες αξιωσεις στο χαρτι Άνεση Άνεση

το 77 γιατί δε το παίζετε??

αφου ουσιαστικά είναι ο ίδιος μηχανισμος , βαρος κτλ με το 97..

Ειναι ιδιος μηχανισμος αλλα το 97 ριχνει καλυτερα Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #209 στις: Μάιος 13, 2014, 10:17:45 πμ »

Είναι όντως δύσκολα τα πράγματα όπως λέει και ο τίτλος.
Κατα τη γνώμη μου υπάρχει ένα top ten με τα καλύτερα ελατήρια στην αγορά. Δεν θα μπω στη διαδικασία να τα βάλω με τη σειρά, γιατί ο καθένας διαμορφώνει διαφορετικά την κατάταξη. 
Την τελική απόφαση θα την κρίνει η τσέπη του ενδιαφερόμενου, το γούστο του απο άποψη εμφάνισης και ο τρόπος που τον βολεύει περισσότερο να οπλίζει.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 61   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: