Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 16, 2024, 03:45:41 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Επιλογή όπλου ελατηρίου - gas ram (δύσκολα τα πράγματα...)
Σελίδες: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 61   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Επιλογή όπλου ελατηρίου - gas ram (δύσκολα τα πράγματα...)
Αποστολέας Μήνυμα
Teo
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


« Απάντηση #315 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 02:38:25 μμ »

Θεωρητικά πάντα (μια και το κυνήγι με αεροβόλο απαγορεύεται)
ένας στόχος μεγέθους πουλιού στα 100 μέτρα είναι 10 στις 10,
τσεκαρισμένο πολλές φορές







Τέτοιους στόχους έχω πάει και στο σκ/ριο,έχουν μπεί όλοι από τα 70 μέτρα και πάνω
και κάποιοι τους βαράνε όρθιοι με ανοιχτά σκοπευτικά και πολύ καλή επαναληψιμότητα
Μας ρωτάνε για μέτρα και λέτε τα μέγιστα ? Ναι , συμφωνώ  για τα 100μ (με το HW95 4,5) αλλά κάτω από τη προϋποθέσεις ... Αν είναι να βοηθήσουμε ας λέμε και όλη την αλήθεια , μην πάρει αεροβόλο ο φίλος και πάει με αέρα να κάνει βολές στα 100 και ξενερώσει η μούρη του .... εδώ παλεύουμε για κανα group στα 100μ. με άλλο εξοπλισμό και δεν μας κάθονται , θα πάρω το καριοφίλι και θα κάνω μια τρύπα στα 100 έτσι για πλάκα ? είναι πολλά τα μέτρα  . Η γνώμη μου είναι ότι μπορεί να το κάνει , με τα σωστά χέρια και προπάντων τις κατάλληλες ΑΕΡΟβολικές συνθήκες .

οσο για το "πουλί " στα 100 .... πουλί είναι το σπουργίτι αλλά και η στρουθοκάμηλος πτηνό είναι  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #316 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 03:32:48 μμ »

Σαν σημερα καλη ωρα Άνεση Άνεση

Στο Σχιστο με 5 μποφορ.HW100 5.5 Air arms 16 στα 45 μετρα ,αλλου εριχνα αλλου πηγαινε Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα

Μετα από πολλα σφαιρακια και πολλα ψαρέματα,καταφερα ένα γκρουπ περιπου 2ευρω Άνεση Άνεση

Με το MPR,εριχνα στον αερα για να δουλευουν τα o-ring Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

ΥΓ δεν ριχνουμε σε πουλακια Χαμόγελο

Μονο σε σιλουετες πουλακια Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2014, 03:38:03 μμ από Christopher » Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14264


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #317 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 05:00:16 μμ »

Οι ιδανικές συνθήκες είναι απαραίτητες,
με τρελλό αέρα πχ ούτε γκρούπ στα 25 δεν κάνεις.
Τα μέγιστα άλλωστε ζήτησε και δόθηκαν κατά προσέγγιση  Χαμόγελο
Είναι εύκολο να καταλάβετε το μέγεθος από τα "πουλιά" που βλέπετε,
το αποτύπωμα είναι .22
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #318 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 05:12:52 μμ »

Νομιζω οτι εαν ο σκοπευτης το εχει ( δηλαδη εχει εμπειρια σε αερα ) τοτε ειναι αστεια υποθεση τετοιου μεγεθους στοχος στα 100μ
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
Vardeos®
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2261


General President of Σαλιγκαροστρούγκα,Αγροφύλαξ


« Απάντηση #319 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 06:35:21 μμ »

Νομιζω οτι εαν ο σκοπευτης το εχει ( δηλαδη εχει εμπειρια σε αερα ) τοτε ειναι αστεια υποθεση τετοιου μεγεθους στοχος στα 100μ


+1000


Βολές Wanted όπως λένε στην γειτονία μου
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=QADr4hVKs3Y" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=QADr4hVKs3Y</a>

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κόβω των σκυλιών κλαρί

Τι να το κάμεις τι πιτσιπι άμα έχεις καλο αλατήριο.

Καντιλοσβήστης σε κακόβουλα διαχειριστικά εργαλεία της φύσης.

kdaffy
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 297



« Απάντηση #320 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 08:49:48 μμ »

Καλησπερα, σκεφτομουν να αγορασω ενα αεροβολο ελατηριου σχετικα φθηνο για να ξεκινησει ο γιος μου σκοποβολη.
Εχω δει ενα πολυ μικρο στον Παπαδακη που λεγεται crossman raven cym77. χει κανεις αποψη?
Αυτα που θελω ειναι :
Α. Να μπορει να το οπλισει (ειναι 7 ετων)
Β. Να εχει ανοικτα σκοπευτικα και καλο θα ηταν με οπτικη ινα.
Γ. Να πηγαινει καλα μεχρι τα 30 μετρα και οχι στο γαμο του ''μαυροματη''.
Δ. Να ειναι φθηνο (μεχρι 150 ευρω το ανωτερω να μην πω 100)

Παλια ειχα για αρκετα χρονια ενα bam κινεζικο που ομως μπορω να πω το ειχα ευχαριστηθει γιατι το ειχα μαθει και μεχρι τα 30 μετρα που εγω εριχνα πηγαινε καλα και χωρις να χανει τη σκοπευση με τις βολες , οποτε δεν εχω κομπλεξ με καποια κινεζικα και ειμαι ανοικτος σε τετοιες προτασεις.
Τελος παιζει αφου ξεκαθαρισω καποια θεμεταμε τον προπονητη να ξεκινησει η μεγαλη μου κορη αγωνιστικο 10μετρο αεροβολο.Εχει κανεις και σε αυτο εμπειρια και καποια προταση(ειναι 12 ετων)?
Ευχαριστω!!!!
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #321 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 09:20:15 μμ »

Για τον μικρο....ειναι μικρος ακομα.Γνωμη μου.
Για την μικρη το ολυμπιακο δεκαμετρο θελει μεγαλη τσεπη.Εκει δεν εχει μπαμ, μαμ σου μου κλπ.
Οι εταιρειες  βγαζουν και μια κατηγορια τζουνιορ.Ψαχνεις και βλεπεις.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
kdaffy
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 297



« Απάντηση #322 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 09:23:32 μμ »

Για την κορη μου δεν εννοω να αγορασω καποιο αλλλα πως ακουγεται να ξεκινησει ατο συγκεκριμενο αθλημα?
Καταγράφηκε
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #323 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 09:23:45 μμ »

Καλησπερα, σκεφτομουν να αγορασω ενα αεροβολο ελατηριου σχετικα φθηνο για να ξεκινησει ο γιος μου σκοποβολη.
Εχω δει ενα πολυ μικρο στον Παπαδακη που λεγεται crossman raven cym77. χει κανεις αποψη?
Αυτα που θελω ειναι :
Α. Να μπορει να το οπλισει (ειναι 7 ετων)
Β. Να εχει ανοικτα σκοπευτικα και καλο θα ηταν με οπτικη ινα.
Γ. Να πηγαινει καλα μεχρι τα 30 μετρα και οχι στο γαμο του ''μαυροματη''.
Δ. Να ειναι φθηνο (μεχρι 150 ευρω το ανωτερω να μην πω 100)

Παλια ειχα για αρκετα χρονια ενα bam κινεζικο που ομως μπορω να πω το ειχα ευχαριστηθει γιατι το ειχα μαθει και μεχρι τα 30 μετρα που εγω εριχνα πηγαινε καλα και χωρις να χανει τη σκοπευση με τις βολες , οποτε δεν εχω κομπλεξ με καποια κινεζικα και ειμαι ανοικτος σε τετοιες προτασεις.
Τελος παιζει αφου ξεκαθαρισω καποια θεμεταμε τον προπονητη να ξεκινησει η μεγαλη μου κορη αγωνιστικο 10μετρο αεροβολο.Εχει κανεις και σε αυτο εμπειρια και καποια προταση(ειναι 12 ετων)?
Ευχαριστω!!!!
Θα σου προτεινα το πρωτο του οπλο να ειναι ποιοτικο. Αυτο θα το εχει μετα για μια ζωη και θα λεει οτι μου το πηρε ο Πατερας μου Κλείσιμο ματιού.
Ποιοτικο δεν σημανει ντε και καλα και ακριβω, Κοιτα μηπως υπαρχει πουθενα κανα Σλαβια 631/630 η Μηπως μπορεις να βρεις κανα ελαφρος μεταχειρισμενο Hw30. Νομιζω οτι και τα Βαικαλ 512 ειναι η συνεχεια του IZH38. Τα Crossman που αναφερεις ειναι Κινεζικα. Δεν ειναι ασχημα τα Κινεζικα αλλα απεχουν αρκετα απο τα παραπανω Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #324 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 09:29:50 μμ »

Για την κορη μου δεν εννοω να αγορασω καποιο αλλλα πως ακουγεται να ξεκινησει ατο συγκεκριμενο αθλημα?

Μην το ρωτας καθολου.ΤΕΛΕΙΑ Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
kdaffy
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 297



« Απάντηση #325 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 09:42:43 μμ »

Καλησπερα, σκεφτομουν να αγορασω ενα αεροβολο ελατηριου σχετικα φθηνο για να ξεκινησει ο γιος μου σκοποβολη.
Εχω δει ενα πολυ μικρο στον Παπαδακη που λεγεται crossman raven cym77. χει κανεις αποψη?
Αυτα που θελω ειναι :
Α. Να μπορει να το οπλισει (ειναι 7 ετων)
Β. Να εχει ανοικτα σκοπευτικα και καλο θα ηταν με οπτικη ινα.
Γ. Να πηγαινει καλα μεχρι τα 30 μετρα και οχι στο γαμο του ''μαυροματη''.
Δ. Να ειναι φθηνο (μεχρι 150 ευρω το ανωτερω να μην πω 100)

Παλια ειχα για αρκετα χρονια ενα bam κινεζικο που ομως μπορω να πω το ειχα ευχαριστηθει γιατι το ειχα μαθει και μεχρι τα 30 μετρα που εγω εριχνα πηγαινε καλα και χωρις να χανει τη σκοπευση με τις βολες , οποτε δεν εχω κομπλεξ με καποια κινεζικα και ειμαι ανοικτος σε τετοιες προτασεις.
Τελος παιζει αφου ξεκαθαρισω καποια θεμεταμε τον προπονητη να ξεκινησει η μεγαλη μου κορη αγωνιστικο 10μετρο αεροβολο.Εχει κανεις και σε αυτο εμπειρια και καποια προταση(ειναι 12 ετων)?
Ευχαριστω!!!!
Θα σου προτεινα το πρωτο του οπλο να ειναι ποιοτικο. Αυτο θα το εχει μετα για μια ζωη και θα λεει οτι μου το πηρε ο Πατερας μου Κλείσιμο ματιού.
Ποιοτικο δεν σημανει ντε και καλα και ακριβω, Κοιτα μηπως υπαρχει πουθενα κανα Σλαβια 631/630 η Μηπως μπορεις να βρεις κανα ελαφρος μεταχειρισμενο Hw30. Νομιζω οτι και τα Βαικαλ 512 ειναι η συνεχεια του IZH38. Τα Crossman που αναφερεις ειναι Κινεζικα. Δεν ειναι ασχημα τα Κινεζικα αλλα απεχουν αρκετα απο τα παραπανω Κλείσιμο ματιού
Καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.
Αυτα που αναφερεις παραπανω ειναι δυνατον να οπλιστουν απο εναν μικρο? Εννοω ειναι αδυναμα αεροβολα ή θα παει 15 για να το οπλισει μονος του πρωτη φορα?
Καταγράφηκε
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #326 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 09:46:30 μμ »

Ειναι 6λιβρα και οπλιζουν πολυ ευκολα. Ειδικα τα 630/631 εχουν μακριες καννες για να βοηθανε στο οπλισμα. Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω που θα τα βρεις εδω Απορία Τα εφερνε ο Κυργιας. Τα βρηκα απο εδω

http://www.czub.cz/en/catalog/84-air-guns-cz/VSP/Slavia_631_LUX.aspx

http://www.shop-cz.com/air-rifle-slavia-631-lux-170-m-s-sights-with-optical-fibre/d-70989/

 Δεν γνωριζω ποσο θα ειναι τα μεταφορικα αλλα αμα ειναι για αλλα 20 ευρω να εισαι σιγουρος οτι αξιζουν. Μολις μεγαλωσει ας παρει Κινεζικο η οτι αλλο γουσταρει, Αλλα το οπλο που θα του παρεις θα πρεπει να ειναι Special Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
zafka
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472



« Απάντηση #327 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 10:17:02 μμ »

τα slavia φαίνεται ότι τα έχει και αυτός
http://www.kalkantzakos.gr/catalog/product_info.php?products_id=143
Καταγράφηκε

kdaffy
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 297



« Απάντηση #328 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 10:45:03 μμ »

 Αν ειναι να δωσω τοσα για σλαβια γιατι να μην παρω το hw30s που φανταζομαι ειναι καλυτερο?
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14264


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #329 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 10:55:01 μμ »

Ο γιός μου 6.5 χρονών όπλιζε μόνος του το ΒΑΜ 15,
πάρτου το ΒΑΜ 12 που έχει όσα θές,καλύτερη σκανδάλη και εξίσου εύκολη όπλιση (6λιβρο).
Τα slavia με την πολύ μακριά κάνη οπλίζουν πιο επυκολα από το 30άρι αλλά τσούζουν.
Το Β12 θα σου έλεγα,μην πάρω και γω κανένα (67€ καινούργιο...)
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον

Σελίδες: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 61   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: