Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 12:00:04 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Επιλογή όπλου ελατηρίου - gas ram (δύσκολα τα πράγματα...)
Σελίδες: [1] 2 3 ... 61   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Επιλογή όπλου ελατηρίου - gas ram (δύσκολα τα πράγματα...)
Αποστολέας Μήνυμα
Tuthmosis
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13



« στις: Νοέμβριος 22, 2012, 02:08:08 μμ »

Γεια σας παιδιά ...
Όπως ίσως ήδη διαπιστώσατε είμαι εντελώς φρέσκος στην παρέα, στην οποία με έφερε η προσφάτως καρφωθείσα ιδέα να μπω στο χώρο του αεροβόλου. Χρόνο πολύ για να περιηγηθώ στο forum και να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες για τους κανόνες λειτουργίας του δεν είχα και γι' αυτό θα ήθελα να μου συγχωρέσετε πιθανές παρατυπίες. Θα φροντίσω να ενημερωθώ σύντομα.
Για αρχή θα ήθελα τα φώτα σας για τη σωστή επιλογή του όπλου που προτίθεμαι να αγοράσω. Ξέρω πολύ καλά πως η επιλογή δεν είναι εύκολο πράγμα κι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Εγώ θα ήθελα ένα όπλο δυνατό κι ευθύβολο, χωρίς ωστόσο οι απαιτήσεις μου στην ευστοχία να φτάνουν σε αγωνιστικό επίπεδο. Η δυνατότητα να χτυπάω κουτάκια από αναψυκτικά σε απόσταση 70 - 80 μέτρα με καλύπτει απόλυτα, αρκεί να μπορεί να του κάνει τη μεγαλύτερη δυνατή ζημιά. Ίσως το συγκεκριμένο θέμα να μην είναι το πλέον κατάλληλο, αλλά το επέλεξα γιατί τα hasan 88 και 99  είναι μέσα στις επιλογές μου. Όπως επίσης και το 135 και 125. Επιλογή μου αποτελεί και το cometa fusion το οποίο καλύπτει οριακά (από το εξωτερικό) το budget που μπορώ να καλύψω. Εσείς ... τι θα προτείνατε;
Καταγράφηκε
tieton
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 458



« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 02:24:12 μμ »

88 η 99 καρφωτο και διαβασμα το φορουμ για νασαι ετοιμος για τυχον επιδιορθωσεις! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 02:57:38 μμ »

88 =πλαστικο κοντακι.
99=κοντακι καρυδια  Έκπληξη Έκπληξη.
Παντα σε 5.5,mm.
Το 99 το πηρα προσφατα,πολυ καλο οπλο,για τα χρηματα του.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 06:34:52 μμ »

Γεια σας παιδιά ...
Όπως ίσως ήδη διαπιστώσατε είμαι εντελώς φρέσκος στην παρέα, στην οποία με έφερε η προσφάτως καρφωθείσα ιδέα να μπω στο χώρο του αεροβόλου. Χρόνο πολύ για να περιηγηθώ στο forum και να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες για τους κανόνες λειτουργίας του δεν είχα και γι' αυτό θα ήθελα να μου συγχωρέσετε πιθανές παρατυπίες. Θα φροντίσω να ενημερωθώ σύντομα.
Για αρχή θα ήθελα τα φώτα σας για τη σωστή επιλογή του όπλου που προτίθεμαι να αγοράσω. Ξέρω πολύ καλά πως η επιλογή δεν είναι εύκολο πράγμα κι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Εγώ θα ήθελα ένα όπλο δυνατό κι ευθύβολο, χωρίς ωστόσο οι απαιτήσεις μου στην ευστοχία να φτάνουν σε αγωνιστικό επίπεδο. Η δυνατότητα να χτυπάω κουτάκια από αναψυκτικά σε απόσταση 70 - 80 μέτρα με καλύπτει απόλυτα, αρκεί να μπορεί να του κάνει τη μεγαλύτερη δυνατή ζημιά. Ίσως το συγκεκριμένο θέμα να μην είναι το πλέον κατάλληλο, αλλά το επέλεξα γιατί τα hasan 88 και 99  είναι μέσα στις επιλογές μου. Όπως επίσης και το 135 και 125. Επιλογή μου αποτελεί και το cometa fusion το οποίο καλύπτει οριακά (από το εξωτερικό) το budget που μπορώ να καλύψω. Εσείς ... τι θα προτείνατε;

Αν θέλεις άκου και τη δική μου γνώμη,είμαι κάτοχος αρκετών ας πούμε Hatsan ελατηρίου  Χαμόγελο
Αν μπορείς να διαθέσεις για όπλο 197€ + μεταφορικά για ένα fusion τότε με ελάχιστη υπέρβαση φτάνεις στα 250€.
Σε αυτή την τιμή μπορείς να πάρεις είτε ένα ολοκαίνουργιο HW 95 σε .177 (αυτό θα διάλεγα εγώ)
ή ένα καλομεταχειρισμένο ΤΧ 200 σε .22 το οποίο είναι και αυτό ένα άριστο όπλο.
Το cometa καλό θα ήταν να το ξεχάσεις,εντελώς όμως λέμε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Κάπου στα 130 - 150€ παίρνεις το ΒΑΜ 26 σε .177 το οποίο είναι κινέζικο αντίγραφο του HW 95
και κατεβαίνοντας στα όπλα των 100 περίπου ευρώ δεσπόζουν τα 88/99.
Η επιλογή μου θα ήταν σίγουρα .22 αν και ένα .25 που έχω ρίχνει πολύ καλά για plinking
ακόμα και στα 140 - 150 μέτρα κάνοντας τα κουτάκια να την ακούνε  Στριφογύρισμα ματιών
Αν θες ντε και καλά ξύλο τότε 99 ενώ αν σου αρέσει να ρίχνεις και όρθιος τότε
νομίζω το 88 είναι μονόδρομος.Μια συμβουλή θα σου δώσω,το όπλο που θα πάρεις κοίτα
να σου αρέσει εμφανισιακά,να σου αρέσει πολύ λέμε  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
george1212
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 10:26:55 μμ »

 ε ρε που φτασαμε,,,,,να ελπιζουμε να ειναι καλος ο τουρκος.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
george1212
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 10:31:32 μμ »

και λεω γω  τωρα, ε ρε γερμανος που μας χρειαζεται...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 10:44:47 μμ »

Γεια σας παιδιά ...
Όπως ίσως ήδη διαπιστώσατε είμαι εντελώς φρέσκος στην παρέα, στην οποία με έφερε η προσφάτως καρφωθείσα ιδέα να μπω στο χώρο του αεροβόλου. Χρόνο πολύ για να περιηγηθώ στο forum και να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες για τους κανόνες λειτουργίας του δεν είχα και γι' αυτό θα ήθελα να μου συγχωρέσετε πιθανές παρατυπίες. Θα φροντίσω να ενημερωθώ σύντομα.
Για αρχή θα ήθελα τα φώτα σας για τη σωστή επιλογή του όπλου που προτίθεμαι να αγοράσω. Ξέρω πολύ καλά πως η επιλογή δεν είναι εύκολο πράγμα κι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Εγώ θα ήθελα ένα όπλο δυνατό κι ευθύβολο, χωρίς ωστόσο οι απαιτήσεις μου στην ευστοχία να φτάνουν σε αγωνιστικό επίπεδο. Η δυνατότητα να χτυπάω κουτάκια από αναψυκτικά σε απόσταση 70 - 80 μέτρα με καλύπτει απόλυτα, αρκεί να μπορεί να του κάνει τη μεγαλύτερη δυνατή ζημιά. Ίσως το συγκεκριμένο θέμα να μην είναι το πλέον κατάλληλο, αλλά το επέλεξα γιατί τα hasan 88 και 99  είναι μέσα στις επιλογές μου. Όπως επίσης και το 135 και 125. Επιλογή μου αποτελεί και το cometa fusion το οποίο καλύπτει οριακά (από το εξωτερικό) το budget που μπορώ να καλύψω. Εσείς ... τι θα προτείνατε;

Αν θέλεις άκου και τη δική μου γνώμη,είμαι κάτοχος αρκετών ας πούμε Hatsan ελατηρίου  Χαμόγελο
Αν μπορείς να διαθέσεις για όπλο 197€ + μεταφορικά για ένα fusion τότε με ελάχιστη υπέρβαση φτάνεις στα 250€.
Σε αυτή την τιμή μπορείς να πάρεις είτε ένα ολοκαίνουργιο HW 95 σε .177 (αυτό θα διάλεγα εγώ)
ή ένα καλομεταχειρισμένο ΤΧ 200 σε .22 το οποίο είναι και αυτό ένα άριστο όπλο.
Το cometa καλό θα ήταν να το ξεχάσεις,εντελώς όμως λέμε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Κάπου στα 130 - 150€ παίρνεις το ΒΑΜ 26 σε .177 το οποίο είναι κινέζικο αντίγραφο του HW 95
και κατεβαίνοντας στα όπλα των 100 περίπου ευρώ δεσπόζουν τα 88/99.
Η επιλογή μου θα ήταν σίγουρα .22 αν και ένα .25 που έχω ρίχνει πολύ καλά για plinking
ακόμα και στα 140 - 150 μέτρα κάνοντας τα κουτάκια να την ακούνε  Στριφογύρισμα ματιών
Αν θες ντε και καλά ξύλο τότε 99 ενώ αν σου αρέσει να ρίχνεις και όρθιος τότε
νομίζω το 88 είναι μονόδρομος.Μια συμβουλή θα σου δώσω,το όπλο που θα πάρεις κοίτα
να σου αρέσει εμφανισιακά,να σου αρέσει πολύ λέμε  Κλείσιμο ματιού

Κώστα το .25 στα πόσα ποδόλιβρα το έχεις; Ενδιαφέρον ακούγεται ..... Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:18:39 μμ »

ε ρε που φτασαμε,,,,,να ελπιζουμε να ειναι καλος ο τουρκος.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Κοίτα,όλα τα όπλα έχεις μια αγωνία μέχρι να το ανοίξεις και να το ρίξεις.
Όπως είναι εύκολο να καταλάβεις,τα φθηνά όπλα είναι πιο εύκολο να έχουν κουσούρι.
Όποιος κοιτάει τις τιμές στη Βουλγαρία θα δεί ότι στα Hatsan οι τιμές ανέβηκαν.
Ο λόγος είναι ότι πλέον τα όπλα δεν είναι made for zarimex δηλαδή οι Τούρκοι έπαψαν να
κάνουν εκπτώσεις στην ποιότητα χάριν χαμηλότερης τιμής. Το ΑΤ 44 που πήρα πρόσφατα έχει σκανδάλη
quattro και όχι την παλιά.Από την άλλη είναι κρίμα που δεν παράγουμε ούτε βίδα και εισάγουμε τα
πάντα,από όπου και αν τα εισάγουμε
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:22:21 μμ »

ε ρε που φτασαμε,,,,,να ελπιζουμε να ειναι καλος ο τουρκος.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Οταν αγοραζεις χατσαν,πρεπει να την εχεις αυτην την ελπιδα. Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:27:45 μμ »

Κώστα το .25 στα πόσα ποδόλιβρα το έχεις; Ενδιαφέρον ακούγεται ..... Χαμόγελο Χαμόγελο

Στάμ στα 17 fpe το έχω,να σκεφτείς ότι άρεσε και του Φίλ  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Είναι 99άρι (με συνθετικό κοντάκι από 88ΤΗ βεβαίως... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών)
Ρίχνει τα ftt με αξιοπρέπεια αλλά και σε άλλα δε λέει όχι.
Το είχα και 25 fpe,ευχάριστο ήταν πάλι.
Ο Alpha-63 σε λιγότερο από μια ώρα είχε ρίξει ένα κουτί baracuda match  Μεγάλο χαμόγελο
Όταν τελείωσε κάτι γκαζάκια στα 60 - 70 μέτρα ήταν πλέον πάφιλες  Άνεση
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:30:24 μμ »

ε ρε που φτασαμε,,,,,να ελπιζουμε να ειναι καλος ο τουρκος.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Οταν αγοραζεις χατσαν,πρεπει να την εχεις αυτην την ελπιδα. Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Τουλάχιστον δεν ανησυχείς μην είναι καμμιά φίσα ξεκούμπωτη ή καμμιά πλακέτα καμένη  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:59:07 μμ »

Δεν κάνει μεγάλη καμπύλη με τόσο λίγη δύναμη Κώστα; 17 fpe σημαίνει μικρή σχετικά αρχική ταχύτητα αν σκεφτεί κανείς ότι σε αυτό το διαμέτρημα έχει πολύ βαρειά βλήματα, βέβαια και με ένα hw90 στα 100 και με 19 ποδόλιβρες μια χαρά τα πήγαινε.

Κάποια στιγμή να κάνονίσουμε να μελετήσουμε το trajectory σε τέτοια πράγματα .... έχει πολύ ενδιαφέρον.
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Tuthmosis
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13



« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 01:37:36 πμ »

Κατ´ αρχην ... Ευχαριστω πολυ για της αμεση ανταποκριση. Η αληθεια ειναι πως δεν χρειαζεται να ψαξει πολυ κανεις στα διαφορα σχετικα sites για να καταλαβει πως τα hw, τα diana και τα air arms ανηκουν στην elite των αεροβολων και οπως συμβαινει παντα, σε αναλογα υψη κυμαινονται και οι τιμες τους. Ξερω πως το hw 95 ειναι κορυφαια επιλογη, αλλα τα 250€ (+ 50€ τα μεταφορικα), οσο κι αν θεωρουνται λογικο κοστος για ενα καλο οπλο, τα θεωρω πολλα στην παρουσα φαση. Θα ηθελα να περιοριστω σε χαμηλοτερα επιπεδα, γι ´αυτο εστρεψα την προσοχη μου στα hatsan. Εχω διαβασει πως τα 88 και 99 θεωρουνται τα κορυφαια της εταιρειας, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να μην προτιμησω το 135. Λογω του μεγαλου βαρους, η μηπως ειναι τοσο δυνατο που το να βρεισ βελονα στ´ αχυρα ειναι ευκολοτερ απ´ το να πετυχεις κουτακι μπυρασ στα 100 m ακομα και σε διαμετρημα .22 και .25 ; Μηπως ειναι θεμα ανακρουσης; Για το cometa, γιατι τετοιος ... αφορεσμος;
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 09:38:41 πμ »

Γενικότερα τα Hatsan ελατηρίου όπως και τα υπόλοιπα βέβαια θέλουν περιποίηση για να μην έχεις πρόβλημα με το κλώτσημα. Το 135 είναι ένα πάρα πολύ καλό και ίσως το πιο δυνατό αεροβόλο ελατηρίου παραγωγής αυτή τη στιγμή. Σαφώς θέλει κατέβασμα για να μπορείς να πείς ότι ρίχνεις με αξιοπρέπεια. Στα 100 μέτρα άνετα το έχεις το κουτάκι μπύρας με όλα όσα ανέφερες πιο πρίν.

Τα Cometa δεν τα έχω πιάσει στα χέρια μου αλλά από όσο διαβάζω σε φόρουμ του εξωτερικού δεν έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια.
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
tieton
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 458



« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 09:52:11 πμ »

88 =πλαστικο κοντακι.
99=κοντακι καρυδια  Έκπληξη Έκπληξη.
Παντα σε 5.5,mm.
Το 99 το πηρα προσφατα,πολυ καλο οπλο,για τα χρηματα του.
Xριστοφορε για 5,5 συμβουλευα και εγω, εχω μαλιστα ενα 99,μεχρι που την Κυριακη βαρεσα το 4,5 του Ξενοφοντα!Στις 15 λιβρες ,βεβαια πειραγμενο, ανακρουση σχεδον μηδενικη ανακρουση!
Εντυπωσιαστηκα!Οιδιοκτητης του δε -λιγο κουτσομπολιο-δηλωσε οτι δεν ξαναασχολειται με αλλο διαμετρημα εκτος 4,5! Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 ... 61   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: