Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 25, 2024, 03:38:25 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Εφτά κι εξηνταδύο...
Σελίδες: [1] 2 3   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Εφτά κι εξηνταδύο...
Αποστολέας Μήνυμα
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« στις: Φεβρουάριος 02, 2020, 10:34:05 μμ »

Καλησπέρα σας,

Ξεκινάω ένα καινούργιο θέμα για το -επερχόμενο- big bore μου.
Λόγω οικονομικής στενότητας δεν μπορώ να αγοράσω ένα "έτοιμο" καινούργιο, ούτε κάποιο "καλό" μεταχείρω, οπότε πάω για μετατροπή κάποιου δωρητή σώματος...

Διαμέτρημα 7.62, μιας και ο Γιώργος είχε μια μακριά κάνη διαθέσιμη.

Θα το στήσω πάνω σε ένα Artemis M11, 0.25, που το βρήκα σε πραγματικά εξαιρετική τιμή. Είναι ένα απλό, γεροφτιαγμένο όπλο, που σε διαμέτρημα 0.25 οι Αμερικάνοι το φτάνουνε εύκολα 65-80 fpe...

Όμως εγώ λέω να το πάω λίγο παραπέρα. Θα του φτιάξω balanced valve και θα διαχειριστώ την κατάσταση με όποιον τύπο SSG "χωράει" καλύτερα στο M11.

Για το κοντάκι δεν έχω ακόμα αποφασίσει. Θα είναι σίγουρα ανθρακόνημα για να είναι συνολικά ελαφρύ και να νοιώθω λίγο την όποια ανάκρουση, αλλά  δεν ξέρω αν θα είναι full size, bullpup, ή κάτι πιο "tactical" ... Θα δούμε...


Λέω να το ψιλοξεκινήσω στο τέλος της βδομάδας...



Κάθε γνώμη είναι προφανώς καλοδεχούμενη...


Υ.Γ.  ψάχνω μεταχείρω ματογυάλι 3-9 x 40, ή κάτι παρόμοιο, με λεπτό νηματόσταυρο... σε προσιτή τιμή, για να μην με χωρίσει από τώρα η Κατερίνα...



Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Ganas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 138



« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 12:38:44 πμ »

 Αν θες 80 ποδόλιβρα και ικανοποιητικό αριθμό βολών, θες αέρα. Πολύ αέρα...
Με έναν offset αντάπτορα να κατέβει χαμηλότερα ο άξονας εισόδου αέρα στην βαλβίδα, όπως αυτοί που κυκλοφορούν για τοποθέτηση μπουκαλιού σε Crosman 2240 και QB78, μετατροποιημένα σε pcp

https://www.archerairguns.com/v/vspfiles/photos/Crosman2240TankBlock-2.jpg

https://www.archerairguns.com/v/vspfiles/photos/QB79TankAdapter-2.jpg

θα μπορούσε να μπει κάτι τέτοιο

https://www.ebay.com/itm/High-Pressure-CE-0-5L-Air-Tank-300bar-4500psi-Carbon-Fiber-For-Diving-Outdoor/293131260151?hash=item443ffc10f7:g:sPoAAOSwZ~pd7win

ή με ρεγουλατόρο

https://www.ebay.com/itm/Hunting-0-5L-Air-Tank-300bar-4500psi-Carbon-Fiber-Cylinder-with-Regulator-2019/174003120875?hash=item288364eaeb%3Ag%3AK5sAAOSwrshc56UZ&LH_BIN=1&LH_ItemCondition=3
Καταγράφηκε
Ganas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 138



« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 12:54:38 πμ »

...και μιας και τα βαριά βλήματα την θέλουν την μακριά κάννη, αν είναι πάνω από 60εκ και υπολογίζεις και μούγκαφον,
το μπούλπαπ μάλλον είναι καλύτερη λύση.
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 10:31:49 πμ »

Καλημέρες από τα ηλιόλουστα έσχατα Δυτικά,

Για να αρχίσω να φαντάζομαι το κοντάκι του και να φτιάξω στο μυαλό μου κάποια ας πούμε διαδικασία κατασκευής, για πείτε μου:

Έτσι:



έτσι:



ή κάπως έτσι:




Σκέφτομαι φωναχτά, ότι με το rear bolt που διάλεξα σαν δωρητή σώματος, το bullpup θα είναι μια μαλακία και μισή στο όπλισμα, ενώ τα άλλα θα είναι τουλάχιστον βολικά...

Όσον αφορά την αυτονομία και επειδή το τουφέκι θα χρησιμοποιηθεί μόνο για σκοποβολή διασκέδασης, με φτάνουν όσες βολές βγάλουν τα 250 cc του μαμά αεροθαλάμου του Μ11 (ακόμα κι αν είναι κάτω από καμιά δεκαριά "καλές" ας πούμε...) οπότε και δεν θα μπω στην διαδικασία κατασκευής αντάπτορα για μεγαλύτερη μπουκάλα...



ΥΓ. ψαρεύουμε λέμε...  ΚΡΥΥΥΥΥΟΟΟΟΟΟΟΟ...  η θάλασσα έπεσε κάτω από τους 13 βαθμούς και χτες το βραδάκι που γυρίζαμε με το φουσκωτό είχε 10 βαθμούς θερμοκρασία αέρα, που με 30 κόμβους φαίνονται σαν μηδέν... ΚΡΥΟ...

     




Καταγράφηκε

to the deepest limits...
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26575



« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 10:39:56 πμ »

Σκέφτομαι φωναχτά, ότι με το rear bolt που διάλεξα σαν δωρητή σώματος, το bullpup θα είναι μια μαλακία και μισή στο όπλισμα, ενώ τα άλλα θα είναι τουλάχιστον βολικά...


Πέστα ρε Παναγήηηη... για κάποιους που τη βρίσκουν με τα κοντοπούτανα...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός







ΥΓ. ψαρεύουμε λέμε...  ΚΡΥΥΥΥΥΟΟΟΟΟΟΟΟ...  η θάλασσα έπεσε κάτω από τους 13 βαθμούς και χτες το βραδάκι που γυρίζαμε με το φουσκωτό είχε 10 βαθμούς θερμοκρασία αέρα, που με 30 κόμβους φαίνονται σαν μηδέν... ΚΡΥΟ...


Δεν πειράζει... θα ζεσταθείς όταν θα τα ψήνεις στα κάρβουνα...  Κλείσιμο ματιού





Καλημέρες από τα ηλιόλουστα έσχατα Δυτικά,

Για να αρχίσω να φαντάζομαι το κοντάκι του και να φτιάξω στο μυαλό μου κάποια ας πούμε διαδικασία κατασκευής, για πείτε μου:

Έτσι:







Έτσιιιι...!!!   Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 10:51:17 πμ »

Λατρεύω το συγκεκριμένο στύλ και ειδικά τα Accuracy International.

Παναγή θα τρελαινόμουν αν κατάφερνες να φτιάξεις κάτι τέτοιο...

https://www.flickr.com/photos/caseyirwin/7094864611

Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 12:49:43 μμ »

Γιώργο μιλάς υποθέτω για αυτού του στυλ κοντάκι...









που δυστυχώς δεν με ενθουσιάζει...


Αν του φτιάξω thumbhole κοντάκι θα είναι σαν αυτό, αλλά χωρίς καμία ρύθμιση, μιας και θα είναι όπως πάντα tailor made στα μέτρα μου...





Το συνολικό βάρος ενός full size κοντακιού, thumbhole ή μη, λόγω ανθρακονημάτινης κατασκευής, θα είναι αρκετά κάτω από μισό κιλό, το βλέπω στα 350-400 γραμμάρια περίπου... Όμως δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Θα δούμε πως και που θα καταλήξει το project 7.62...


Καταγράφηκε

to the deepest limits...
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 12:51:53 μμ »

Πόσο πολύ κλωτσάει ένα 7.62 που ρίχνει ας πούμε με 900 fps τα 50άρια JSB  (~80 fpe)  ;;;;;;
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 04:12:44 μμ »

Πόσο πολύ κλωτσάει ένα 7.62 που ρίχνει ας πούμε με 900 fps τα 50άρια JSB  (~80 fpe)  ;;;;;;

Αρκετά!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Ganas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 138



« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 08:23:01 μμ »

 Προσωπικά, τα bulpup δεν με βόλεψαν ποτέ. Στην εργονομία, στο ζύγισμα (ειδικά όρθιος) και στην επώμιση. Συνήθως και στην αίσθηση της σκανδάλης.
 Θα το σκεφτόμουν μόνο αν είχα κάποια big bore τεράστια κάννη + μουγκανωτήρι, γιατί ούτε τα καριοφίλια μου αρέσουν! Ή αν ήμουν π.χ.
Αμερική και, κυνήγαγα σε πυκνό. Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια κάποιο Impact ή ανάλογης σχεδίασης, που φαντάζομαι θα έχουν αίσθηση πιο κοντά
σε carbine.
 Το rear bolt όντως είναι σοβαρός λόγος για να αποφύγεις τον Προκρούστη.

 Η μουκάλα σίγουρα δεν χρειάζεται για 10 βολές (και κοστίζει), άσε που στατικά, μπορείς να έχεις συνδεδεμένη την καταδυτική για περισσότερες.
Και στη τελική, αν άλλαζες μπουκάλα, κάννη, κοντάκι και τις όποιες μετατροπές σε μπλοκ, σφύρα ή και βαλβίδα, δεν θα έμενε και πολύ Αρτέμης...
μια σκανδάλη ήθελες και έφτιαχνες καινούργιο όπλο!

Δεν ρωτήσαμε...το πας για μονόσφαιρο;
 
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 08:48:31 μμ »

Καλησπέρα,

Αρχική σκέψη είναι να γίνει μονόσφαιρο.  Επειδή όμως προορίζεται για "διασκεδαστική " σκοποβολή,  ίσως καταφέρω να του ταιριάξω  κάπως μια γεμιστήρα ...

Αν καταφέρω με την "ισορροπημένη" βαλβίδα να βγάλω απο τα 250 cc του αεροθαλάμου του Μ11 δέκα "ίδιες" περίπου αξιοπρεπείς βολές, ας πούμε στα 75-80 fpe,  θα είμαι σούπερ...

Η balanced valve έχει κυρίως το πλεονέκτημα του "εύκολου" ανοίγματος, οπότε ακόμα και ένα  "big bore" valve throat, βύθισμα και διάρκεια ανοίγματος βαλβίδας επιτυγχάνονται με λογικό βάρος σφύρας και σκληρότητα ελατηρίου...

Οπότε το αυξημένο λάκτισμα θα προέρχεται κυρίως από το αυξημένο βάρος του βλήματος και του αέρα που το σπρώχνει... δεν εχω ρίξει με big bore αερικό ακόμα, οποτε θα ειναι κι αυτο μια εμπειρία,  όσο να πεις...

Καταγράφηκε

to the deepest limits...
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 04, 2020, 09:01:11 πμ »

Η αυτονομία Παναγή θα είναι μικρή αν μιλάμε για 80 ποδόλιβρα. Το νούμερο των δέκα σταθερών βολών απο 250cc θαλάμου και πίεση 200 (?) μπαρ, είναι αρκετά αισιόδοξο.

Μην ξεχνάς πως η προφόρτιση του ελατηρίου θα είναι έντονη και πως αυτά τα όπλα στην ουσία δεν έχουν καμία σταθερή βολή! Είναι απο την αρχή καθοδικά. Κάθε βολή και επτά με δέκα πόδια κάτω απο την προηγούμενη.

Εγώ υπολογίζω τις δύο πρώτες πολύ υψηλές, καμιά πέντε πιο σταθερές και άλλες τρείς- τέσσερις πιο καθοδικές. Στο σύνολο δηλαδή καμιά δεκαριά πλήρως εκμεταλλεύσιμες βολές.

Βέβαια σε απόσταση πενήντα μέτρα αυτές οι διακυμάνσεις ούτε καν θα φαίνονται στο χαρτί και θα είναι πιο πολύ "ψυχολογικό" το ζήτημα.

Εξάλλου ένα τέτοιο όπλο έχει χαρακτήρα κυνηγετικό περισσότερο, παρά μας ενδιαφέρει τόσο το απόλυτο γκρουπάρισμα.  

Για να δούμε....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2020, 06:02:33 μμ από diana350magnum » Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 12:54:10 πμ »

Το αρκετά του μάγκνουμ πάει σε 6.35 που ρίχνει κινγξ 25άρια
σε 7.62 κάντο πάρα πολύ
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 12:56:35 πμ »

Βέβαια σε απόσταση πενήντα μέτρα αυτές οι διακυμάνσεις ούτε καν θα φαίνονται στο χαρτί και θα είναι πιο πολύ "ψυχολογικό" το ζήτημα.

Α ρε θυμάμαι κάτι γκουρού που λέγανε ότι και στα 25 θα αποτυπώνεται στο χαρτί η διακύμανση
και είμαι σίγουρος τους θυμάσαι και συ...
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 05, 2020, 10:14:37 πμ »

καλημέρα σας,

Γιώργο, με την "ισορροπημένη" βαλβίδα που θα του φτιάξω, ελπίζω ότι με μαμά σε βάρος σφύρα (ή ακόμα και με πιο ελαφριά από την μαμά...) και με SSG από πίσω της θα βγάλω τα 70-80 fpe που ψάχνω, έχοντας και κάποια "ελεύθερη διαδρομή" σφύρας για να μην σπαταλάω αέρα, ακόμα και με το "γενναίο" valve throat που θέλει το 0.30
Οι balanced valves άλλωστε δεν λειτουργούν όταν η σφύρα τις "πατάει" με προφορτισμένο ελατήριο. Θέλουνε SSG και κάποια free float διαδρομή. Λειτουργούν δηλαδή καλά όταν η σφύρα τις "χτυπάει" χωρίς να συνεχίζει να τις πιέζει αφού ανοίξουν, γιατί τότε παραμένουν ανοιχτές...    Θα δούμε...

για πείτε μου τώρα.
Για τα 7.62 που φτιάχνω και για τα 70-80 fpe που ψάχνω:

1.   τι διάμετρο φτιάχνω το valve throat ?
2.   τι διάμετρο φτιάχνω το transfer port ?
3.   τι διάμετρο φτιάχνω το barrel port ?

Έχω πάρει μια ιδέα για τα παραπάνω διαβάζοντας σχετικά, αλλά δεν έχω απολύτως καμία εμπειρία από 7.62, οπότε αν δεν με βοηθήσετε θα πρέπει να πάω ψάχνοντας...


ΥΓ. Στα βιντεάκια που έχω χαζέψει για τα AEA airguns, δείχνει ένα όπλο αρεγουλάριστο που ρίχνει πολλές βολές με ίδια ταχύτητα... Αυτό νομίζω ότι μπορεί να γίνει μόνο με μια σωστά φτιαγμένη balanced valve...  <a href="http://www.youtube.com/watch?v=0h0eCi1edcs" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=0h0eCi1edcs</a>








« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 05, 2020, 10:43:28 πμ από diana350magnum » Καταγράφηκε

to the deepest limits...

Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: