Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 18, 2024, 05:35:29 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Αγορά Πρώτου Αεροβόλου με Μηδενική Εμπειρία!
Σελίδες: [1] 2 3 4   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Αγορά Πρώτου Αεροβόλου με Μηδενική Εμπειρία!
Αποστολέας Μήνυμα
Jt5916
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 53



« στις: Μάιος 23, 2021, 10:19:36 μμ »

Χαίρετε!

Θα ήθελα τα σχόλιά σας για μία λίστα που έφτιαξα με οικονομικά κριτήρια έτσι ώστε να έχω ένα συνδυασμό όπλου και σκοπευτικού στα 300ευρώ. Το σκοπευτικό που πήρα σαν σημείο αναφοράς είναι το HAWKE VANTAGE 3-9X50 AO MILDOT, οπότε το υπόλοιπο που μου έμενε να προϋπολογίσω για το όπλο είναι τα 190ευρώ.

Θέλω την εμπειρία σας και την προσωπική σας άποψη για να ανοίξω τους ορίζοντες μου πάνω σε αυτό το χόμπι.

Θα το χρησιμοποιώ σε εξοχικό χώρο (μεγάλο κτήμα και με ελάχιστους γείτονες μακριά) για σκοποβολή, να διώχνω κανένα λαίμαργο ποντικό και κυρίως για να μάθω το 13ετών γιο μου να σέβεται και να μη φοβάται τα όπλα.
Η λίστα είναι κυρίως 4.5mm – ελατηρίου, αλλά είμαι ανοιχτός σε οποιοδήποτε τύπο προώθησης και διαμέτρημα:
1.   Gamo Black 1000  5.5mm
2.   BAM 19-S
3.   Crosman Optimus 4.5mm
4.   Stoeger-Beretta A30
5.   BAM 22 wood

Περιμένω με αγωνία την έμπειρη ματιά και τις προτάσεις σας.
Καταγράφηκε

Εκμετελεύομαι την υπομονή σας και θα σας ζαλίζω μεχρι να μάθω!
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26564



« Απάντηση #1 στις: Μάιος 23, 2021, 10:37:55 μμ »

https://airgunshop.gr/8.-optika-skopeutika/ofthalmides/hawke/hawke-vantage-4-12-x-40-ao-mildot/

                                           +

https://airgunshop.gr/8.-optika-skopeutika/vaseis-gia-skopeutika/hawke-matchmount-9-11-high-vasi-1/

                                           +

https://airgunshop.gr/1.-aerovola-tufekia/elatiriou/bam/bam-19-18-14-4-5-mm/

                                           +

https://videmporiki.com/vides/din-912-halivas-12-9m                      Μ4 Χ 10mm

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2021, 10:42:45 μμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Jt5916
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 53



« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2021, 10:47:37 μμ »

Ευχαριστώ πολύ!

Τις βίδες όμως τί τις θέλω?? χαχαχα
Καταγράφηκε

Εκμετελεύομαι την υπομονή σας και θα σας ζαλίζω μεχρι να μάθω!
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26564



« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2021, 10:52:33 μμ »

Μία τέτοια θέλεις για να φτιάξεις την σκανδάλη, αλλάζοντας αυτή που έχει πίσω απ' την λεπίδα...  Κλείσιμο ματιού

Αυτά γι αρχή, μετά θέλει κι άλλα πράγματα για να το τελειοποιήσεις, αλλά για αρχή θα είσαι ΟΚ...  Κλείσιμο ματιού

Διάβασε το θέμα BAM19...  Χαμόγελο




ΥΓ. Γνώμη μου είναι, οπτικό να πάρεις αυτό που σου έγραψα, αν πάρεις Hawke... για να το έχεις κι αν ποτέ αλλάξεις όπλο...  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2021, 11:00:29 μμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Jt5916
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 53



« Απάντηση #4 στις: Μάιος 24, 2021, 01:52:04 μμ »

Μία ερώτηση ακόμα επειδή κατάλαβα ότι υπάρχει πολύ εμπειρία στο ΒΑΜ 19-18, αναρωτιέμαι ποια pellet να αγοράσω για να ρίξω μώλις βγει από το κουτί.

Θα ήθελα να κάνω αρκετές βολές για να καταλάβω τι είναι αυτό που επιφέρει η διόρθωση της σκανδάλης με την αλλάγη βίδας.
Καταγράφηκε

Εκμετελεύομαι την υπομονή σας και θα σας ζαλίζω μεχρι να μάθω!
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #5 στις: Μάιος 24, 2021, 01:59:23 μμ »

Για  pellets  αγοραζεις.jsb 8.44 και 10.3
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26564



« Απάντηση #6 στις: Μάιος 24, 2021, 02:53:14 μμ »

...αναρωτιέμαι ποια pellet να αγοράσω για να ρίξω μώλις βγει από το κουτί.



Κανένα...  Σαρκασμός

Πρώτα να καθαρίσεις πολύ καλά την κάνη, με πανάκια ή μάλλινο μάκτρο, βρεγμένα σε καθαρή βενζίνη...  Σαρκασμός

Μετά ρίξε τα JSB Heavy 10,34...  Κλείσιμο ματιού






Θα ήθελα να κάνω αρκετές βολές για να καταλάβω τι είναι αυτό που επιφέρει η διόρθωση της σκανδάλης με την αλλάγη βίδας.



Ξεβιδώνεις την μια που έχει και βάζεις την μακρύτερη, τόσο που να εξέχει, όσο είναι μακρύτερη από αυτή που έβγαλες... άρα είναι σαν να μην άλλαξες τίποτα...  Χαμόγελο

Αρχίζεις να οπλίζεις και να ρίχνεις, βιδώνοντας 90ο κάθε φορά, μέχρι να νοιώσεις την σκανδάλη να μην ''σέρνει'' πολύ...  Κλείσιμο ματιού
Σύρσιμο είναι αυτό που, τραβάς τραβάς και αυτή είναι σαν να γλυστράει-γρατζουνάει πάνω σε κάτι (για λίγο, μην περιμένεις κάποια mm) μέχρι να απελευθερωθεί το πιστόνι...  Κλείσιμο ματιού
Όταν φτάσεις να αρχίζει να σ' αρέσει... οι 90ο γίνονται πολύ λιγότερες... δηλ ρυθμίσεις ανά 5-10ο...

ΠΡΟΣΟΧΗ... Καλύτερα να σέρνει λίγο, παρά να γίνει επικίνδυνη και να ρίχνει μόνο του το όπλο ή να σου φύγει καμμιά κάνη κατά την όπλιση... Πάντα, σε κάθε κλείσιμο της κάνης, να κοιτάει σε ασφαλή μεριά... γιατί εκεί είναι που μπορεί να ρίξει μόνο του... Κλείσιμο ματιού

Μόλις την κάνεις όπως την θέλεις, οπλίζεις, γυρίζεις το όπλο σε μια ασφαλή μεριά και αρχίζεις να το χτυπάς στο κοντάκι δυνατά, στα δύο πλαινά και από πίσω, για να σιγουρευτείς ότι δεν θα ρίξει μόνο του... Αυτό το τεστ με τις σφαλιάρες να το κάνεις συχνά πυκνά... και μην ξεχνάς το κλείσιμο της κάνης πάντα προς ασφαλή μεριά...  Κλείσιμο ματιού
Αν ρίξει με τις σφαλιάρες... ξεβίδωσε λίγο και ξανά τεστάρισμα...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Jt5916
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 53



« Απάντηση #7 στις: Μάιος 24, 2021, 05:10:52 μμ »

...αναρωτιέμαι ποια pellet να αγοράσω για να ρίξω μώλις βγει από το κουτί.



Κανένα...  Σαρκασμός

Πρώτα να καθαρίσεις πολύ καλά την κάνη, με πανάκια ή μάλλινο μάκτρο, βρεγμένα σε καθαρή βενζίνη...  Σαρκασμός

Μετά ρίξε τα JSB Heavy 10,34...  Κλείσιμο ματιού






Θα ήθελα να κάνω αρκετές βολές για να καταλάβω τι είναι αυτό που επιφέρει η διόρθωση της σκανδάλης με την αλλάγη βίδας.



Ξεβιδώνεις την μια που έχει και βάζεις την μακρύτερη, τόσο που να εξέχει, όσο είναι μακρύτερη από αυτή που έβγαλες... άρα είναι σαν να μην άλλαξες τίποτα...  Χαμόγελο

Αρχίζεις να οπλίζεις και να ρίχνεις, βιδώνοντας 90ο κάθε φορά, μέχρι να νοιώσεις την σκανδάλη να μην ''σέρνει'' πολύ...  Κλείσιμο ματιού
Σύρσιμο είναι αυτό που, τραβάς τραβάς και αυτή είναι σαν να γλυστράει-γρατζουνάει πάνω σε κάτι (για λίγο, μην περιμένεις κάποια mm) μέχρι να απελευθερωθεί το πιστόνι...  Κλείσιμο ματιού
Όταν φτάσεις να αρχίζει να σ' αρέσει... οι 90ο γίνονται πολύ λιγότερες... δηλ ρυθμίσεις ανά 5-10ο...

ΠΡΟΣΟΧΗ... Καλύτερα να σέρνει λίγο, παρά να γίνει επικίνδυνη και να ρίχνει μόνο του το όπλο ή να σου φύγει καμμιά κάνη κατά την όπλιση... Πάντα, σε κάθε κλείσιμο της κάνης, να κοιτάει σε ασφαλή μεριά... γιατί εκεί είναι που μπορεί να ρίξει μόνο του... Κλείσιμο ματιού

Μόλις την κάνεις όπως την θέλεις, οπλίζεις, γυρίζεις το όπλο σε μια ασφαλή μεριά και αρχίζεις να το χτυπάς στο κοντάκι δυνατά, στα δύο πλαινά και από πίσω, για να σιγουρευτείς ότι δεν θα ρίξει μόνο του... Αυτό το τεστ με τις σφαλιάρες να το κάνεις συχνά πυκνά... και μην ξεχνάς το κλείσιμο της κάνης πάντα προς ασφαλή μεριά...  Κλείσιμο ματιού
Αν ρίξει με τις σφαλιάρες... ξεβίδωσε λίγο και ξανά τεστάρισμα...  Κλείσιμο ματιού

Αστέρι θα με κάνετε! Μεγάλο χαμόγελο

Σας είμαι ευγνώμων...
Καταγράφηκε

Εκμετελεύομαι την υπομονή σας και θα σας ζαλίζω μεχρι να μάθω!
Jt5916
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 53



« Απάντηση #8 στις: Μάιος 24, 2021, 05:23:00 μμ »

Επειδή έχω καταλήξει στο ΒΑΜ 19, δεν θα συνεχίσω εδώ να ρωτάω για το όπλο αλλά θα σας ενοχλώ με προσωπικά μυνήματα και θα προσθέτω τις απορίες και τις εντυπώσεις μου στο θέμα του ΒΑΜ19.

Θα επανέρχομαι δριμύτερος από μέσα Ιουνίου στα σίγουρα που θα το παραγγείλω μετά από ένα επαγγελματικό ταξίδι που έχω την άλλη βδομάδα.

Απλά θέλω την κατανόηση σας γιατί είμαι άσχετος και θέλω να μάθω. Οπότε θα διαβάζω θα βλέπω βίντεο και έπειτα θα σας ρωτάω.

Εκτιμώ απεριόριστα φίλε gatos τις συμβουλές σου και θα τα εφαρμόσω ευλαβικά.
Καταγράφηκε

Εκμετελεύομαι την υπομονή σας και θα σας ζαλίζω μεχρι να μάθω!
Φραγκίσκος
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1184


« Απάντηση #9 στις: Μάιος 24, 2021, 05:27:53 μμ »

Αυτή η ολοκληρωμένη απάντηση στο σχετικό ερώτημα δεν υπάρχω στον αεροβολικό κόσμο .
Είναι τυχερός ο φίλος θα έχει και όπλο και τα λεφτά του θα πιάσουν τόπο δεν θα τα κλαίει .
Το τι παίζει σε κάποιες ομάδες δεν λέγετε ,τρώνε χυλόπιτα κάθε ημέρα ούκ ολίγοι ( Βέβαια τους αξίζει καλά να πάθουνε ) αλλά και μιά τέτοια δοκιμασμένη συνταγή ίσως να σχολιαζόταν δυσμενώς ,έχουν πέσει με τα μούτρα ολοι στα μάγκνουμ και παρά το γεγονός του οτι ιδιοκτήτης λέει μην το πάρετε για αυτό το λόγο εγω το έχω και το πουλάω η το έδωσα γιατί είναι άχρηστο  τον προσβάλουν και τον χλευάζουν
Καταγράφηκε
Jt5916
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 53



« Απάντηση #10 στις: Μάιος 24, 2021, 05:41:34 μμ »

Αυτή η ολοκληρωμένη απάντηση στο σχετικό ερώτημα δεν υπάρχω στον αεροβολικό κόσμο .
Είναι τυχερός ο φίλος θα έχει και όπλο και τα λεφτά του θα πιάσουν τόπο δεν θα τα κλαίει .
Το τι παίζει σε κάποιες ομάδες δεν λέγετε ,τρώνε χυλόπιτα κάθε ημέρα ούκ ολίγοι ( Βέβαια τους αξίζει καλά να πάθουνε ) αλλά και μιά τέτοια δοκιμασμένη συνταγή ίσως να σχολιαζόταν δυσμενώς ,έχουν πέσει με τα μούτρα ολοι στα μάγκνουμ και παρά το γεγονός του οτι ιδιοκτήτης λέει μην το πάρετε για αυτό το λόγο εγω το έχω και το πουλάω η το έδωσα γιατί είναι άχρηστο  τον προσβάλουν και τον χλευάζουν

Επειδή είμαι άσχετος και με ότι διάβασα κατάλαβα ότι ο gatos, ο piperman, o christofer (και άλλοι) είναι σοβαροί στα λεγόμενά τους, η γνώμη τους θα μου δώσει μια αρχή, από καπου να πιαστώ.
 
Καταγράφηκε

Εκμετελεύομαι την υπομονή σας και θα σας ζαλίζω μεχρι να μάθω!
Memas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 341



« Απάντηση #11 στις: Μάιος 24, 2021, 06:07:52 μμ »

Εδω υπάρχουν κάποιοι  «γκουρού» στο χώρο του αεροβόλου, το λάθος θα ηταν να ζητήσει απαντήσεις κάποιος απο αεροβολικη ομάδα στο φεισμπουκ, εκει ειναι παιδική χαρά Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
banman
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 252



« Απάντηση #12 στις: Μάιος 25, 2021, 12:41:27 πμ »

Επειδή έχω καταλήξει στο ΒΑΜ 19, δεν θα συνεχίσω εδώ να ρωτάω για το όπλο αλλά θα σας ενοχλώ με προσωπικά μυνήματα και θα προσθέτω τις απορίες και τις εντυπώσεις μου στο θέμα του ΒΑΜ19.

Θα επανέρχομαι δριμύτερος από μέσα Ιουνίου στα σίγουρα που θα το παραγγείλω μετά από ένα επαγγελματικό ταξίδι που έχω την άλλη βδομάδα.

Απλά θέλω την κατανόηση σας γιατί είμαι άσχετος και θέλω να μάθω. Οπότε θα διαβάζω θα βλέπω βίντεο και έπειτα θα σας ρωτάω.

Εκτιμώ απεριόριστα φίλε gatos τις συμβουλές σου και θα τα εφαρμόσω ευλαβικά.

Το 19 είναι μια πολύ καλή αρχή και ειδικά όταν έχεις και πάνω από 200 σελίδες πληροφοριών γι αυτό.
Υπάρχουν και άλλα όπλα που βολτάρουν στην γειτονιά των 100-150 ευρώ όπως το ΒΑΜ26, Cometa 220, Hatsan 80 κλπ αλλά πιθανότατα κι εγώ στην θέση σου το 19 θα έπαιρνα.
Παρακάτω σε βάζω και ένα λινκ που αν πιάνουν τα χέρια σου, θα σε βοηθήσει πολύ.
http://wfks.gr/index.php?topic=556.0
Καταγράφηκε

Crosman 1377
Cometa Galaxy 220 .177
BAM 26
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26564



« Απάντηση #13 στις: Μάιος 25, 2021, 01:53:04 μμ »

Τι να τον κάνει ρε Κώστα τον αποσυμπιεστή...;   Στην Θεσσαλονίκη που είναι, το πάει στον diana350magnum και του το κάνει τζι τζι...   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
banman
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 252



« Απάντηση #14 στις: Μάιος 25, 2021, 08:22:31 μμ »

Δεν είδα ρε συ από που είναι ο άνθρωπος. Μεγάλο χαμόγελο
Από την άλλη, το 19 προσφέρεται για εκμάθηση και πειραματισμούς για να αλλάξεις μια τσιμούχα και ένα ελατήριο.
Για σκανδάλη (και σοβαρότερες εργασίες όπως οδηγοί κλπ) στον Γιώργο με κλειστά τα μάτια. Δεν παίζουν με αυτά.
Καταγράφηκε

Crosman 1377
Cometa Galaxy 220 .177
BAM 26

Σελίδες: [1] 2 3 4   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: