Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 02:12:11 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Αγορά Πρώτου Αεροβόλου με Μηδενική Εμπειρία!
Σελίδες: 1 [2] 3 4   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Αγορά Πρώτου Αεροβόλου με Μηδενική Εμπειρία!
Αποστολέας Μήνυμα
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #15 στις: Μάιος 25, 2021, 07:23:15 μμ »

 Άνεση
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Jt5916
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 53



« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 19, 2021, 11:52:33 πμ »

Λοιπόν αλλαγή δεδομένων, αλλαγή πλεύσης. Ζητείται επειγόντος η εμπειρία σας…
(Δεν σας το κρύβω ότι όποιων φίλων έχω τα τηλέφωνα θα τα χρησιμοποιήσω από βδομάδα!)

Χρειάζομαι τελικά ένα αεροβόλο που να είναι:
1.   Σχετικά αθόρυβο.  (Πχ το HW 50S είναι στα 80db, cometa fusion 86db, HW 95 91db, cometa Fenix 96db.) Οι γείτονές μου είναι στα 60μ από εκεί που μπορώ να ρίχνω, είναι βολικοί άνθρωποι αλλά δε θέλω να είμαι γαϊδούρι.
2.   Θα χρησιμοποιείται μέχρι τα 30-40μ για σκοποβολή και κανένα αγροπόντικα
3.   Να μην έχει σκληρή όπλιση για να μπορεί να ενασχοληθεί ο γιος μου χωρίς να τον δυσκολέψει 
4.   Θα χρησιμοποιείται αρχικά μόνο με ανοιχτά σκοπευτικά γιατί το budget δύναται να χρησιμοποιηθεί εξολοκλήρου για το όπλο.
5.   Σε τελευταία προτεραιότητα βάζω και πιθανή χρήση του σε κλειστό σκοπευτήριο (περιορισμός 4.5mm-sub 12ftlbs)

Περιορισμοί:
1.   Το οικονομικό μου ταβάνι είναι τα 250Ε-350Ε (γιατί θέλει και τσάντα, θέλει και ποτηράκια, θα θέλει και την περιποίηση του…δεν θα θέλει
Καταγράφηκε

Εκμετελεύομαι την υπομονή σας και θα σας ζαλίζω μεχρι να μάθω!
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 19, 2021, 12:22:02 μμ »

Μ' αυτά τα λεφτά... HW50...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 19, 2021, 12:24:30 μμ »

Σε ανοικτό χώρο, όλα τα ελατηρίου μέσης δύναμης, ακούγονται πάνω κάτω το ίδιο... που δεν είναι ενοχλητικό... Σε κλειστό χώρο όλα ακούγονται δυνατά...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 19, 2021, 12:44:53 μμ »

Οπως τα ειπε ο Μανωλης, γνωμη μου το .hw 50s θα σε καλυψει .
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 19, 2021, 03:55:05 μμ »

Όπως σου είπα και στο τηλ, καλή ιδέα είναι και το HW35... Χαμόγελο      ...αν και μου τη σπάει η μεγάλη του κάνη...  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
GEORGE DAMASKOS
Αρχικαψοπόστης v2.2
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7783



« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 19, 2021, 09:52:25 μμ »

... Το WEIHRAUCH HW 35E  σε 4.5mm.... και ας εχει μακρια κανη... Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε
Jt5916
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 53



« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 19, 2021, 11:12:10 μμ »

Πανέμορφο, πανέξυπνο στην όπλιση και πανάκριβο για μένα (στα 370€). Απ' ότι είδα το παράγουν από το 1951, το ίδιο!!!
Καταγράφηκε

Εκμετελεύομαι την υπομονή σας και θα σας ζαλίζω μεχρι να μάθω!
GEORGE DAMASKOS
Αρχικαψοπόστης v2.2
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7783



« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 19, 2021, 11:50:19 μμ »

.... Κανε λιγο υπομονη να μαζεψεις τα φραγκα και παρτο... Άνεση Άνεση Άνεση
.... σημερα σχεδον για ολους οι αγορες ενος καλου υλικου ειναι λιγο δυσκολες
Καταγράφηκε
Ganas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137



« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 20, 2021, 10:51:46 μμ »

Το 35 το θεωρώ καλύτερο από το 50.
Αλλά, αν ο υιός δεν έχει πιάσει μπόι ακόμα, άσε το 35άρι. Στα 3,8 κιλά, οι βολές εκ του ορθίου θα είναι απαγορευτικές.
Καταγράφηκε
Ganas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137



« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 20, 2021, 11:22:47 μμ »

Το σημαντικότερο.
Για πρώτο αεροβόλο, προτείνω κάτι φθηνότερο.
Τρώει τα περισσότερα ζόρια, από απροσεξίες και λάθη.
Περισσότερο αν βγαίνει και για «δουλειά», πέραν της σκοποβολής.
Το κυριότερο όμως, η επένδυση ενός σεβαστού ποσού πρέπει να γίνεται πάνω στις ανάγκες, ικανότητες και γούστα μας.
Ειδικά τα δύο τελευταία, τα ανακαλύπτουμε στην πορεία της ενασχόλησής μας. Αρκετά υποκειμενικό.
Αλλιώς, θα βρεθείς με ένα καλό όπλο μεν, αλλά όχι το ιδανικό για εσένα.
Ένα ΒΑΜ 19, κοστίζει 100€. Με αλλαγή ελατηρίου, τσιμούχας, σωστή λίπανση και λίγη δουλίτσα στην σκανδάλη, γίνεται αξιόλογο.
Υπάρχει στο φόρουμ εκτενές θέμα, αν πιάνουν τα χέρια σου είναι +25€. Ή, το αναλαμβάνει φίλος ή μάστορας.

Καταγράφηκε
thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 21, 2021, 09:44:27 πμ »

Πάνε πάρε ένα hw30 με 200 και κάτι και καθάρισες... Μικρό σε διαστάσεις, ελαφρύ (ειδικά το συνθετικό είναι "πουπουλο"), όσο ήσυχο είναι δυνατόν να είναι ένα αεροβόλο, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ εύστοχο μέχρι και πολύ πάνω από τα μέτρα που αναφέρεις (αρκεί να μην φυσάει πολύ...), και μην υποτιμάς τα 7,5 ποδόλιβρά του - "κατεβάζει" τα πάντα μέχρι τα 50+.
Δεν θα πονοκεφαλιάσεις και δεν χρειαστεί να ασχοληθείς/πειραματιστείς καθόλου μαζί του μιας και ρίχνει θαυμάσια out of the box - μια δαχτυλιά γρασάκι μια φορά στο τόσο στην μπίλια και λίγο αποφασιστικότητα στο κλείσιμο και θα ρίχνεις απροβλημάτιστα για πάντα...
Το θεωρώ ίσως και την καλύτερη επιλογή για 1ο αεροβόλο και ειδικά αν δίνεις βάση στη ευκολία χρήσης/όπλισης, στην διακριτικότητα, στην αξιοπιστία, και στην ακρίβεια χωρίς να πρέπει να "πολεμήσεις" για αυτά... Άνεση
Καταγράφηκε

thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 21, 2021, 10:02:36 πμ »

Πάνε πάρε ένα hw30 με 200 και κάτι και καθάρισες... Μικρό σε διαστάσεις, ελαφρύ (ειδικά το συνθετικό είναι "πουπουλο"), όσο ήσυχο είναι δυνατόν να είναι ένα αεροβόλο, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ εύστοχο μέχρι και πολύ πάνω από τα μέτρα που αναφέρεις (αρκεί να μην φυσάει πολύ...), και μην υποτιμάς τα 7,5 ποδόλιβρά του - "κατεβάζει" τα πάντα μέχρι τα 50+.
Δεν θα πονοκεφαλιάσεις και δεν χρειαστεί να ασχοληθείς/πειραματιστείς καθόλου μαζί του μιας και ρίχνει θαυμάσια out of the box - μια δαχτυλιά γρασάκι μια φορά στο τόσο στην μπίλια και λίγο αποφασιστικότητα στο κλείσιμο και θα ρίχνεις απροβλημάτιστα για πάντα...
Το θεωρώ ίσως και την καλύτερη επιλογή για 1ο αεροβόλο και ειδικά αν δίνεις βάση στη ευκολία χρήσης/όπλισης, στην διακριτικότητα, στην αξιοπιστία, και στην ακρίβεια χωρίς να πρέπει να "πολεμήσεις" για αυτά... Άνεση

Αααα και μην ξεχάσω... Εκτός αυτών που έγραψα, να συμπληρώσω ότι έρχεται εφοδιασμένο με την καλύτερη σκανδάλη της αγοράς και το καλύτερο σετ ανοικτών σκοπευτικών... Αμφότερα αποτελούν σημείο αναφοράς και θα τα ζηλεύανε όπλα πολύ ακριβότερα (και τελικά μακροχρόνια αυτά είναι που εκτιμάς περισσότερο)  Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

Jt5916
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 53



« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 21, 2021, 02:07:19 μμ »

Σας ευχαριστώ όλους, για ακόμα μια φορά. Μου βάλατε αρκετά να σκεφτώ καθώς με την οπτική του ο καθένας καλύπτει τις προϋποθέσεις στις οποίες έχω κατασταλάξει. Αν και έχω ερωτευτεί την ιδέα ενός bullpup PCP ρεγουλαρισμένου με shroud και μουγκανωτήρι, που να φορά οπτικό ffp, θα μάθω να "περπατάω" όμως με ένα sub-12 ποδολιβρα όπλο με ανοιχτά και αρχίζοντας παράλληλα αποταμίευση για το όνειρο.
Καταγράφηκε

Εκμετελεύομαι την υπομονή σας και θα σας ζαλίζω μεχρι να μάθω!
Memas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 341



« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 21, 2021, 02:18:50 μμ »

Εγω οταν αγορασα το πρωτο μου πσπ, πουλησα ολα τα ελατηριου που ειχα, τοσος ενθουσιασμος. Τωρα νοσταλγω τα εφηβικα μου χρονια και μαλλον θα αγορασω το 19αρι.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: