Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 12:06:01 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Diana MOD 27
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Diana MOD 27
Αποστολέας Μήνυμα
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 10:01:15 μμ »

Ρε Θάνο... ρε Θάνο... Έφτιαξες τέτοιο κοντάκι, έκανες τόσο καλή δουλειά στα μέσα του... και βαρέθηκες να το τρίψεις λίγο ακόμα και το υπόλοιπο και να το βάψεις όλο...;  Κρίμα...  Αναποφασιστικότητα

Τέλος πάντων... Μια χαρά είναι κι έτσι, αλλά θα μπορούσε να είναι ''βιτρίνα''...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 10:10:01 μμ »

Ρε Θάνο... ρε Θάνο... Έφτιαξες τέτοιο κοντάκι, έκανες τόσο καλή δουλειά στα μέσα του... και βαρέθηκες να το τρίψεις λίγο ακόμα και το υπόλοιπο και να το βάψεις όλο...;  Κρίμα...  Αναποφασιστικότητα

Τέλος πάντων... Μια χαρά είναι κι έτσι, αλλά θα μπορούσε να είναι ''βιτρίνα''...  Κλείσιμο ματιού

Ένα δίκιο το έχεις...Αλλά όταν αποφάσισα να κάνω cold-blueing στην κάννη είχα ήδη κλείσει το όπλο. Και επειδή τράβηξα τα πάνδεινα να το καταφέρω να κλείσει και επειδή το όλο εγχείρημα είχε πετύχει μηχανικά, δεν ρίσκαρα και δεν είχα κουράγιο να το ξανανοίξω για να βάψω τον θάλαμο. Τον πέρασα με λάδι και σύρμα κουζίνας πολλές φορές και έγινε υποφερτός...
Και εδώ που τα λέμε δεν χρειάζεται να είναι και "βιτρίνα" ούτε ήταν αυτός ο σκοπός μου... 40 χρονών όπλο είναι και ξέρεις ότι είναι μάχιμο - δεν το έφτιαξα για να το βλέπω απλώς.
Τα σημάδια του χρόνου είναι η γοητεία του... (αντίθετα από τις γυναίκες ένα πράγμα) Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2021, 10:15:00 μμ από thanos65 » Καταγράφηκε

gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 10:14:58 μμ »

Δεν έχεις κι άδικο...  Κλείσιμο ματιού

Εγώ πάντως... θα το είχα κατεβάσει 0,5mm από το πολύ τρίψιμο... και θα το είχα βάψει...
 Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 10:15:34 μμ »

Δεν έχει κι άδικο...  Κλείσιμο ματιού

Εγώ πάντως... θα το είχα κατεβάσει 0,5mm από το πολύ τρίψιμο... και θα το είχα βάψει...  Σαρκασμός

Το τι θα είχες κάνει εσύ ας μην το συζητήσουμε καλύτερα....  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

BillyN
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 09:59:02 μμ »

Άργησα λίγο (λόγω δουλειάς) να απαντήσω και μου βάλατε αρκετό υλικό για διάβασμα.
Θάνο οι φωτογραφίες τα λένε όλα. Πολύ ωραίο. Δεν θα μπορέσω να πλησιάσω κάτι τόσο καλό, αλλά τις συμβουλές θα τις ακολουθήσω όσο μπορώ.
Σήμερα ξεκίνησα λίγο να ασχολούμαι, λύνοντας ότι λύνεται εύκολα και λίγο καθαρισμό. Δυστυχώς δε μένω αθήνα και δεν γνωρίζω κάποιον να έχει χρονογράφο για μέτρηση. Θα έλυνε κάποιες απορίες πριν λυθεί το ίδιο το 27αρι.
Προσεχώς ελπίζω, να έχω νεότερα.
Καταγράφηκε
thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 10:14:34 μμ »

Άργησα λίγο (λόγω δουλειάς) να απαντήσω και μου βάλατε αρκετό υλικό για διάβασμα.
Θάνο οι φωτογραφίες τα λένε όλα. Πολύ ωραίο. Δεν θα μπορέσω να πλησιάσω κάτι τόσο καλό, αλλά τις συμβουλές θα τις ακολουθήσω όσο μπορώ.
Σήμερα ξεκίνησα λίγο να ασχολούμαι, λύνοντας ότι λύνεται εύκολα και λίγο καθαρισμό. Δυστυχώς δε μένω αθήνα και δεν γνωρίζω κάποιον να έχει χρονογράφο για μέτρηση. Θα έλυνε κάποιες απορίες πριν λυθεί το ίδιο το 27αρι.
Προσεχώς ελπίζω, να έχω νεότερα.

Billy εγώ δεν έκανα σχεδόν τίποτα όσο αφορά την εμφάνιση... Μόνο την κάννη πέρασα cold-blueing (κι όντως έγινε σαν καινούργια - θα σου βάλω 1-2 φωτό) και απλά έτριψα όλο το υπόλοιπο επανειλημμένα  με ψιλό σύρμα κουζίνας λαδωμένο...
Την εκπληκτική δουλειά στο κοντάκι που έκανε και την μεγάλη διαφορά στην οπτική του όπλου την έκανε εξ ολοκλήρου φίλος/συγγενής που ήταν επαγγελματίας. Απλά του τόδωσα και μου το έφερε πίσω έτσι...
Η δουλειά που εγώ έφερα σε πέρας ήταν ουσιαστικά τω σώψυχά του ώστε να έρθει και πάλι σε καινούργια/μαμίσια κατάσταση...

Πολλοί συμφορουμίτες είναι από διάφορα μέρη της Ελλάδας. Ρώτα και καθόλου δεν αποκλείεται να βρεθεί κάποιος κοντά σου και να διαθέτει χρονογράφο...
Καταγράφηκε

thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 10:26:58 πμ »

Φωτορομάντζο Ν2

έτσι έγινε η κάνη μετά από 4-5 περάσματα με πάστα/αλοιφή
 

Αυτή είναι η πάστα που χρησιμοποίησα. Μια τέτοια συσκευασία επαρκεί για τουλάχιστον 2 ολόκληρα όπλα και αν θυμάμαι καλά ένα 10ευρω περίπου είχε στοιχίσει...


Αυτά είναι τα σώψυχα του 27αριού. Φαίνονται αρκετά στοιχεία όπως το πόσο χάλια ήταν η κάνη και ο θάλαμος από την σκουριά, το πιστόνι με την διαλυμένη τσιμούχα, το σύστημα της σκανδάλης ενσωματωμένο στο μπλοκ, το ο μεταλλικός οδηγός και οι δύο μικρότεροι/οπίσθιοι οδηγοί ανάμεσα στους οποίους ολισθαίνουν τα 3 μπιλάκια και που όλα αυτά κρατιούνται στην θέση τους από το διαμήκες ελατήριο, κλπ


Πιστόνι με την καινούργια τσιμούχα φορεμένη + οδηγός. όλα καθαρά και γυαλισμένα... Στην καινούργια φορεμένη τσιμούχα φαίνεται η μεγάλη βίδα στην κορυφή της που μετά την καταστροφή του πείρου σφίχτηκε καλά και ασφαλίστηκε με locktide.
   


Εδώ φαίνεται ακόμα καλύτερα πόσο χάλια ήταν η τσιμούχα. Τα 3/4 της βάσης της είχαν σκιστεί και ίσα που κρατιότανε στην θέση της...Φαίνεται και ο πείρος ασφάλισής της που αναγκαστικά βγήκε/καταστράφηκε


Κι φορεμένο το καινούργιο τσιμουχάκι κάνης. Η σκουριά στον θάλαμο ήταν πολύ άσχημη αλλά με λάδι και τρίξιμο βελτιώθηκε κατά πολύ. Μετά μπήκε από πάνω και η διόπτρα και κάλυψε μεγάλο μέρος του...Φυσικά αν είχε περαστεί blueing και σε αυτόν όπως έγινε στην κάνη θα είχε γίνει σαν καινούργιος...Δεν βαριέσαι - στα επόμενα 30 χρόνια μπορεί και να το ξανανοίξω... Μεγάλο χαμόγελο



Νομίζω ότι μια ιδέα την πήρες...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

BillyN
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 01:47:17 μμ »

Είναι φωτορομάντζο γιατί φαίνεται ότι αγαπάς το Diana, όπως αρχίζω και εγώ (ακόμα και στην τωρινή του κατάσταση). Λοιπόν όπως είπα έχω στα χέρια μου το KLEVER SCHNELLBRUNIERUNG, είναι υγρό που είχα παραγγείλει ήδη. Θα δοκιμάσω με αυτό στο προστατευτικό σκανδάλης (ως ανώδυνο μέρος) να δω τι παίζει. Βασικά με προβληματίζει ότι οι οδηγίες λένε "μετά την εφαρμογή να το ξεπλύνετε με νερό". Δεν συμφωνώ καθόλου με την ιδέα μιας κάνης κάτω από τη βρύση, έστω αν στεγνώσει και λαδωθεί αμέσως μετά...

Τέλος πάντων. Για αφαίρεση του λαδιού πριν τη διαδικασία θα δοκιμάσω με ισοπροπυλική αλκοόλη (ή άραγε με κάτι άλλο;).

Τώρα για τα εσωτερικά ("σώψυχα") τα έχω γράψει ήδη. Πολύ θα ήθελα να τα ελέγξω αλλά άμεσα δεν το ανοίγω -ελλείψει συμπηεστή ή 2ου ατόμου. Θα κάνω τη διαδικασία με το silicon oil για την υπάρχουσα τσιμούχα και βλέποντας. Ξέρω πως αυτό θα έχει συζητηθεί αλλού, αλλά έχω ένα γενικό ερώτημα για το silicon oil. Το έχω δει να χρησιμοποιείται σε πνευματικά και C02 αεροβόλα, αλλά κάπου ειχα διαβάσει ότι καλύτερα να αποφεύγεται σε (κινούμενα;) σημεία που μέταλλο ακουμπά μέταλλο. Δεν θυμάμαι που, και -ελπίζω- αυτό να μην αφορά το θάλαμο στο δικό μου Diana (που γενικά ελπίζω να μην ακουμπά μέταλλο με μεταλλο στα κινούμενα μέρη).
Καταγράφηκε
thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 03:08:31 μμ »

Ναι το λάδι σιλικόνης δουλεύει πολύ καλά όταν έχουμε επαφή μετάλλου με δέρμα, ή συνθετικό... Στην συγκεκριμένη περίπτωση εκτός από την λίπανση το λάδι σιλικόνης "τρέφει" και συντηρεί και την ίδια την τσιμούχα. Θα τηννμαλακώσει μκαι θα της επιτρέψει να πάρει το σχήμα του θαλάμου...
Για μέταλλο με μέταλλο τα κλασικά λάδια είναι καλύτερα....Αν το ανοίξεις και θέλεις να λιπάνεις τα αμιγώς μεταλλικά μέρη εκεί θα χρησιμοποιήσεις κάποιο γράσο λιθίου και όχι το λάδι σιλικόνης.

Όντως θέλει ξέπλυμα με νερό μετά την εφαρμογή και μάλιστα σε συγκεκριμένο χρονικό όριο. Γύρω στο 1 λεπτό - τουλάχιστον τόσος ήταν ο χρόνος που έλεγε η δική μου πάστα και φαντάζομαι ότι κάπου εκεί θα λέει στις οδηγίες και αυτή που έχεις εσύ. Ακολούθα τις οδηγίες κατά γράμμα. Υπ 'όψιν ότι θα χρειαστεί επανάληψη της εφαρμογής για να πάρει βαθύ σκούρο χρώμα - μπορεί και αρκετές φορές.

Δεν θα βάλεις όλη την κάνη μέσα στο νερό ώστε να περάσει μέσα. Εγώ την έβαζα κάθετα κάτω από την βρύση με το νερό να τρέχει στην βάση της στο σημείο που ενώνεται η κάνη με το μπλοκ, και επιπλέον είχα το δάχτυλο να σφραγίζει την είσοδο. Για επιπλέον ασφάλεια είχα ταπώσει με πλαστελίνη και την έξοδο - δεν πέρασε ούτε σταγόνα μέσα στην κάνη.

Καταγράφηκε

gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26527



« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 03:49:58 μμ »

Θάνο, ο Μπίλλυ έχει πάρει ήδη άλλο υλικό για μπλούινγκ...  Χαμόγελο

Μπίλλυ, δεν χρειάζεται να το βάλεις κάτω από την βρύση... Βρέχεις ένα πανί με νερό και το περνάς... Αυτό χρειάζεται για να σταματήσει η αναγωγή του μετάλλου (αυτό κάνει η ψυχρή βαφή)...  Κλείσιμο ματιού

Μπίλλυ, σ' αυτό που έχεις ήδη πάρει, αν και δεν λέει να το ''σταματήσεις'' με νερό, το θέλει... και στο τέλος οπωσδήποτε να του βάλεις λάδι και να τ' αφήσεις τουλάχιστον 1 ώρα...μετά σκούπισε το ή άστο...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3228


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 04:01:52 μμ »

εγω παιδια πριν χρονια εκανα μια καννη ενος .410  με προιοντα της ιδιας εταιρειας που παρουσιαζει και ο συνονοματος. δεν ηταν παστα βεβαια,ηταν ολοκληρο κιτ με υγρα,αλλα η ιδια διαδικασια με το νερο.
εχω να πω μονο για να μην αγχωνεται ο Μπιλλυ και οποιος αλλος ενδιαφερεται, να βαζετε κατω την κοινη λογικη. τα οπλα φτιαχτηκαν για να ειναι εξω σε καθε καιρο. σκεφτειτε ολα τα θηρευτικα οπλα,τα παπιοτουφεκα,τα επιχειρησιακα κτλ. ολα για εξω ειναι.  για βροχες,λασπες,χιονια,μακροχρονιες αποθηκευσεις σε υγρα περιβαλλοντα και δεν συμμαζευεται. κατ εξοχην οι καννες. ενας σωληνας ειναι παιδια,γι αυτο τον σκοπο φτιαχτηκαν (ενταξει να ειμαστε και λιγο πιο ρεαλιστες,οι καννες των αεροβολων δεν εχουν την σκληρυνση και φινιρισμα συνηθως που εχουν των πυροβολων,αλλα δεν ειναι και... οικοδομικη μπετοβεργα  Στριφογύρισμα ματιών ).
απο τη στιγμη που θα σκουπιστουν,στεγνωσουν και περαστουν λαδακι,ειναι οκ.  σε θαλαμους και μηχανισμους δεν θελουμε υγρασιες. στην καννη,βαλτη κατω απο τη βρυση,μεσα σε κουβα,κανε οτι θες. 2-3 πανακια,λαδακι και σαν να μην εγινε τιποτα. εξαλλου αυτο συστηνουν,αυτο πρεπει να γινει. ελεγχομενη σκουρια ειναι ουσιαστικα το cold blueing.

καλη επιτυχια Μπιλλυ ευχομαι και εγω  Χαμόγελο

υγ: σκεφθειτε και το εξης. τοσα χρονια παρεμειναν (τα οπλα που παρουσιαζουμε) σε αποθηκες και παταρια χωρις καμια συντηρηση και ειδατε τι παθανε. το περισσοτερο εφυγε με λιγο τριψιμο με λαδακι. δυσκολα να κανουν κρατηρες. ε, το ενα λεπτο κατω απο τη βρυση που μαλιστα θα σκουπιστει και αμεσως θα κανει την ζημια? το χημικο της βαφης κανει την περισσοτερη ζημια-απλα δειχνει ωραιο-  παρα το νερακι του Θεου Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2021, 04:10:51 μμ από Thanos.L » Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 04:32:49 μμ »

Θάνο, ο Μπίλλυ έχει πάρει ήδη άλλο υλικό για μπλούινγκ...  Χαμόγελο

Τότε... RTFM που σημαίνει Read The Fucking Manual ή ελλινιστί "ότι λένε οι οδηγίες"...  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

GEORGE DAMASKOS
Αρχικαψοπόστης v2.2
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7783



« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 04:49:24 μμ »

.... Σε αυτο που αναφερει ο φιλος θανο...συμφωνω
.... Τωρα αν ο κατασκευαστης της βαφης αναφερει νερο για εξουδετερωση της χημικης αντιδρασης της βαφης
.... θα σου ελεγα να ακολουθησεις της οδηγιες αυτες
.... Δεν υπαρχει λογος να το γραψει αυτο... και εμεις να βαζουμε λαδι
.... αλλο το H₂O και αλλο το CxHy-1
....Μην ξεχνατε τα οπλα που βρισκονται σε καθεστως μακρας αποθηκευσης
.... για να βρεθουν παλι σε λειτουργικη κατασταση....τα ξεπλενουμε πρωτα με αφθονο ζεστο νερο
.... οποτε το νερο στην κανη ενος οπλου που ειναι στην διαδικασια μεταλλικης αποκαταστασης
.... δεν δημιουργει κανενα προβλημα
Καταγράφηκε
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4302



« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 08:43:06 πμ »

+1
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
BillyN
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 18, 2021, 10:05:56 μμ »

Επειδή δεν απάντησα και πρέπει να κάνω ένα update (ειδικά για το Θανο που εδωσε τόση πληροφορία). Όμως λόγω τεχνικών περιορισμών αλλά και έλειψης χρόνου προχώρησα μόνο εξωτερικά. Τα σημαντικά (εσωτερικό) δεν πρόκειται να τα ακουμπήσω άμεσα.

Έγινε η απόπειρα blueing και είναι αισθητά καλύτερη η εικόνα. Βέβαια στον ήλιο φαίνονται ατέλειες αλλά δεν πειράζει, δεν ήθελα να τρίψω βαθια από το φόβο ζημιάς.

Είχα 1-2 "αβαρίες":

(α) Προσπαθώντας να βγάλω ένα μικρό λεκέ από μπογια στο κοντάκι, έφυγε σε ένα σημείο το βερνικι (εύκολα!!!). Ισως κάποτε βρω κάποιον να το βερνικώσει σωστά.



(β) Όπως ξεβίδωνα να βγαλω το μπροστινό σκοπευτικό (για το blueing) έσπασε ένα μικροσκοπικό γροβερ (Κλείσιμο ματιού που λογικά ασφάλιζε τη βίδα. Δεν το αναφέρει καν σαν part η Diana στο διάγραμμα του MOD 27. Αλλά έσπασε στο ξεβίδωμα και ομολογώ χαλάστηκα λίγο. Αναφέρομαι σε αυτό στη φώτο (το μισό λείπει). Αν ξέρει κανείς που μπορεί να βρεθεί, είναι "αστεροειδές" αλλά δεν είναι πλήρης ροδέλα, είναι ανοιχτό από την μια πλευρά και ασφάλιζε σπρωχτό πάνω σε μια εγκοπή της βίδας, τόσο μικρό που δεν το πρόσεξα καν). Θεωρώ βέβαια πως είναι δευτερεύον, η βίδα είναι σφιχτή έτσι και αλλιώς και αμα βιδωθει το εμπρός σκοπευτικό δεν κουνιέται με τίποτα, αλλά ότι χαλάω θέλω να τα αποκαταστω αν μπορώ.

Κατά τα άλλα η εξωτερική εικόνα βελτιώθηκε.



Η βίδα στη σκανδάλη βρέθηκε και μπήκε, η τσιμουχα μούλιασε στο λάδι σιλικόνης. Το εμπρός τσιμουχάκι δείχνει μια χαρά αλλά αγόρασα και ανταλλακτικό. Βέβαια άφησα εκτός τα βασικά που εσείς θα κάνατε άμεσα δηλαδή τα εσωτερικά... ελατήριο, θάλαμο κλπ.

Γενικά με εξαίρεση ένα ανεπαίσθητο τσικ στα 2/3 της όπλισης δεν ακούω θορύβους (υποπτό; δεν ξέρω). Ακουω καμιά φορά και ένα ακόμα μικρό κλικ (σαν να κινείται ελάχιστα μια μπιλια από το μηχανισμό της σκανδάλης), σε κάποιες κινήσεις. Αυτό καμιά φορά, όχι πάντα. Αλλά αν βρω χρονομετρητη θα μετρήσω τις βολές ως ένδειξη τι παίζει εσωτερικά, μόνο αυτό μπορώ.

Έπρεπε να γράψω κάτι μετά από τόσες αναρτήσεις που κάνατε και εγώ που το άρχισα το θέμα δεν εξαφανίστηκα (λόγω δουλειάς). Θα υπάρξει συνέχεια, αλλά οχι πριν γίνουν δοκιμαστικές βολές. Όταν και αν δηλαδή...
Και τότε θα αξιοποιήσω τις πληροφορίες, για τις οποίες σας ευχαριστώ και πάλι.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: