Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 25, 2024, 03:33:17 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Diana MOD 27
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Diana MOD 27
Αποστολέας Μήνυμα
BillyN
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 26, 2021, 07:59:31 μμ »

(Συνέχεια από το προηγ)

Με απλό λάδι συντήρησης όπλων (από τα λίγα πράγματα που είχα στο χωριό) και αρκετό τρίψιμο με πανιά συνήλθε κάπως. Έβαλα και λίγο light oil στο δερμάτινο seal, το άφησα ένα βράδυ, το δοκίμασα (με χίλιες επιφυλάξεις) την επόμενη μέρα και ρίχνει. Αυτό και μόνο ήταν καλύτερο από όσο περίμενα. Περίεργους θορύβους δεν άκουσα (αλλά δεν έχω εμπειρία, ούτε καν καταλαβαίνω τι είναι το διαβόητο «Ντιζζ»). Η σκανδάλη έριχνε με το που την ακούμπαγες, μαλακή σε επικίνδυνο βαθμό, τη ρύθμισα αλλά λείπει μια βίδα που το ασφαλίζει τη ρυθμιση. Τελικά έριξα λίγες δοκιμαστικές βολές στα 14μ (προφανώς με ανοιχτά σκοπευτικά-δεν ασχολούμαι με οπτικά), κυρίως για να εκτιμήσω αν δουλεύει και αν η δύναμη είναι σχετικά οκ. Προφανώς δεν εξετάζω ακρίβεια σε αυτή τη φάση (άσε που στο χωριό πήγα για άλλες δουλειές που έπρεπε να γίνουν στο λίγο χρόνο που έμεινα).
 


Έχω εκεί μια αυτοσχέδια βληματοπαγίδα την οποία γεμίζω με περιοδικά για να φυλακίζουν τα βληματάκια, που τα μαζεύω μετά (ναι είμαι λίγο ευαίσθητος με θέματα περιβάλλοντος μια και μιλάτε για τα μολύβδινα βληματάκια αλλού – αλλά λύσεις υπάρχουν και για αυτό). Επίσης έχω εκεί και άλλα δυο αεροβόλα για plinking και σκοποβολή, οπότε έριξα και με τα τρία για σύγκριση. Αρχικά ήθελα να συγκρίνω τη διάτρηση των δύο 4.5mm (το Diana 27 και το Daisy 880) στα περιοδικά και ήταν μέσες-άκρες συγκρίσιμη. Άρα το Diana 27 δεν έχει πεθάνει. Θα έβαζα φωτογραφίες, αλλά μετά έριξα στον ίδιο στόχο με το Artemis GR1600W 5.5mm οπότε και τα περιοδικά διαλύθηκαν. Επίσης δεν κουνάει ιδιαίτερα κατά τη βολή. Αν η όλη λειτουργία είναι σωστή ή πρέπει να γίνει κάτι θα το εξετάσω σε άλλη φάση, πάντως θεωρώ –με τα λίγα που ξέρω- πως έχει πολύ ευχάριστη συμπεριφορά.



Ευχαριστώ όλους για την συμπυκνωμένη γνώση. Για την ώρα δεν έχω κάνει κάτι παραπάνω, θα σταχυολογήσω όλα όσα γράψατε και θα δω τι θα προσπαθήσω ως επόμενο βήμα. Περιμένω κάποια υλικά και κυρίως να έχω χρόνο. Αρχικά λέω να προσπαθήσω να αφαιρέσω όση εξωτερική σκουριά μπορώ με oil και μαλακά υλικά. ΙΣΩΣ τρίψιμο με λάδι και ψιλό συρματάκι σε σημεία, π.χ. στο trigger guard. Αν είμαι τυχερός και φύγει η σκουριά έτσι θα είναι τέλεια. Αλλιώς θα δω. Παράγγειλα το KLEVER για cold blue αλλά ΕΛΠΙΖΩ να το εφαρμόσω μόνο τοπικά αφού αφαιρεθεί η σκουριά. Βρήκα και παράγγειλα επίσης τη βίδα ρύθμισης που έλειπε από τη σκανδάλη. Άλλο ζήτημα είναι αν χρειάζεται να εξεταστεί εσωτερικά (για σκουριές, ελατήριο, θάλαμο κλπ.), αλλά για αυτό δεν έχω γνώσεις ούτε εργαλεία, άρα πάει για το μέλλον (ή για ειδικό).

Όλες οι εικόνες είναι από την πρώτη επαφή στο χωριό. Παρά την κατάσταση του όταν το είδα ήμουν σίγουρος πως αξίζει να ασχοληθώ. Όταν έριξα, βεβαιώθηκα ακόμα περισσότερο. Αν καταφέρω να φέρω το όπλο σε βελτιωμένη κατάσταση θα ανεβάσω και άλλες, μαζί με εντυπώσεις.

Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 26, 2021, 08:19:36 μμ »

φιλε billyN, πρωτα απο ολα σε ευχαριστουμε για τις φωτο και την μικρη αυτη πρωτη σου παρουσιαση και εντυπωσεις  Χαμόγελο .
για να μην αγχωνεσαι υπαρχουν πολυυυυ χειροτερα και εχουν επανελθει με ελαχιστο κοστος και λιγη δουλιτσα σε κατασταση ''πενα'' που λενε. την αισθητικη βελτιωση μονο με λιγο λαδακι και πανακι την διαπιστωσες και μονος σου.   αρα με λιγο περισσοτερη ενασχοληση θα γινει αξιοζηλευτο  Κλείσιμο ματιού.
απλα εκτιμηση δικια μου ειναι οτι το τριψιμο με συρμα και μια εξ ολοκληρου βαφη δεν την γλυτωνεις αν θελεις να το εχεις στην κατασταση που γραφω και πιο πανω(πενα). και αφου αγορασες ηδη την βαφη...  γιατι τα ημιμετρα και το αμφιβολο αποτελεσμα? θα εχεις και κατι να ασχοληθεις και θα εχεις και την ηθικη ικανοποιηση και ευχαριστηση οτι το ανεστησες οπως του αξιζει ,γιατι νομιζω οτι του αξιζει. δεν ειναι η υπερσπανια αντικα που θα παρει τρελη αξια στο μελλον και θα βγαλεις ενα σκασμο λεφτα αν το πουλησεις,ωστε να ανησυχεις οτι θα χασει αξια αν του βαλεις χερι,αλλα ουτε και no name, επικινδυνο,αστοχο,αχρηστο σκουπιδι για να μην ασχοληθεις. προχωρα λοιπον,ευχομαστε το καλυτερο και αναμενουμε νεοτερα μολις βρεθει χρονος  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο

υγ: ...ναι και εσωτερικα επιβαλλεται να γινει μια εργασια για να ειναι σωστη,ασφαλης και ολοκληρωμενη η δουλεια. θα την κανεις μονος - μιας και δεν ειναι ουτε κανα θηριο δυναμης,ουτε ιδιαιτερα πολυπλοκο - με συμβουλες ατομων με γνωσεις απο εδω,η' καποια στιγμη θα το πας/στειλεις σε καποιον να στο σενιαρει. ολα στην ωρα τους. εως τοτε να το χαιρεσαι και αυτο και τα υπολοιπα  Χαμόγελο

υγ2: χωρις να ειμαι ειδικος(ουτε κατα διανοια),σε εκεινο το σημειο δεν υπαρχουν ασφαλειοβιδες συνηθως (τουλαχιστον στα συγχρονα). η βιδα που λειπει πρεπει να ειναι επισης βιδα ρυθμισης αν και οντως τοσο κοντα που ειναι δειχνει για τετοια. ας πουν καλυτερα οι γνωστες
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2021, 08:28:04 μμ από Thanos.L » Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26575



« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 26, 2021, 08:28:47 μμ »

Μια χαρά είναι φίλε... εδώ έχουν φτιάξει όπλα σε πολύ χειρότερη κατάσταση...  Κλείσιμο ματιού


πχ...


http://wfks.gr/index.php?topic=8730.0




ή  



http://wfks.gr/index.php?topic=3683.0








Ακόμα κι αυτό...  Σαρκασμός


http://wfks.gr/index.php?topic=11779.0










Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
BillyN
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 26, 2021, 09:58:23 μμ »

Ευχαριστώ και εγώ,

Thanos.L, έτσι ακριβώς το αντιμετωπίζω και εγώ, η μόνη "αξία" που με ενδιαφέρει είναι να επαναφέρω στη δράση ένα όμορφο αεροβόλο.

Για τη βίδα ρύθμισης και το ρόλο της μεταφέρω όσα διάβασα εδώ https://www.pyramydair.com/blog/2017/09/the-diana-27-part-2/. Σίγουρα κάποιος θα ξέρει περισσότερα. Ελπίζω το ιντερνετικό κατάστημα που τη βρήκα να μου τη στείλει τελικά.

Τώρα για τρίψιμο και blueing απλά δεν το έχω ξανακάνει. Υποθέτω το cold bluing δεν είναι τόσο καλό όσο το κανονικό και επειδή έχει μείνει αρκετό από το αρχικό έλεγα να το σώσω. Ίσως πάω σε αυτή τη προσέγγιση (με πλήρες τρίψιμο) τελικά, θα δούμε.

Τέλος για το άνοιγμα, παρόλο την χαμηλή δύναμη δε θα θέλει κάτι για να πιεστεί το έμβολο; (μου διαφεύγει πως το λένε - ξέρετε τι εννοώ)

Gatos, οκ μου δίνεις κουράγιο να προσπαθήσω.

 

 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2021, 10:03:14 μμ από BillyN » Καταγράφηκε
thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 01:56:01 μμ »

Επειδή τυχαίνει να είμαι κάτοχος ενός D27 του 1981 το οποίο επίσης ήταν σε ελεεινή κατάσταση ξεχασμένο σε ένα πατάρι και το άνοιξα για 1η φορά πριν καμιά 10αριά χρόνια, αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι σφύρα...
Απλά να σου πω ότι είναι ένα θαυμάσιο οπλάκι, πολύ άξιόπιστο και εύστοχο, "παιχνίδι" στα χέρια, με την δερμάτινη τσιμούχα του και απολύτως μαμά σωθικά ρίχνει στα 7 ποδόλιβρα, και παρ'όλη την ηλικία του δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα αντίστοιχα σημερινά. Το αντίθετο, τα σημερινά θα ήθελαν να είχαν τα μέταλλά του, την ποιότητά του και το ρίξιμό του  Άνεση
Καταγράφηκε

gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26575



« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 02:06:37 μμ »

Και η κουκουβάγια, τα παιδιά της, τα πιο όμορφα τα βλέπει...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 02:22:56 μμ »

 Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
έτσι για να στην σπάσω και για να δει ο άνθρωπος για τι οπλάρα μιλάμε... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
9 βολές από το d27 στα 60 μέτρα (και μία χαμηλότερα σε μπλέ κύκλο σε λάθος dot), και όχι με άπνοια ....
Καταγράφηκε

gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26575



« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 02:25:19 μμ »

Τι 'πες τώρα ρε φίλε...;  Οπλάρα λέμε...  Έκπληξη   Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 03:49:28 μμ »

Τα παλια οπλα μην τα σκαλιζετε και μην τα βαζετε σε αγγελια Άνεση
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
BillyN
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 08:36:03 μμ »

thanos65 μην ακούς το gatos, εγώ το έχω καταλάβει πως είναι αξιόλογο, με ωραία σκανδάλη και γλυκιά συμπεριφορά (ακόμα και αυτό που ήταν παρκαρισμένο πάνω από 20 χρόνια άρα δεν το λες και "έτοιμο").

Christopher, όταν λες "μην σκαλίζετε" (που το καταλαβαίνω) εννοείς εσωτερικά ή και αυτό που πάω να κάνω (εξωτερικά); Για αγγελία δεν παίζει έτσι και αλλιώς.

Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26575



« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 08:45:13 μμ »

Μπίλλυ... με τον Θάνο είμαστε φίλοι και ξέρει ότι τον πειράζω...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 09:27:12 μμ »

Για εσωτερικα μιλαω .BillyN
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 12:52:24 μμ »

thanos65 μην ακούς το gatos, εγώ το έχω καταλάβει πως είναι αξιόλογο, με ωραία σκανδάλη και γλυκιά συμπεριφορά (ακόμα και αυτό που ήταν παρκαρισμένο πάνω από 20 χρόνια άρα δεν το λες και "έτοιμο").

Christopher, όταν λες "μην σκαλίζετε" (που το καταλαβαίνω) εννοείς εσωτερικά ή και αυτό που πάω να κάνω (εξωτερικά); Για αγγελία δεν παίζει έτσι και αλλιώς.



Μην ξεσυνερίζεσαι τον gato φίλε μου. O gatoύλης μας δεν μπορεί να κατανοήσει πως είναι δυνατόν ένα όπλο σε 40 χρόνια ζωής να έχει ανοιχτεί μόνο 1-2 φορές - και όχι 10 φορές τον χρόνο, και πως είναι δυνατόν να ρίχνει θαυμάσια με τα μαμά σωθικά - και όχι να έχει αλλάξει μάρκα από τις δεκάδες τσιμούχες, ελατήρια, οδηγούς, παπαράκια κλπ που του έχουν φορεθεί...   Γλώσσα  Σαρκασμός Γλώσσα

Αν είναι απαραίτητο κανε ένα σέρβις και φτιάξε το D27 σου εντελώς μαμά και θα με θυμηθείς  Κλείσιμο ματιού

Θα σου γράψω εδώ και 2-3 πραγματάκια που αποκόμισα από την δική μου εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο - ιδιαίτερο - όπλο που πιστεύω θα σε βοηθήσουν 
Καταγράφηκε

BillyN
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 11:38:15 μμ »

Καταλαβαίνω  και ευχαριστώ Χαμόγελο
Καταγράφηκε
thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 01, 2021, 02:55:53 μμ »

Επειδή τις ίδιες απορίες είχα κι εγώ πριν καμιά10αριά χρόνια όταν αποφάσισα να επαναφέρω στην ζωή το εφηβικό μου D27 το οποίο είχε τραβήξει τα πάνδεινα όταν το είχα σαν πιτσιρικάς (κούφιες, πετραδάκια αντί σφαιράκι, πέταμα εδώ κι εκεί, ούτε στάλα λάδι ποτέ κλπ), και επιπλέον το είχε φάει η υγρασία ξεχασμένο στο πατάρι επί 20ετίας, θα σου πω τι αποκόμισα από την διαδικασία.
Είχε παντού πολύ σκουριά. Έτριψα τον θάλαμο με ψιλό σύρμα και λάδι πολλές φορές και ναι μεν καινούργιο δεν έγινε αλλά βελτιώθηκε πολύ σε σημείο που δεν ενοχλεί.
Την κάνη την έτριψα με σμυριδόπανο μέχρι να γίνει ασημί και μετά πέρασα 3-4 χέρια cold-bluing με μια πάστα-αλοιφή που λέγεται Perma-blue. Έγινε σαν καινούργια αλλά μερικά χρόνια αργότερα ξαναχρειάστηκε 2-3 περάσματα - χωρίς τρίψιμο αυτή την φορά.
Το κοντάκι ήταν ελεεινό και ευτυχώς το ανέλαβε φίλος λουστραδόρος. Όταν μου το έφερε πίσω ήταν ότι καλύτερο έχω δει σε ξύλινο…
Η δερμάτινη τσιμούχα επίσης ήταν σε μαύρο χάλι. Είχε μείνει η μισή και κρεμόταν από την βάση της. Απορώ πως έριχνε το όπλο… Προφανώς οι κούφιες και η παντελή έλλειψη λίπανσης την είχαν καταστρέψει. Αγοράστηκε καινούργια η γνήσια (γύρω στα 20+ κάτι ευρώ αν θυμάμαι καλά) και αμέσως το όπλο ήρθε στα ίσια του.
Αλλάχτηκε και το ελατήριο πάλι με το ίδιο γνήσιο και η δύναμή του ήρθε και σταθεροποιήθηκε στα 7 ποδόλιβρα.
‘Ενας συνάδελφος που ήξερε τα κόλπα κατάφερε και έφερε και την κάνη στα ίσια της που έβλεπε λίγο προς τα πάνω από την γνωστή αιτία… - αν και καλύτερα να μην έβλεπα τον τρόπο που το έκανε…
Περάστηκε και μια διόπτρα Nikko-sterling και από τότε ρίχνει έτσι μια χαρά χωρίς να ξανασχοληθώ μαζί του και με αξιοζήλευτα αποτελέσματα. Το μόνο που κάνω είναι κάθε 200-300 βολές ή όποτε το θυμάμαι να ρίχνω 3-4 σταγόνες λάδι σιλικόνης από το transfer port για να διατηρείται η δερμάτινη τσιμούχα σε άριστη κατάσταση - απλά βγάζει λίγο (ελάχιστο) καπνό για καμιά 10αριά βολές μετά…
Η σκανδάλη του είναι εξαιρετική αν και δύσκολα ρυθμίσιμη. Ουσιαστικά έχει μόνο μια ρύθμιση που ελέγχει ταυτόχρονα και το βάρος και την διαδρομή. Είναι η πρώτη βίδα (αυτή που είναι η πιο κοντά στην σκανδάλη) και η άλλη απλά ασφαλίζει την ρύθμιση. Δεν έχει μεγάλα περιθώρια να “παίξεις”, αλλά δεν το χρειάζεται κιόλας. Υπ’ όψιν ότι η σκανδάλη δεν είναι ξεχωριστή από το μπλόκ – όλος ο μηχανισμός της είναι ενσωματωμένος στο μπλόκ του όπλου. Απ’όσο θυμάμαι η βίδα που σου λείπει δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και ακόμα και αν δεν την βρεις σαν ανταλλακτικό δεν θα είναι πολύ δύσκολο να βρεις/ταιριάξεις μια. Αν όμως χάσεις/χαλάσεις την βίδα της ρύθμισης τότε κλάφτα Χαράλαμπε - είναι πολύ ιδιαίτερη και αδύνατον να ταιριάξει άλλη λύση πλην ανταλλακτικού (που μάλλον δεν υπάρχει πιά).
Το άνοιγμα/κλείσιμο αν και απλούστατο σαν διαδικασία (ένας πείρος όλος κι όλος κρατάει τα πάντα στην θέση τους), στην πράξη είναι δύσκολο. Θέλει οπωσδήποτε ή αποσυμπιεστή ή 2 άτομα. Βασικά το πρόβλημα είναι αυτό το περίεργο σύστημα με τα 3 μπιλάκια και ένα μαμημένο διαμήκες ελατήριο το οποία πρέπει να μπουν στην θέση του και κυρίως να παραμείνουν εκεί κατά την διαδικασία κουμπώματος κόντρα στην δύναμη του ελατηρίου. Την 1η φορά μου έβγαλε την ψυχή να τα καταφέρω – πότε πεταγόντουσαν από την θέση τους τα μπιλάκια και πότε το ελατήριο… Ευτυχώς που το 27άρι είναι αποδεδειγμένο σκυλί και αν το ανοίξεις μια φορά και αλλάξεις ότι πιθανόν χρειάζεται δεν θα ξαναχρειαστεί να το ξανακάνεις ποτέ αρκεί να μην αφήσεις την τσιμούχα του να ξεραθεί.
Αν του κάνεις ένα τσεκάρισμα/συμμάζεμα θα το έχεις και θα το φχαριστιέσαι για πάντα – και πίστεψέ με σου δίνει πολύ ευχαρίστηση όταν το ρίχνεις…
Θα βάλω και 2-3 φωτό να δεις πως ήταν όταν το ανακάλυψα στο πατάρι (πολύ χειρότερο από το δικό σου) και πως έγινε όταν ξαναγεννήθηκε…
Καταγράφηκε


Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: