Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 16, 2024, 08:29:30 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Diana MOD 27
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Diana MOD 27
Αποστολέας Μήνυμα
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3241


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 01, 2021, 05:49:52 μμ »

ωραιος ο Θανος! μπραβο φιλε και για την ...νεκρανασταση του οπλου και για τις συμβουλες  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
εχουν την αιγλη τους τα παλια οπλα με την απλοτητα και την τιμιοτητα τους,αλλα και την στιβαροτητα τους τις περισσοτερες φορες. το αισθητικο κομματι ειναι καθαρα υποκειμενικο .
εμενα προσωπικα τα '70'ς , '80'ς οπλα (καθε ειδους)  δεν μου πολυαρεσουν στην πλειοψηφια τους να πω την αληθεια. τα πολυ παλαιοτερα βρισκω ενδιαφεροντα και γοητευτικα και μετα απο το 90 και δωθε,αλλα αυτο που υποτιθεται οτι επρεπε να κανουν το εκαναν χωρις πολλα φρου-φρου και αρωματα ειμαι σιγουρος.
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
BillyN
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 01, 2021, 09:29:03 μμ »

Επειδή τις ίδιες απορίες είχα κι εγώ πριν καμιά10αριά χρόνια όταν αποφάσισα να επαναφέρω στην ζωή το εφηβικό μου D27 το οποίο είχε τραβήξει τα πάνδεινα όταν το είχα σαν πιτσιρικάς (κούφιες, πετραδάκια αντί σφαιράκι, πέταμα εδώ κι εκεί, ούτε στάλα λάδι ποτέ κλπ), και επιπλέον το είχε φάει η υγρασία ξεχασμένο στο πατάρι επί 20ετίας, θα σου πω τι αποκόμισα από την διαδικασία.

thanos65, κατ αρχήν, ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες, θα τις κρατήσω για αναφορά όταν αρχίσω.
Και εγώ αρχικά το κόλλημα το έπαθα επειδή μου θύμιζε το αεροβόλο που είχα κάποτε, και γιατί μου φάνηκε όμορφο και καλοφτιαγμένο.

Παράθεση
Είχε παντού πολύ σκουριά. Έτριψα τον θάλαμο με ψιλό σύρμα και λάδι πολλές φορές και ναι μεν καινούργιο δεν έγινε αλλά βελτιώθηκε πολύ σε σημείο που δεν ενοχλεί.
Την κάνη την έτριψα με σμυριδόπανο μέχρι να γίνει ασημί και μετά πέρασα 3-4 χέρια cold-bluing με μια πάστα-αλοιφή που λέγεται Perma-blue. Έγινε σαν καινούργια αλλά μερικά χρόνια αργότερα ξαναχρειάστηκε 2-3 περάσματα - χωρίς τρίψιμο αυτή την φορά.

Για την κάνη θα ξεκινήσω με το υγρό αφού το πήρα, αν δεν πετύχει θα δοκιμάσω κάτι άλλο, ίσως αυτό που λες.
Πως είναι η κατάσταση εσωτερικά αναρωτιέμαι και εγώ, αλλά δεν έχω τρόπο να μετρήσω τη δύναμη σαν πρώτη εκτίμηση αν είναι σχετικά οκ.
Επίσης δεν έχω ακόμα τα μέσα (αποσυμπιεστή) ούτε εμπειρία να το πειράξω εγώ αν δεν είναι.

Παράθεση
Περάστηκε και μια διόπτρα Nikko-sterling και από τότε ρίχνει έτσι μια χαρά χωρίς να ξανασχοληθώ μαζί του και με αξιοζήλευτα αποτελέσματα. Το μόνο που κάνω είναι κάθε 200-300 βολές ή όποτε το θυμάμαι να ρίχνω 3-4 σταγόνες λάδι σιλικόνης από το transfer port για να διατηρείται η δερμάτινη τσιμούχα σε άριστη κατάσταση - απλά βγάζει λίγο (ελάχιστο) καπνό για καμιά 10αριά βολές μετά…

Ελήφθη το μήνυμα για το λάδι σιλικόνης. Στο χωριό που ήρθε στα χέρια μου και έκανα τα (μοναδικά έως τώρα) τεστ δεν είχα και θυμήθηκα πως βάζαμε στα αεροβόλα light oil (που είχα). Πάντως ότι έχω διαβάσει (και έχω διαβάσει πολύ!) συμφωνεί απόλυτα με όσα γράφεις (για τσιμουχα, μηχανισμό με μπιλιες σκανδάλης, ελατήριο, ρύθμιση σκανδάλης, λίπανση τσιμούχας κλπ), το ξέρεις το 27αρι όντως καλά. Βρήκα αρκετό υλικό στο αμερικάνικο pyramidair blog τοσο για το Daina 27 (https://www.pyramydair.com/blog/2009/05/diana-27-part-10/) όσο και για το αντίγραφο Winchester 429 (https://www.pyramydair.com/blog/2019/02/tuning-michaels-winchester-427-part-9/), αλλά εσύ τα συνοψίζεις ενώ στο εκεί "απλώνει" πάρα πολύ.

Παράθεση
Αν του κάνεις ένα τσεκάρισμα/συμμάζεμα θα το έχεις και θα το φχαριστιέσαι για πάντα – και πίστεψέ με σου δίνει πολύ ευχαρίστηση όταν το ρίχνεις…
Θα βάλω και 2-3 φωτό να δεις πως ήταν όταν το ανακάλυψα στο πατάρι (πολύ χειρότερο από το δικό σου) και πως έγινε όταν ξαναγεννήθηκε…

Ανέβασε και εσύ τις φωτό σου να πάρω κουράγιο να ξεκινήσω. Αν καταφέρω κάτι με τα μέταλλα ίσως σκεφτώ και το κοντάκι, αλλά δεν είναι προτεραιότητα.

Ξέρω πως δεν είναι κανένα σπάνιο κλασσικό, αλλά είναι 50χρονο ήδη και δεν περίμενα καν να λειτουργεί. Τελικά όχι μόνο λειτουργούσε αλλά μου άρεσε γενικά όλη η αίσθηση του τις λίγες δοκιμαστικές που έριξα, έστω στην κατάσταση που είναι, και κόλλησα φουλ.

Τη βίδα την παρέλαβα σήμερα. Εκεί που την πήρα νομίζω είχαν και την άλλη, τη βασική.
Ευχαριστώ και πάλι.
Καταγράφηκε
thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 11:03:24 πμ »

Βρες κάποιο τρόπο να το μετρήσεις. Πολλοί συμφορουμίτες διαθέτουν χρονογράφους και κάποιος θα βρίσκεται σχετικά κοντά σου να σε εξυπηρετήσει. Ένα μαμά/σωστό 27άρι ρίχνει γύρω από τα 7 ποδόλιβρα. Αν είναι κοντά εκεί δεν χρειάζεται καν άνοιγμα…
Και εγώ όταν το άνοιξα είχα ΜΗΔΕΝΙΚΗ εμπειρία… Στα τυφλά και με συμβουλές από φόρουμ και πληροφορίες από το ιντερνετ ξεκίνησα. Εντάξει, όταν δεν ξέρεις ένα άγχος το έχεις, αλλά αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και είσαι προσεκτικός όλα καλά θα πάνε. Μην το φοβάσαι. Το 27άρι είναι όπλο παλιάς κοπής και τα πάντα μέσα είναι μεταλλικά και από πολύ καλή ποιότητα μετάλλων - τίποτα εκεί μέσα δεν μπορεί να χαλάσει πλην τσιμούχας (και αυτή μόνο αν έχει αφεθεί στην τύχη της). Αποσυμπιεστή θα χρειαστείς οπωσδήποτε μόνο αν είσαι μόνος σου. Αν υπάρχει 2ο άτομο που θα αναλάβει να σπρώχνει-συμπιέζει το ελατήριο κατά το κλείσιμο την ώρα που εσύ θα ευθυγραμμίζεις και θα κρατάς στην θέση τους μπιλάκια, ελατήριο, πείρο, κλπ τότε δεν είναι απαραίτητος.
Το απόγευμα θα ψάξω στο pc του σπιτιού μου και θα σου βάλω μερικές φωτό.
Καταγράφηκε

Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 12:19:40 μμ »

http://wfks.gr/index.php?topic=6975. Ριξε μια ματια εδω  ειναι αλλο μοντελο αλλα αρκετα παλιο.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 06:09:12 μμ »

Μερικά tips σε περίπτωση που αποφασίσεις να ασχοληθείς.
      
Λογικά ακόμα και αν το όπλο ρίχνει αξιοπρεπώς, η τσιμούχα θα έχει ξεραθεί μετά από τόσα χρόνια. Αν δεν είναι εντελώς χάλια και θέλεις να το παλέψεις χωρίς να ανοίξεις, μπορείς να προσπαθήσεις να την συνεφέρεις με το να ρίξεις από το transfer port μπόλικο (15-20 σταγόνες) λάδι σιλικόνης και να αφήσεις το όπλο σε όρθια θέση όλο το βράδι να “ποτίσει” καλά όλη η τσιμούχα. Την επόμενη ημέρα πριν ρίξεις κάνεις αρκετές οπλίσεις/ξεοπλίσεις ώστε το λάδι που δεν έχει απορροφηθεί να απλωθεί μέσα στο θάλαμο όσο το δυνατόν παντού. Λογικά κατά τις κινήσεις θα ακούς και το πλάτσα-πλούτσα που θα κάνει η τσιμούχα κατά την κίνησή της. Οι πρώτες βολές θα βγάλουν μπόλικο καπνό και ίσως φτύσει και λίγο λάδι. Το φαινόμενο θα μειώνεται όσο ρίχνεις και θα σταματήσει. Μην ανησυχείς - αν έχεις χρησιμοποιήσει λάδι σιλικόνης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Αν η τσιμούχα είναι εντελώς χάλια και χρειαστεί να την αλλάξεις έχε υπ’ όψιν ότι η παλιά δεν θα βγει απλά ξεβιδώνοντας την βίδα της... Στο πλάι του πιστονιού υπάρχει ένας πρεσσαριστός πείρος που ασφαλίζει την βίδα συγκράτησής της. Δεν υπάρχει άλλη λύση παρά να πας το πιστόνι σε ένα μηχανουργείο και ο πείρος να αφαιρεθεί καταστροφικά. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο – 2 λεπτά δουλειά. Εννοείται ότι αφού πλέον ο πείρος ασφάλισης δεν θα υπάρχει η νέα τσιμούχα θα πρέπει να ασφαλιστεί με κάποιο locktide στην βίδα της.  
Επίσης - σημαντικό - η καινούργια τσιμούχα όπως την αγοράζεις είναι θεόσκληρη και στεγνή. Πριν τοποθετηθεί πρέπει να την αφήσεις βουτηγμένη σε λάδι σιλικόνης ένα ολόκληρο βράδι ώστε να ποτιστεί και να μαλακώσει. Πριν την τοποθέτηση στο πιστόνι την βγάζεις από το μπάνιο της και απλά την σκουπίζεις με ένα πανί και είναι νοτισμένη, μαλακή, και έτοιμη για βίδωμα.

Σημαντικό στην λειτουργία είναι και το τσιμουχάκι της κάννης. Σίγουρα μετά από τόσα χρόνια θα είναι καθισμένο και ξερό και κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις διαρροή από εκεί. Αν και κάποιοι έχουν πειραματιστεί με δερμάτινες ροδέλες, πατέντες, κλπ, η καλύτερη λύση είναι να το αλλάξεις με το ίδιο καινούργιο. Πάμφθηνο είναι και θα σου έλεγα πάρε 1-2 να τα έχεις. Προσοχή, αν βγάλεις το τσιμουχάκι για να το αλλάξεις μην χαθεί ή τσακίσεις μια πολύ μικρή ροδέλα που έχει από πίσω του. Είναι σημαντική και μάλλον δύσκολα θα βρεις την ίδια ή κάτι που να ταιριάζει.
Αυτά τα 2 (τσιμούχα και τσιμουχάκι κάνης) είναι το μόνα μη μεταλλικά parts του όπλου που κάποια στιγμή χρειάζονται αλλαγή. Θα μου κάνει πολύ εντύπωση/έκπληξη αν ανοίγοντας βγει και κάτι άλλο στην φόρα.

ΥΓ1. Το ελατήριο αν δεν είναι σπασμένο ή υπερεμφανώς θεόστραβο και καθισμένο ΜΗΝ το αλλάξεις. Η ποιότητα των ελατηρίων των Diana της εποχής του είναι σκάλες ανώτερη από τα σημερινά (made in West Germany γαρ…) και αν το εξαιρέσουμε την περίπτωση το όπλο να έχει ξεχαστεί οπλισμένο για μερικά χρόνια το πιθανότερο να μην χρειάζεται αλλαγή. Στην απίθανη περίπτωση που χρειάζεται αλλαγή αλλαξέ το με το ίδιο της μαμάς (αν θυμάμαι καλά υπάρχει “γνήσιο” ανταλλακτικό που μπαίνει το ίδιο σε d24 , d26, d27 με κανένα 20άρικο)

ΥΓ2. Στο τέλος και αφού έχεις κάνει τις πρώτες 20-30 βολές ώστε να ξεράσει ο κύλινδρος ότι λάδι έχει μείνει μέσα, κάνε και ένα καθαρισμό κάνης. Πάρε ένα από αυτά τα βουρτσάκια καθαρισμού για 4,5 κάνη, γέμισε την κάνη με καθαρή βενζίνη με το δάχτυλο να μπλοκάρει την έξοδο, περίμενε 20-30 δευτερόλεπτα με την κάνη γεμάτη για να “δουλέψει” η βενζίνη, τράβα το δάχτυλο και άφησε το -κατράμι πια- υγρό να φύγει, και αμέσως κάνε με το (επίσης βρεγμένο σε καθαρή βενζίνη) βουρτσάκι μερικά περάσματα. Επανέλαβε την διαδικασία 2 φορές. Σε προειδοποιώ  - θα βγει από μέσα απίστευτη μαύρη μπίχλα… ΜΗΝ το κάνεις στην μπανιέρα γιατί θα το μετανιώσεις (βλέπε παντόφλα…).

Αυτά μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό (πάνε και 10 χρόνια από τότε…). Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το προσθέσω μαζί με τις φωτό

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2021, 06:15:03 μμ από thanos65 » Καταγράφηκε

GEORGE DAMASKOS
Αρχικαψοπόστης v2.2
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7784



« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 08:53:29 μμ »

..... Αν επιτρεπεται....αν
..... την τσιμουχα την καινουργια την δερματινη την σκληρη σαν κετσες που μοιαζει... Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
..... μουλιασε την σε οτι κανεις κεφι...στα δικα μου χρονια.. Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών..( δεν θελω γελια ) την βαζαμε στο πετρελαιο
..... μεχρι και στο λαδι μαγειρεματος... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
..... Προσεξε οταν μουλιασει καλα και γινει μαλακη
.... θα την σκουπισεις πιεζοντας για να βγει το περισιο....θα περασεις το πιστονι στο σωληνα του οπλου ( οχι δεμενο με την κανη )
.... και θα το τοποθετησης  το πιστονι καπου στην μεση του χωραυ συμπιεσης του σωληνα
..... Θα το αφησεις 2-3 ημερς να φορμαρει στον σωληνα και ταυτοχρονα να ξερναει οτι περισσευει...καλο ειναι που και που
..... να ανεβοκατεβαζεις λιγο το μπιστονι...τον σωληνα θα τον εχεις ορθιο και ελευθερο απο πισω
..... για να φευγουν τα ζουμια.. Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών..... αυτα τα οπλα δεν ειναι για να φευγουν απο χερια που ξερουν
...... Καλη επιτυχια... Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26563



« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 08:59:01 μμ »

Γιώργο, νομίζω ότι τα παιδιά προτείνουν το λάδι σιλικόνης, επειδή δεν καίγεται... Μ' αυτά που λες, εκτός του ότι θα καπνίζει, θα κάνει και μπαμ... καραμπινάτο ντίζελινγκ...  Χαμόγελο

Στο να την σκουπίσει καλά, πιέζοντας την, συμφωνώ...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
GEORGE DAMASKOS
Αρχικαψοπόστης v2.2
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7784



« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 09:13:11 μμ »

..... Μανο
..... στην δερματινη την φουμα στην αρχη δεν την γλυτωνεις... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
..... για αυτο ειπα 2-3 ημερες  υπομονη....σιλικονη στα χρονια μου δεν ειχαμε.. Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη...μηχανελαιο ειχαμε... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
..... του μουλιασμα θελει και υπομονη...αλλα και τροπο...την βρεχεις λιγο στην αρχη και την δουλευεις με το χερι
..... και δοκιμαζεις
..... οσο πιο πολυ την μουλιασεις τοσο φουμες θα εχεις
..... θα βρει τον τροπο το παληκαρι να κανει δουλεια.. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26563



« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 09:15:36 μμ »

Στα χρόνια μας δεν είχαμε λάδι σιλικόνης... τώρα όμως οι νέοι έχουν... Και άλλο ''φούμα'', κι άλλο ''απόψε κάνεις μπαμ''...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
GEORGE DAMASKOS
Αρχικαψοπόστης v2.2
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7784



« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 09:21:48 μμ »

Στα χρόνια μας δεν είχαμε λάδι σιλικόνης... τώρα όμως οι νέοι έχουν... Και άλλο ''φούμα'', κι άλλο ''απόψε κάνεις μπαμ''...  Σαρκασμός
....Στα χρονια μου και φουμες ειχαμε..και μπαμ και μπουμ κουμπουριες ειχαμε... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
            .... τι συγκρινεις τωρα..??...τα ρεταλια τα σημερινα..??.. Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη..που φευγουν οι πυροι απο της κασετες της σκανδαλης.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
             ..... Υ.Γ Πως μου ηρθε αυτο..??... κατι Γερμανικα αν δεν κανω λαθος.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26563



« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 09:23:31 μμ »

Κουνήσου απ' την θέση σου... μην το μελετάς μωρέ κι εσύ...  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
GEORGE DAMASKOS
Αρχικαψοπόστης v2.2
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7784



« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 09:30:08 μμ »

Κουνήσου απ' την θέση σου... μην το μελετάς μωρέ κι εσύ...  Αναποφασιστικότητα
.... Φιλε απο το κουνημα εγω γινει φραπεδιερα..... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
            ..... αεροβολα 50-60-70...Γερμανικα  Αγγλικα.... μην τα περιμενεις πια...δυστυχως.. Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε
thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 10:41:50 μμ »

Φωτορομάντζο....  Σαρκασμός

Το 27άρι όπως ανακτήθηκε. Εμφανής τόσο η ελεινή κατάσταση των ξύλων, όσο και ότι η κάνη έχει πάρει λίγο την ανηφόρα...






Εδω φαίνεται καλύτερα και η σκουριά...


Ενώ σε αυτό το χάλι ήταν η τσιμούχα...ουσιαστικά κρατιότανε στην βάση της μόνο από ένα μικρό κομμάτι...Κι όμως έριχνε...


Φορεμένη η καινούργια τσιμούχα. Φαίνεται και η τρύπα που ήταν ο πείρος που βγήκε στο μηχανουργείο


Η κάννη όταν τρίφτηκε για να περαστεί cold-blueing (ακόμα δεν είχε ισιώσει...)


Και για να μην το πολυζαλίζω, εδώ είναι τελειωμένο με το φρέσκο-λουστραρισμένο κοντάκι και την Nikko φορεμένη... Καμία σχέση με πριν εεε ?  Κλείσιμο ματιού





Καταγράφηκε

GEORGE DAMASKOS
Αρχικαψοπόστης v2.2
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7784



« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 10:54:59 μμ »

.....  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
.....Μπραβο ρε φιλε... Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο... και με την κανη θα βρεις λυση.. Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 02, 2021, 10:55:50 μμ »

.....  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
.....Μπραβο ρε φιλε... Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο... και με την κανη θα βρεις λυση.. Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

Έχει βρεθεί η λύση προ πολλού...  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε


Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: