Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 20, 2024, 08:34:36 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Επιλογή νέου αεροβόλου (έρευνα)
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 23   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Επιλογή νέου αεροβόλου (έρευνα)
Αποστολέας Μήνυμα
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 04:57:29 μμ »


ΥΓ2... Μην ξεχάσεις να δεις και το Walther LGV... έτοιμο όπλο... και στα μισά λεφτά...  Κλείσιμο ματιού

σωστος μεν,αλλα και λιγο off Μανο.   αφου γλυκοκοιταζει και σκεφτεται τα αλλα 2 που ειναι σταθερης καννης και δεν εχει ηδη τσινιξει και βογγηξει  με την τιμη τους (ισα-ισα που κανει λογο και για καρυδια...) , το να του προτεινεις σπαστης δεν εχει νοημα.  ταιριαστο θα ηταν το LGU (ωραιο!!) ,αλλα δυστυχως σταματησαν την παραγωγη οι μπαγλαμαδες σωστα?  Αναποφασιστικότητα Λύπη Θυμός
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
L4z4r0s
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 422



« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 05:12:39 μμ »

Απ' όσο έχω διαβάσει ναι! Όντως δεν παράγεται πλέον το lgv! Έχει ενδιαφέρον ο μηχανισμός κλειδώματος της κάνης με τον μοχλο (μου θυμίζει λίγο τον μηχανισμό του hw35). Ακόμα ψάχνω και σκέφτομαι πάντως!!! Δεν έχω κατασταλάξει κάπου συγκεκριμένα ακόμα!!.. Σαρκασμός
Καταγράφηκε

-
-

                    "Μες στους γύρους των κύκλων τα πάντα
                      φεύγουν, έρχοντ’, αλλάζουν, είν’ ίδια..."

Umarex/Browning X-blade .177
ΒΑΜ 19-18 .22

Tank! · Seatbelts · Yoko Kanno https://www.youtube.com/watch?v=UFFa0QoHWvE
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 05:29:17 μμ »

το LGU σταματησε Κωστα,οχι το LGV  Χαμόγελο . Γι αυτο και το επισημανα μιας και τα tx και  prosport ( και τα 97,77 που αναφερθηκαν φυσικα,οπως και αλλα) ειναι σταθερης καννης,ενω το lgv oχι  Χαμόγελο


καλα κανεις και ψαχνεσαι. να ρωτησω αν σκεφτεσαι καθολου το ενδεχομενο ενος pcp? ναι θελει και τα παρελκομενα του,αλλα...  αλλη φαση αυτα. και αν αποφασισεις καποια στιγμη να δοκιμασεις και εκει-δεν ξερω φυσικα καθολου και την οικονομικη σου δυνατοτητα,ουτε χρειαζεται και να μας δωσεις αναφορα- εχοντας επενδυσει αρκετα χρηματα σε ενα ελατηριου,το να ξοδεψεις και παλι ενα εξισου μεγαλο ποσο για pcp ,ειναι συνηθως δυσκολο πραγμα για τους περισσοτερους. το  pcp θα σου επιτρεψει με το καλημερα να κανεις καταπληκτικες βολες σε μεγαλες αποστασεις με πολυ μικρο διαστημα-η'καθολου- εξοικειωσης , μιας και δεν ειναι ουτε στο κρατημα ευαισθητα,ουτε κραδασμους,τα περισσοτερα πλεον ειναι πολυσφαιρα,σιγαζονται αποτελεσματικοτερα και ευκολοτερα,κτλ,κτλ...
αν δεν εχεις προβλημα να παρεις και μια καταδυτικη η να κανεις γυμναστικη με μια τρομπα,εγω θα το σκεφτομουν αφου δεν εχεις προβλημα να ξεπερασεις κατα πολυ το 500αρικο.
συνηθως απο νεα μελη και για πρωτα οπλα διαβαζουμε για ενα ταβανι τιμων γυρω στα 200 το πολυ,γι αυτο και στα λεω αυτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2021, 05:38:23 μμ από Thanos.L » Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 05:42:38 μμ »



Συγκεκριμένα είμαι ανάμεσα στα εξής:

HW 95
HW 90
HW 50S

Αξίζει να επενδύσει κανείς σε κάποιο από αυτά τα μοντέλα; Ή θα ήταν καλύτερο να κοιτάξω κάποιο άλλο μοντέλο;




Αυτές ήταν οι επιλογές του Θάνο... Εγώ του είπα να δει και κάποια άλλα...  Κλείσιμο ματιού


Τα σπαστής κάνης είναι καλύτερα για διασκεδαστική σκοποβολή, απ' ότι τα σταθερής κάνης... Με τα 95άρια έχω περάσει καλύτερα απ' ότι με τα 97άρια που είχα... που ήταν και εξαιρετικά όπλα... Καλό το χαρτί, στα 25μ ή στα 50μ, αλλά σαν το καλυκάκι που απογειώνεται στα 110μ δεν είναι τίποτα για μένα...  Κλείσιμο ματιού

Όλα τ' άλλα ήταν επειδή ρώτησε...  Κλείσιμο ματιού

ΥΓ.  Για μένα πάντα, το 90άρι, είναι το καλύτερο σπαστής κάνης...  Άνεση
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 05:59:54 μμ »

αν ειναι με ανοιχτα,φανταζομαι ναι,ειναι κι αυτο μεσα στην 5αδα κορυφης. αν ομως βαλει οπως οι περισσοτεροι διοπτρα,μονος σου (και καμποσοι αλλοι παγκοσμιως...) εχεις αναφερει οτι τις τρωει για πρωινο.
χωρια οτι ααααν κατσει η στραβη με το λασποσ@#*δο , θα πρεπει να ψαχνει για τρομπες και δεν ξερω τι αλλο για το ρημαδι. αρα το καλυτερο για πιο προχωρημενους ισως? για πρωτο οπλο εγω δεν θα το προτεινα εκτος κι αν μιλαμε και για μεταχειρισμενα,οποτε εκει παιζουν πολλα οπλα,ευκαιριες κτλ.

ναι δικιο εχεις ( Άνεση Χαμόγελο ) ειχα ξεχασει τελειως το αρχικο του μηνυμα και τις πρωτες επιλογες του. εμεινα στα τελευταια που η συζητηση πηγε και συνεχιστηκε με τα σταθερης. παντως να μην κοιταμε παντα τις προσωπικες μας εμπειριες και δυνατοτητες,αλλα τις δυνατοτητες και τα θελω αυτων που ρωτουν. αν εσυ-και εγω- δεν μπορουμε να ριξουμε ορθιοι ας πουμε με το 97αρι,δεν σημαινει οτι δεν μπορει και ο 21χρονος που μπορει να τρωει και σιδερα για πρωινο (αφου τα λυγισει πρωτα εννοειται με τα χερια του) ...  Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο

Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 06:15:10 μμ »

Εννοείται...   Κλείσιμο ματιού


Αλλά και στη συζήτηση, εκεί που πήγε, του είπα την γνώμη μου... Αλλά μην ξεχνάμε όλη την συζήτηση...  Κλείσιμο ματιού


Άλλωστε, μετά το umarex/browning x-blade... ακόμα και το ΒΑΜ, θα του φανεί Daystate...  Στριφογύρισμα ματιών   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


Κώστα... αν δεν φοβάσαι τον κορονοιό, που εγώ θα σου έλεγα να τον τρέμεις, πήγαινε στο Σχιστό και ζήτα να ρίξεις ότι όπλο εμφανιστεί... όλοι θα σου δώσουν να ρίξεις (δεν είναι υποχόνδριοι σαν και μένα)... Μ' αυτόν τον τρόπο (τον θεωρώ τον καλύτερο) θα βρεις το καλύτερο για σένα...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
L4z4r0s
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 422



« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 06:46:41 μμ »

Είχα σκεφτεί κάποια στιγμή και για pcp... μου άρεσε πολύ το revere/regal της daystate ή το s510 της air arms.Αλλά τελικά κατέληξα σε ελατηρίου! Μου αρέσει η αυτονομία που προσφέρουν καθώς δεν χρειάζονται επιπλέον παρελκόμενα πέρα από διόπτρα και σφαιράκια (εννοώ τρόμπα, φυάλη ή/και compressor).

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι δεν είναι ωραίο το pcp... απλά προτιμώ σαν στυλ το ελατηρίου. Σαρκασμός. Ακόμα και οι κραδασμοί που έχουν, είναι ένα  γοητευτικό στοιχείο κατά τη γνώμη μου καθώς απαιτείται εξάσκηση -> learning curve που λένε και οι ξένοι Σαρκασμός Σαρκασμός

Για ό,τι και να επιλέξω στο τέλος θα δουλέψω προκειμένου να το πληρώσω χωρίς να επιβαρύνω τους δικούς μου. Απλά σκέφτηκα να πάω σε κάτι πιό high end εφόσον έχω κάνει ήδη μια αρχή με το x-blade.

Αλήθεια, τόσο καλά είναι αυτά τα BAM;; Απορία Δεν έχω διαβάσει και πάρα πολλά σχετικά με αυτά!! Έχουν κάποια σχέση με την xisico; (κι αυτή κινεζικής προέλευσης).

Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι τον covid και επειδή έχω μεγάλους ανθρώπους στο οικογενειακό μου περιβάλλον αποφεύγω τις πολλές εξόδους ειδικά εαν πρόκειται για μέρη που μαζεύουν πολύ κόσμο!!
Καταγράφηκε

-
-

                    "Μες στους γύρους των κύκλων τα πάντα
                      φεύγουν, έρχοντ’, αλλάζουν, είν’ ίδια..."

Umarex/Browning X-blade .177
ΒΑΜ 19-18 .22

Tank! · Seatbelts · Yoko Kanno https://www.youtube.com/watch?v=UFFa0QoHWvE
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 06:54:27 μμ »

αμα φοβασαι τον covid και αποφευγεις τις συναναστροφες ,δεν το συζητω καθολου΄ prosport-tx200 θα παρεις  Άνεση  Άνεση .


αναλυση μην ζητησεις   Στριφογύρισμα ματιών Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη .  (...και η πλακα ειναι οτι δεν κανω πλακα...  Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός ) .  αργα η γρηγορα θα καταλαβεις  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 27, 2021, 07:01:01 μμ »


Αλήθεια, τόσο καλά είναι αυτά τα BAM;; Απορία Δεν έχω διαβάσει και πάρα πολλά σχετικά με αυτά!! Έχουν κάποια σχέση με την xisico; (κι αυτή κινεζικής προέλευσης).



Αυτή είναι... και τα ΒΑΜ είναι πολύ καλά όπλα... όσο για το ότι δεν έχεις διαβάσει πολλά, διάβασε για το 19άρι και θα χορτάσεις διάβασμα...   Σαρκασμός

http://wfks.gr/index.php?topic=5400.0








Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι τον covid και επειδή έχω μεγάλους ανθρώπους στο οικογενειακό μου περιβάλλον αποφεύγω τις πολλές εξόδους ειδικά εαν πρόκειται για μέρη που μαζεύουν πολύ κόσμο!!


Και καλά κάνεις... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4303



« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 12:24:59 πμ »

TX200 MK3 σε 4.5 και με κοντακι καρυδιας.
Όντως πολύ όμορφο και καλό αλλά καλύτερη συμπεριφορά για ελατηρίου έχει η οξιά Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4303



« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 12:29:46 πμ »

Απ' όσο έχω διαβάσει ναι! Όντως δεν παράγεται πλέον το lgv! Έχει ενδιαφέρον ο μηχανισμός κλειδώματος της κάνης με τον μοχλο (μου θυμίζει λίγο τον μηχανισμό του hw35). Ακόμα ψάχνω και σκέφτομαι πάντως!!! Δεν έχω κατασταλάξει κάπου συγκεκριμένα ακόμα!!.. Σαρκασμός
Θες να ρίχνεις όρθιος ή καθιστος;ή και τα 2.
Μεχρι ποσα μέτρα θες να κανεις σκοποβολη ή πλικινγκ ή και τα 2.Θες οπωσδηποτε να βαλεις διοπτρα ή δεν θελεις καθολου.
Είναι κάποια απο τα ερωτηματα που βοηθουν οταν τα αποντησεις να σε οδηγησουν στο είδος του αεροβόλου που θα πάρεις.
Μετα μένει μόνο να διαλέξεις μαρκα και μοντέλο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
L4z4r0s
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 422



« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 01:01:01 μμ »

Με ενδιαφέρει να μπορώ να ρίχνω και όρθιος αλλά και από πάγκο (και τα δύο δηλαδή... Σαρκασμός)

Θα μου άρεσε να μπορώ να ρίχνω και μακρυνές βολές.

Για διόπτρα το βλέπω, καθώς έχω ήδη ένα τουφέκι με ανοικτά σκοπευτικά και θα ήθελα να έχω και εμπειρία με οπτικό..  Σαρκασμός

Βασικά από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα και όσα έχω δεί νομίζω ότι στο τέλος θα πάρω κάποιο τουφέκι με σταθερή κάννη. Ίσως κάποιο weihrauch ή air arms...

Θα δείξει!!! Έχω δρόμο ακόμα...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Επίσης, τί βολεύει περισσότερο με δεδομένο ότι παίζουν και οι μακρυνές βολές; 12 ποδόλιβρα ή παραπάνω; Ή δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία;

Καταγράφηκε

-
-

                    "Μες στους γύρους των κύκλων τα πάντα
                      φεύγουν, έρχοντ’, αλλάζουν, είν’ ίδια..."

Umarex/Browning X-blade .177
ΒΑΜ 19-18 .22

Tank! · Seatbelts · Yoko Kanno https://www.youtube.com/watch?v=UFFa0QoHWvE
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 01:16:20 μμ »

Εξαρτάται από την μεγέθυνση του οπτικού... πχ εγώ που το έχω στα Χ6 και το όπλο είναι στα 13- ποδόλιβρα με τα 8,64, θέλω 5 dots για να ρίξω στα 110+μ...  Κλείσιμο ματιού

Έτσι λοιπόν, αν η διόπτρα σου τα έχει αυτά τα dots και σε ικανοποιεί το Χ6... σε φτάνουν τα 13 ποδόλιβρα με τ 8,64... αλλιώς...  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
L4z4r0s
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 422



« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 01:26:40 μμ »

Άρα μάλλον πηγαίνουμε προς FAC (12+ ποδόλιβρα).

Αν και η αλήθεια είναι ότι για διόπτρες δεν έχω ακόμα αποκτήσει αρκετή γνώση... Το μόνο που ξέρω είναι ότι για ελατηρίου υπάρχουν συγκεκριμένα μοντέλα που αντέχουν τους κραδασμούς... μια που κοιτούσα ήταν η hawke airmax 4-12x40, καθώς θεωρείται ανθεκτική και δεν είναι και τρελά ακριβή...  ἴδωμεν  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

-
-

                    "Μες στους γύρους των κύκλων τα πάντα
                      φεύγουν, έρχοντ’, αλλάζουν, είν’ ίδια..."

Umarex/Browning X-blade .177
ΒΑΜ 19-18 .22

Tank! · Seatbelts · Yoko Kanno https://www.youtube.com/watch?v=UFFa0QoHWvE
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 01:29:47 μμ »

Άλλο παραδειγμα... Με το ΒΑΜ19 που είχα, ήταν στα 12- με τα 10,34... τα dots δεν με έφταναν ούτε στο Χ4 που έριχνα τότε... Έτσι αναγκάστηκα και πήγα σε πιο ελαφρύ σφαιράκι, το 8,44, για τα 110μ... Κλείσιμο ματιού


ΥΓ.  Η Airmax είναι για αεροβόλο ελατηρίου...  Κλείσιμο ματιού





« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2021, 01:38:30 μμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 23   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: