Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 28, 2024, 02:34:08 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Diana... είναι τελικά κινεζιές;;; (μάλλον όχι όλα...)
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Diana... είναι τελικά κινεζιές;;; (μάλλον όχι όλα...)
Αποστολέας Μήνυμα
L4z4r0s
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 422



« στις: Δεκέμβριος 14, 2021, 01:25:01 μμ »

Καλησπέρα σε όλους,

Θυμάμαι είχα διαβάσει κάπου ότι η Diana να κατασκευάζει πλέον όλα τα όπλα της στην Κίνα.... Αυτή είναι μια φήμη που "ακούγεται" και σε Ελληνικά φόρα αλλά και σε φόρα του εξωτερικού...

Για να δω τί ακριβώς ισχύει λοιπόν, επικοινώνησα με τον κύριο Hector Medina... ο οποίο δουλεύει ως σύμβουλος στην Diana και έχει ασχοληθεί με διάφορα πρότζεκτ της συγκεκριμένης εταιρείας... Πιό συγκεκριμένα τον ρώτησα που ακριβώς παράγεται το 34 EMS καθώς επίης και άλλα όπλα της Diana που έχουν το ταμπελάκι "Made in Germany".... η απάντηση του αυτολεξεί (μετάφραση) ήταν η παρακάτω:

"Ας δούμε λοιπόν τί ακριβώς γίνεται:

Είναι εξ ολοκλήρου κατασκευασμένο στη Γερμανία;

-Το να απαντήσω ναι θα ήταν πολύ απλά γελοίο. ΤΙΠΟΤΑ δεν φτιάχνεται εξ ολοκλήρου σε μια χώρα στις μέρες μας.

ΟΛΑ κατασκευάζονται από εξαρτήματα από όλον τον κόσμο. Μερικές φορές, αυτά τα εξαρτήματα προέρχονται από εργοστάσια που ανήκουν στη "μητρική" εταιρεία/ιδιοκτήτη της επωνυμίας τα οποία βρίσκονται σε άλλα μέρη διαφορετικά από τα "κεντρικά γραφεία".

Συγκεκριμένα, πρέπει να θυμάστε ότι η DIANA είναι μέλος του ομίλου L&O που ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ μερικών πολύ υψηλής ποιότητας μαρκών όπλων: Rigby, Blaser, Mauser, για να αναφέρουμε τρεις.

Οι εγκαταστάσεις παραγωγής του ομίλου βρίσκονται κυρίως στη Βουλγαρία, αλλά αγοράζουμε ανταλλακτικά από την Ιταλία, την Ισπανία και την Ολλανδία.

Έτσι, το EMS, ως μέρος της σειράς PERFORMANCE συναρμολογείται στη Γερμανία, ναι, αλλά θα ήταν ανόητο να χρησιμοποιήσουμε (για παράδειγμα) ένα γερμανικό κοντάκι(η Minelli είναι ΠΟΛΥ καλύτερη σε αυτό και έχει τεράστιο απόθεμα ξύλου που χρονολογείται σχεδόν έναν αιώνα), ή γερμανικής κατασκευής ανταλλακτικά MIM (η Ισπανία το κάνει καλύτερα γιατί έχουν μακρά παράδοση στην αγγειοπλαστική και μέρη που συρρικνώνονται όταν περνούν από τον φούρνο). Ή να επιμείνετε στη γερμανική διέλαση αλουμινίου όταν οι Ολλανδοί έχουν δημιουργήσει πολύ καλή φήμη για την ποιότητα, την ακρίβεια και τη συνέπεια.

Έτσι το τουφέκι αποτελείται από 100% ευρωπαϊκά μέρη, συναρμολογημένα στη Γερμανία.

Τώρα, αν θέλετε να σκεφτείτε ότι οτιδήποτε στα Βαλκάνια δεν είναι Ευρώπη, τότε αυτό είναι άλλο θέμα, αλλά σύμφωνα με τον τρέχοντα γεωπολιτικό ορισμό, είναι.

ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΡΟΣ των αεροβόλων σειράς Performance δεν προέρχεται από την Κίνα. Η σειρά "Action" είναι εξ ολοκλήρου κατασκευασμένη στην Κίνα (αν και με σχεδιαστικές προδιαγραφές και αλλαγές από τα μοντέλα "basic Xisico" ή "basic SPA") και ΠΟΤΕ δεν το κρύψαμε αυτό το γεγονός. Η διαφορά στην τιμή είναι εμφανής."

Συμπέρασμα:

Με βάση λοιπόν αυτά που γράφει ο κύριος Έκτορας (Hector).... νομίζω ότι θα μπορούσε να πει κανείς ότι... η φήμη που λέει ότι όλα τα όπλα της Diana πλέον κατασκευάζονται στην Κίνα... δεν ισχύει...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

-
-

                    "Μες στους γύρους των κύκλων τα πάντα
                      φεύγουν, έρχοντ’, αλλάζουν, είν’ ίδια..."

Umarex/Browning X-blade .177
ΒΑΜ 19-18 .22

Tank! · Seatbelts · Yoko Kanno https://www.youtube.com/watch?v=UFFa0QoHWvE
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 14, 2021, 04:44:12 μμ »

χρησιμες πληροφοριες,μπραβο Κωστα.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4304



« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2021, 04:49:50 μμ »

+1
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
L4z4r0s
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 422



« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2021, 05:35:18 μμ »

Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται, ο συγκεκριμένος κύριος έχει και blog...

https://www.ctcustomairguns.com/

όπου περιγράφει/αναλύει διάφορα σχετικά με όπλα της Diana κυρίως... (tuning, αλλαγή δύναμης, στήσιμο... κλπ κλπ).
Καταγράφηκε

-
-

                    "Μες στους γύρους των κύκλων τα πάντα
                      φεύγουν, έρχοντ’, αλλάζουν, είν’ ίδια..."

Umarex/Browning X-blade .177
ΒΑΜ 19-18 .22

Tank! · Seatbelts · Yoko Kanno https://www.youtube.com/watch?v=UFFa0QoHWvE
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2021, 09:28:08 μμ »

Και τα ευρωπαϊκά ανταλλακτικά που παίρνει απο Ιταλία Ισπανία Βουλγαρία που κατασκευάζονται;
Εδω η BSA που την πειρε η GAMO εμαμηθηκε και πρωσπαθουν μεσο των κανών της bsa Birmingham να κάνουν μάρκετιγκ για να κρατήσουν την τιμη και να αναδείξουν ποιότητα.
Αρα ακομη και γνωστές ευρωπαϊκές μάρκες απο ποιοτητα ειτε Κίνα είτε Άρη το ίδιο και το αυτό
Εδω η βαιραου μονο αντιπροσώπο εχει αστέρι και παλευει να σωσει μια εταιρεία μόνος του,
Ποιοτητα ακομα έχουν air arms daystate fx  και  φτιαχνει με γοργους ρυθμους  η ΒΑΜ ,ναι η κινεζια η bam και artemis.Το diana stormrider , το artemis pr 900 w δηλαδή ,φτιάχνεται με συναρμογή ανταλλακτικων απο ευρωπη;;
Παρακαλώ πολύ
Δυστυχώς οταν φτανεις στην κορυφή οπως η diana ο μονος δρομος μετα ειναι προς τα κάτω
Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
GEORGE DAMASKOS
Αρχικαψοπόστης v2.2
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7784



« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 14, 2021, 10:16:06 μμ »

.... Οι εγκαταστάσεις παραγωγής του ομίλου βρίσκονται κυρίως στη Βουλγαρία, αλλά αγοράζουμε ανταλλακτικά από την Ιταλία, την Ισπανία και την Ολλανδία.
.....  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
..... Δηλ  το  Rasttat της Γερμανίας που ηταν καποτε το εργοστασιο.. Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη..τι απεγινε..??.. Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
L4z4r0s
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 422



« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 14, 2021, 10:31:53 μμ »

Δεν ξέρω ακριβώς που παράγεται κάθε ένα από τα ανταλλακτικά τους... απλά μου φάνηκε ότι είχαν κάποιο ενδιαφέρον αυτά που δήλωσε ο κύριος Hector... και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας...

Τώρα... το συμπέρασμα που "βγάζω" παραπάνω εννοείται πως ενδέχεται να είναι και λάθος... γι' αυτό και γράφω "νομίζω" άλλωστε...

Όσον αφορά στις εγκαταστάσεις της Diana στο Raastat... δεν γνωρίζω τί έχουν απογίνει... απ' όσο έχω δει... η Diana φτιάχνει νέες εγκαταστάσεις... δεν θυμάμαι όμως που θα βρίσκονται...

Σε κάθε περίπτωση εφόσον το συγκεκριμένο τουφέκι (και μάλλον το ίδιο θα ισχύει και για τα υπόλοιπα όπλα τους που έχουν την ταμπέλα "Made in Germany") δεν κατασκευάζεται αποκλειστικά και μόνο με κομμάτια γερμανικής παραγωγής... (αυτό είναι σίγουρο... ίσως να φτιάχνονται κάποια από αυτά...) ίσως να μην έπρεπε να φέρει την ταμπέλα "Made in Germany"... αλλά αυτό έχει να κάνει με την γερμανική νομοθεσία απ' όσο έχω δει λίγο φευγαλέα...
Καταγράφηκε

-
-

                    "Μες στους γύρους των κύκλων τα πάντα
                      φεύγουν, έρχοντ’, αλλάζουν, είν’ ίδια..."

Umarex/Browning X-blade .177
ΒΑΜ 19-18 .22

Tank! · Seatbelts · Yoko Kanno https://www.youtube.com/watch?v=UFFa0QoHWvE
GEORGE DAMASKOS
Αρχικαψοπόστης v2.2
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7784



« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 14, 2021, 10:38:50 μμ »

.... Τωρα παληκαρι μου καπως τα λες σωστα τα γραμματα.. Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
.... εκτος αν οι φιλοι μας Γερμανοι θεωρουν οτι ολη η Ευρωπη ειναι πατριδα τους..??... Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
.... Σκασιλα μου βεβαια... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός..εγω θεωρω γνησιο οτι γραφει
..... Made China.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο...oλα τα αλλα..??... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
L4z4r0s
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 422



« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 14, 2021, 10:47:42 μμ »

Η αλήθεια είναι πως δεν έχει και τόση σημασία (ίσως και καθόλου) το πού κατασκευάζεται ένα αεροβόλο τουφέκι... από την στιγμή που ικανοποιεί τον χρήστη και του/της κάνει τα κέφια... αυτό είναι που μετράει... όλα τα υπόλοιπα είναι απλά έτσι για να τα λέμε...

Παρ' όλο που ίσως να μην φαίνεται από πρώτη ματιά... το γνωρίζω απόλυτα... όλη αυτή η κουβέντα που ξεκίνησα είναι αυτό ακριβώς... μια απλή κουβέντα... έτσι... για να λέμε... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

-
-

                    "Μες στους γύρους των κύκλων τα πάντα
                      φεύγουν, έρχοντ’, αλλάζουν, είν’ ίδια..."

Umarex/Browning X-blade .177
ΒΑΜ 19-18 .22

Tank! · Seatbelts · Yoko Kanno https://www.youtube.com/watch?v=UFFa0QoHWvE
thanos65
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 271


« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 15, 2021, 09:05:30 πμ »

αυτό που εγώ ξέρω είναι ότι αν το Diana δεν γράφει πάνω "made in West Germany" τότε δεν είναι Diana....  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

GEORGE DAMASKOS
Αρχικαψοπόστης v2.2
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7784



« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 15, 2021, 12:00:53 μμ »

αυτό που εγώ ξέρω είναι ότι αν το Diana δεν γράφει πάνω "made in West Germany" τότε δεν είναι Diana....  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
.... Μεχρι ποτε το εγραφαν αυτο πανω στα οπλα τους..??
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26578



« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 15, 2021, 12:14:54 μμ »

Μέχρι το 1990 που ενώθηκαν οι δύο Γερμανίες...  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: