Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 19, 2024, 11:22:45 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

TX 200 HC ή mk3 και στο βάθος FX DREAMLINE LITE
Σελίδες: [1] 2 3 ... 9   Κάτω
  Εκτύπωση  

  TX 200 HC ή mk3 και στο βάθος FX DREAMLINE LITE
Αποστολέας Μήνυμα
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« στις: Δεκέμβριος 20, 2021, 09:59:21 μμ »

Χαιρετώ την ομάδα,είμαι ο Ηλίας,πρώην κάτοχος 97Κ.Παντρεύτηκα και έκανα οικογένεια
 κ δυστυχώς αποχωρίστηκα το όπλο μου λόγω έλλειψης χρόνου.
Τώρα που έχω μπει σε πρόγραμμα θέλω να αποκτήσω πάλι ένα κ θέλω την βοήθειά σας.
1. Είμαι ανάμεσα σε δύο (άσχετα  μεταξύ τους) ΤΧ200.22  ή FX DREAMINE LITE .22.  
2. Πρώτη επιλογή έχω το FX αλλά διαβάζω για διάφορα προβλήματα σε ξένα φόρουμ,
αν κάποιος το έχει θα ήθελα να μοιραστεί μαζί μας τις εμπειρίες του με το συγκεκριμένο όπλο.
όσον αφορά αξιοπιστία, σερβις κτλ.
3. Η μεγάλη πληγή που με κάνει να θέλω να πάρω το ΤΧ200,είναι το πως γεμίζουμε το FX???
Αν δεν αφήνω να αδειάζει πολύ η μπουκάλα θα το γεμίζω σχετικά εύκολα με τρόμπα?
Πόσες "ίδιες" βολές βγάζει ο θάλαμος με τα 220cc και πόσες τρομπαρισιές θέλει περίπου να ξαναγεμίσει ?
4. Αν επιλέξω το ΤΧ200, ποιο να πάρω και γιατί? το ΜΚ3 ή το HC??
5. Αν το βελτιώσω μπορώ να πετύχω βολές με καλό γκρούπ στα 60 μέτρα.
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί το έχω κάψει, δεν μπορώ να αποφασίσω με τπτ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2021, 10:34:20 μμ από gatos » Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 20, 2021, 10:33:21 μμ »

Οι επιλογές σου δεν είναι συγκρίσιμες... δύσκολο να πούμε γνώμη...   Αναποφασιστικότητα   Άρα μόνο την γνώμη μας για το καθένα απ' αυτά μπορούμε να πούμε...  Κλείσιμο ματιού

Εγώ ΤΧ θα έπαιρνα το ΜΚ3, για να έχει μεγαλύτερο μοχλό, άρα ευκολότερη όπλιση... και νομίζω ότι στις μακρινές βολές θα σε βοηθήσει περισσότερο, αν σ' ενδιαφέρουν αυτές...  Χαμόγελο
Πάντως όποιο ΤΧ και να πάρεις, αν το ''φτιάξεις'' (αλλά και χωρίς) θα κάνει αξιοπρεπή γκρουπάκια στα 60μ, τα οποία 60μ δεν είναι και λίγα...  Χαμόγελο

Για το FX δεν μπορώ να σου πω τίποτα γιατί δεν έχω ιδέα... αλλά απ' όσα έχω ακούσει, γιατί ούτε αυτό το ξέρω από πρώτο χέρι, μπορώ να σου πω ότι το φούσκωμα με τρόμπα... λένε ότι είναι μεγάλο μανίκι...  Αναποφασιστικότητα
Σκέψου και για φιάλη αν το πάρεις...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 20, 2021, 10:39:13 μμ »

Βασικά αν δεν βολεύει να γεμίζω εύκολα τουλάχιστον αρχικά το FX  με τρόμπα ή αν παρουσιάζει προβληματάκια θα παω στο ΤΧ.
Βασικά κάπου διάβασα οτι το HC λόγω μικρότερης κάνης, το βλήμα έχει λιγότερη τριβή οπότε μεγαλύτερη δύναμη όταν βγαίνει απ την κάνη, άρα και μεγαλύτερο
βεληνεκές.Δεν ξέρω αν τα λέω σωστά, μπορεί να λέω κ μπουρδες αλλά γι αυτό ρωτάω, για να μάθω απο κάποιους που το έχουν μελετήσει περισσότερο το θέμα.
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 20, 2021, 10:49:32 μμ »

Από παλιά λέγανε ότι τα μακρύκανα όπλα έχουν μεγαλύτερο βεληνεκές... αλλά μην περιμένεις και τίποτα το ιδιαίτερο στις διαφορές HC και ΜΚ3...  Χαμόγελο

Αυτοί που βελτιώνουν pcp βάζουν μεγαλύτερες κάνες για να μπορούν να διαχειριστούν μεγαλύτερες δυνάμεις, αλλά στα pcp είναι και διαφορετικά τα πράγματα για το πως παίρνεις μεγαλύτερη δύναμη...  Αναποφασιστικότητα

Τι να σου πω... δεν ξέρω...  Αναποφασιστικότητα

Έχω δει όμως, και πρέπει να το πω, τον Lionheart με HC, να ρίχνει στα 100-110μ εξαιρετικά...  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2021, 11:25:36 πμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 20, 2021, 10:50:49 μμ »

Περίμενε όμως... Μην ακούς μόνο μια γνώμη, που μπορεί και κάπου να ''χάνει''... Θα σου πουν και άλλα παιδιά την γνώμη τους...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4303



« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 21, 2021, 12:16:36 πμ »

μεταξυ των 2 ΤΧ το ΜΚ3 αν και εγω πάλι 97αρι θα επερνα.....Τωρα για πσπ η τρόμπα εκτός οτι εξαρτάται απο ποια θα παρεις για το ποσο ευκολη ειναι ακομα και η πιο ευκολη είναι λίγο θεμα και με όλες τις τρόμπες υπαρχει το θεμα της υγρασιας  που αργα ή γρηγορα θα χρειαστει κάποιο σερβις.Σιγουρα όμως ασχετα το οτι δεν ειναι οτι καλυτερο ειναι μια λυση που πολλοι την χρησιμοποιουν
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
Vardeos®
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2261


General President of Σαλιγκαροστρούγκα,Αγροφύλαξ


« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 21, 2021, 11:01:53 πμ »

Ηλία

Μεταξύ 97κ και Τχ200 αν το κόστος κτήσης δεν θα μου ηταν πρόβλημα θα επέλεγα σίγουρα το Tx200HC με κοντακί καρυδιά σε .177 ΠΑΝΤΑ.
HC για δεν εχει να χασει τιποτε απο το μακρύ και δείχνει και είναι αρκετα μαζεμένο σαν κοντο που ειναι

Ο λογος είναι οτι το Tx200 έρχεται σχεδόν έτοιμο από θέμα βελτίωσης αντε να καθάρισμα και σωστο γρασάρισμα και θα ρίχνεις για πολυ καρό χωρίς θέματα.
Επίσης η σκανδάλη του και αυτήν οπως είναι απο το κουτι ειναι αρκετά καλύτερη απο του 97 που θελει και αυτήν το γραργαλιμα της.

Τώρα το 97 και αυτό οπλαρα το ειχες και το ξερεις το μονο για μενα μειονέκτημα ειναι οτι για να γίνει ΤΧ200 απο το κουτι θέλει δουλειά πολύ.

Αν σου αρεσει το γαργαλιμα και πιανουν τα χερια σου ή θελεις για καποιο λογο το 97αρι παω πάσο

Η περιμενεις τον Gato να παρει ενα να το κανει τελειο και μολις το βαλει αγγελια τσιμπατο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός



Η εμπειρια μου για ολα αυτα.

Εχω 97κ που του ξεκινησα με απολυπανση και τα κλασικα και πλεον ( εδώ και σχεδον 10 χρονια )   ειναι V-Gide.

Είχα για λιγο καιρο Prosport kai Τχ200 το prosport το είχα με V-mach  και το τχ200 μαμά το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι και με τα δύο όταν έριχνα στο στοχο ολα ηταν πιο εύκολα αν με καταλαβαίνεις.

Θα μου πεις γιατι τα έδωσες. Δεν ηταν δικα μου απλος πέρασαν από τα χερια μου και τα ειχα για αρκετο καιρο ωστε να μπορω να έχω αποψη.

Αυτα.


Ααααα Οσο για το αεροζολ σορρυ Fx δεν γνωρίζω δεν απαντώ.


Πάρε Criket  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός



« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2021, 11:24:08 πμ από Vardeos® » Καταγράφηκε

Κόβω των σκυλιών κλαρί

Τι να το κάμεις τι πιτσιπι άμα έχεις καλο αλατήριο.

Καντιλοσβήστης σε κακόβουλα διαχειριστικά εργαλεία της φύσης.

gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 21, 2021, 11:17:35 πμ »




Πάρε Criket  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός








+1...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3241


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 21, 2021, 04:46:25 μμ »

Ηλια,καλως επεστρεψες στο φορουμ και στο χομπυ και φυσικα να σου ζησει και να χαιρεσαι την νεα σου οικογενεια  Χαμόγελο ! ολα καλα να σας πανε και οτι ποθειτε να αποκτησετε στην πορεια του κοινου σας βιου  Κλείσιμο ματιού .
...τωρα αν μεσα σ'αυτα που επιθυμειτε ειναι και ενα αεροβολο,με το καλο να ελθει και αυτο. οπως και  μονος σου παρατηρεις και αναφερεις,ειναι δυο εντελως διαφορετικοι κοσμοι ,οποτε δεν μπορουμε να  συγκρινουμε και αποφασισουμε για σενα . εσυ θα αποφασισεις αν θες ελατηριου η' pcp (στην τελικη για να τα λεμε και ολα,σου κραταμε και λιγο μουτρα γιατι για να στεφανωθεις δεν μας ρωτησες! τωρα μας θυμηθηκες!...  Στριφογύρισμα ματιών Θυμός   Μεγάλο χαμόγελο ).
σε tx ,ειμαι και εγω υπερ του mk3. για pcp οπως ηδη σου ειπαν την τρομπα ως εφεδρια για ωρα αναγκης μονο να την βλεπεις. μια μπουκαλα θα την χρειαστεις αν θελεις να ευχαριστιεσαι αυτο που κανεις και οχι να μπινελικωνεις καθε λιγο...     οι γνωστες και κατεχοντες τα οπλα θα σου πουν περισσοτερα αν και οταν μπορεσουν ελπιζω.  το οτι διαθετεις την δυνατοτητα να αποκτησεις καποιο οπλο σε αυτην την κατηγορια τιμης,πιστευω οτι σε απαλλασσει σε μεγαλο βαθμο απο το αγχος μιας εντελως αποτυχημενης επιλογης,αρα σοβαρα προβληματα τουλαχιστον δεν πρεπει να σε απασχολουν. αξιολογες βρισκω τις επιλογες σου,με το καλο λοιπον και παλι η  επικειμενη αγορα σου και θα αναμενουμε  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
hillrx8
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 87



« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 21, 2021, 08:03:03 μμ »

...σε 4.5 12λιβ...σε fac 5.5...το hc μκ3 ειναι σε κοντο...ατιθασο σε 5.5 18 ποδ...λογω μηκους βολικο...λογω δυναμης καλυτερα το μακρυκανο...οτι παρεις σς pcp ξεχνα την τρομπα...με μπουκαλα 7λιτρη εισαι οκ...αυτα
Καταγράφηκε

FTP900,HFT 500,HW90,HW80,HW97K,HW98,hw100kt,tx200hc,tx200 mk3 16j,prosport mangusta,Cricket standar,Diana 56TH,DIANA 48,EDGUN MADATOR RM5,vulcan mk2 tact,FX WC2,diana 75,fx crown mk2 lam,daystate wolverine r hp,walther lgu,hw 97k 16j ,hw 77K SE,fX Impact M3 sniper .22,bsa r10,fx crown mk2 GRS,hw75,hw45 classic,hw30s nickel,hw95k
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2022, 02:21:25 μμ »

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και το για το ενδιαφέρον.
Είχε χαλάσει το λαπτοπ μου και για αυτό έκανα καιρό να μπω  στο forum.
Καλή χρονιά να έχουμε και σας εύχομαι υγεία.
Δεν ξέρω τι θέλω, μάλλον ξέρω,pcp θέλω αλλά με χαλάει το ότι δεν είμαι αυτόνομος.
Μάλλον σε TX θα πάω FAC 5.5 ΜΚ3  . Ξέρεις κανείς πόσο κοστίζει μία αναβάθμιση,
να ρίχνει στα 60 μέτρα με αξιοπρεπές γκρουπάρισμα χωρίς πολύ διόρθωσή καθώς και τι αλλάζουν στο όπλο?

Υ.Γ Πριν λίγο μπήκα σπίτι, έκανα σκοποβολή μετά απο πολυυυ καιρό με το
λειόκανο μου με μονόβολα στο χιόνι, άλλη αίσθηση το impact μια βαριάς βολίδας guys...
αλλά η sniper φάση με το αεροβόλο έχει και αυτό την γλύκα του.
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 29, 2022, 03:10:24 μμ »

ΤΧ  ΜΚ3  σε...  4,5...    Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3241


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 30, 2022, 12:57:43 μμ »

ΤΧ  ΜΚ3  σε...  4,5...    Στριφογύρισμα ματιών


επεστρεψε απο σκοποβολη με μονοβολα λειοκανου,τι του λες του ανθρωπου... Στριφογύρισμα ματιών    σε .35cal τουλαχιστον θα το επαιρνε αν υπηρχε .. Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο

ok σοβαρα τωρα για να μαθαινουμε ολοι. αν αποφασισε για tx mk3 ,μονο οι κατεχοντες και οσοι εχουν ριξει και τα δυο πρεπει να του πουν για διαμετρημα. τι βολιδες συνηθως τους πανε και τι κανουν τα οπλα αντικειμενικα στα 50+ που τον ενδιαφερουν τον φιλο και οχι τι του αρεσει του καθενος μας γενικα σαν διαμετρημα. εγω παντως πανω απο 14πδλ,παντα .22 θα επαιρνα σε οποιοδηποτε οπλο,για να την ''ακουει'' ο στοχος και να μην παλευω με το παραμικρο αερακι. απο 'κει και περα δεν ξερω και πολλα...
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
GEORGE DAMASKOS
Αρχικαψοπόστης v2.2
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7784



« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 30, 2022, 01:18:39 μμ »

.... Θανο ειναι και αυτο μια αποψη..αν ενδιαφερεται για μετα τον στοχο
....αν εχει ομως και λιγο χαρτι....στα υποψην..??.. Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
....  ΜΚ3....καλο... Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
Φραγκίσκος
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1184


« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 30, 2022, 04:28:54 μμ »

Αναλόγως της ισχύς επιβάλετε  το διαμέτρημα
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 ... 9   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: