Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 26, 2024, 10:13:28 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

TX 200 HC ή mk3 και στο βάθος FX DREAMLINE LITE
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9   Κάτω
  Εκτύπωση  

  TX 200 HC ή mk3 και στο βάθος FX DREAMLINE LITE
Αποστολέας Μήνυμα
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 03, 2023, 10:13:55 πμ »

Καλή χρονιά παιδιά,με υγεία και χαρές σε όλους.Μετα από ένα χρόνο από το τελευταίο μήνυμα μου
επανέρχομαι αυτή τη φορά έχοντας πάρει ένα tx200 mk3 .22.
Η διόπτρα που είχα απο το λειοκανο δεν κάνει,έχει σταθερό parallanx στα 50 Μετρα και δεν έχει mil dot.Λεω να πάρω προσεχώς μια Hawke airmax ή vantage μέχρι 200 ευρώ διαθέτω.Οποια γνώμη άλλη ευπρόσδεκτη.Η πρώτη δοκιμή με AA Diavlo 16grain δεν με τρέλανε,έκανε γκρουπ στα 35 μέτρα των τριών εκατοστών στην καλύτερη,μάλλον πρέπει να δοκιμάσω και άλλα pellet ή να τα ρίξω όλα αυτά πρώτα να στρώσει;;Επίσης δεν ακούω κάποιο τουανγκ ούτε ντιζελαρισμα,χρειάζεται και πάλι να προβώ σε απολιπανσση-λιπανση;αν ναι με τι γρασσο;;Αν υπάρχει και κάποιο λινκ που να δείχνει τι κάνω ακριβώς ευπρόσδεκτο είναι.Σε σχέση με το 97Κ που είχα μου φαίνεται αρκετά δυνατότερο αλλά το 97αρι δεν ήταν τόσο εκλεκτικό στα pellets.Και πάλι καλή χρονιά με υγεία.Φωτο πως ανεβάζω ρε παιδιά;;
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26576



« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 03, 2023, 11:14:55 πμ »

Καλή χρονιά Ηλία, με υγεία και ευτυχία...  Χαμόγελο


Για να ανεβάσεις φωτό ή βίντεο στο φόρουμ, διάβασε εδώ...  Χαμόγελο

http://wfks.gr/index.php?topic=8538.0




Για το όπλο θα σου απαντήσει κάποιος που να το ξέρει... εγώ δεν το ξέρω το όπλο...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 03, 2023, 11:21:04 πμ »

Καλή χρονιά Ηλία, με υγεία και ευτυχία...  Χαμόγελο


Για να ανεβάσεις φωτό ή βίντεο στο φόρουμ, διάβασε εδώ...  Χαμόγελο

http://wfks.gr/index.php?topic=8538.0




Για το όπλο θα σου απαντήσει κάποιος που να το ξέρει... εγώ δεν το ξέρω το όπλο...  Χαμόγελο


Ευχαριστώ πολύ,καλώς σας βρήκα και παλι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2023, 05:53:44 μμ από gatos » Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 03, 2023, 05:36:20 μμ »

Kαλως τον Ηλια και παλι,καλη χρονια και χρονια πολλα!  Χαμόγελο
Καλοριζικο το οπλο σου φιλε,να το χαρεις!  Το οτι δεν ακους τουανγκ και δεν ντιζελαρει,δεν ειναι παραξενο,τα tx υποτιθεται οτι ειναι απο τα λιγα οπλα που ριχνουν απο κουτα χωρις να εχουν πολλες απαιτησεις. Αρα λογικο μου φαινεται και αφου τις εχεις τις βολιδες,ριχτες να το μαθεις,ευχαριστηθεις και να στρωνει παραλληλα. Μετα νομιζω επιβαλλεται να δοκιμασεις βολιδες για να δεις τι του παει καλυτερα.
Αν τα ριχνεις back to back  που λενε και στα ξενικα με το λειοκαννο ομως, νομιζω θελει ιδιαιτερη υπομονη και προσηλωση για να γκρουπαρεις αξιοπρεπως,μιας και οσο και να νομιζουμε οτι το εχουμε και το ελεγχουμε, το σωμα εχει αποκτησει τις συνηθειες του και αλλιως τραβαει σκανδαλη στο πυροβολο και αλλιωτικα θελει στο αεροβολο. Αλλη η μια ,αλλη η' αλλη,αλλα βαρη,αλλη ανακρουση κτλ...   Ισως να μην φταιει το οπλο και οι βολιδες θελω να πω αν δεν σε ευχαριστει το αποτελεσμα... δωστου λιγο χρονο  Κλείσιμο ματιού .  Ειδικα αφου δεν εχεις ακομα και την απαραιτητη διοπτρα. 
Τx δεν ειχα (θα'θελα ομως), αλλα ειχα 97αρι και μου κανει εντυπωση που λες οτι ειναι εκλεκτικο το tx  σε σχεση με εκεινο. Το αντιθετο θα ελεγα εγω, ολα σχεδον τα hw των τελευταιων 10 χρονων απο οτι λεγεται ειναι μαλλον δυστροπα στο θεμα βολιδα. Ενα-δυο τυπους πανε καλα. Το 97αρι που ειχα μονο τις h&n ftt 5,53-5,54 πηγαινε και η συγκεντρωση ηταν της ταξεως της μιας τρυπας στα 25, 2ευρω (με κανα flyer ενιοτε) στα 50 και σπιρτοκουτο στα 87. Στα δικα μου χερια με μια 3-9Χ40 hawke  χωρις ρυθμιση παραλλαξης. Σε αλλους θα εκανε καλυτερα,η' χειροτερα. Τωρα το tx σου εγω τουλαχιστον θα περιμενα να κανει περιπου τα ιδια,αν και στο μυαλο μου χωρις ιδια αποψη και εμπειρια,το εχω για καλυτερο.
Σε καθε περιπτωση με το καλο και η διοπτρα και αν εχεις χρονο μπες και κρατα μας ενημερους,για περισσοτερα αλλα μελη (ελπιζω),κατοχοι του οπλου  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 03, 2023, 09:24:38 μμ »

Kαλως τον Ηλια και παλι,καλη χρονια και χρονια πολλα!  Χαμόγελο
Καλοριζικο το οπλο σου φιλε,να το χαρεις!  Το οτι δεν ακους τουανγκ και δεν ντιζελαρει,δεν ειναι παραξενο,τα tx υποτιθεται οτι ειναι απο τα λιγα οπλα που ριχνουν απο κουτα χωρις να εχουν πολλες απαιτησεις. Αρα λογικο μου φαινεται και αφου τις εχεις τις βολιδες,ριχτες να το μαθεις,ευχαριστηθεις και να στρωνει παραλληλα. Μετα νομιζω επιβαλλεται να δοκιμασεις βολιδες για να δεις τι του παει καλυτερα.
Αν τα ριχνεις back to back  που λενε και στα ξενικα με το λειοκαννο ομως, νομιζω θελει ιδιαιτερη υπομονη και προσηλωση για να γκρουπαρεις αξιοπρεπως,μιας και οσο και να νομιζουμε οτι το εχουμε και το ελεγχουμε, το σωμα εχει αποκτησει τις συνηθειες του και αλλιως τραβαει σκανδαλη στο πυροβολο και αλλιωτικα θελει στο αεροβολο. Αλλη η μια ,αλλη η' αλλη,αλλα βαρη,αλλη ανακρουση κτλ...   Ισως να μην φταιει το οπλο και οι βολιδες θελω να πω αν δεν σε ευχαριστει το αποτελεσμα... δωστου λιγο χρονο  Κλείσιμο ματιού .  Ειδικα αφου δεν εχεις ακομα και την απαραιτητη διοπτρα. 
Τx δεν ειχα (θα'θελα ομως), αλλα ειχα 97αρι και μου κανει εντυπωση που λες οτι ειναι εκλεκτικο το tx  σε σχεση με εκεινο. Το αντιθετο θα ελεγα εγω, ολα σχεδον τα hw των τελευταιων 10 χρονων απο οτι λεγεται ειναι μαλλον δυστροπα στο θεμα βολιδα. Ενα-δυο τυπους πανε καλα. Το 97αρι που ειχα μονο τις h&n ftt 5,53-5,54 πηγαινε και η συγκεντρωση ηταν της ταξεως της μιας τρυπας στα 25, 2ευρω (με κανα flyer ενιοτε) στα 50 και σπιρτοκουτο στα 87. Στα δικα μου χερια με μια 3-9Χ40 hawke  χωρις ρυθμιση παραλλαξης. Σε αλλους θα εκανε καλυτερα,η' χειροτερα. Τωρα το tx σου εγω τουλαχιστον θα περιμενα να κανει περιπου τα ιδια,αν και στο μυαλο μου χωρις ιδια αποψη και εμπειρια,το εχω για καλυτερο.
Σε καθε περιπτωση με το καλο και η διοπτρα και αν εχεις χρονο μπες και κρατα μας ενημερους,για περισσοτερα αλλα μελη (ελπιζω),κατοχοι του οπλου  Χαμόγελο

Θάνο μου,καλώς σε βρήκα.Σημερα δεύτερη μέρα βολών και δοκιμών.Τα γκρουπ στα 25μ ήταν στα 3 εκ,στα 35μ άνοιγαν κ αλλο.Σε μερικές βολές είδα λίγο καπνό,όχι σε όλες.Αυτο είναι φυσιολογικό και θα φύγει το ντιζελαρισμα ή να το ανοίξω για αποολιμανση;Το hw97k το είχα πριν 15 χρόνια και δεν με είχε δυσκολέψει καθόλου,πιο αδύναμο μεν αλλά μηδένισα αμέσως και γκρουπαρε κατευθείαν,τυχαίο ;τι να πω.Ειχα μια Nikko sterling airking 4-12X44 επάνω.Δεν ξέρω θα συνεχίσω τις βολές να στρώσει το ελατήριο και μετά θα δοκιμάσω και άλλες βολίδες.Η διόπτρα που έχω τώρα είναι 2-7Χ35 vortex χωρίς mil dot με σταθερή παράλλαξη στα 50 μέτρα.Να φταιει αυτό;Θα του δώσω λίγο χρόνο όπως είπες και συ.Στα 50 μέτρα είχα πτώση μόνο 5 εκατοστά με μηδενισμό στα 35 μέτρα.Στα 63 μέτρα είχα πτώση 18 εκ.Απ όσο θυμάμαι γιατί πάνε και χρόνια είναι δυνατότερο απο το hw97k που είχα.Και κάτι ακόμα.Διοπτρα να πάρω με parallax ή χωρίς;Πάντως το όπλο είναι κόσμημα,χαίρεσαι να το κρατας,η καρυδιά απίστευτη και η λαβή που αγκαλιάζεις την σκανδάλη χάρμα όπως και η μαγουλιερα,το δε φινίρισμα είναι μεταξένιο στη αφή .Αν καταφέρω να το ρίξω όπως και το 97αρι μου θα είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στη γη.
Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 03, 2023, 11:06:42 μμ »

.Αν καταφέρω να το ρίξω όπως και το 97αρι μου θα είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στη γη.
[/quote]


Eυκολος εισαι (στην ευτυχια...) !   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο   Ολοι εμεις οι υπολοιποι οσο να πεις θελουμε το κατι παραπανω για να σκασει το χειλακι μας...  Στριφογύρισμα ματιών Αναποφασιστικότητα Στριφογύρισμα ματιών  Σαρκασμός 

Φυσικα και να παρεις με ρυθμιση παραλλαξης  Άνεση Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26576



« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 03, 2023, 11:32:04 μμ »

Ηλία, για καλύτερα αποτελέσματα, προτίμησε οπτικό με ρύθμιση παράλλαξης...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 03, 2023, 11:41:47 μμ »

.Αν καταφέρω να το ρίξω όπως και το 97αρι μου θα είμαι ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στη γη.


Eυκολος εισαι (στην ευτυχια...) !   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο   Ολοι εμεις οι υπολοιποι οσο να πεις θελουμε το κατι παραπανω για να σκασει το χειλακι μας...  Στριφογύρισμα ματιών Αναποφασιστικότητα Στριφογύρισμα ματιών  Σαρκασμός 

Φυσικα και να παρεις με ρυθμιση παραλλαξης  Άνεση Κλείσιμο ματιού

Όλα τα άλλα δόξα το Θεό τα έχω(γυναίκα και τον μικρουλι μου) ,οπότε τι άλλο να ζητήσω;;;Να γκρουπαρει το οπλακι μου Χαμόγελο Χαμόγελο
[/quote]
Καταγράφηκε
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4304



« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 04, 2023, 09:19:41 πμ »

Ηλία τα ΤΧ είναι λίγο πιο ευαίσθητα στο κράτημα.Βέβαίως και για τόση μικρή ποσότητα καπνού δεν πειράζεις καθόλου το όπλο σου.
Σίγουρα ενα οπτικό χωρις πάραλαξ δεν βοηθάει στη συγκέντρωση των βολίδων.Εγω σου προτύνω πρίν ψαξεις για σφαιράκι να ψαχθείς λίγο με το κράτημα.
Δοκίμασε διάφορα να δείς πιο σου είναι καλύτερο.Οι Vantage είναι αρκετα αξιοπρεπείς απλά είναι λίγο χοντρό το σταυρόνημα.
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 04, 2023, 03:26:40 μμ »

Ηλία τα ΤΧ είναι λίγο πιο ευαίσθητα στο κράτημα.Βέβαίως και για τόση μικρή ποσότητα καπνού δεν πειράζεις καθόλου το όπλο σου.
Σίγουρα ενα οπτικό χωρις πάραλαξ δεν βοηθάει στη συγκέντρωση των βολίδων.Εγω σου προτύνω πρίν ψαξεις για σφαιράκι να ψαχθείς λίγο με το κράτημα.
Δοκίμασε διάφορα να δείς πιο σου είναι καλύτερο.Οι Vantage είναι αρκετα αξιοπρεπείς απλά είναι λίγο χοντρό το σταυρόνημα.
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου,πήρα μια HAWKE VANTAGE με παράλλαξη αλλά δεν ξέρω πως να την ρυθμίσω.Βαζω τον μπροστά φακο στα μέτρα που σημαδευω,κανω καλά;;Βλέπω ότι με σταθερό το όπλο αν κουνήσω το κεφάλι μου κουνιέται ο Σταύρος μπροστά,με αποτέλεσμα υποθέτω να σκοπεύω λάθος.Πως το φτιάχνω αυτό;Σε δοκιμές που έκανα σήμερα,πάλι με το ίδιο σφαιρακι(δεν έχω δοκιμάσει άλλο ακόμα) την μια μου έκανε γκρουπ την άλλη τα πήγαινε όπου να ναι σχετικά.Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει.
Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 04, 2023, 04:02:22 μμ »

Ηλια το πρωτο πραγμα που ρυθμιζεις στην διοπτρα ειναι ο προσοφθαλμιος συμφωνα με τις ιδιαιτεροτητες του ματιου σου. Μολις εισαι καθαρος εκει (το ρυθμιζεις με την διοπτρα να κοιτα καθαρο ουρανο,η' μια μεγαλη ανοιχτοχρωμη ,ουδετερη επιφανεια)και με την προυποθεση οτι η διοπτρα ειναι σωστα τοποθετημενη και ευθυγραμμισμενη, τοτε  στρεφεις το δαχτυλιδι του αντικειμενικου φακου εως οτου καθαρισει η εικονα του στοχου. Εχει ενα σημειο που θα ειναι κρυσταλλο. Λιγο αριστερα,η' λογο δεξια θα σου θολωνει. Εκει που θα καθαρισει ειναι και το σωστο. Τωρα αναλογα την βαθμιδα ποιοτητας της διοπτρας , η αναγραφομενη αποσταση (μετρα) μπορει να ειναι η πραγματικη,η' μπορει διαφερει κατα καποια μετρα σε σχεση με την μετροταινια η' το αποστασιομετρο. Εξου κι αν εχεις δει  οι αγωνιζομενοι (και αλλοι) στις διοπτρες τους στο κομβιο της παραλλαξης (στο πλαι στις διοπτρες εκεινες) , τοποθετουν εναν τροχο με ενα χαρτακι συνηθως κολλημενο επανω που αντιπροσωπευει τις πραγματικες αποστασεις αναλυτικοτερα και πληρεστερα  συμφωνα με την διοπτρα,ωστε να μπορουν με ακριβεια να κανουν την αποστασιομετρηση τους.
Τωρα αν στην διοπτρα μεσα βλεπεις ενα μαυρο δαχτυλιδι γυρω απο το νηματοσταυρο, θολωμα,σκιες,στραβα το νημα η' οτι αλλο,σημαινει οτι η' αποσταση και τοποθετηση του κεφαλιου σου ως προς την διοπτρα ειναι λαθος,η' δεν εχεις ρυθμισει σωστα τον προσοφθαλμιο,η' ειναι στραβα τοποθετημενη η διοπτρα,η' ολα μαζι. Αυτο που πρεπει να βλεπεις ειναι  ενα φωτεινο κυκλο,καθαρο πεδιο και τον νηματοσταυρο πεντακαθαρο και ισιο.
Λιγο χρονο και υπομονη θελει και θα το βρεις.  Εγω παντως αν ειχα την δυνατοτητα και επιθυμια αυτη τη στιγμη για αγορα διοπτρας θα επαιρνα μια ffp. Νομιζω αν εχω καταλαβει καλα οτι κατι τετοιο θα βολευε και εσενα....    Αλλα τωρα την πηρες (χωρια οτι ειναι συνηθως πιο ακριβες οι ffp), οποτε κοιτα να την μαθεις και να την χαρεις και αυτη. Οι hawke ειναι τιμιες διοπτρες και κατα κορον χρησιμοποιουνται στα αεροβολα,καλη αγορα πιστευω οτι εκανες
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 04, 2023, 06:12:40 μμ »

Ηλια το πρωτο πραγμα που ρυθμιζεις στην διοπτρα ειναι ο προσοφθαλμιος συμφωνα με τις ιδιαιτεροτητες του ματιου σου. Μολις εισαι καθαρος εκει (το ρυθμιζεις με την διοπτρα να κοιτα καθαρο ουρανο,η' μια μεγαλη ανοιχτοχρωμη ,ουδετερη επιφανεια)και με την προυποθεση οτι η διοπτρα ειναι σωστα τοποθετημενη και ευθυγραμμισμενη, τοτε  στρεφεις το δαχτυλιδι του αντικειμενικου φακου εως οτου καθαρισει η εικονα του στοχου. Εχει ενα σημειο που θα ειναι κρυσταλλο. Λιγο αριστερα,η' λογο δεξια θα σου θολωνει. Εκει που θα καθαρισει ειναι και το σωστο. Τωρα αναλογα την βαθμιδα ποιοτητας της διοπτρας , η αναγραφομενη αποσταση (μετρα) μπορει να ειναι η πραγματικη,η' μπορει διαφερει κατα καποια μετρα σε σχεση με την μετροταινια η' το αποστασιομετρο. Εξου κι αν εχεις δει  οι αγωνιζομενοι (και αλλοι) στις διοπτρες τους στο κομβιο της παραλλαξης (στο πλαι στις διοπτρες εκεινες) , τοποθετουν εναν τροχο με ενα χαρτακι συνηθως κολλημενο επανω που αντιπροσωπευει τις πραγματικες αποστασεις αναλυτικοτερα και πληρεστερα  συμφωνα με την διοπτρα,ωστε να μπορουν με ακριβεια να κανουν την αποστασιομετρηση τους.
Τωρα αν στην διοπτρα μεσα βλεπεις ενα μαυρο δαχτυλιδι γυρω απο το νηματοσταυρο, θολωμα,σκιες,στραβα το νημα η' οτι αλλο,σημαινει οτι η' αποσταση και τοποθετηση του κεφαλιου σου ως προς την διοπτρα ειναι λαθος,η' δεν εχεις ρυθμισει σωστα τον προσοφθαλμιο,η' ειναι στραβα τοποθετημενη η διοπτρα,η' ολα μαζι. Αυτο που πρεπει να βλεπεις ειναι  ενα φωτεινο κυκλο,καθαρο πεδιο και τον νηματοσταυρο πεντακαθαρο και ισιο.
Λιγο χρονο και υπομονη θελει και θα το βρεις.  Εγω παντως αν ειχα την δυνατοτητα και επιθυμια αυτη τη στιγμη για αγορα διοπτρας θα επαιρνα μια ffp. Νομιζω αν εχω καταλαβει καλα οτι κατι τετοιο θα βολευε και εσενα....    Αλλα τωρα την πηρες (χωρια οτι ειναι συνηθως πιο ακριβες οι ffp), οποτε κοιτα να την μαθεις και να την χαρεις και αυτη. Οι hawke ειναι τιμιες διοπτρες και κατα κορον χρησιμοποιουνται στα αεροβολα,καλη αγορα πιστευω οτι εκανες
Αύριο θα εφαρμόσω με ησυχία αυτά που μου είπες και θα δούμε.Μπορει να μην του ταιριάζει και το πέλλετ.Τι να πω;Θα δοκιμάσω και άλλα και να στρώσει τ όπλο και βλέπουμε.Ενας οπλουργος γνωστής του αντικειμένου,δεν θέλω να αναφέρω όνομα, μου είπε ότι πρέπει στα αεροβόλο να είσαι τυχερός και να σου κάτσει καλή κανη,αν όχι δεν φτιάχνεται με τπτ.Ισχυει;;;;Επιπλέον τα σφαιρακια είναι 5.52 και μπαίνουν αρκετά σφιχτά,παίζει ρόλο αυτό;;Που θα δω το διαμέτρημα της κάνης μου;;Τα ερωτήματα πληθαίνουν ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2023, 06:19:47 μμ από ilias97k » Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 04, 2023, 07:15:12 μμ »

o γνωστης (δεν αντιλεγω,μπορει να ειναι ο ανθρωπος και με το παραπανω) να μην πανικοβαλλει και απογοητευει νεους αεροβολιστες παρακαλω πολυ και ιδιαιτερα αυτους που εδωσαν ενα σκασμο λεφτα να αγορασουν ποιοτικο αεροβολο , οπου παραδοσιακα εχει αψογη καννη απο τη μανα του και υπαρκτο (θελω να πιστευω ακομα)  και ουσιαστικο ποιοτικο ελεγχο. εξου και η υψηλη τιμη ,περαν των καλων υλικων,φινιρισματος,ονομα και χωρα προελευσεως.
το να σκασει σκαρτη καννη σε τετοιο οπλο,φανταζομαι ειναι μια στις χιλιες,σε αντιθεση με αλλα οπλα αλλων εταιρειων και αν πεσεις σε αυτη τη ρημαδα περιπτωση (θα πρεπει να ειμαστε συγγενεις τοτε...), επισης θα επρεπε να ξερει οτι με λιγη δουλεια (περιποιηση κορωνας,κτλ) στις περισσοτερες (οχι σε ολες) περιπτωσεις το προβλημα διορθωνεται. Αν δεν...υπαρχει και εγγυηση (εκτιμηση φυσικα πριν τις οποιες εργασιες..).

οι βολιδες ωφειλουν να μπαινουν σφικτα (οχι με σφυρι...) . αρκει να μπαινει ολη η βολιδα μεσα στην καννη φυσικα,αν εξεχουν η' πρεπει να παραμορφωθουν για να μπουν εννοειται δεν κανουν,πας αλλου.  δεν ειναι λειοκαννο, θελει δυστυχως λιγο παραπανω ψαξιμο για να βρεις τι του παει. ισχυει για ολα τα αεροβολα,ανεξαρτητου μαρκας και τιμης.


Ριξεεε!!!...
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 04, 2023, 07:25:00 μμ »

o γνωστης (δεν αντιλεγω,μπορει να ειναι ο ανθρωπος και με το παραπανω) να μην πανικοβαλλει και απογοητευει νεους αεροβολιστες παρακαλω πολυ και ιδιαιτερα αυτους που εδωσαν ενα σκασμο λεφτα να αγορασουν ποιοτικο αεροβολο , οπου παραδοσιακα εχει αψογη καννη απο τη μανα του και υπαρκτο (θελω να πιστευω ακομα)  και ουσιαστικο ποιοτικο ελεγχο. εξου και η υψηλη τιμη ,περαν των καλων υλικων,φινιρισματος,ονομα και χωρα προελευσεως.
το να σκασει σκαρτη καννη σε τετοιο οπλο,φανταζομαι ειναι μια στις χιλιες,σε αντιθεση με αλλα οπλα αλλων εταιρειων και αν πεσεις σε αυτη τη ρημαδα περιπτωση (θα πρεπει να ειμαστε συγγενεις τοτε...), επισης θα επρεπε να ξερει οτι με λιγη δουλεια (περιποιηση κορωνας,κτλ) στις περισσοτερες (οχι σε ολες) περιπτωσεις το προβλημα διορθωνεται. Αν δεν...υπαρχει και εγγυηση (εκτιμηση φυσικα πριν τις οποιες εργασιες..).

οι βολιδες ωφειλουν να μπαινουν σφικτα (οχι με σφυρι...) . αρκει να μπαινει ολη η βολιδα μεσα στην καννη φυσικα,αν εξεχουν η' πρεπει να παραμορφωθουν για να μπουν εννοειται δεν κανουν,πας αλλου.  δεν ειναι λειοκαννο, θελει δυστυχως λιγο παραπανω ψαξιμο για να βρεις τι του παει. ισχυει για ολα τα αεροβολα,ανεξαρτητου μαρκας και τιμης.


Ριξεεε!!!...

Σ ευχαριστώ Θανο μου για τις συμβουλές σου.Θα ρίξω λοιπόν,θα δοκιμάσω και άλλα σφαιρακια να δούμε τι γίνεται.Δεν είμαι από εκείνους που λένε ότι το όπλο τους είναι το καλύτερο κτλ κτλ.Εγω θα πω ακριβώς αυτό που ειναι.Το 97αρι γκρουπαρε κατευθείαν θυμάμαι ,πανε κ 15 χρόνια, να ήμουν τόσο τυχερός με τα πέλλετ,δεν ξέρω.Παντως ένα Prosport που δοκίμαζε ένας τύπος στο youtube,γνωστής,ο AEAC,έλεγε ότι πέρασε 6 ώρες δοκιμάζοντας 25 διαφορετικά πέλλετ και στο PS  γκρουπαραν μόνο 6 από αυτά .Ίσως φταίει το πέλλετ λοιπόν ,θα δείξω.Θα επανέλθω όταν έχω νεότερα.
[/quoteει
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26576



« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 04, 2023, 07:46:36 μμ »

Διάβασε λίγο εδώ, για την τοποθέτηση και ρύθμιση διόπτρας...  Χαμόγελο


http://wfks.gr/index.php?topic=2981.0
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: