Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 30, 2024, 01:18:50 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

TX 200 HC ή mk3 και στο βάθος FX DREAMLINE LITE
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   Κάτω
  Εκτύπωση  

  TX 200 HC ή mk3 και στο βάθος FX DREAMLINE LITE
Αποστολέας Μήνυμα
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 08, 2023, 03:17:22 μμ »

ενα φεγγαρι που με ειχε πιασει και εμενα ενα κολληματακι και ηθελα να φινιρω ενα (τελικα δυο...) κοντακι που γρατζουναγα,ειχα παρει λινελαιο καλλιτεχνιας, αυτο που χρησιμοποιουν ζωγραφοι κλπ για αναμιξη στα χρωματα τους. βρασμενο, καπου στα 75-120ml ηταν η συσκευασια,οικονομικο σχετικα (με τιποτα πανω απο ταληρο δεν εκανε) . απο που και μαρκα δεν θυμαμαι,αλλα την δουλεια του την εκανε μια χαρα.
σταγονα στο δακτυλο και τριψιμο παντου και στο τελος απαλα με ενα πανακι στεγνο περασμα και το αφηνεις να στεγνωσει με την ησυχια του. λιγο,μια-δυο σταγονες ανα εξαμηνο η' το χρονο μιλαμε. οχι ποτισμα,ειναι ηδη ποτισμενο λογικα το ξυλο οσο πρεπει.  πολυ θα στο ξερναει,θα λερωνει και μπορει να σου σκουρυνει ,η'' αλλαξει το χρωμα του κοντακιου. για ομορφια και γυαλισμα εχει αλλα προιοντα,το λαδι ειναι για θρεψη και αδιαβροχοποιηση του ξυλου


...και με την προυποθεση οτι ειναι ηδη φινιρισμενο με λαδι το οπλο. αν εχει βερνικι πολυουρεθανης,οτι και να του βαλεις απο πανω δεν κανει τιποτα. αλλα κοντακι καρυδιας απο air arms δεν νομιζω οτι εχει βερνικι,με λαδι ειναι φινιρισμενο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2023, 03:23:29 μμ από Thanos.L » Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 08:35:08 μμ »

Δεν τα ξέρω και γω καλά αλλά νομίζω φινίρισμα λαδιού έχει,δεν μου φαίνεται να έχει βερνίκι.Στην εταιρία που φτιάχνει το κοντάκι (minelli) το λέει soft touch finish, και πραγματικά όταν το ακουμπάς σου αφήνει απίστευτη αίσθηση,όχι σαν να έχει βερνίκι,κρύο πραγμα, αλλά σαν να είναι ένα ξύλο που έχει τριφτει με το πιο ψιλό γυαλοχαρτο που υπάρχει.Πρεπει να είναι ποτισμενο με λάδι μετά,δεν έχει βερνίκι σίγουρα.

Τώρα πάμε στα σοβαρά. Τελείωσα το πρώτο κουτάκι πέλλετ (ΑΑ 16grain 5.52) ,το όπλο ενώ γκρουπαρω 2-3 σφαίρες μετά μπορεί να στείλει τις άλλες δύο 2-3εκ άλλου,μερικές φορές με τρελαίνει.Μπορει να βάζει δύο στην ίδια τρύπα και μετά η αλλη να φεύγει από την άλλη πλευρά. Δεν ξέρω μπορεί να φταίω εγώ.Παντως αλλά σφαιρακια μπαίνουν με ζόρι σαν να γρατζουναω αλλά πιο νορμάλ,δεν ξέρω αν παίζει ρολο.Τα επόμενα θα τα πάρω 5.51.Με μικρή μεγένθυση κάνω καλύτερα γκρουπ απ' ότι στο τέρμα στα 25 μέτρα. Επιπλέον το βρίσκω πολύ ευαίσθητο στο κράτημα,αν αλλάξω λίγο την πίεση που του ασκώ, η σφαίρα θα πάει 3εκ μακριά από το γκρουπ.
Ξέρω η κάθε κανη θέλει τα σφαιρακια της αλλά έχετε καμία ιδέα ποια να παραγγείλω,τι μπορεί να του ταιριάζει συνήθως και στα ποσά grain να είναι περίπου; Βλέπω ότι σε πολλούς πάει καλά τα jsb 18.13 gr αλλά δεν θέλω τόσο βαριά. Μου φαίνεται ότι προτιμώ να είμαι μέσα στα 14-16gr. Του έβαλα κάτι ελαφριά που είχα από παλιά στα 13.3 grain και δεν μου άρεσε όπως ακουγόταν το ελατήριο.
Σας ζαλισα αλλά αν δεν γκρουπαρω όπως με το 97k θα το πετάξω...
Κάτι βολές που έκανα στα 55 και 65 μέτρα σε στοχους μεταλλικούς 15Χ15 ,το ευχαριστηθηκα,με 2-3 τέλειες ανύψωση σε μεγένθυση Χ6 έβρισκα στόχο κάθε φορά.
Σε σχέση με τις δύο τρεις πρώτες φορές που έριξα ,σήμερα πάντως έσφιξαν τα γκρουπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2023, 08:40:17 μμ από ilias97k » Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 08:46:44 μμ »

Ειπαμε αν το πεταξεις,να μας ενημερωσεις εγκαιρως για τον καδο...  Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός
Αυτες που φευγουν ειναι τα λεγομενα flyers  και ειναι κατι που συμβαινει και στα καλυτερα σπιτια. Μπορει να ειναι οι βολιδες,μπορει εσυ και το κρατημα σου,οι καιρικες συνθηκες,η' απλα καπου εκει κοντα αθεατος απο σενα,σου εχει μπαστακωθει το ρεμαλι ο Μερφυ και κανει τα δικα του...
Βολιδες θα βαζεις αυτες που ζηταει το οπλο (αρκει να ειναι μεσα στο μπατζετ σου και να τις βρισκεις) σου και οχι τι νομιζεις εσυ Ηλια,αυτο ειναι το νοημα των δοκιμων. Στο δειχνει και το ιδιο οπως αναφερεις,ειτε ηχητικα,ειτε με το αποτελεσμα στο στοχο.  Τι φοβασαι με τις βαριες,μην κοψομεσιασθει,η' μην αυξηθει επικινδυνα το ποσοστο μολυβδου στη βληματοπαγιδα και στο περιβαλλον γενικοτερα? Ριχνε τωρα που υπαρχουν ακομα γιατι αν στα ραφια απο αυριο υπαρχουν μονο αλουμινια και αλλα μεταλλα,βλεπω να μαζευουμε πολλα τουφεκια απο καδους...  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 09:07:34 μμ »

Βασικά βαριές δεν θέλω για να μην κάνει πολύ καμπύλη ,δεν ξέρω αν έχει τόσο διάφορα βέβαια τα 16gr με τα 18gr.Μετα από πόσες βολίδες θεωρητικά πάντα στρώνει το όπλο;Βρε ας βρω την βολίδα που του πάει και θα πάρω απόθεμα να ρίχνουν και τα εγγόνια μου!!!
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26579



« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 09:09:10 μμ »

Ηλία, εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και τα 16άρια JSB κι όχι τα ΑΑ...  Χαμόγελο
Μην φοβάσαι να δοκιμάσεις και τα 18άρια... ειδικά αν θέλεις να δεις τι κάνει στα 25μ... Τώρα για πιο μακριά, αν σε φτάνουν τα ντοτ, τότε είσαι μια χαρά... Με τα βαρύτερα σφαιράκια, συνήθως το όπλο ακούγεται να ρίχνει, και ρίχνει,  πιο καλά... αρκεί να τα ''αντέχει'' το ελατήριο...  Χαμόγελο



Αυτό... με την μικρή μεγέθυνση και τα καλύτερα γκρουπ, το λέμε πολλοί... και πολλοί άλλοι, μας ''τη λένε''...  Στριφογύρισμα ματιών





Να σου δώσω μια δυο συμβουλές, από τη δικιά μου εμπειρία...;  Θα στις δώσω κι αν δεν σ' ενδιαφέρουν μην τους δίνεις σημασία...  Σαρκασμός

...Τα γκρουπ να τα κάνεις γρήγορα γρήγορα, μην παίρνεις το 1ο στάδιο και ''κάθεσαι'' στο 2ο για ώρα...  Χαμόγελο

...να κρατάς την αναπνοή σου για να ρίξεις, κατά την εκπνοή... κανονική εκπνοή, όχι περισσότερο του συνηθισμένου...  Χαμόγελο

...Την σκανδάλη να την τραβάς ίσια πίσω και όχι σπρώχνοντας την από το πλάι της...  Χαμόγελο

...Μην σφίγγεις το όπλο... άστο να οπισθοδρομεί ελεύθερα... Χαμόγελο

...Ρύθμισε την σκανδάλη να είναι πιο μαλακή και να πέφτει κοφτά το 2ο στάδιο, να μην ''σέρνει'' που λέμε...  Χαμόγελο

... Ψάξε για σφαιράκια... μπορεί αυτά που χρησιμοποιείς, να μην τα ''πάει'' καθόλου, και να κάνει μούτζες...  Χαμόγελο

...Αααα... και τα σφαιράκια που μπαίνουν πιο σφικτά, κάνουν και τα λιγότερα flyer...  Κλείσιμο ματιού

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2023, 09:30:36 μμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 10:01:17 μμ »

Όλες οι συμβουλές καλοδεχούμενες εννοείται!!!Αυτό με το κρατημα-σφιξιμο πρέπει να το βρω,σήμερα εσπρωχνα με το δεξί χέρι αρκετά το όπλο προς τα πίσω στον ωμο γιατί όταν το άφηνα χαλαρό τις πήγαινε πιο ψηλα.Μαλλον θέλει τόσο όσο...Νομίζω ότι το 97αρι 5.5 τα πήγαινε καλύτερα λόγω λιγότερης δύναμης.Επιπλεον αυτό με την σκανδάλη το έκανα,έπαιρνα το πρώτο στάδιο και μετά όταν ήμουν έτοιμος πατούσα την σκανδάλη στο δεύτερο .Θα το δοκιμάσω όπως μου είπες.
Καταγράφηκε
hillrx8
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 87



« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 10:08:10 μμ »

επειδη τυγχανει να τα εχω ολα και εγω πρωτο βαζω το 97αρι σε  χρηση αλλα σε φινιρισμα και ποιοτητα εχω το ΤΧ Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

FTP900,HFT 500,HW90,HW80,HW97K,HW98,hw100kt,tx200hc,tx200 mk3 16j,prosport mangusta,Cricket standar,Diana 56TH,DIANA 48,EDGUN MADATOR RM5,vulcan mk2 tact,FX WC2,diana 75,fx crown mk2 lam,daystate wolverine r hp,walther lgu,hw 97k 16j ,hw 77K SE,fX Impact M3 sniper .22,bsa r10,fx crown mk2 GRS,hw75,hw45 classic,hw30s nickel,hw95k
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26579



« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 10:16:35 μμ »

Αααα... και το βασικότερο δεν σου είπα... πρέπει να βρεις την σωστή στήριξη του όπλου πάνω στον μπροστινό σάκο, ώστε να μην ''σηκώνει μύτη'' ή να μην ''κατεβάζει μύτη'' κατά τη βολή... κι όταν το βρεις, να το στηρίζεις πάντα στο ίδιο σημείο...  Χαμόγελο

Εγώ κάνω τον πιο κομπογιαννίτικο τρόπο για να βρω κάθε φορά το σημείο στήριξης... Το στηρίζω σε διάφορες θέσεις κοιτάζοντας την κάνη από το πλάι, την ώρα της βολής... και όποτε δω απλά να έρχεται προς τα πίσω το όπλο, χωρίς να ανεβαίνει ή να κατεβαίνει η μύτη της κάνης, τότε ξέρω το σημείο που πρέπει να το στηρίζω... Και σε κάθε αλλαγή δύναμης, το κάνω πάντα, γιατί συχνά (όχι πάντα) αλλάζει αυτό το σημείο...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #83 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 10:23:21 μμ »



« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2023, 10:30:09 μμ από gatos » Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26579



« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 10:32:01 μμ »

Φτου φτου φτου... σκέτη ταύλα είναι... Το ''τ'' με ''κ''...  Στριφογύρισμα ματιών   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 10:49:24 μμ »

Να σαι καλα,τώρα που το βρήκα θα ανεβάσω κ μερικές φώτο από τα καλύτερα γκρουπ,γιατί στην αρχή είχα πολυυυυ χειρότερα,να μου πείτε την γνώμη σας γιατί θα με τρελάνει το όπλο,εκεί που τις γκρουπαρα μετά λες και ξερυθμιζοταν μερικές φορές,βαραγε όπως ήθελε.
Καταγράφηκε
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 11:25:32 μμ »

Καταγράφηκε
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 10, 2023, 12:15:19 πμ »

 
Καταγράφηκε
Ganas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 138



« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 10, 2023, 12:41:38 πμ »

Ηλία, έχεις καθαρίσει την κάννη;
Καταγράφηκε
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 10, 2023, 12:53:47 πμ »

Όχι!!!
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: