Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 27, 2024, 08:49:59 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Air Arms Prosport vs HW 97
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Air Arms Prosport vs HW 97
Αποστολέας Μήνυμα
aira
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 398


« στις: Ιανουάριος 24, 2024, 08:17:50 μμ »

Τασο περιμενουμε οπωσδηποτε συγκριτικο επιδοσεων ,αλλα κυριως εντυπωσεων (βαρη,αισθηση/ευκολια κατα τη βολη, σκανδαλες, παραξενιες σε βολιδες,προσωπικη προτιμηση κτλ) μεταξυ prosport και hw97.  Λιγα λογια ,οταν και οπως μπορεσεις.
97αρι ειχα (σε .22) και prosport ειπαμε.... απωθημενο . Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη καποιου που εχει και τα δυο,ριχνει συχνα σε απολυτα ελεγχομενο και σταθερο χωρο και συνθηκες  (αποσταση,πληρη απνοια,χαλαρος κτλ) και την ιδια στιγμη.
Να ξερουμε αν μας πεσει το τζοκερ αν θα πρεπει εκτος απο το αντικειμενο του ποθου να ξαναπαρουμε και την ατσουμπαλη φρουλαιν..  Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός  

Ωραιος,να εισαι καλα να ριχνεις και ευχαριστωω...  Χαμόγελο

Φίλε Θάνο θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματα σου, διευκρινίζοντας ότι ο απόλυτα ελεγχόμενος και σταθερός χώρος ισχύει στο μέτρο του εφικτού εκτός από τη δική μου χαλαρότητα, συνήθως ρίχνω για να ξεδωσω  ηρεμήσω  Σαρκασμός Σαρκασμός. Εξάλλου για ' μένα το αεροβόλο είναι πρώτα και πάνω απ' όλα ο ορισμός της ψυχαγωγικής σκοποβολής.
Επί του προκειμένου λοιπόν. Και τα δύο όπλα έχουν σεταριστει από το Γιώργο Γκουτη, το  μεν weihrauch 97 σε διαμόρφωση Lazaglide το δε Prosport σε διαμόρφωση Mangusta  και τα δύο σε διαμέτρημα .177 η δε απόδοση τους είναι  σταθεροτατη 16,5  & 17,5 ft/lbs   αντίστοιχα , αποδιδόμενη για τη Γερμανίδα Fraulein με FTT 4,52 8,64  και για την Αγγλίδα Lady με JSB 4,52. 8,44.  Το weihrauch φοράει custom κοντάκι made by Iraklis  Μεγάλο χαμόγελο ενώ το Prosport αγγλικό τουίντ σακάκι  Σαρκασμός Σαρκασμός από το εργαστασιο του.  
Όσον αφορά την συμπεριφορά τους στις βολές είναι πραγματικά υποδειγματική, με παντελή έλλειψη μηχανικών θορύβων, ανάκρουσης και τριβών.  Οι σκανδάλες τους record & cd μάλλον ανταγωνίζονται ισάξια με μία ελάχιστη προσωπική προτίμηση προς αυτή του Prosport  ίσως γιατί νιώθω να έχει μια πιο ' ξερή ' αίσθηση. Για το βάρος τους- αίσθηση, η ζυγαριά γέρνει προς το Prosport και πάλι μιας και έχει αυτή τη κομψή σχεδίαση και λεπτή σιλουέτα που θυμίζει κλασικό τουφέκι με κινητό ουραίο  και γιατί αισθάνομαι ότι μπορώ να κάνω βολές από διάφορες θέσεις, ενώ με το weihrauch  οι βολές από σταθερό πάγκο μάλλον αποτελούν μονόδρομο λόγω βάρους, όγκου. Για να είμαι βέβαια δίκαιος το weihrauch φοράει πολύ μεγαλύτερο οπτικό σε αντίθεση με το  Prosport που έχει ένα super compact, και custom  κοντάκι.  Όσον αφορά τις προτιμήσεις τους σε βολίδες για το  Prosport  πρόλαβα να το δοκιμάσω μονάχα με τις JSB 4, 52  με τα γνωστά αποτελέσματα και μόνο στο υπόγειο σκοπευτήριο,  η αλήθεια είναι ότι ο gatos  με προτρέπει να το δοκιμάσω και με JSB 10,34  αλλά θεωρώ ότι με βαρύτερο σφαιρακι θα αυξηθεί η ανάκρουση του που τώρα είναι ανύπαρκτη. Για δε το 97αρι έγιναν διάφορες δοκιμές με πλειάδα βολίδων και κατέληξα στα FTT 4, 52  με σχεδόν ταυτόσημα αποτελέσματα και από τα Barracuda FT 9,  57 grains . Ίσως η Γερμανίδα fraulein να είναι λίγο πιο pellet fussy  όπως λένε οι φίλοι μας οι αγγλωσαξωνες αν και σ' αυτό έχει δίκιο ο gatos  η ποιότητα των βολίδων FTT δεν είναι όπως στις παλιότερες παρτίδες.  Τέλος όσον αφορά την ευκολία όπλισης, χρήσης θα έλεγα ότι το weihrauch υπερτερεί ελαφρώς μιας και τουλάχιστον εγώ μπορώ να οπλιζω το μοχλό όπλισης είτε με το αριστερό, είτε με το δεξί χέρι με την ίδια ευκολία, ενώ στο  Prosport  για' μένα τουλάχιστον η όπλιση με το δεξί χέρι στο μοχλό είναι σχεδόν μονόδρομος. Συμπέρασμα δικό μου με ότι αξία μπορεί να έχει αυτό το  Prosport  υπερτερεί στο σύνολο όχι κατά κράτος αλλά ναι σαν γενικό σύνολο είναι πιο all around όπλο, με το  weihrauch 97 να παραμένει μια κορυφαία επιλογή επίσης.
Συγνώμη για το μακροσκελές της απάντησης μου, προσπάθησα να είμαι περιεκτικός ( σκέψου να μην ήμουν δηλαδή  Σαρκασμός Σαρκασμός.
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26577



« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 24, 2024, 09:39:30 μμ »

... η αλήθεια είναι ότι ο gatos  με προτρέπει να το δοκιμάσω και με JSB 10,34  αλλά θεωρώ ότι με βαρύτερο σφαιρακι θα αυξηθεί η ανάκρουση του που τώρα είναι ανύπαρκτη.


Εγώ νομίζω ότι θα γλυκάνει κι άλλο η βολή...  Χαμόγελο

Αν και πόσο πιο γλυκιά να γίνει...;  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 24, 2024, 10:52:52 μμ »

Tασο...   ψοφαω για μακροσκελεις απαντησεις!!....  Άνεση Μεγάλο χαμόγελο    
Ευχαριστω πολυ φιλε ,ησουν κατατοπιστικοτατος και οσο επρεπε περιεκτικος,εξου και  δεν χρειαζονται συγνωμες για την μαξιλαροθηκη (ε,οχι και σεντονι αυτο το μηνυματακι..  Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός ) . Τουναντιον θα ελεγα,μαλλον πρεπει να το καθιερωσεις,διοτι ειναι κατι που κανεις καλα, μας λειπει το τελευταιο διαστημα και το χρειαζεται το φορουμ΄ιδιαιτερα μαλιστα οταν εχει να κανει με παρουσιασεις,τεχνικα θεματα κτλ.
Τα δε συμπερασματα σου και η αποψη σου για τα οπλα,ειναι ακριβως αυτα που περιμενα να ακουσω να πω την αληθεια και οσο αφορα το 97αρι (που εχω και εγω προηγουμενη εμπειρια) με βρισκουν απολυτα συμφωνο. Βαρυ,ακομψο οπλο,για αρχαριο,αλλα και εναν μεσο χρηστη/σκοπευτη,μονο απο παγκο (νεοτεροι,υγιεις,αλλα και εμπειροι σκοπευτες,ειναι αλλη υποθεση,αλλα ποσοι ειναι αυτοι?). Ευστοχο ομως,σταθερο και αξιοπιστο στην λειτουργια του.
Και παλι ευχαριστω!  Χαμόγελο  



Αν κρινουν οι συντονιστες οτι πρεπει,ας μεταφερουν τα τελευταια μηνυματα στα αναλογα νηματα ,μιας και εδω υποτιθεται οτι ποσταρουμε και συζηταμε για γκρουπακια (...και παω να σκουπιστω,γιατι ο καψοποστης στον καθρεπτη με εφτυσε καταμουτρα...  Σαρκασμός Γλώσσα ) .
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: