Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 24, 2024, 04:48:51 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Όπλα Field Target
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Όπλα Field Target
Αποστολέας Μήνυμα
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« στις: Ιούνιος 18, 2011, 07:26:16 μμ »

Συνέχεια εδώ από τα σχόλια του Gunner σχετικά με τα όπλα Field Target.


Η απάντηση σχετικά με την ερώτηση για ένα προσιτό όπλο αφιερωμένο στο Field Target είναι η εξής:
Κανένα(δυστυχώς).

Όπως σε όλα τα πράγματα υπάρχουν συγκεκριμένα εργαλεία για συγκεκριμένες δουλειές.
Δεν μπορείς για παράδειγμα να βάψεις ένα ολόκληρο σπίτι με ένα πινέλο των 2 ιντσών.Και για να ακριβολογούμε τελικά θα μπορέσεις να το βάψεις αλλά με αμφίβολα αισθητικά αποτελέσματα,θα έχεις κάνει το χρόνον και θα έχεις σπαταλήσει και περισσότερη μπογιά.Αντίστοιχα δεν μπορείς να ζωγραφίσεις με ένα ρολλό που βάφουμε τους τοίχους.

Αντίστοιχα λοιπόν Field Target μπορείς να παίξεις με οποιοδήποτε όπλο που είναι κάτω από 12 ft/lbs.
Τα αποτελέσματα όμως δεν θα είναι τα ίδια με το να πάιξεις με ένα όπλο σχεδιασμένο γι'αυτό.Βέβαια το ίδιο ισχύει(δυστυχώς πάλι)και για την διόπτρα.

Βέβαια αντιλαμβάνομαι το γεγονός ότι αφού το συγκεκριμένο αγώνισμα δεν υπάρχει στην χώρα μας επίσημα,γιατί κανείς να μπεί στην διαδικασία αγοράς ενός εξειδικευμένου όπλου για Field Target?
Άκου λοιπόν τι προτείνω εγώ.
Μην πουλήσεις το 54άρι(...το καημένο...)και μιάς και είναι και .177 και με μηδενική ανάκρουση,κόψε καμιά σπείρα από το ελατήριο και φέρτο στο όριο που απαιτείται.Μετά με ένα ελατήριο Diana(καμιά 20-25€ έχει νομίζω)το ξαναέχεις "ετοιμοπόλεμο".
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 18, 2011, 07:33:33 μμ »

Ειναι μια καλη λυση αυτο που μου προτεινεις Χαρη.Συγνωμη που αθελα μου πηγα αλλου το θεμα.. Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 18, 2011, 07:48:44 μμ »

Δεν τρέχει τίποτα,δεν δαγκώνουμε Μεγάλο χαμόγελο

Να πώ και εγώ κάτι άσχετο Σαρκασμός

Μην το πουλήσεις το 54άρι!!Εγώ είχα ένα 52άρι και χρειάστηκε να το πουλήσω λόγων χρημάτων και ακόμα το κλαίω.... Κλάμα
Θα με θυμηθείς...
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 18, 2011, 07:58:26 μμ »

Δεν εχεις αδικο φιλε μου.Αυτο το οπλο μου βγαζει αναμικτα συναισθηματα. ???Θα το σκεφτω καλυτερα.Λες να το κλαψω και εγω μετα? Λύπη
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 18, 2011, 08:03:30 μμ »

Το μόνο σίγουρο.
Μην ακούς όλα όσα λένε για τα Diana σε σχέση με τον ανταγωνισμό τους αλλά και μεμονωμένα.

Το συγκεκριμένο(όπως και το 52άρι,μιάς και έχουν απειροελάχιστες διαφορές στον μηχανισμό)είναι όπλο πασπαρτού.Τα κάνει όλα και συμφέρει!
Από 12-22ft/lbs το 4,5 δεν έχει αντίπαλο.
Ποιό όπλο ελατηρίου σε 4,5 μπορεί να έχει τέτοιο φάσμα δύναμης?Κανένα...και με το αντικραδασμικό σύστημα ούτε κοπανάει ούτε τίποτα.
Άσε που είναι τέρατα αντοχής.Το δικό μου το είχα βγάλει Panzer(από το ομώνυμο τάνκ).
Θα κάνω κάποια στιγμή ένα αναλυτικό θέμα για την σειρά 48/52 και 54 όπου με λεπτομέρειες θα τα αναλύω όλα αυτά.
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 18, 2011, 08:18:30 μμ »

Και το 97άρι κάνει για FT όπως και το TX200 Κλείσιμο ματιού

Τωρα για το tuning κατ εμέ όταν το κάνεις θα δείς ένα τελείως άλλο όπλο από αυτό που μέχρι τώρα ήξερες.

Επίσης και αυτό που λέει ο Χάρης για το 54άρι είναι καλό ώς πρόταση Χαμόγελο

Χρονογράφο έχω κι εγώ κι ο Χάρης για να κάνουμε μετρήσεις όταν κάνεις τις βελτιώσεις Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 18, 2011, 08:25:19 μμ »

Σαν διαμετρημα ομως δεν ειναι καλυτερο το 4,5mm για FT?
Ευχαριστω για την προσφορας αυτης της βοηθειας. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 18, 2011, 08:41:33 μμ »

Κοίταξε να δείς.
Απλά το .177 προσφέρει πιό flat τροχιές σ'αυτές τις δυνάμεις σε σχέση με το .22.
Με όλα τα διαμετρήματα(.177,.20,.22) μπορεί κάποιος να σχοληθεί με το Field Target,αλλά το .22 θέλει πολύ μεγάλη εξοικείωση,προπόνηση και καλή διόπτρα(με την έννοια της αποστασιομέτρησης έτσι ώστε να ξέρεις την απόσταση και να υπολογίζεις την τροχιά).
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 18, 2011, 08:47:27 μμ »

Ετσι ειναι.Με το 97αρι μου το 5,5 εργοστασιακο,οι μακρινες βολες μπορουν να χαρακτηριστουν και "βολες πυροβολικου"(εμμεσες βολες) Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 18, 2011, 08:56:16 μμ »

Κοίτα στη σκοποβολή δεν βρίσκεις εύκολα αθλύματα που να υποστηρίζουν διαμετρήματα άλλα από το 4,5 ( .177 ).

Από τεχνικής άποψης το 4,5 για κσοποβολή είναι πιο καλό γιατί έχει πιο επίπεδη τροχιά από το αντίστοιχο 5,5.

Κι αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι έχει μεγαλύτερες αρχικές ταχύτητες από αυτές των 5,5 όπλων. Δηλαδή ένα 97άρι 4,5 έχει μεγαλύτερη αρχική ταχύτητα από το αντίστοιχο 5,5.

Αυτό σε βοηθάει σε αγωνίσματα όπως το FT γιατι και να πέσεις έξω στην εκτίμηση απόστασης του στόχου πιο εύκολα μπορείς να φέρεις καλά αποτελέσματα. Ενώ με το 5,5 λόγω της μεγαλύτερης κυρτότητας καμπύλης της τροχιάς του πρέπει να κάνεις υπολογισμούς ακριβείας, πράγμα που με την εξάσκηση σαφώ και μπορεί να γίνει αλλά χάνεις πολύτιμο χρόνο.

Και η καμπυλότητα της τροχιάς είναι που με οδηγεί σε 4,5 χιλιοστά διαμέτρημα κι όχι 5,5.

Σκέψου ότι αν πούμε ότι θέλουμε αρχική ταχύτητα 900 fps για ένα 4,5 κι ένα 5,5 δες τις παρακάτω πράξεις που οδηγούμαστε σε δύναμη:

Εστω ότι έχουμε μια βολίδα μεσαία σε βάρος 5,5 και αντίστοιχα 4,5 με δεδομένη την αρχική ταχύτητα που θέλουμε να πιάσουμε ( 900 fps ). Η 4,5 είναι βάρους 8.44 grain και η 5,5 γύρω στα 15 grains.

Αρα με βάση τον τύπο ( speed x speed x bullet weight ) / 450240 που μας δίνει τα ποδόλιβρα έχουμε:

Για 4,5 ( 8.44 * 900 * 900 ) / 450240 = 15.183901919 lb/ft
Για 5,5 ( 15 * 900 * 900 ) / 450240 = 26

Οπότε μπορείς να καταλάβεις για το 97άρι που θα σου βγάλει περί τα 700 το πολύ πόδια το δευτερόλεπτο ότι η τροχιά θα είναι πολύ πιο κυρτή από αυτή του 4,5.

Ελπίζω να σου έλυσα κάποιες από τις απορίες αλλά να σου γέννησα άλλες  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 18, 2011, 09:03:02 μμ »

Αν και λιγο-πολυ μου ηταν γνωστα,τωρα με διαφωτισες πληρως. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
stefplak
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 251



« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 22, 2011, 10:56:52 μμ »

Φιλε gunner απο οτι καταλαβα σκεφτεσαι να δωσεις το 54αρι σου.Μην το κανεις ειναι απλα οπλαρα.Ενα οπλο χαρακτηριζεται ως field target κατεξοχην απο το κοντακι του, γιατι πολυ απλα οι ρυθμισεις που προσφερει ειναι πολλες και αυτο σε βοηθα σε εναν αγωνα.Το 54αρι ειναι αρκετα ευστοχο ,ωστε να ισοπεδωσει πολλα  αεροβολα.Το μονο αρνητικο ειναι το βαρος του  εαν και πανω σε αυτο το θεμα οι αποψεις διιστανται.Μπορεις καλλιστα να κανεις ενα field target κοντακι για το 54αρι σου και να σχιζεις.... Κλείσιμο ματιού
 

Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 04:09:33 μμ »

Μια και το θεμα ειναι πολυ επικαιρο(ΚΑΤΙ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΟΕ)

Ποιο θεωρειτε το καταληλο οπλο για Field Target.

Για δυναμη,πιστευω θα ειναι τα 12 ποδολιβρα.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 06:18:01 μμ »

Μια προταση δικια μου και οικονομικη εναι,το air arms s400 4.5 και το  air arms s400 mpr FT 4.5
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 09, 2014, 06:33:07 μμ »

Θεωρώ πως γι' αυτή τη χρήση η "χρυσή τομή" είναι το Hammerli AR20.
Η σκανδάλη, η κάννη, ο ρεγουλατόρος και το ζύγισμά του, είναι όλα άνω του μετρίου.
Είναι ένα οικονομικό όπλο που τα κάνει όλα πολύ καλά. Σίγουρα δεν είναι το καθαρόαιμο αγωνιστικό, αλλά είναι ένα όπλο που με λίγο ψάξιμο μπορεί να σταθεί με αξιώσεις δίπλα στον ανταγωνισμό.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 ... 6   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: