Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 30, 2024, 04:14:40 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

GAS RAM vs ΕΛΑΤΗΡΙΟ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12   Κάτω
  Εκτύπωση  

  GAS RAM vs ΕΛΑΤΗΡΙΟ
Αποστολέας Μήνυμα
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #105 στις: Μάιος 15, 2013, 07:02:34 μμ »

Eαν δεν το ριξω στα Γρεβενα,δεν λεω τιποτα. Σφραγισμένα χείλη



Κολλημενος βαιαρουχακιας. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
stratosros
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82



« Απάντηση #106 στις: Μάιος 15, 2013, 08:06:28 μμ »


+1 αδερφε μου , δίνεις ένα σκασμο φραγκα και ανοιγεις μολις αγοράσεις .
Πληροφοριακά εντελώς και χωρις να εχω όρεξη για αντιπαραθέσεις ενημερώνω οτι υπάρχουν οικονομικά ελατήρια χωρις τουανκ και ντιζελινκ όπως για πραδειγμα η τελευταία αγορά που έκανα cometa fusion , μετράει περίπου τις 2000 βολές και τιποτα απο τα παραπάνω.

Σάββα και πάλι να το χαρείς το εργαλείο σου, πρέπει επιτέλους να ξεφύγουμε απο το λούκι των Γερμανικών ,υπάρχουν κι άλλες πορτοκαλιές.....
Φιλε Στρατο χωρις να θελω να σε θιξω και εντελως φιλικα θα σου πω πως ενας ''ειδηκος'' σε ελατηρια θα ακουσει και θα νοιωσει πραγματα που εμεις δεν τα καταλαβαινουμε.
Οταν ριξεις με ενα τετοιο οπλο που λες οτι εχει ενα σκασμο φραγκα τοτε ισως καταλαβεις γιατι εχει ενα σκασμο φραγκα σε σχεση με το cometa, μην ξεχνας οτι σε τετοια οπλα πληρωνεις και ποιοτητα σε ολους τους τομεις και ουτε ειναι υποχρεωτικο το ανοιγμα(εκτος καποιων ειδηκων περιπτωσεων).
Σιγουρα φιλε μου υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που βγαζουν πορτοκαλια αλλα πορτοκαλια με πορτοκαλια εχουν διαφορα, και η Καλαματα εχει λαδι και η Μακεδονια εχει λαδι ομως καμια σχεση.
Σαββα μια συμβουλη......η weihrauch δεν ειναι για σενα φιλε μου...... Λύπη

Δεν θίγομαι φίλε μου , κουβέντα κανουμε αλιμονο ,προσωπικά θεωρώ τα 400 ευρω πολλα για 12 ποδολιβρα  και ακομη ενας σημαντικός παραγοντας που μ εκανε ν αλλαξω γνωμη ηταν το βάρος των γερμανικων που ειναι μεγαλο για βολες στα όρθια που συνήθως κανω αρα συνοψίζοντας η weihraush δεν ειναι για μενα που σιγουρα δεν είμαι ειδικός στα ελατήρια αλλα ουτε και στα αεροβόλα ,την πλάκα μου κανω ωραία και οικονομικά  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός .   
Καταγράφηκε

Cometa fusion 5.5
Relum LG422   4.5
Welther CP88
Crosman 357
iraklis2010
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 200



« Απάντηση #107 στις: Μάιος 15, 2013, 08:17:56 μμ »

Τα άσχετα με το sokom μηνύματα θα μεταφερθούν οπότε γράφτε ελεύθερα  Χαμόγελο

Ηρακλή τι σημαίνει "ειδικός σε ελατήρια"  Απορία
Ειδηκος Κωστα για μενα ειναι αυτος που το εχει σπουδασει το αντικειμενο και στο Ελλαντα ειναι μετρημενοι στα δακτυλα του ενος χεριου και δεν μιλαω για αλαγες ελατηριων  και τσιμουχων αυτα λιγο πολυ τα κανουν ολοι.
Τωρα μην με ρωτησεις ποιοι ειναι.
Καταγράφηκε

****Κακαλι μαλια****
HW 90  5,5 LAZAGLIDE  WALNUT BY HERCULES
HW 97K  4,5  CUSTOM DRAGON
DIANA 34 4,5  FULL CUSTOM--- BY  DIANA 350 MAGNUM--- WALNUT BY HERCULES
iraklis2010
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 200



« Απάντηση #108 στις: Μάιος 15, 2013, 08:35:37 μμ »

Στρατο τα 400 ευρω δεν πανε με τα ποδολιβρα, σε αυτα τα λεφτα  υπαρχουν και 18-20 ποδολιβρα.Υπαρχουν και weihrauch πολυ ποιο ελαφρια για βολες εκ του ορθιου.
Το fusion σαν οπλο μου αρεσει ποιο πολυ απο το 95αρι της HW αλλα αν θα επαιρνα ενα απο τα δυο αυτο θα ηταν το 95αρι, οχι για την ομορφια του αλλα για ολα τα αλλα.
Ξερεις τα χρονια του χαβαλε για μενα περασανε και εχω και καποιες απαιτησεις απο το οπλο οποτε η ποιοτητα για μενα παιζει ρολο.
Καταγράφηκε

****Κακαλι μαλια****
HW 90  5,5 LAZAGLIDE  WALNUT BY HERCULES
HW 97K  4,5  CUSTOM DRAGON
DIANA 34 4,5  FULL CUSTOM--- BY  DIANA 350 MAGNUM--- WALNUT BY HERCULES
Σαββας Σ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1029


"ΑΡΧΙΛΟΧΙΑΣ"


« Απάντηση #109 στις: Μάιος 15, 2013, 09:35:08 μμ »

εγω παντος ειμαι στη φαση του χαβαλε,και πολυ γουσταρω Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Α και μια συμβουλη απο μενα,σειρα μου ειναι αλλωστε.Ηρακλη,ασχολισου με τα κοντακια και τα ξυλουργικα και ασε τα αεροβολα γιατι εκτιθεσαι Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

και....gamo!
iraklis2010
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 200



« Απάντηση #110 στις: Μάιος 15, 2013, 10:07:18 μμ »

εγω παντος ειμαι στη φαση του χαβαλε,και πολυ γουσταρω Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Α και μια συμβουλη απο μενα,σειρα μου ειναι αλλωστε.Ηρακλη,ασχολισου με τα κοντακια και τα ξυλουργικα και ασε τα αεροβολα γιατι εκτιθεσαι Κλείσιμο ματιού
Δεκτη η συμβουλη σου Σαββα αλλα θελω να μου πεις που εκτεθηκα και τι ηταν αυτο που ειπα λαθος Απορία
Καταγράφηκε

****Κακαλι μαλια****
HW 90  5,5 LAZAGLIDE  WALNUT BY HERCULES
HW 97K  4,5  CUSTOM DRAGON
DIANA 34 4,5  FULL CUSTOM--- BY  DIANA 350 MAGNUM--- WALNUT BY HERCULES
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #111 στις: Μάιος 15, 2013, 10:49:35 μμ »

Βασικά το θέμα το ξεκίνησε ο Σάββας για το νέο όπλο που πήρε και με γειά του και χαρά του να το χαρεί και να το απολάυσει ο άνθρωπος.

Το να λέμε γιατί να πάρω αυτό και να μην πάρω κάτι άλλο είτε αυτό είναι HW είτε αυτό είναι οτιδήποτε άλλο αργά η γρήγορα θα οδηγήσει σε φαγομάρα .....

Κρατήστε τους τόνους χαμηλά, δεν αξίζει να τρογώμαστε για κάτι που στην ουσία το αγαπάμε.

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Σαββας Σ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1029


"ΑΡΧΙΛΟΧΙΑΣ"


« Απάντηση #112 στις: Μάιος 15, 2013, 10:52:06 μμ »

εγω παντος ειμαι στη φαση του χαβαλε,και πολυ γουσταρω Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Α και μια συμβουλη απο μενα,σειρα μου ειναι αλλωστε.Ηρακλη,ασχολισου με τα κοντακια και τα ξυλουργικα και ασε τα αεροβολα γιατι εκτιθεσαι Κλείσιμο ματιού
Δεκτη η συμβουλη σου Σαββα αλλα θελω να μου πεις που εκτεθηκα και τι ηταν αυτο που ειπα λαθος Απορία
Εκτιθεσαι οταν επιμενεις σε κατι που δεν γνωριζεις Χαμόγελο

Σταματη συμφωνω και αφηνω το θεμα Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε

και....gamo!
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #113 στις: Μάιος 15, 2013, 11:07:51 μμ »

Αντε να αρχισω τωρα εγω να λεω για το BAM 4O. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
iraklis2010
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 200



« Απάντηση #114 στις: Μάιος 16, 2013, 12:26:07 πμ »

εγω παντος ειμαι στη φαση του χαβαλε,και πολυ γουσταρω Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Α και μια συμβουλη απο μενα,σειρα μου ειναι αλλωστε.Ηρακλη,ασχολισου με τα κοντακια και τα ξυλουργικα και ασε τα αεροβολα γιατι εκτιθεσαι Κλείσιμο ματιού
Δεκτη η συμβουλη σου Σαββα αλλα θελω να μου πεις που εκτεθηκα και τι ηταν αυτο που ειπα λαθος Απορία
Εκτιθεσαι οταν επιμενεις σε κατι που δεν γνωριζεις Χαμόγελο

Σταματη συμφωνω και αφηνω το θεμα Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Οχι δεν θα το αφησεις το θεμα,οταν λες τον αλλο δημοσια εκτηθεσαι και δεν ξερεις απο αεροβολα θελω σε παρακαλω να μου πεις συγκεκριμενα που ειμαι λαθος και τι ειπα λαθος.
Πηρες ενα οπλο που σου αρεσε, δικαιωμα σου και να το χαιρεσαι με ολη μου την καρδια,αλλα απο κει και περα δεν συμφωνησα σε καποια πραγματα, δηλ  σε ατηχεις συγκρισεις οπλων,τι δουλεια εχει το gas ram με το ελατηριο,μας εβγαλες τα hw οπλα δευτερης κατηγοριας και τα gamo οπλα που στεκωνται διπλα τους και σε καποια πραγματα ανωτερα, ε μην τρελαθουμαι νυχτιατικα.
Κανε σε παρακαλω συγκρηση με το 90αρι, αυτο ειναι gas ram και το μονο μειον που εχει ειναι το βαρος του απεναντι στο δικο σου.
Σαββα οταν περασεις την φαση του χαβαλε ελα να τα ξαναπουμε, το αν γνωριζω η οχι  δικιο εχεις και συγνωμη που επιμενω σε κατι που δεν γνωριζω...................που θα παει ομως, θα μαθω.
Καταγράφηκε

****Κακαλι μαλια****
HW 90  5,5 LAZAGLIDE  WALNUT BY HERCULES
HW 97K  4,5  CUSTOM DRAGON
DIANA 34 4,5  FULL CUSTOM--- BY  DIANA 350 MAGNUM--- WALNUT BY HERCULES
iraklis2010
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 200



« Απάντηση #115 στις: Μάιος 16, 2013, 12:48:12 πμ »

Μη δίνουμε έτκαση σε πράγματα που δεν πρέπει ...... δεν θέλω να κάνω παρεμβάσεις ....
Δικιο εχεις Σταματη αλλα τετοια παρατηρηση επηδει τολμησα να διαφωνησω θα την δεχωμουνα μονο απο ανθρωπους  που κατεχουν το αντικειμενο εις βαθος οχι απο τον κατα τα αλλα συμπαθει και φιλο Σαββα.
Καταγράφηκε

****Κακαλι μαλια****
HW 90  5,5 LAZAGLIDE  WALNUT BY HERCULES
HW 97K  4,5  CUSTOM DRAGON
DIANA 34 4,5  FULL CUSTOM--- BY  DIANA 350 MAGNUM--- WALNUT BY HERCULES
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #116 στις: Μάιος 16, 2013, 02:48:11 πμ »

Ηρακλή,
απευθύνομαι σε σένα αλλά ας ακούνε και οι υπόλοιποι... Στριφογύρισμα ματιών
Ειδικός για ελατήρια λοιπόν,ας κάνουμε μια ιστορική αναδρομή,
ας δούμε (στα πεταχτά γιατί ετοιμάζεται πλήρες θέμα) την ιστορία
του αεροβολισμού στην Ελλάδα.Πίσω στο 2004 λοιπόν,
Ιούνη του 2004 ξεκίνησε το πρώτο φόρουμ για αεροβόλα στην Ελλάδα,
η θεματολογία ήταν λιγάκι μπερδεμένη αλλά η συζήτηση αφορούσε ΜΟΝΟ τα αεροβόλα,
όταν λέω συζήτηση δεν εννοώ κουβεντούλα αλλά 5534 μηνύματα  Κλείσιμο ματιού
Ξεκίνησαν λοιπόν ως εξής,ρε παιδιά τι σφαιράκια να πάρω για αυτό το όπλο,είναι καλό αυτό το πιστόλι κτλ
και σιγά σιγά άρχισαν να βαθαίνουν,να παρουσιάσεις με οδηγό τοποθέτησης V-glide,
να σύνδεσμοι,να κατασκευές,να δοκιμές,να χρονογραφήσεις,να όπλα Ελληνικής κατασκευής φτιαγμένα
εξ' ολοκλήρου εδώ (όχι δηλαδή μετασκευασμένα όπλα που βαφτίστηκαν νέα μοντέλλα),να βελτιώσεις,
τα πάντα δηλαδή,μπερδεμένα λιγάκι μεν αλλά ωραία δε  Χαμόγελο
Εκεί λοιπόν ξεπήδησαν οι πρώτοι ειδικοί στα ελατήρια,
μαζί με τους πρώτους βελτιωτές,επαγγελματίες ή όχι...
Όπως φαντάζομαι θα καταλαβαίνεις οι άνθρωποι αυτοί επηρρέασαν πολύ κόσμο στις επιλογές του,
τόσο με την άποψη τους όσο και με τις προσωπικές τους προτιμήσεις σε μάρκες όπλων.
Μερικές ιστορικές φράσεις :
-Δεν μπορώ να κάνω διάγνωση από απόσταση,πρέπει να το ακούσω
(Αυτός που το είπε το λέει ακόμα)
-Ακόμα και ένα πεντάχρονο ξέρει τι θέλει ένα 97άρι για να ρίχνει καλά,
χρειάζονται απλά internet και πιστωτική κάρτα
(Αυτός που το είπε είχε τη φαεινή ιδέα μαζί με ένα φίλο του να τοποθετούν Vmach και Vglide
στα όπλα όποιου το επιθυμούσε χρεώνοντας σαν εργασία το διόλου ευκαταφρόνητο ποσό του
ενός (1) €,κάτι που μόλις έγινε γνωστό στάθηκε δικαίως η αιτία να αποκλειστούν μόνιμα από
άλλο φόρουμ,αφού παίρναν μεροκάματο.Από όσα είμαι σε θέση να γνωρίζω ο άνθρωπος
αυτός παράτησε τα ιντερνετικά αεροβόλα και ασχολήθηκε με τα καρπούζια,αν και φήμες λένε ότι έχει σχεδόν ένα χρόνο που ξανασυμμετέχει σε ...άλλο φόρουμ  Στριφογύρισμα ματιών)
-......................................................................
Οι τελίτσες σημαίνουν ότι αυτός έσβησε όλα του τα μηνύματα (το φόρουμ έδινε αυτή τη δυνατότητα)
μαζί με τις πιο ξεχωριστές δημιουργίες που είχε να επιδείξει ο Ελληνικός Αεροβολισμός.
Ο μοναδικός ίσως Έλληνας που οι δημιουργίες του κάναν τον γύρο του κόσμου και συζητιόντουσαν αλλά
και συζητούνται ακόμα σε φόρουμ όπως αυτό των ιδιοκτητών HW.Ουδείς προφήτης στον τόπο του
όμως,είπε "άντε γειά" και "εύχομαι καλή συνέχεια".
-Εδώ έπρεπε να υπάρχει αναφορά στον μοναδικό επαγγελματία που υπήρχε με νόμιμη άδεια
για αυτό που έκανε αλλά δε θα γράψω + ή - σεβόμενος ακριβώς αυτή του την ιδιότητα,
ότι ζούσε από αυτό και πιθανόν στο μέλλον να το ξανακάνει.
Μαθήτευσε σε κορυφαίους οίκους του εξωτερικού,ανέπτυξε δικιά του πατέντα
(που όμως αντιγράφτηκε στο 1/14 του κόστους),πολλοί πίναν νερό στο όνομα του
αλλά και αρκετοί ισχυρίστηκαν ότι η βελτίωση ήταν φρούδα...
Για την ιστορία και μόνο,το φόρουμ αυτό είχε άδοξο τέλος...
Το 2009 οι διαχειριστές του αναγκάστηκαν να το κλειδώσουν,
μια και οι "φιλικές" αντιπαραθέσεις είχαν ξεπεράσει κάθε όριο...
Βλέπεις λοιπόν Ηρακλή ότι γνωρίζω πολύ καλά τους ειδικούς στα ελατήρια,
ειδικούς ή "ειδικούς".
θα σου πώ τώρα κάτι άλλο που έμαθα,
αφού όπως έλεγε και ένας γνωστός μου έχω αφιερώσει πάρα πολλές εργατοώρες στα ελατήρια,
αλλά είμαι και απολύτως σίγουρος πως το γνωρίζεις και εσύ :
τα ελατήρια έχουν όρια,απόλυτα περιοριμένα και μάλιστα στενά.
Δεν μιλάω για άλλου είδους όπλα τα οποία πιθανόν όταν τα ρίχνει κάποιος
να έχει αυτό το ύφος ... Στριφογύρισμα ματιών Έκπληξη Μεγάλο χαμόγελο



αλλά για τα κλασσικά παραδοσιακά όπλα ελατηρίου.
Συμβιβασμός ανάμεσα σε δύναμη - κλωτσιά - ακρίβεια.
Από τα καλύτερα ελατηρίου που έχω ρίξει (όλα βέβαια ανοιγμένα)
ο βελτιωτής ήταν ο ιδιοκτήτης.Λόγο Σχιστού και λόγο κοινωνικότητας έχω ρίξει σχεδόν με όλα
τα όπλα των ειδικών.
Κάποτε έριξα ένα ΜΚ3 ΤΧ χωρίς σκοπευτικό,
θα ορκιζόμουν ότι ρίχνει σαν pcp. To έριξα λίγο καιρό μετά με τζαμαρία και άλλαξα γνώμη,αμέσως...
Κάποια άλλη φορά έριξα ένα HW50 .22,νόμισα ότι δεν έριξε,καθόλου κούνημα.
Μετά από αρκετές βολές δίπλα κάποιος έστησε ένα χρόνη,έριξα και το μέτρησα,10 πδλβρα...
Κάποια μέρα στο σκ/ριο όμως βρέθηκα να ρίχνω δίπλα με ένα φίλο,άγνωστο βέβαια τότε σε μένα.
Το όπλο αυτό το έριξα πολλές ακόμα φορές από τότε,το θεωρώ μακράν (αλλά πολύ λέμε...)
το καλύτερο όπλο ελατηρίου που έχω πιάσει - ρίξει,από 18.5 έως 19.5 πδλβρα σε .22 με ακρίβεια
επιπέδου τρύπα-πρύπα και ανύπαρκτη ανάκρουση,πιο σωστά μάλλον με μη αντιλαμβανόμενη ανάκρουση.
Το όπλο δεν ήταν HW ούτε ΑΑ αλλά μπροστά του τα 97-95-80-ΤΧ-prosport φάνταζαν κουδουνίστρες,
αφού το ρημάδι δεν κούναγε καθόλου αλλά καθόλου λέμε...
Τι όπλο ήταν αυτό το αξιοζήλευτο που όσοι είχαν την τύχη να το ρίξουν το ερωτεύτηκαν;;;
Ένα επιβλητικό 54 Airking με μια χειροποίητη σκανδάλη επιπέδου "όνειρο" και με προσωπική πινελιά του ιδιοκτήτη ένα ρυθμιζόμενο μάγουλο τύπου perazzi.
Δύσκολο να είσαι αντικειμενικός και να πείς "το δικό μου (ελατηρίου) είναι καλύτερο"...
Σκέψου τώρα Ηρακλή ότι κανένας ειδικός δεν προτείνει το 54άρι.
Στα nitro gas ram οι ειδικοί έχουν μέτρο σύγκρισης το δύστροπο σχετικά 90άρι
και μάλιστα χωρίς record.Στα αμερικάνικα φόρα που για να αλλάξουν τσιμούχα κάνης πληρώνουν
τους εκεί ειδικούς οι θετικές αναφορές για όπλα IGT της gamo είναι κοινότυπες και πολλοί ευχαριστημένοι ιδιοκτήτες μιλάνε για δύναμη - ακρίβεια.Εγώ δεν έχω ρίξει ποτέ με τέτοιο όπλο οπότε κρατάω μικρό
καλάθι...Ο Σάββας από την άλλη έχει μέτρο σύγκρισης τα προηγούμενα δικά του αλλά και τα όπλα
των φίλων του,οπότε για να επιμένει κάτι παραπάνω θα ξέρει από μας...






 
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #117 στις: Μάιος 16, 2013, 12:34:06 μμ »

Και κάτι τελευταίο,
Σάββα και Ηρακλή,Ηρακλή και Σάββα,
σας γνώρισα προσωπικά,άλλωστε και σεις γνωρίζεστε μεταξύ σας,
είστε εξαίρετοι άνθρωποι και οι δύο  Χαμόγελο
Καμμιά φορά είναι εύκολο να δημιουργηθεί ένταση και παρεξήγηση
άμα πιανόμαστε από λέξεις και δεν κοιτάμε τον άνθρωπο που τις γράφει  Χαμόγελο
Στην τελική,
Ο ειδικότερος ίσως ειδικός σε ελατήρια,ο Maccari έλεγε : afterall it is just an airgun  Χαμόγελο

Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Σαββας Σ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1029


"ΑΡΧΙΛΟΧΙΑΣ"


« Απάντηση #118 στις: Μάιος 16, 2013, 01:31:15 μμ »

 Κωστα αυτο ειναι ενα pm που εστειλα στον Ηρακλη στις 9:50 το πρωι.Ας το  διαβασει κι απο δω,για να δει οτι δεν εχω προβλημα!

 ηρακλη επειδη δεν ενδιαφερει τους αλλους στο φορουμ,στο λεω με pm.Στα προηγουμενα γραφομενα σου με εχεις προσβαλει τουλαχιστο 3 φορες,διαβαστα και θα καταλαβεις,και εγω σε αντιμετωπιζω με χιουμορ.Το gamo δεν το ξερεις,οταν θα ριξεις με αυτο τοτε θα μπορεις να μιλας γιαυτο.Τα Hw τα ξερω καλα φιλε.Τα θεωρω κορυφαια αλλα εχουν τις μαλακιες τους,που τις εφαγα αρκετα στη μαπα.Τελος παντον σε θεωρω φιλο και συναεροβολιστη οπωτε το θεμα τελειωνει  εδω
Καταγράφηκε

και....gamo!
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #119 στις: Μάιος 16, 2013, 03:51:20 μμ »

Ηρακλή,
απευθύνομαι σε σένα αλλά ας ακούνε και οι υπόλοιποι... Στριφογύρισμα ματιών
Ειδικός για ελατήρια λοιπόν,ας κάνουμε μια ιστορική αναδρομή,
ας δούμε (στα πεταχτά γιατί ετοιμάζεται πλήρες θέμα) την ιστορία
του αεροβολισμού στην Ελλάδα.Πίσω στο 2004 λοιπόν,
Ιούνη του 2004 ξεκίνησε το πρώτο φόρουμ για αεροβόλα στην Ελλάδα,
η θεματολογία ήταν λιγάκι μπερδεμένη αλλά η συζήτηση αφορούσε ΜΟΝΟ τα αεροβόλα,
όταν λέω συζήτηση δεν εννοώ κουβεντούλα αλλά 5534 μηνύματα  Κλείσιμο ματιού
Ξεκίνησαν λοιπόν ως εξής,ρε παιδιά τι σφαιράκια να πάρω για αυτό το όπλο,είναι καλό αυτό το πιστόλι κτλ
και σιγά σιγά άρχισαν να βαθαίνουν,να παρουσιάσεις με οδηγό τοποθέτησης V-glide,
να σύνδεσμοι,να κατασκευές,να δοκιμές,να χρονογραφήσεις,να όπλα Ελληνικής κατασκευής φτιαγμένα
εξ' ολοκλήρου εδώ (όχι δηλαδή μετασκευασμένα όπλα που βαφτίστηκαν νέα μοντέλλα),να βελτιώσεις,
τα πάντα δηλαδή,μπερδεμένα λιγάκι μεν αλλά ωραία δε  Χαμόγελο
Εκεί λοιπόν ξεπήδησαν οι πρώτοι ειδικοί στα ελατήρια,
μαζί με τους πρώτους βελτιωτές,επαγγελματίες ή όχι...
Όπως φαντάζομαι θα καταλαβαίνεις οι άνθρωποι αυτοί επηρρέασαν πολύ κόσμο στις επιλογές του,
τόσο με την άποψη τους όσο και με τις προσωπικές τους προτιμήσεις σε μάρκες όπλων.
Μερικές ιστορικές φράσεις :
-Δεν μπορώ να κάνω διάγνωση από απόσταση,πρέπει να το ακούσω
(Αυτός που το είπε το λέει ακόμα)
-Ακόμα και ένα πεντάχρονο ξέρει τι θέλει ένα 97άρι για να ρίχνει καλά,
χρειάζονται απλά internet και πιστωτική κάρτα
(Αυτός που το είπε είχε τη φαεινή ιδέα μαζί με ένα φίλο του να τοποθετούν Vmach και Vglide
στα όπλα όποιου το επιθυμούσε χρώνοντας σαν εργασία το διόλου ευκαταφρόνητο ποσό του
ενός (1) €,κάτι που μόλις έγινε γνωστό στάθηκε δικαίως η αιτία να αποκλειστούν μόνιμα από
άλλο φόρουμ,αφού παίρναν μεροκάματο.Από όσα είμαι σε θέση να γνωρίζω ο άνθρωπος
αυτός παράτησε τα ιντερνετικά αεροβόλα και ασχολήθηκε με τα καρπούζια,αν και φήμες λένε ότι έχει σχεδόν ένα χρόνο που ξανασυμμετέχει σε ...άλλο φόρουμ  Στριφογύρισμα ματιών)
-......................................................................
Οι τελίτσες σημαίνουν ότι αυτός έσβησε όλα του τα μηνύματα (το φόρουμ έδινε αυτή τη δυνατότητα)
μαζί με τις πιο ξεχωριστές δημιουργίες που είχε να επιδείξει ο Ελληνικός Αεροβολισμός.
Ο μοναδικός ίσως Έλληνας που οι δημιουργίες του κάναν τον γύρο του κόσμου και συζητιόντουσαν αλλά
και συζητούνται ακόμα σε φόρουμ όπως αυτό των ιδιοκτητών HW.Ουδείς προφήτης στον τόπο του
όμως,είπε "άντε γειά" και "εύχομαι καλή συνέχεια".
-Εδώ έπρεπε να υπάρχει αναφορά στον μοναδικό επαγγελματία που υπήρχε με νόμιμη άδεια
για αυτό που έκανε αλλά δε θα γράψω + ή - σεβόμενος ακριβώς αυτή του την ιδιότητα,
ότι ζούσε από αυτό και πιθανόν στο μέλλον να το ξανακάνει.
Μαθήτευσε σε κορυφαίους οίκους του εξωτερικού,ανέπτυξε δικιά του πατέντα
(που όμως αντιγράφτηκε στο 1/14 του κόστους),πολλοί πίναν νερό στο όνομα του
αλλά και αρκετοί ισχυρίστηκαν ότι η βελτίωση ήταν φρούδα...
Για την ιστορία και μόνο,το φόρουμ αυτό είχε άδοξο τέλος...
Το 2009 οι διαχειριστές του αναγκάστηκαν να το κλειδώσουν,
μια και οι "φιλικές" αντιπαραθέσεις είχαν ξεπεράσει κάθε όριο...
Βλέπεις λοιπόν Ηρακλή ότι γνωρίζω πολύ καλά τους ειδικούς στα ελατήρια,
ειδικούς ή "ειδικούς".
θα σου πώ τώρα κάτι άλλο που έμαθα,
αφού όπως έλεγε και ένας γνωστός μου έχω αφιερώσει πάρα πολλές εργατοώρες στα ελατήρια,
αλλά είμαι και απολύτως σίγουρος πως το γνωρίζεις και εσύ :
τα ελατήρια έχουν όρια,απόλυτα περιοριμένα και μάλιστα στενά.
Δεν μιλάω για άλλου είδους όπλα τα οποία πιθανόν όταν τα ρίχνει κάποιος
να έχει αυτό το ύφος ... Στριφογύρισμα ματιών Έκπληξη Μεγάλο χαμόγελο



αλλά για τα κλασσικά παραδοσιακά όπλα ελατηρίου.
Συμβιβασμός ανάμεσα σε δύναμη - κλωτσιά - ακρίβεια.
Από τα καλύτερα ελατηρίου που έχω ρίξει (όλα βέβαια ανοιγμένα)
ο βελτιωτής ήταν ο ιδιοκτήτης.Λόγο Σχιστού και λόγο κοινωνικότητας έχω ρίξει σχεδόν με όλα
τα όπλα των ειδικών.
Κάποτε έριξα ένα ΜΚ3 ΤΧ χωρίς σκοπευτικό,
θα ορκιζόμουν ότι ρίχνει σαν pcp. To έριξα λίγο καιρό μετά με τζαμαρία και άλλαξα γνώμη,αμέσως...
Κάποια άλλη φορά έριξα ένα HW50 .22,νόμισα ότι δεν έριξε,καθόλου κούνημα.
Μετά από αρκετές βολές δίπλα κάποιος έστησε ένα χρόνη,έριξα και το μέτρησα,10 πδλβρα...
Κάποια μέρα στο σκ/ριο όμως βρέθηκα να ρίχνω δίπλα με ένα φίλο,άγνωστο βέβαια τότε σε μένα.
Το όπλο αυτό το έριξα πολλές ακόμα φορές από τότε,το θεωρώ μακράν (αλλά πολύ λέμε...)
το καλύτερο όπλο ελατηρίου που έχω πιάσει - ρίξει,από 18.5 έως 19.5 πδλβρα σε .22 με ακρίβεια
επιπέδου τρύπα-πρύπα και ανύπαρκτη ανάκρουση,πιο σωστά μάλλον με μη αντιλαμβανόμενη ανάκρουση.
Το όπλο δεν ήταν HW ούτε ΑΑ αλλά μπροστά του τα 97-95-80-ΤΧ-prosport φάνταζαν κουδουνίστρες,
αφού το ρημάδι δεν κούναγε καθόλου αλλά καθόλου λέμε...
Τι όπλο ήταν αυτό το αξιοζήλευτο που όσοι είχαν την τύχη να το ρίξουν το ερωτεύτηκαν;;;
Ένα επιβλητικό 54 Airking με μια χειροποίητη σκανδάλη επιπέδου "όνειρο" και με προσωπική πινελιά του ιδιοκτήτη ένα ρυθμιζόμενο μάγουλο τύπου perazzi.
Δύσκολο να είσαι αντικειμενικός και να πείς "το δικό μου (ελατηρίου) είναι καλύτερο"...
Σκέψου τώρα Ηρακλή ότι κανένας ειδικός δεν προτείνει το 54άρι.
Στα nitro gas ram οι ειδικοί έχουν μέτρο σύγκρισης το δύστροπο σχετικά 90άρι
και μάλιστα χωρίς record.Στα αμερικάνικα φόρα που για να αλλάξουν τσιμούχα κάνης πληρώνουν
τους εκεί ειδικούς οι θετικές αναφορές για όπλα IGT της gamo είναι κοινότυπες και πολλοί ευχαριστημένοι ιδιοκτήτες μιλάνε για δύναμη - ακρίβεια.Εγώ δεν έχω ρίξει ποτέ με τέτοιο όπλο οπότε κρατάω μικρό
καλάθι...Ο Σάββας από την άλλη έχει μέτρο σύγκρισης τα προηγούμενα δικά του αλλά και τα όπλα
των φίλων του,οπότε για να επιμένει κάτι παραπάνω θα ξέρει από μας...






 
ολα με το ονομα τους σε αυτο το περιεκτικοτατο μυνημα
Εξαιρετικη αναλυση

Kαι κατι να ευθημισουμε
βελτιωσα το bam 4-4 των 50 ευρω ξερετε πως Μεγάλο χαμόγελο
Επειδη δεν εφτανα την σκανδαλη (την ακουμπουσα με το ακροδαχτυλο) τα πηρα  >:(την αφαιρεσα εκοψα την λεπιδα και την ξαναηλεκτροκολησα τερμα πισω και στοπαρει και πανω στον υποφυλακτηρα τησ  .Ονειρο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ

Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: