Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 11:30:29 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Πιστόλια airsoft
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Πιστόλια airsoft
Αποστολέας Μήνυμα
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 11:09:26 μμ »

Ξέρει τίποτα κανένας για πιστόλια airsoft? Για εταιρείες και για μοντέλα που να αξίζουν τον κόπο?
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 10:00:47 πμ »

Παρακαλώ να κλείσει το θέμα. Μου πέρασε... Στριφογύρισμα ματιών  Ευτυχώς γρήγορα πριν κάνω κανένα λάθος...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Σαββας Σ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1029


"ΑΡΧΙΛΟΧΙΑΣ"


« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 10:10:29 πμ »

Στα ερσοφτ αν παρεις ακριβο θα ειναι καλο Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

και....gamo!
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 10:18:42 πμ »

Στα ερσοφτ αν παρεις ακριβο θα ειναι καλο Σαρκασμός Σαρκασμός
Σε τρώει ο κώ..ς σου εσένα. Επηρεάζεις κι εμένα, είσαι κακή παρέα... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2013, 01:58:43 μμ από Christopher » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Tarlats
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 52


« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 09, 2021, 08:55:54 μμ »

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!
Είμαι καινούργιο μέλος και με λένε Νίκο.
Αυτή είναι η πρώτη μου ερώτηση, και μιας και είμαι παντελώς άσχετος με το συγκεκριμένο θέμα, πάρτε με με το μαλακό και δίνετε απλές και κατανοητές απαντήσεις (μιας και ορολογία και τεχνικά θέματα δεν κατέχω).
Πριν από λίγες μέρες είδα (στο ξεκάρφωτο) κάτι βιντεάκια στο you tube με αεροβόλα πιστόλια και ξύπνησε μέσα μου η επιθυμία να αποκτήσω και εγώ ένα.
Μιας και δεν έχω ιδέα από αυτά, το έψαξα λίγο στο ίντερνετ, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν βρήκα κάτι διαφωτιστικό, μέχρι που έπεσα σε αυτό το υπέροχο φόρουμ.
Συγχωρέστε την πλήρη άγνοια μου, αλλά τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα σε ένα αεροβόλο πιστόλι με διαμέτρημα 4,5 mm, 6,0 mm και τα airsoft επίσης στα 6,0 mm? (Τα δύο τελευταία, μήπως είναι το ίδιο πράγμα? Και πάλι συγχωρήστε την άγνοια μου...  Σαρκασμός)
Για να είμαι λίγο πιο σαφής, αναφέρομαι σε πιστόλια CO2 ή Green Gas.

Είδα ότι υπάρχουν full auto (έτσι νομίζω τα ονομάζουν) πιστόλια που ρίχνουν κατά ριπάς και ξετρελάθηκα. Αυτά βγαίνουν σε διάφορα διαμετρήματα και αν ναι, τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ τους?
Επίσης ποιες οι διαφορές ανάμεσα σε ίδια μοντέλα, που βγαίνουν σε CO2 και Green Gas?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!  Χαμόγελο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 09, 2021, 09:05:01 μμ »

Τα airsoft είναι όπλα (στην περίπτωση μας πιστόλια, γιατί υπάρχουν και τουφέκια) που ρίχνουν πλαστικές μπίλιες...  Χαμόγελο

Τα αεροβόλα όπλα (πιστόλια ή τουφέκια) ρίχνουν pellets, δηλ τα κλασικά σφαιράκια αεροβόλου (ποτηράκια) ή μεταλλικές μπίλιες BB's...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Tarlats
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 52


« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 09, 2021, 09:43:51 μμ »

Τα airsoft είναι όπλα (στην περίπτωση μας πιστόλια, γιατί υπάρχουν και τουφέκια) που ρίχνουν πλαστικές μπίλιες...  Χαμόγελο

Τα αεροβόλα όπλα (πιστόλια ή τουφέκια) ρίχνουν pellets, δηλ τα κλασικά σφαιράκια αεροβόλου (ποτηράκια) ή μεταλλικές μπίλιες BB's...  Χαμόγελο

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Χαμόγελο
Στην πράξη, ποια πλεονεκτήματα (και μειονεκτήματα) έχουν οι πλαστικές μπίλιες και ποια τα αντίστοιχα pellets?
Και πάλι ευχαριστώ! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3228


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 01:30:40 πμ »

δεν υπαρχει συγκριση -περαν του οτι πολλα απο τα airsoft χρησιμοποιουν co2 για την προωθηση του βληματος-  μεταξυ τους φιλε Νικο,αρα δεν μπορουμε να μιλησουμε και για συν και πλην.
ειναι διαφορετικοι κοσμοι ,απλα γιατι προοριζονται για εντελως διαφορετικη χρηση.

τα airsoft ειναι εντυπωσιακα μεν διοτι τα περισσοτερο ειναι πλεον πιστα αντιγραφα πραγματικων πυροβολων,αλλα κατ ουσια προκειται για παιχνιδια για μικρους αλλα και-κυριως κατ εμε-μεγαλους. ριχνουν οπως σου ειπε ο φιλος ''γατος'' πλαστικες μπιλιες,η δυναμη εινα εξαιρετικα χαμηλη,η ευστοχια ειναι υποδεεστερη,το βεληνεκες μικρο και  ειναι φτιαγμενα(κυριως αν και σε κοντινες αποστασεις η σκοποβολη ειναι εφικτη) για παιχνιδια πολεμου. προοριζονται δηλ για να χτυπιουνται μεταξυ τους ανθρωποι (φορωντας φυσικα προστατευτικα γυαλια.κατι σαν το painball ,αλλα πιο στυλατα,χωρις το λερωμα και τις μελανιες) . ειτε ως ψυχαγωγια,ειτε για εκπαιδευση οπου το περιβαλλον και το κοστος δεν επιτρεπει την χρηση πυροβολων και φυσικα για την προστασια της ανθρωπινης ζωης και εγκαταστασεων.

τα αεροβολα απο την αλλη, (πιστολια ,τυφεκια,ελατηριου,προσυμπιεσμενα,co2 κτλ) , ειναι οπλα με ολη την σημασια της λεξης (αν και σαφως κατα πολυ πιο αδυναμα απο πυροβολα) ,η αποκτηση τους ειναι δυνατη μονον απο ενηλικες και προοριζονται για θηρα (οπου αυτη επιτρεπεται με αυτα) και ψυχαγωγικη ,η' αθλητικη σκοποβολη. βαλλουν οπως αναφερθηκε μολυβδινα βληματακια διαφορων διαμετρηματων,βαρων και σχηματων και μπορουν να προκαλεσουν σοβαρους τραυματισμους η' και θανατο.
οι περισσοτεροι εδω μεσα και ως επι το πλειστον,ασχολουμαστε με τα δευτερα και με την ψυχαγωγικη σκοποβολη,αν και εχουμε και τους αγωνομαχους μας...

καλως μας ηλθες,καλη παραμονη,ενασχοληση και διασκεδαση σου ευχομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2021, 01:37:30 πμ από Thanos.L » Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
Tarlats
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 52


« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 02:15:40 πμ »

Θάνο, σε ευχαριστώ πολύ για την εμπεριστατωμένη απάντηση!
Ξεδιάλυνες μια βασική απορία μου!
Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3228


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 02:40:00 πμ »

χαρα μου  Χαμόγελο
απο το πληθος (  Σαρκασμός ) των σελιδων του συγκεκριμενου θεματος,καταλαβαινεις και το ποσο και ποσοι ασχολουνται εδω μεσα με τα airsoft...  Στριφογύρισμα ματιών . ωστοσο αν πας προς τα εκει,ειμαι σιγουρος οτι ολο και καποιος θα βρεθει να σου πει δυο πραγματα και να σε βοηθησει,αν και η κυρια πηγη πληροφοριων εικαζω οτι θα ειναι ο σωληνας (youtube επι το ελληνικοτερον  Σαρκασμός ) ....
για τα αεροβολα υπαρχει πληθωρα υλικου να σε καλυψει και -αν και ειμαστε κομματι πεσμενοι τελευταια... -  εμεις εδω ειμαστε να σου λυσουμε οσες αποριες μπορουμε  Κλείσιμο ματιού .
παρε τον χρονο σου πριν προβεις σε αγορα ομως  αν μου επιτρεπεις μια συμβουλη. περιμενε να καλμαρει λιγο ο ενθουσιασμος της στιγμης. διαβασε,δες βιντεο,ιδανικα βρες καποιον να σου δειξει,πιασεις-ριξεις και μετα αγορασε. καλη συνεχεια και... καλο ξημερωμα συναδελφε βρυκολακα!...  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 10, 2021, 02:19:29 μμ »

Καλύτερα από τον Θάνο, δεν νομίζω να στα έλεγε κανείς... Μια χαρά συνεννοηθήκατε... βρυκόλακες...   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Tarlats
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 52


« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 11, 2021, 12:06:30 πμ »

Προς στιγμήν δεν κατάλαβα γιατί λέγατε βρυκόλακες, αλλά μετά που γύρισα την μανιβέλα και πήρε μπροστά ο εγκέφαλος, έσκασα στα γέλια!!!  Σαρκασμός
Ναι, η αλήθεια είναι ότι καθημερινά... βρυκολακιάζω.  Μεγάλο χαμόγελο

Για επιλογή αεροβόλου πιστολιού θα πάω (και όχι airsoft).
Θα ακούσω την συμβουλή σου και δεν θα βιαστώ. 'Ήδη έχω αρχίσει να ξεκοκαλίζω το forum της ομάδας, να βλέπω βιντεάκια στον... σωλήνα (νταξ, έχω πεθάνει στο γέλιο μ' αυτή την ονομασία!) και γενικότερα να την ψάχνω την δουλειά.

Πολύ σας χαίρομαι που είστε φιλικοί, ευγενικοί και έχετε και μπόλικο χιούμορ!  Χαμόγελο
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!  Χαμόγελο

Θα επανέλθω κάποια στιγμή με νέες ερωτήσεις σε διαφορετικό thread όμως, μιας και αυτό είναι για airsoft.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: