Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 01:11:45 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

HW97K
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7   Κάτω
  Εκτύπωση  

  HW97K
Αποστολέας Μήνυμα
iosif
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 27, 2011, 02:30:04 μμ »

Δεν θα διαφωνισω, αφου τετοιες δοκιμες σε τοσο μεγαλες αποστασεις ακομα δεν εχω κανει.
Λογικο ειναι αυτο που λες, για τις baracuda που ανεφερες  ειχα καποιες ενστασεις.
Καταγράφηκε
Deus
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 15, 2011, 08:34:11 μμ »

Καλησπέρα επανέρχομαι με το 97ari
Στο όπλο τοποθετήθηκε V-Mach μονο με μια ροδέλα εμπρός και χωρις τον μαυρο πλαστικο αποστατη τα jsb τα κόκκινα τα ρίχνει με 795 fps.
Η συμπεριφορά του άλλαξε παρα πολύ, το ενοχλητικό touang εξαφανίστηκε κανένας θόρυβος κατά την οπλίση και κατά την βολη απόλυτα ξέρο και κοφτό,   το όπλο έγινε πιο πολιτισμένο από ότι ήταν στην ανάκρουση σε βαθμό που δυσκολεύτηκα να το ξαναμαθω. 
Επίσης η ομοιομορφία των βολών αν και σχετικά άστρωτο ακόμη έδειξε στοιχεια βελτίωσης με μεγιστη απόκλιση 7 fps  με αζυγιστες βολίδες

Το μονο αρνητικό σε όλο το σύνολο είναι η όχι καλή ποιότητα βαφής για ένα όπλο που θεωρειται ένα από τα καλύτερα αεροβόλα ελατηρίου της τάξης των 500 euro την στιγμή που φθηνότερα όπλα έχουν καλύτερο bluing , προσωπικά θα το χαρακτήριζα απαράδεκτο και εξαιρετικά ευπαθής άρχισε να μου ξεβάφει ο μοχλός όπλισης μετά από 2 και κάτι μήνες χρήσης επίσης μου έκανε μπιμπίκι τις πρώτες μέρες χρήσης από την μια πλευρά ακριβώς μπροστά από το block της σκανδάλης κάτι το οποιο διορθώθηκε σχετικά εύκολα.

Με τη η πρώτη ευκαιρία θα γίνει και μια εξωτερική οπτική βελτίωση κάτι που δεν είχα σκοπό να κάνω στο συγκεριμένο όπλο αλλα σκεφτόμουν να το κάνω σε ένα άλλο πιο φθηνό αρκεί να βρω αυτό που θέλω όπως το σκέφτομαι...

προς το παρόν παραθέτω ένα group 7 βολών στα 25 μετρα

Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 19, 2011, 09:19:36 πμ »

To group είναι πάρα πολύ καλό φίλε μου. Σε 4,5 το έχεις;

Και πιο πάνω σε δύναμη παρόμοια group, κάνει.
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 19, 2011, 10:36:53 μμ »

Γεια σας παιδια κ παλι,υστερα απο 2 μηνες αναμονης εχω τελικα στα χερια μου εδω κ 10 μερες το 97 5.5 με την Νικκο Sterling 4.5-14Χ50.Περιττο να σας πω πως ειμαι κατενθουσιασμενος με το πρωτο μου αεροβολο κ το προσεχω σαν τα ματια μου.Με τις πρωτες βολες διαπιστωσα οτι μεχρι τα 50 μετρα ειναι αρκετα καλο κ μπορω να πω μου αρκει αυτη η αποσταση κ το ευχαριστιεμαι πολυ,αν τωρα πηγαινε με την ιδια δυναμη μεχρι τα 70 θα ηταν για τα γουστα μου τελειο.Σαν πιο εμπειροι θα ηθελα να με βοηθησετε σε καναδυο θεματακια:  1ον :οσον αφορα την συντηρηση κ την αποθηκευση του (για να μην υπαρχει οξειδωση) τι να κανω?Προς το παρον μετα απο καθε χρηση το περναω απαλα με πανακι με ενα λαδακι Ballistol που ειχε μεσα ο κατασκευαστης.  2ον :Την κανη μεσα πως να την καθαριζω?εχω  παρει ενα κιτ με βουρτσακια αλλα διαβασα οτι δεν κανει να το βαζω απο την αντιθετη φορα του βληματος (αλλα δεν γινεται κ αλλιως).Κατι σφαιριδια που κυκλοφορουν για καθαρισμο κανης ειναι καλα ή θα κανω ζημια?Ευχαριστω πολυ κ συγνωμη αν σας κουρασα!!!
Καταγράφηκε
harry22
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 103



« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 20, 2011, 10:30:53 πμ »

Φίλε μου καταρχήν με'γειά το νέο σου όπλο,κλασσική επιλογή που θα ευχαριστηθείς για καιρό.
Πάμε τώρα στο θέμα της συντήρησης,
όταν χρησιμοποιούμε ένα όπλο(ειδικά τώρα το καλοκαίρι),στην επιφάνεια του επικάθονται τα εξής:ιδρώτας από τα χέρια,λίπος από τα χέρια και σκόνη.
Ο ιδρώτας των χεριών(ανάλογα και τον άνθρωπο)είναι όξινος είτε λίγο είτε πολύ.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα στα σημεία αυτά που ακουμπάμε το όπλο να οξειδώνεται πιό γρήγορα(ο ιδρώτας λειτουργεί σαν καταλύτης).Το δε λίπος σε συνδυασμό με την σκόνη,δημιουργούν ένα είδος "λάσπης" η οποία εγλωβίζει τον ιδρώτα και κάνει τα πράγματα ακόμα πιό δύσκολα.
Όταν περνάς στο τέλος το λαδάκι,αυτό που κάνεις είναι(σε μοριακό επίπεδο πάντα,μην περιμένεις να το δείς με το μάτι),είναι να εγκλωβίζεις τα πάντα κάτω από το λάδι.
Γι'αυτό λοιπόν πρέπει ΠΡΩΤΑ να σκουπίζεις με ένα μαλακό και στεγνό πανί πολύ καλά το όπλο μέχρι να εξαφανίσεις κάθε ίχνος από ιδρώτα-λίπος-σκόνη και ΜΕΤΑ να εφαρμόζεις το λάδι.
Εννοείται ότι δεν χρειάζεται μεγάλη ποσότητα,αρκεί ένα "φίλμ" να περαστεί και είναι εντάξει.Στην περίπτωση που ξέρεις εκ των προτέρων ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις για καιρό το όπλο,καλό είναι να το περνάς με λίγο πιό παχύ λάδι αλλά και πάλι με λίγη ποσότητα.Στην δε φύλαξή του να το έχεις στην θήκη του σκέτο και μην το τυλίγεις με διάφορα πανιά,σεντόνια,πετσέτες ή κάτι άλλο,γιατί αυτά λειτουργούν σαν υγροσκοπικά στοιχεία και συσσωρεύουν την υγρασία αντί να την κρατάν μακριά.
Στο θέμα του καθαρισμού της κάννης τώρα,
προσωπικά στα αεροβόλα που έχω(που έχουν "γράψει" χιλιάδες χιλιάδων βολές)έχω καθαρίσει την κάννη μία ίσως δύο φορές.Το αεροβόλο δεν είναι πυροβόλο έτσι ώστε να έχει κατάλοιπα από την κάυση της πυρίτιδας που διαβρώνουν την κάννη.
Άρα από θέμα συντήρησης(με την έννοια της καθαριότητας και κατά συνέπεια την φθορά της κάννης)δεν υπάρχει κανένας λόγος να την καθαρίζεις.
Από την άποψη ότι μία βρώμικη κάννη μπορεί να επηρεάζει την ευθυβολία του όπλου,πιστεύω ότι αυτό μπορεί να ισχύει(και αυτό με επιφύλαξη)στα πολύ δυνατά όπλα(>35ft/lbs)και σε καμία περίπτωση στα "συμβατικά" αεροβόλα ελατηρίου.
Αν πάντως θέλεις σώνει και καλά να την καθαρίσεις,θα πρότεινα τον γνωστό σχοινοκαθαριστήρα.Πάιρνεις μία χοντρή πετονιά,κάνεις μία μικρή θηλιά στην μία άκρη,περνάς ένα μικρό κομματάκι υφάσματος(προσοχή,όχι πολύ χοντρό γιατί μπορεί να σφηνώσει μέσα στην κάννη)και το περνάς μέσα από την κάννη όσες φορές χρειαστεί.
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!Αυτή η διαδικασία όμως πρέπει να γίνει όταν θα είναι το όπλο λυμένο(για κάποια συντήρηση ή επισκευή)ΚΑΙ ΟΧΙ όταν το όπλο είναι κανονικά σε λειτουργία!!
Για να μπορέσεις να περάσεις το σχοινοκαθαριστήρα,σημαίνει ότι ο υποθάλαμος πρέπει να είναι τραβηγμένος πίσω,που αυτό σημαίνει ότι το όπλο θα είναι ΟΠΛΙΣΜΕΝΟ!!
ΠΟΤΕ δεν κάνουμε εργασίες τέτοιου είδους σε οπλισμένο όπλο!!!!Ειδικά σε ένα όπλο σαν το 97άρι το οποίο και δεν έχει κάποια ασφάλεια τύπου καστάνιας όπως το ΤΧ ή τα Diana 48/52/54.
Αυτά τα λίγα από μένα και σου εύχομαι καλές βολές με ΠΡΟΣΟΧΗ και ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
Καταγράφηκε
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 20, 2011, 06:10:59 μμ »

Φιλε μου Χ.Γ σε ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου Κλείσιμο ματιού,Μια τελευταια ερωτηση,στις ποσες περιπου βολες θα χρειαστω συντηρηση (ανοιγμα οπλου,αλλαγη ελατηριου),και οταν ειναι να γινει αυτο να το κανω επ΄ευκαιρια V-Mach(θα κερδισω δυναμη?) ?Υπαρχει καποιος που μπορει να το κανει (μαγαζι) ή πρεπει μονος μου?Παντως σαν στρατιωτικος που ειμαι τα καταφερνω καλα στην λυση-αρμωση αλλα αλλο τα πυροβολα κ αλλο τα αεροβολα,τα πυροβολα ειναι πολυ πιο απλα κ ευκολα!
Καταγράφηκε
harry22
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 103



« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 20, 2011, 06:57:04 μμ »

Στίς πόσες βολές θα χρειαστεί να ανοιχθεί το όπλο,είναι άγνωστο.Ανάλογα την συχνότητα της χρήσης,τον τρόπο της χρήσης μπορεί να ποικίλει αρκετά ο χρόνος.
Συνήθως ένα αεροβόλο ελατηρίου,δεν το πειράζουμε αν δεν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα,π.χ. να πέσει η δυναμή του,να κάνει περίεργους θορύβους,να χαλάσει η σκανδάλη,κ.τ.λ.
Αν τώρα θέλεις να το ανοίξεις για να τοποθετήσεις το V-Mach,θα σου πρότεινα να κάνεις τουλάχιστον 5.000 βολές πρίν το ανοίξεις για να "πατήσουν" όλα τα μέταλλα πρώτα και μετά το ανοίγεις για να βάλεις το V-Mach.
Δεν γνωρίζω την τωρινή δύναμη του όπλου σου,αλλά με το V-Mach μην περιμένεις και πάρα πολλά πράγματα(πιστεύω ότι γύρω στις 15-16ft/lbs καλά θα είναι αν βγάλει,ανάλογα το σφαιράκι που θα χρησιμοποιείς).
Έτσι κι'αλλιώς το 97άρι δεν έχει πολλά περιθώρεια δύναμης λόγω  κατασκευής και μεγέθους του θαλάμου.Σίγουρα όμως θα βελτιώσει την αίσθηση και το ρίξιμο του όπλου.
Σχετικά με την τοποθέτηση του,δεν υπάρχει κάποιος επίσημα(σαν κατάστημα εννοώ),αλλά αρκετοί θα βρεθούν να σε βοηθήσουν σ'αυτό αρκεί να το ζητήσεις.
Από την άλλη δεν είναι και κανένα διαστημόπλοιο.Στο internet υπάρχουν δεκάδες οδηγοί που βήμα-βήμα δείχνουν όλη την διαδικασία(νομίζω ότι έχω αναρτήσει και εγώ ένα στο παρόν φόρουμ).
Μπορείς λοιπόν με υπομονή να το κάνεις και μόνος σου.Πάντως συμβουλή μου είναι αν το δώσεις σε κάποιον άλλο να το κάνει να είσαι μπροστά κατά την διάρκεια της επιχείρησης(και για να μαθαίνεις,αλλά και να ελέγχεις την όλη φάση).
Ελπίζω να σε βοήθησα,Χ.Γ.

Υ.Γ.Μόλις είδα ότι δεν έχω αναρτήσει για το 97άρι,αλλά για το 95/98.Αν θέλεις πάντως σου στέλνω με e-mail,φωτό βήμα-βήμα πώς θα το κάνεις...
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 20, 2011, 08:14:21 μμ »

Επίσης συμβουλή για το v-mach είναι να μη βάλεις την τσιμούχα. Βάλε όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα εκτός από την τσιμούχα. Αφήνεις την εργοστασιακή.

Επειδή έχω 97άρι στη συλλογή μου ( μικρή είναι και η δική μου ), έχω δοκιμάσει τη v-mach και είδα διακυμάνσεις πάνω από 15 ft/s από βολή σε βολή.

Τέλος για τη σαυντήρηση της κάννης αν θέλεις να το κάνεις θα το κάνεις εν αρχή στις 1000-1500 βολές γιατί στο εργοστάσιο έχουν ένα θέμα με τα λιπαντικά και σίγουρα βάζουν λίγο παραπάνω με αποτέλεσμα το γνωστό σε όλους μας dieseling. Με αποτέλεσμα η κάννη να βρωμίσει. Απο κεί και μετά το καθαρίζεις κατα βούλιση μια που στρατιωτικός είσαι .... σίγουρα κάνωντας του μια επιθεώρηση (  Σαρκασμός Σαρκασμός ) μπορείς να καταλάβεις αν είναι καθαρή η όχι.

Τέλος ..... καλόριχτο να σου είναι, πάντα κέντρο και .... πάει και στα 50 και στα 70 ( με drop ) και στα 150 ( με πάάάάάρα πολύ drop ) αλλά το είδα στον Εβρο να συμβαίνει και να είναι απόλυτα εύστοχο Χαμόγελο

Σταμάτης
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 20, 2011, 08:40:04 μμ »

Παιδια σας εχω ζαλισει αλλα εχω ενα τελευταιο θεμα,η διοπτρα μου (Νικκο Sterling 4.5-14Χ50) εχει τερματισει στο υψος για να την μηδενισω(γυρω στα 25 μετρα).Τι εχω κανει λαθος;Ριχνω και παει μια τελεια πιο κατω κ εχει τερματισει  το υψος για να ρυθμισω το σταυρονημα.Εχω βαλει λαθος την διοπτρα;μονο εκει μου παει το μυαλο.Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση αποκριση.Παντως το οπλο το εχω ευχαριστηθει,δεν εχω εμπειρια απο αλλα αεροβολα αλλα το 97αρι σε 5.5 μου αρεσει πολυ,μια φορα που εριξα στο παρελθον με 4.5 GAMO(με  πολυ καλυτερη ταχυτητα απο το 97αρι) k δεν μου αρεσε καθολου.Με το 97αρι σε 5.5 ριχνεις κ το σπαει το μπουκαλι της μπυρας στα 30 μετρα ρε παιδι μου,το καταλαβαινεις οτι ειναι οπλο (μου αρεσει πολυ το plinking  Σαρκασμός ).Σας ευχαριστω πολυ κ παλι!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 20, 2011, 09:42:49 μμ »

Γειά σου Ηλία,

Παιδια σας εχω ζαλισει αλλα εχω ενα τελευταιο θεμα,η διοπτρα μου (Νικκο Sterling 4.5-14Χ50) εχει τερματισει στο υψος για να την μηδενισω(γυρω στα 25 μετρα).Τι εχω κανει λαθος;Ριχνω και παει μια τελεια πιο κατω κ εχει τερματισει  το υψος για να ρυθμισω το σταυρονημα.Εχω βαλει λαθος την διοπτρα;μονο εκει μου παει το μυαλο.Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση αποκριση.

Την ίδια έχω κι εγώ στο BSA R10 μου. Εχεις ξεμείνει απο κλίκ στο elevation;

Στα πόσα μέτρα μηδενίζεις; Είναι πιθανό στην απόσταση που μηδενίζεις να έχει αρκετό drop με αποτέλεσμα σε κάποιες περιπτώσεις να ξεμένεις από κλίκ. Το χω ξαναδεί το έργο αλλά εγώ είχα ξεμείνει σε κλίκ πρός τα κάτω.

Παντως το οπλο το εχω ευχαριστηθει,δεν εχω εμπειρια απο αλλα αεροβολα αλλα το 97αρι σε 5.5 μου αρεσει πολυ,μια φορα που εριξα στο παρελθον με 4.5 GAMO(με  πολυ καλυτερη ταχυτητα απο το 97αρι) k δεν μου αρεσε καθολου.Με το 97αρι σε 5.5 ριχνεις κ το σπαει το μπουκαλι της μπυρας στα 30 μετρα ρε παιδι μου,το καταλαβαινεις οτι ειναι οπλο (μου αρεσει πολυ το plinking  Σαρκασμός ).Σας ευχαριστω πολυ κ παλι!! Χαμόγελο

Αν θυμάμαι καλά είσαι στις Φέρρες ή κάνω λάθος;

Βασικά το 97άρι σε 4,5 είναι ακόμα καλύτερο γιατί έχει πιο επίπεδη τροχιά. Μη συγκρίνεις μόνο την αρχική ταχύτητα σε ένα όπλο αλλά και τη συμπεριφορά. Το gamo είναι ποιοτικά πολύ κατώτερο από το 97άρι με περισσότερο twang πιο δυσχριστό σε κάποιες περιπτώσεις ( αυτά που είναι σταθερής κάννης πρέπει να κάνει κανείς 32 κινήσεις για να οπλίσει ). Κάποια από αυτά μαζεύονται βέβαια αλλά ότι και να κάνεις ανήκει σε άλλη κατηγορία.

Οι καφρίλες ( plinking ) μου αρέσει κι εμένα Χαμόγελο  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
SHADOW
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 262


SHADOW GUNSTOCKS AND MORE ! !


« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 21, 2011, 06:02:03 μμ »

Παιδια σας εχω ζαλισει αλλα εχω ενα τελευταιο θεμα,η διοπτρα μου (Νικκο Sterling 4.5-14Χ50) εχει τερματισει στο υψος για να την μηδενισω(γυρω στα 25 μετρα).Τι εχω κανει λαθος;Ριχνω και παει μια τελεια πιο κατω κ εχει τερματισει  το υψος για να ρυθμισω το σταυρονημα.Εχω βαλει λαθος την διοπτρα;μονο εκει μου παει το μυαλο.Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση αποκριση.Παντως το οπλο το εχω ευχαριστηθει,δεν εχω εμπειρια απο αλλα αεροβολα αλλα το 97αρι σε 5.5 μου αρεσει πολυ,μια φορα που εριξα στο παρελθον με 4.5 GAMO(με  πολυ καλυτερη ταχυτητα απο το 97αρι) k δεν μου αρεσε καθολου.Με το 97αρι σε 5.5 ριχνεις κ το σπαει το μπουκαλι της μπυρας στα 30 μετρα ρε παιδι μου,το καταλαβαινεις οτι ειναι οπλο (μου αρεσει πολυ το plinking  Σαρκασμός ).Σας ευχαριστω πολυ κ παλι!! Χαμόγελο

Γεια σου συνονοματε και απο 'μενα.
Να σου πω και γω την ταπεινη μου αποψη.
Μια πολυ φθηνη λυση στο προβλημα σου που στοιχιζει 0 ευρω ειναι να βαλεις στο ''πισω'' δαχτυλιδι και στο κατω ημικυκλιο του ενα διπλωμενο χαρτακι(3 χιλιοστα ειναι αρκετα).Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μπρουμουτισει εμπρος λιγο την διοπτρα και να σου δωσει μερικα κλικ ακομα και να μπορεσεις να μηδενισεις.
Ενα βιντεακι που θα μπορεσει να σε βοηθησει να το καταλαβεις ειναι αυτο

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=4e-98Z9NT6g" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=4e-98Z9NT6g</a>

Μια διαστημικη βαση για πολυ μακρυνες βολες που εφτιαξε ο SEERHAN.

Τωρα αν θες να μπεις στα εξοδα ,η sportsmatch εχει ρυθμιζομενη βαση διοπτρας .

http://www.milidonis.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=38

Ελπιζω να σε βοηθησα!!!!

    φιλικα σκια


Καταγράφηκε

Aν πεις οτι δεν μπορεις...........δεν μπορεις!!

Αν πιστεψεις πως μπορεις............ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!
bakis
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 55



« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 21, 2011, 09:45:34 μμ »

Καλησπερα Ηλια και καλοριχτο το 97 σου, για πες μας σε πιο dot εχεις μηδένιση .
Καταγράφηκε
harry22
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 103



« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 21, 2011, 10:14:49 μμ »

Πέρα από τα αυτονόητα(που αναφέρθηκαν ήδη),σημασία έχουν επίσης τα κάτωθι στοιχεία που πρέπει να μας αναφέρεις:
Μεγέθυνση που είχες όταν μηδένιζες,
απόσταση(την αναφέρεις στα 25m,αλλά ήταν σίγουρα 25m?),
δύναμη του όπλου ή έστω τι είδους βλήματα ρίχνεις,
από ποιά θέση ρίχνεις και την σχέση της όσον αφορά τον στόχο(είναι ισουψής και παράλληλη?-η θέση σκόπευσης με τον στόχο),
όταν προσπάθησες να μηδενίσεις τι καιρικές συνθήκες επικρατούσαν(είχε αέρα και πόσο?),
παρατήρησες κάποια αλλαγή στις επιδόσεις και συμπεριφορά του όπλου?
Μπορεί να σου ακούγονται ίσως υπερβολικά όλα αυτά,αλλά πιστεψέ με η λεπτομέρεια κάνει την ουσία.
Φιλικά Χ.Γ.
Καταγράφηκε
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 22, 2011, 08:46:50 μμ »

Λοιπον,αυριο θα κανω δοκιμη με απολυτη λεπτομερεια και θα σας πω τα αποτελεσματα για να με βοηθησετε,μονο που τωρα τελευταια εχει παρα πολυ αερα,θα βρω μερος κλειστο κ θα κανω τις βολες κ θα σας πω!!
Καταγράφηκε
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 26, 2011, 05:31:13 μμ »

Λοιπον παιδια,περιμενα να πεσει λιγο ο αερας κ εκανα τις δοκιμες.Εχει ξεμεινει απο κλικ στο elevetion αλλα τωρα ειναι μηδενισμενο το οπλο,ειναι οκ.Εβαζα μεγενθηση 8-9 στα 20-25 μετρα κ παντα εριχνε λιγο πιο κατω το οπλο.Μολις εβαλα την μεγενθηση  στο 4.5-5 οι βολες ηταν ακριβεστατες,εκανα λαθος λοιπον στην μεγενθυση απ΄ότι καταλαβα (βλεπετε δεν ειχα ξαναχρησιμοποιήσει διοπτρα).Δηλαδη η μεγενθυση παει αναλογικα?γιατι δεν εκανα βολες σε περισσοτερα μετρα χθες.Στα 40 μετρα π.χ ποσο θα βαζω μεγενθυση για να ειναι ακριβεις οι βολες;Θα πρεπει να κανω δοκιμη σ΄όλα αυτα ε;Αρχιζει να μ΄αρέσει περισσοτερο το αεροβόλο,εχει πολλά να μαθω  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: