Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 01:26:23 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

HW97K
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7   Κάτω
  Εκτύπωση  

  HW97K
Αποστολέας Μήνυμα
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 24, 2011, 10:15:22 πμ »

Δεν μας έχεις κουράσει φίλε Atlas,

Οι MTC είναι πάρα πολύ καλές διόπτρες. Οι Viper είνια λίγο βαριές.

Οπως και οι Hawke είναι πολύ καλές, με τη ζυγαριά μου να τείνει προς την MTC αλλά όμως θα πρέπει να ξέρεις από πρίν με τι είδους σκοποβολή θα ασχοληθείς. Δηλαδή, θα ρίχνεις όρθιος καθιστός κτλ κτλ. Παίζει σημαντικό ρόλο στην απόφαση γιατί με μιά βαριά διόπτρα θα αλλάξει το ζύγισμα του όπλου και το βάρος της θα προστεθεί στο βάρος του όπλου. Ενδεχομένως με κάποιες διόπτρες να σου αλλάξει το ζύγισμα του όπλου πράγμα ζωτικό για την εκ του ορθίου βολή. Ενώ ασήμαντο αν κάνεις πχ Bench Rest.

Επίσης αν θα ασχοληθείς με σκοποβολή σε στόχο με μη δεδομένη την απόσταση το μεγάλο zoom βοηθάει στην εκτίμηση της απόστασης από τη ρύθμιση της παράλλαξης άσχετα άν μετά τη βολή θα την κάνεις με μικρότερο zoom ή με το ίδιο.

Και οι δύο διόπτρες που αναφέρεις είναι καλές.

Απλά εσύ αποφασίζεις  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
stefplak
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 251



« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 24, 2011, 10:57:55 πμ »

Φιλε atlas η επιλογη του οπλου αριστη.Βεβαια στην θεση σου θα διαλεγα το tx200 η το prosport και αυτο απο θεμα γουστου.Εαν τελικα παρεις το 97αρι να διαλεξεις 5.5αρι οχι 4.5.Οσο για την διοπτρα για την hawke θα σου πω οτι την ειχα και δεν ημουνα ευχαριστημενος .Μtc δεν ημουν κατοχος ποτε αλλα εχω πιασει στα χερια μου και θεωρω οτι ειναι πολυ καλες.Δεν ξερω ποσα χρηματα διαθετεις αλλα μια πολυ καλη διοπτρα ειναι αυτη
http://www.scopesdirect.co.uk/proddetail.asp?prod=falcon_menace_414x44ffp

οπως και σε πιο φθηνη λυση αυτη
http://www.pyramydair.com/s/a/Leapers_5th_Gen_3_9x40_AO_Mil_Dot_Rifle_Scope_with_R_G_1_Tube/659
Καταγράφηκε
Atlas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45



« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 24, 2011, 12:41:02 μμ »

Δεν μας έχεις κουράσει φίλε Atlas,

Οι MTC είναι πάρα πολύ καλές διόπτρες. Οι Viper είνια λίγο βαριές.

Οπως και οι Hawke είναι πολύ καλές, με τη ζυγαριά μου να τείνει προς την MTC αλλά όμως θα πρέπει να ξέρεις από πρίν με τι είδους σκοποβολή θα ασχοληθείς. Δηλαδή, θα ρίχνεις όρθιος καθιστός κτλ κτλ. Παίζει σημαντικό ρόλο στην απόφαση γιατί με μιά βαριά διόπτρα θα αλλάξει το ζύγισμα του όπλου και το βάρος της θα προστεθεί στο βάρος του όπλου. Ενδεχομένως με κάποιες διόπτρες να σου αλλάξει το ζύγισμα του όπλου πράγμα ζωτικό για την εκ του ορθίου βολή. Ενώ ασήμαντο αν κάνεις πχ Bench Rest.

Επίσης αν θα ασχοληθείς με σκοποβολή σε στόχο με μη δεδομένη την απόσταση το μεγάλο zoom βοηθάει στην εκτίμηση της απόστασης από τη ρύθμιση της παράλλαξης άσχετα άν μετά τη βολή θα την κάνεις με μικρότερο zoom ή με το ίδιο.

Και οι δύο διόπτρες που αναφέρεις είναι καλές.

Απλά εσύ αποφασίζεις  Χαμόγελο

Για το είδος σκοποβολής σίγουρα θα είναι Bench Rest για πολλούς και διάφορους λόγους.
Γι'αυτό και η αρχική επιλογή είναι διόπτρα με αρκετά μεγάλο zoom.
Καταγράφηκε

Ω Ελλάς αρχαία χώρα!
Τι παλληκάρια είχες πριν
και τι μ@λ@κες τώρα!!!!
cynix
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 79


« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 24, 2011, 12:43:16 μμ »

Κώδικας:
Ψάχνοντας βρήκα σε 3-9 http://www.hawkeoptics.com/global/riflescopes/airmax_ev/index.php και http://www.mtcoptics.co.uk/mtcScope_Vip.htm
Ξέρω ότι γίνομαι κουραστικός με τόσες ερωτήσεις αλλά....... δεν έχω ιδέα. Απορία
Ευχαριστώ για την υπομονή σας.

Θεωρώ ότι 3Χ9 είναι πολύ καλά για γενική χρήση, αλλά αν θέλεις σκόπευση ακρίβειας και σκοπεύεις να συμμετάσχεις αργότερα και σε αγώνες, πχ τύπου Benchrest, τότε χρειάζεσαι κάτι πιο δυνατό, τουλάχιστον έως 14Χ.
Καταγράφηκε

team Walther Greece
Atlas
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45



« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 24, 2011, 12:43:46 μμ »

Φιλε atlas η επιλογη του οπλου αριστη.Βεβαια στην θεση σου θα διαλεγα το tx200 η το prosport και αυτο απο θεμα γουστου.Εαν τελικα παρεις το 97αρι να διαλεξεις 5.5αρι οχι 4.5.Οσο για την διοπτρα για την hawke θα σου πω οτι την ειχα και δεν ημουνα ευχαριστημενος .Μtc δεν ημουν κατοχος ποτε αλλα εχω πιασει στα χερια μου και θεωρω οτι ειναι πολυ καλες.Δεν ξερω ποσα χρηματα διαθετεις αλλα μια πολυ καλη διοπτρα ειναι αυτη
http://www.scopesdirect.co.uk/proddetail.asp?prod=falcon_menace_414x44ffp

οπως και σε πιο φθηνη λυση αυτη
http://www.pyramydair.com/s/a/Leapers_5th_Gen_3_9x40_AO_Mil_Dot_Rifle_Scope_with_R_G_1_Tube/659

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Θα  ληφθούν όλες υπ' όψιν για την τελική απόφαση.
Καταγράφηκε

Ω Ελλάς αρχαία χώρα!
Τι παλληκάρια είχες πριν
και τι μ@λ@κες τώρα!!!!
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 24, 2011, 05:55:08 μμ »

Δες και το 77αρι η΄το Κ. Ειναι το ιδιο με το 97αρι,μονο που εχει ανοιχτα σκοπευτικα. Κλείσιμο ματιού
Τωρα επειδη θα ειναι μελοντικη αγορα μου,οσο για το διαμετρημα ψαχνομαι.
Το στοιχειο του απ΄ότι ακουω ειναι το 4,5 αρι,αλλα και το 5,5αρι που εχω δει ξυριζει. Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 24, 2011, 09:35:02 μμ »

Στο 97 άρι επειδή το έχω ρίξει σε όλα του εχδόν τα διαμετρήματα όπως και στο 77άρι τα προτείνω 4,5. Το 5,5 καλά πάει απλά έχει πολύ κυρτή τροχιά στο γούστο μου πάντα.

Δρακούλη ψήνεσαι για 77άρι;

Κι αυτό καλό είναι, ο ίδιος μηχανισμός με το 97άρι είναι ίσως μερικοί πόντοι πιο μακρυά κάννη, από ταχύτητες δεν το έχω μετρήσει μια που δεν το έχω να σου πω σε σχέση με το 97άρι.

Αν κάποος φίλος το έχει ας το φέρει κυριακή να το μετρήσουμε Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Deus
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 24, 2011, 11:22:28 μμ »

περιμένω και εγώ να παραλαβω το HW97KT σε 4.5 δυστυχώς αύριο είναι κλειστά τα ελτα...

διόπτρα έχω ήδη προμηθευτεί την HAWKE 6-18 X 44 AO SR12 σαν αυτή που πρότεινε ο AIG2 αρχικά Χαμόγελο

Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 25, 2011, 10:32:57 πμ »

περιμένω και εγώ να παραλαβω το HW97KT σε 4.5 δυστυχώς αύριο είναι κλειστά τα ελτα...

διόπτρα έχω ήδη προμηθευτεί την HAWKE 6-18 X 44 AO SR12 σαν αυτή που πρότεινε ο AIG2 αρχικά Χαμόγελο



Με το καλό να το παραλάβεις κι αν δεν υπάρχει πρόβλημα να του κάνουμε και μια ανασκοπισούλα Χαμόγελο

Η διόπτρα που πήρε ο φίλος Deus είναι τίμια για τα την τιμή της. Βέβαια αν είχε και side parallax θα ήταν τέλεια Χαμόγελο

Deus από που τπ παράγγειλες;
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 26, 2011, 01:27:26 μμ »

Γεια σας παιδια,ειμαι ο Ηλίας κ ειμαι νεος στον χωρο του αεροβολισμου,σαν στρατιωτικος βεβαια εχω ριξει με πολλα πυροβολα οπλα χιλιαδες σφαιρες!!!Εχω παραγγειλει κ περιμενω πως κ πως το 97κ σε .22 κ μια Νικκον 4,5-14Χ50 κ εχω αγχωθει για την επιλογη του διαμετρηματος που εχω κανει!Ξεχασα να αναφερω πως με ενδιαφερει κυριως η σκοποβολη σε ΄΄μεγαλες΄΄ αποστασεις σε μπουκαλια κλπ (ε να εχει κ λιγο χαβαλε) κ ηθελα να σας ρωτησω σε τι αποστασεις μπορω να το κανω αυτο με το οπλο που εχω παραγγειλει!!! Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 26, 2011, 07:22:42 μμ »

Γεια σας παιδια,ειμαι ο Ηλίας κ ειμαι νεος στον χωρο του αεροβολισμου,σαν στρατιωτικος βεβαια εχω ριξει με πολλα πυροβολα οπλα χιλιαδες σφαιρες!!!Εχω παραγγειλει κ περιμενω πως κ πως το 97κ σε .22 κ μια Νικκον 4,5-14Χ50 κ εχω αγχωθει για την επιλογη του διαμετρηματος που εχω κανει!Ξεχασα να αναφερω πως με ενδιαφερει κυριως η σκοποβολη σε ΄΄μεγαλες΄΄ αποστασεις σε μπουκαλια κλπ (ε να εχει κ λιγο χαβαλε) κ ηθελα να σας ρωτησω σε τι αποστασεις μπορω να το κανω αυτο με το οπλο που εχω παραγγειλει!!! Στριφογύρισμα ματιών

Καλώς τον Ηλία,

Πολύ καλή επιλογή έκανες με το 97άρι. Το .22 ( 5,5 mm ) θα έχει πιο κυρτή τροχιά από το 4,5 λόγω των μικρότερων ταχυτήτων εξόδου που έχει αυτό το διαμέτρημα. Θα έχει πιο γλυκό ρίξιμο λόγω του ότι θα είναι πιο μεγάλο διαμέτρημα από το  5,5. Με το 97άρι μου ( 4,5 13,5 ποδόλιβρα ) μέχρι 100-120 μέτρα έχω πολύ καλές βολές και με παρα πολύ καλή συνγκεντρωση. Εσύ με πιο βαρύ βλημα λόγω του διαμετρήματος σίγουρα θα μπορείς να έχεις ίσως και πιο μακρυνές βολές μια που το βαρύτερο βλήμα τείνει να διατιρεί την ταχύτητα του λόγω μεγαλύτερης μάζας Χαμόγελο

Η διόπτρα είναι Nikon ή Niko Stirling; Και οι δύο είναι καλές απλά η πρώτη απλισίαστη στην τιμή.

Τα μπουκάλια εύκολα θα τα πετυχαίνεις στην απόσταση που σου λέω ίσως αργότερα όταν το σηνηθήσεις και πιο μακρυά Χαμόγελο

Οπως κι αν έχει καλορίζικο, να το χαρείς όσο περισσότερο γίνεται Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 26, 2011, 07:47:57 μμ »

Σ΄ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου φιλε μου,μου εφυγε ενα βαρος,αυτες οι αποστασεις που προανεφερες μου ειναι υπεραρκετες για να κανω το χομπι μου.Να ξερες ποσα site κ ποσα review εχω κοιταξει ,ελληνικα κ ξενα για να δω τις αποστασεις αλλα τπτ.Ησουν κατατοπιστικοτατος,μολις το παραλαβω κ ριξω θα σου πω τις εντυπωσεις αλλα κ τις τυχον αποριες μου!Χαρηκα πολυ!!!κ παλι ευχαριστω!!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 26, 2011, 08:36:08 μμ »

Καταρχην καλοριζικο το 97αρι σου φιλε μου.Πολυ καλη επιλογη!Επειδη ομως τυγχανει να εχω το ιδιο οπλο,για 3+ χρονια θα σου πω οτι το οπλο αυτο δεν ειναι για ιδιαιτερα μακρινες βολες..Μεχρι τα 40-50 μετρα θα ελεγα ειναι μια χαρα.Απο κει και πανω παιζει πολυ εκτροπη... Χαμόγελο

Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 26, 2011, 09:23:44 μμ »

Απαντηση στον φιλο μου AIG2,η διοπτρα ειναι Nikkon Sterling,η Nikkon ειναι οντως απλησιαστη,οσο για την αποσταση κ τα 50-60 μετρα καλα ειναι για το σκοπο που το θελω φιλε μου Gunner αλλα αν ριχνει και στα 100 μετρα που λεει ο φιλος AIG για μενα ειναι τελεια.Παντως παιδια ακομα δεν το εχω παρει κ δεν σας κρυβω πως ψαχνω να το κανω πιο δυνατο μεχρι του σημειου ομως να μην χανει την ευθυβολια του.Οσον αφορα οτι θα εχει πιο καλη λειτουργια με ενα V-mach το εχω διαβασει,οσον αφορα το βεληνεκες θα του προσδωσει καποια μετρα ή χρειαζεται να του κανω κατι αλλο?Ευχαριστω πολυ παντως για τις απαντησεις σας,δεν ξερετε ποσο με βοηθατε!!!
Καταγράφηκε
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 26, 2011, 09:55:36 μμ »

Ακομη και στα 40-50 μετρα εγω βαζω εκτροπη απο 1 εως 3 τελειες (dots) αναλογα βεβαια με τα σφαιρακια που χρησιμοποιω.Το εχω εργοστασιακο,δεν εχω κανει καμια βελτιωση αλλα επειδη εχει "πεσει" λιγο σκεφτομαι να βαλω v-mach kit,αλλα και παλι δεν περιμενω θαυματα.Αντε 50 ποδια και κατι απο την αρχικη του..Ακομα και βελτιωμενο δεν νομιζω να μπορεις να κανεις σοβαρη βολη στα 100 μετρα.Για αυτες τις αποστασεις τα pcp ειναι μονοδρομος,με εξαιρεση καποια πολυ δυνατα ελατηριου η gas ram που ομως θα υστερουν σε ακριβεια κατα πολυ..
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: