Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 10:04:41 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

HW97K
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7   Κάτω
  Εκτύπωση  

  HW97K
Αποστολέας Μήνυμα
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 26, 2011, 07:49:21 μμ »

Καλησπέρα Ηλία,

Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι σκοπευτές των κατα καιρούς ασχολούνται με το αεροβόλο Χαμόγελο

Η μεγέθυνση κατα πρώτο έχει να κάνει με τη λεπτομέρεια που θέλεις να έχεις. Οσο πιο μεγάλη είναι τοσο μεγαλύτερη λεπτομέρεια στη σκόπευση έχεις.

Από την άλλη πάλι, και η μεγέθυνση δεν είναι πανάκεια. Ειδηκά όταν οι βολές γίνονται εκ του ορθίου που όσο μεγαλύτερη η μεγέθυνση τόσο μεγαλύτερη και η αστάθεια που βλέπεις.

Η διόπτρα είναι ένα οπτικό παρόμοιο με ένα φακό φωτογραφικής μηχανής. Μόνο που έχει σταυρόνημα και έχει κατα πολύ μεγαλύτερη μεγέθυνση.

Οσο μεγαλύτερη η μεγέθυνση σε ένα φακό τόσο μικρότερη και η παρατηρούμενη περιοχή. Δηλαδή ένας φακός εκεί που πχ με μικρό zoom καλύπτει 20 μοίρες, στο μέγιστο φτάνει να καλύπτει μόλις 2-3 μοίρες!

Οταν οι βολές γίνονται εντός της περιοχής κάλυψης του φακού τότε όλα καλά. Οταν οι αποκλίσεις όμως είναι εκτός του καλυπτόμενου πεδίου πρέπει να βγάλεις zoom για να μπορείς εκ νέου να υπολογίσεις τις αποκλίσεις.

Γενικότερα ξεκίνα να μάθεις στις διάφορες αποστάσεις όταν πχ έχεις zoom 10 στα πόσα μέτρα αντιστοιχεί το κάθε dot του σταυρονήματος του σκοπευτικού σου. Η διοπτρούλα που έχεις αν σου εξαντληθούν τα dot τότε μπορείς να πάς το zoom στο 5 και να είναι στη μέση των dots ( δηλαδή εκεί που με 10Χ ήσουν στο 6ο με 5Χ θα είσαι στο 3ο!! ).

Καλώς όρισες στον κόσμο των κατεστραμένων  Σαρκασμός Σαρκασμός Ολοι έχουμε περάσει ώρες επι ωρών για να κάνουμε τέτοιους υπολογισμούς και μετά μια αλλαγή στο όπλο ..... και φτού κι από την αρχή  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
SHADOW
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 262


SHADOW GUNSTOCKS AND MORE ! !


« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 26, 2011, 08:15:09 μμ »

Λοιπον παιδια,περιμενα να πεσει λιγο ο αερας κ εκανα τις δοκιμες.Εχει ξεμεινει απο κλικ στο elevetion αλλα τωρα ειναι μηδενισμενο το οπλο,ειναι οκ.Εβαζα μεγενθηση 8-9 στα 20-25 μετρα κ παντα εριχνε λιγο πιο κατω το οπλο.Μολις εβαλα την μεγενθηση  στο 4.5-5 οι βολες ηταν ακριβεστατες,εκανα λαθος λοιπον στην μεγενθυση απ΄ότι καταλαβα (βλεπετε δεν ειχα ξαναχρησιμοποιήσει διοπτρα).Δηλαδη η μεγενθυση παει αναλογικα?γιατι δεν εκανα βολες σε περισσοτερα μετρα χθες.Στα 40 μετρα π.χ ποσο θα βαζω μεγενθυση για να ειναι ακριβεις οι βολες;Θα πρεπει να κανω δοκιμη σ΄όλα αυτα ε;Αρχιζει να μ΄αρέσει περισσοτερο το αεροβόλο,εχει πολλά να μαθω  Σαρκασμός

Και η δικη μου ταπεινη αποψη.

Κατι δεν μου αρεσει σε αυτα που λες αλλα ας τα παρουμε απο την αρχη.
Πρωτα πρωτα τα ζουμ που εχουν οι διοπτρες οταν μιλαμε για αεροβολο μεχρι και 30 ποδολιβρες ,ειναι περιτα(με εξαιρεση το BR αλλα και εκει υπαρχουν περιορισμοι).Μια μεγενθυση στο 6 ειναι υπερ αρκετη.

Τωρα αν ριχνω σε μια συγκεκριμενη αποσταση και εχω ζουμ στο 10 και το οπλο χανει 2 ντοτ κατω,αν ξεζουμαρω στο 5 τοτε θα δω πως χανει 1 ντοτ κατω.Σε καμια περιπτωση ομως οσο ζουμ και να βγαλω δεν προκειται να βρω κεντρο εαν δεν δωσω τα αναλογα κλικ.

Γι'αυτο τον λογο εαν χρησιμοποιω τα ντοτ ,ειναι μεγαλο λαθος να αλλαζω το ζουμ συνεχεια.
Βεβαια υπαρχουν διοπτρες που εχουν λυσει αυτο το φαινομενο ,οπως ειναι η light stream που οσο ζουμαρεις μεγενθυνεται και ο σταυρος με αποτελεσμα εαν βαζω 3 ντοτ κατω, οτι ζουμ και να βαλω παλι 3 ντοτ θα βαζω!!

Εαν κανεις το κολπακι με το χαρτι που σου ειπα τα ντοτ που εχεις χαμενα τωρα,  θα τα μεταφερεις στο οφελιμο σημειο!!!

       φιλικα σκια
Καταγράφηκε

Aν πεις οτι δεν μπορεις...........δεν μπορεις!!

Αν πιστεψεις πως μπορεις............ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!
cynix
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 79


« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 27, 2011, 08:50:07 πμ »

Ηλια καλό είναι να μην έχεις το σταυρόνημα στα όριά του. Θέλεις ρυθμιζόμενη βάση ώστε να φέρεις -αν είναι δυνατό, τις ρυθμίσεις πρός το μέσον του εύρους των κλικ. Αν δεν θέλεις να ξοδευτείς κάνε το κόλπο με το χαρτάκι που σου είπε ο SHADOW..
Καταγράφηκε

team Walther Greece
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 29, 2011, 01:33:17 μμ »

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας,εκανα το κολπο με το χαρτακι κ τωρα το σταυρονημα δεν ειναι στα ορια του,ειναι μια χαρα κ εχω κ κλικ για τις διορθωσεις μου πλεον!Εχω παραγγειλει κ λεπτα επιχειρησιακα γαντια γιατι ιδρωνουν αρκετα τα χερια μου τωρα το καλοκαιρι για να ελαχιστοποιησω τις πιθανοτητες οξειδωσης (εννοειται κανω κ τον καθαρισμο μετα τις βολες ).Λοιπον ηθελα τις συμβουλες σας για ενα-δυο θεματακια που με απασχολουν λιγο (σας εχω ζαλισει αλλα γι αυτο ειναι οι φιλοι ε?  Σαρκασμός ):1ον Οσον αφορα τις βολιδες,επειδη το 97αρι μου ειναι σε 5.5 εχω παρει καποιες Falcon αγγλικες 13.43 grain,δεν ξερω αν ειμαι ευχαριστημενος με την εννοια του οτι δεν εχω χρησιμοποιηση αλλες,αλλα μεσα στο κουτακι εχει πολλες που ειναι στραβη η βαση τους.Ειναι φυσιολογικο αυτο?Συμβαινει κ με αλλες εταιριες?(κατα τ΄αλλα ειναι αρκετα ευστοχες μπορω να πω).Τωρα εχω παραγγειλει τις JSB EXACT 13,40 grain.Ποιες ειναι καλυτερες για το οπλο μου?Αν ειναι 14.50 grain θα χασω πολλα μετρα απο το βεληνεκες μου? 2ον Ειδα μια ταινια χθες με εναν ελευθερο σκοπευτη κ εβαψε το οπλο του (ενα 22αρι) παραλλαγης, μπορει να γινει κ στο 97κ με καποιο τροπο?Δεν θελω στο ξυλο αλλιως θα επαιρνα το laminate, μονο στα μεταλλικα μερη κ την διοπτρα.Ειδα οτι κυκλοφορουν καποιες ταινιες παραλλαγης,κανει να βαλω καμια τετοια ή θα εχω προβλημα με οξειδωση?Αυτα τα λιγα ηθελα να ρωτησω... Σφραγισμένα χείλη (τα τελευταια γιατι θα με πλακωσετε στο τελος)!!!
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 29, 2011, 02:38:35 μμ »

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας,εκανα το κολπο με το χαρτακι κ τωρα το σταυρονημα δεν ειναι στα ορια του,ειναι μια χαρα κ εχω κ κλικ για τις διορθωσεις μου πλεον!


Οπότε τέλος καλό όλα καλα Χαμόγελο

Παράθεση

Εχω παραγγειλει κ λεπτα επιχειρησιακα γαντια γιατι ιδρωνουν αρκετα τα χερια μου τωρα το καλοκαιρι για να ελαχιστοποιησω τις πιθανοτητες οξειδωσης (εννοειται κανω κ τον καθαρισμο μετα τις βολες ).


Αν με τα γάντια νοιώθεις καλύτερα στις βολές do it  Χαμόγελο Είναι κάτι που ο καθένας κάνει σύμφωνα με το πως νοιώθει άνετα Χαμόγελο

Παράθεση
Λοιπον ηθελα τις συμβουλες σας για ενα-δυο θεματακια που με απασχολουν λιγο (σας εχω ζαλισει αλλα γι αυτο ειναι οι φιλοι ε?  Σαρκασμός ):1ον Οσον αφορα τις βολιδες,επειδη το 97αρι μου ειναι σε 5.5 εχω παρει καποιες Falcon αγγλικες 13.43 grain,δεν ξερω αν ειμαι ευχαριστημενος με την εννοια του οτι δεν εχω χρησιμοποιηση αλλες,αλλα μεσα στο κουτακι εχει πολλες που ειναι στραβη η βαση τους.Ειναι φυσιολογικο αυτο?Συμβαινει κ με αλλες εταιριες?(κατα τ΄αλλα ειναι αρκετα ευστοχες μπορω να πω).Τωρα εχω παραγγειλει τις JSB EXACT 13,40 grain.Ποιες ειναι καλυτερες για το οπλο μου?Αν ειναι 14.50 grain θα χασω πολλα μετρα απο το βεληνεκες μου?

Βασικά δεν υπάρχουν καλύτερες και χειρότερες. Αυτές που έχω δεί κάποιουςνα χρησημοποιούν σε 5,5 ( το λέω γιατί το δικό μου είναι 4,5 ) ειναι H&N Field Target Trophy και JSB RS, JSB Exact Express καθώς και τις JSB Exact. Κατ εμέ επειδή θα ήθελα όσοπιοεπίπεδη τροχιά - κατα συνέπεια μεγαλύτερη αρχική ταχύτητα εξόδου, άρα θα προτιμούσα τις ελαφριές που διάλεξες κι εσύ.

Παράθεση
2ον Ειδα μια ταινια χθες με εναν ελευθερο σκοπευτη κ εβαψε το οπλο του (ενα 22αρι) παραλλαγης, μπορει να γινει κ στο 97κ με καποιο τροπο?Δεν θελω στο ξυλο αλλιως θα επαιρνα το laminate, μονο στα μεταλλικα μερη κ την διοπτρα.Ειδα οτι κυκλοφορουν καποιες ταινιες παραλλαγης,κανει να βαλω καμια τετοια ή θα εχω προβλημα με οξειδωση?Αυτα τα λιγα ηθελα να ρωτησω... Σφραγισμένα χείλη (τα τελευταια γιατι θα με πλακωσετε στο τελος)!!!

Βασικά το να βάλεις κάτι αυτοκόλητο - μια ταινία παραλλαγής είναι μια χαρά εφ όσων θέλεις αυτή την εμφάνηση. Απλα να έχεις υπ όψην σου ότι οι ταινίες μπορεί να εγλωβίσουν υγρασία η οποία μετά να οδηγήσει σε οξειδώσεις κτλ κτλ. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις λινάτσα, να την κόψεις σε λωρίδες, και να βάψεις άλλες λωρίδες σκούρο καφέ, άλλες πιο ανοικτό, συνδυάζοντας έτσι τα χρώματα της φύσης γύρω σου για να του κάνεις μια παραλλαγή. Οτι μάθαμε κοινώς στο στρατό. Ετσι θα μπορείς να βγάλεις την παραλλαγή όταν δνε τη θέλεις και να τη βάζεις όταν θέλεις χωρίς να έχεις προβλήματα με υγρασίες και οξειδώσεις.

Και φυσικά δεν μας έχεις ζαλίσει με τις ερωτήσεις Χαμόγελο

Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 29, 2011, 06:11:01 μμ »

Ευχαριστω πολυ φιλε μου  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
harry22
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 103



« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 29, 2011, 08:31:40 μμ »

Σχετικά με την παραλλαγή:
Η λύση είναι μία και είναι η απόλυτη:Hydrographics.
Τα υπόλοιπα είναι μπακαλίστικες λύσεις για να τυλίγεις φέτα Μεγάλο χαμόγελο
Προτερήματα:
1ον)Δεν αλλοιώνεται το πάχος της κάννης-θαλάμου-μοχλού όπλισης.Η λειτουργικότητα παραμένει ίδια όπως πρίν.
2ον)Πραγματικά αναλλοίωτο στην (σχεδόν) οποιαδήποτε χρήση.
3ον)Άπειρες επιλογές στο είδος παραλλαγής(κυκλοφορούν σχεδόν όλες οι γνωστές στρατιωτικές-από αρκτικές μέχρι woodland και urban-καθώς και κυνηγητικές).
4ον)Αδιαβροχοποιεί στην κυριολεξία το μέταλλο σύν ότι το προστατεύει.
5ον)Μπορείς να επικαλύψεις σχεδόν όλα τα υλικά-ατσάλι,αλουμίνο,ξύλο,πλαστικό κ.τ.λ.-με ακριβώς το ίδιο οπτικό φινίρισμα.
6ον)Ασχέτως το πόσο ανθεκτικό είναι,μπορεί να αφαιρεθεί πανέυκολα και γρήγορα με το ειδικό υλικό.
7ον)Σχετικά φθηνό(υπολογίζοντας τα παραπάνω θετικά σημεία).
8ον)Super εργοστασιακή εμφάνιση που δεν θα έχει καμία σχέση με ταινίες-σπρέυ-λινάτσες.

Για να πάρεις μία ιδέα...

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=aJdkZUwH2UU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=aJdkZUwH2UU</a>
Καταγράφηκε
bakis
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 55



« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 29, 2011, 09:29:58 μμ »

Εχουμε κανενα καλο μαστορα να το κανει αυτο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
harry22
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 103



« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 29, 2011, 09:39:51 μμ »

Έχουμε με π.μ.
Καταγράφηκε
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 29, 2011, 10:31:19 μμ »

Τα σπαει απλα!!!!!!!!   Έκπληξη Θελω το 97αρι μου να γινει ετσι!!!!!
Καταγράφηκε
harry22
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 103



« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 29, 2011, 10:37:44 μμ »

Όρεξη να έχεις να τα δείς όλα να διαλέξεις.... Κλείσιμο ματιού

http://www.georgiahydrographics.com/patterns_hydrographicpatterns.html

Πάρε μία ιδέα πώς έγινε αυτό το 100άρι....

http://www.airrifle.co.za/showthread.php?t=21281
Καταγράφηκε
cynix
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 79


« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 30, 2011, 08:10:31 πμ »

Παράθεση
1ον Οσον αφορα τις βολιδες,επειδη το 97αρι μου ειναι σε 5.5 εχω παρει καποιες Falcon αγγλικες 13.43 grain,δεν ξερω αν ειμαι ευχαριστημενος με την εννοια του οτι δεν εχω χρησιμοποιηση αλλες,αλλα μεσα στο κουτακι εχει πολλες που ειναι στραβη η βαση τους.Ειναι φυσιολογικο αυτο?Συμβαινει κ με αλλες εταιριες?(κατα τ΄αλλα ειναι αρκετα ευστοχες μπορω να πω).

Φίλε Ηλία, αυτό με τις Falcon το εχω παρατηρήσει στο διαμέτρημα των 4,5 που τις εχω χρησιμοποιήσει, αλλά το παράδοξο είναι ότι απο θέμα ευστοχίας είναι απο τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει! (σε χαμηλής ισχύος όπλα).
Καταγράφηκε

team Walther Greece
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 30, 2011, 09:25:07 πμ »

Εχουμε κανενα καλο μαστορα να το κανει αυτο Κλείσιμο ματιού

Φίλε μπάμπη δές εδώ για το πως γίνεται αυτό

http://wfks.gr/index.php/topic,350.0.html
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
ilias97k
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60



« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 31, 2011, 12:22:41 μμ »

Φιλε μου cynix τα βληματακια H&N Baracunda green 12.65 grain(χωρις μολυβδο) k τα Beeman lasser 13,36 grain,JSB Exact Jumbo Rs 13,40 grain ειναι καλα για το 97κ 5.5 που εχω?Ειδικα για τα πρωτα με ενδιαφερει.
Καταγράφηκε
cynix
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 79


« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 31, 2011, 07:20:44 μμ »

Παράθεση
Φιλε μου cynix τα βληματακια H&N Baracunda green 12.65 grain(χωρις μολυβδο) k τα Beeman lasser 13,36 grain,JSB Exact Jumbo Rs 13,40 grain ειναι καλα για το 97κ 5.5 που εχω?Ειδικα για τα πρωτα με ενδιαφερει.

Δεν ξέρω τι ταιριάζει στο 97αρι γιατί δεν το εχω...Πάντως μπορώ να πώ ότι τα RS είναι καλά και δεν έχω προβληματιστεί όπου τα έχω χρησιμοποιήσει. Αντίθετα τα green είναι (προσωπικά) μια απογοήτευση....Τα beeman δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ..
Καταγράφηκε

team Walther Greece

Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: