Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 04:44:59 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Σκοπευτικοι χωροι για αεροβολο
Σελίδες: [1] 2 3 4   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Σκοπευτικοι χωροι για αεροβολο
Αποστολέας Μήνυμα
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« στις: Ιούνιος 24, 2011, 06:45:16 μμ »

Στην Ελλαδα στην χωρα του παραλογου,πριν 3 περιπου χρονια εγινε μια αξιολογη προσπαθεια απο καποιους,να καθιερωσουν μια "γωνιτσα" για τους φιλους του αεροβολου στο σκοπευτηριο του Σχιστου που ουσιαστικα ειναι και ο μοναδικος "επισημος" χωρος που μπορει να ριξει ο αεροβολιστης που ΔΕΝ επιθυμει να γραφτει σε σκοπευτικο συλλογο, η που ΔΕΝ εχει εξοχικη κατοικια ωστε να μπορει να ριχνει εκει.Μπραβο τους!Γιατι προσωπικα πιστευω,οτι ενα πολυ μικρο ποσοστο απο τους κατοχους αεροβολων οπλων ειναι γραμμενοι σε καποιο συλλογο,ουτε και επιθυμουν οι πιο πολλοι να ασχοληθουν εντατικα.Επισης,δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα να τρεχουν στο Σχιστο γιατι μενουν μακρια.Αποψη μου ειναι οτι απο την στιγμη που πωλουνται χωρις αδεια τα αεροβολα στον καθενα ανω των 18,θα πρεπει να υπαρχουν και οι καταλληλοι χωροι(τυπου Σχιστου)για αυτους που ΔΕΝ θελουν να κανουν πρωταθλητισμο,να πηγαινουν εκει,και δινοντας μια συμμετοχη  και συμπληρωνοντας μια υπευθυνη δηλωση,να κανουν το κεφι τους χωρις να ενοχλουν ΚΑΝΕΝΑΝ.Και κατι τετοιο δεν απαιτει καμια τεραστια εκταση εδω που τα λεμε..Γραψτε λοιπον οσοι θελετε τις αποψεις και τις προτασεις σας,για το πως θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο στην Αττικη και στην υπολοιπη Ελλαδα..Και δεν αναφερομαι για το αυτονοητο..δηλαδη μεσω καποιων συλλογων η λεσχων.Εννοω να μπορεσει να επαναληφθει το παραδειγμα του Σχιστου απο ανεξαρτητους αεροβολιστες και σε αλλες τοποθεσιες.
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
Μπάμπης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 24, 2011, 07:40:42 μμ »

Καλή σκεψη που σίγουρα πλανάτε στο μυαλό όλων μας.

Απαιτήσεις χώρου δεν είναι υπερβολικες.

Πόσο εύκολο είναι όμως να βγει μια άδεια εφόσον μιλάμε για νέο χώρο?
Καταγράφηκε

Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 24, 2011, 07:44:59 μμ »

Σιγουρα ειναι κατι δυσκολο.Αφου εγινε ομως στο Σχιστο δεν θα μπορουσε να γινει και αλλου?
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 24, 2011, 07:51:16 μμ »

Μια καλη αρχη ισως θα ηταν να μαζευομασταν και να καναμε πορεια διαμαρτυριας. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
SHADOW
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 262


SHADOW GUNSTOCKS AND MORE ! !


« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 24, 2011, 08:48:01 μμ »

Για να προλαβω ονειρα θερινης νυκτος,
κανενας χωρος δεν περνει αδεια για ενα σπορ το οποιο δεν ειναι ολυμπιακο αλλα πολυ περισσοτερο ενα σπορ το οποιο δεν εντασετε στο προγραμμα της ΣΚΟΕ.

Καταγράφηκε

Aν πεις οτι δεν μπορεις...........δεν μπορεις!!

Αν πιστεψεις πως μπορεις............ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 24, 2011, 09:27:35 μμ »

Λαθος μου παιδια που δεν γνωριζα πως ακριβως εχει η κατασταση,SHADOW εχεις απολυτο δικιο.Παρολα αυτα η ζωη χρειαζεται και ονειρα. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
SHADOW
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 262


SHADOW GUNSTOCKS AND MORE ! !


« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 25, 2011, 08:05:12 πμ »

Εννοειτε φιλε μου .
Χωρις ονειρα δεν πας πουθενα!!!!!!!! Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Aν πεις οτι δεν μπορεις...........δεν μπορεις!!

Αν πιστεψεις πως μπορεις............ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!
SHADOW
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 262


SHADOW GUNSTOCKS AND MORE ! !


« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 29, 2011, 07:01:01 μμ »

Βεβαια μια που μιλαμε για ονειρα εγω ονειρευομαι ενα κλειστο σκοπευτηριο 10 μετρων στου οποιου το προαυλιο θα εχει υποδομη για ft και br.

Aλλα μολις ξυπναω  Κλάμα Κλάμα Ντροπή Ντροπή Λύπη Λύπη
Καταγράφηκε

Aν πεις οτι δεν μπορεις...........δεν μπορεις!!

Αν πιστεψεις πως μπορεις............ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 29, 2011, 07:03:54 μμ »

Βεβαια μια που μιλαμε για ονειρα εγω ονειρευομαι ενα κλειστο σκοπευτηριο 10 μετρων στου οποιου το προαυλιο θα εχει υποδομη για ft και br.

Aλλα μολις ξυπναω  Κλάμα Κλάμα Ντροπή Ντροπή Λύπη Λύπη

Κι εγώ τα ίδια μόνο που μόλις ξυπνάω είμαι πολύ μακρυά κι από την αυλόπορτα του σκοπευτηρίου αυτού Λύπη
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
mangusta
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17



« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 29, 2011, 08:14:48 μμ »

Κυριοί,ας υποθέσουμε ότι λοιπόν κατασκευάσθηκε αυτός ο χώρος.Πόσο χρόνο θα αντέξει προτού καταλήξει υγειονομικός χώρος ταφής?Ρίχτε μία ματιά στο σκοπευτήριο του Μαρκόπουλου.
Και αν τελικά δεν μετατραπεί σε "νεκροταφείο" ποιός θα αγωνίζεται εκεί?Εμείς?
Δεν νομίζω ότι ακόμα έχουμε ξεπεράσει την μανία καταστροφής,ποδολίβρων,του "ελεύθερου σκοπεύειν",του .25.
Η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη ακόμα,δυστυχώς.
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 29, 2011, 08:29:52 μμ »

Δεν νομίζω ότι ακόμα έχουμε ξεπεράσει την μανία καταστροφής,ποδολίβρων,του "ελεύθερου σκοπεύειν",του .25.
Η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη ακόμα,δυστυχώς.

Νομίζω πως χρειάζονται και τέτοια σκοπευτήρια...
Καταγράφηκε
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 29, 2011, 09:02:28 μμ »

Δεν νομίζω ότι ακόμα έχουμε ξεπεράσει την μανία καταστροφής,ποδολίβρων,του "ελεύθερου σκοπεύειν",του .25.
Η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη ακόμα,δυστυχώς.

[/quote]

Δεν νομιζω οτι το προβλημα φιλε mangusta βρισκεται σε αυτα που εγραψες.Και αυτα μεσα στο παιχνιδι του αεροβολοσμου ειναι.Τι εννοεις μανια καταστροφης?Εμενα προσωπικα μου αρεσει οταν π.χ σπαω μπουκαλια με τα οπλα μου,και δεν βρισkω κατι κακο σε αυτο. Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2011, 09:24:06 μμ από SHADOW » Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
mangusta
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17



« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 29, 2011, 09:46:29 μμ »

Εννοώ εκτός από αυτό που αναφέρετε,και το κυνήγι που εξασκείται στην χώρα μας κατά κόρον.
Σκοποβολή με αεροβόλο υπάρχει και είναι συγκεκριμένη(10m-field target-benchrest-κινούμενος στόχος κ.τ.λ.).Σκοποβολή επί μποτίλιων δεν υφίσταται ακόμα.
Το ότι αρέσκονται ορισμένοι σε τέτοιου είδους πρακτικές δεν συνεπάγεται ότι αυτοβαφτίζονται και αεροβολιστικές δραστηριότητες.
Καταγράφηκε
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 29, 2011, 09:52:18 μμ »

Περα απο τον πρωταθλητισμο υπαρχει και η διασκεδαση φιλε μου..Και αυτο στο χωρο της σκοποβολης ονομαζεται plinking. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 29, 2011, 09:53:00 μμ »

Εννοώ εκτός από αυτό που αναφέρετε,και το κυνήγι που εξασκείται στην χώρα μας κατά κόρον.
Σκοποβολή με αεροβόλο υπάρχει και είναι συγκεκριμένη(10m-field target-benchrest-κινούμενος στόχος κ.τ.λ.).Σκοποβολή επί μποτίλιων δεν υφίσταται ακόμα.
Το ότι αρέσκονται ορισμένοι σε τέτοιου είδους πρακτικές δεν συνεπάγεται ότι αυτοβαφτίζονται και αεροβολιστικές δραστηριότητες.

Συμφωνώ εν μέρει με όλα αυτά αλλά και το plinking νομίζω ότι έχει την τιμιτική του. Αλλά καλό είναι κι αυτό να γίνεται σε ελεγχόμενο χώρο.

Το να είναι κάποιοι μόνο στο καλούπι του αθλητικού σώνει και καλά κοματιού της σκοποβολής δεν σημαίνει ότι είνια κακό να υπάρξει και μια ευχάριστη νότα στην όλη ενασχόληση;

Αλλά όμως πάντα με τα απαραίτητα μέτρα και κανόνες ασφαλείας.
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....

Σελίδες: [1] 2 3 4   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: