Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 05:21:30 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Σκοπευτικοι χωροι για αεροβολο
Σελίδες: 1 [2] 3 4   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Σκοπευτικοι χωροι για αεροβολο
Αποστολέας Μήνυμα
mangusta
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17



« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 29, 2011, 09:55:55 μμ »

Δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο,σκοπευτήριο για plinking.
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 29, 2011, 09:57:42 μμ »

Δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο,σκοπευτήριο για plinking.

Στις χώρες που επιτρέπεται το κυνήγι όμως εξασκείται κατα κόρον στην ύπαιθρο.

Απλά εδώ εανήκει στις παράνομες δραστιριότητες.

Σωστά;
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:00:03 μμ »

Εννοειται αυτο Σταματη.Με οπλα εχουμε να κανουμε.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:03:47 μμ »

Δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο,σκοπευτήριο για plinking.
Σε εξοχικη κατοικια φιλων σου η την δικη σου αν εχεις μονο μπριζολες ψηνετε?  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:06:09 μμ »

Δεν υπαρχει δυνατοτητα ν΄ασχοληθουμε ολοι μονο με δεκαμετρο. Και μεσα απο το πηξιμο της καθημερινοτητας,
το αεροβολακι [ και οχι ο πρωταθλητισμος, η΄ η μανια του τελειου γκρουπ ] βοηθαει παρα πολυ τη διαθεση μας .
Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας
stefplak
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 251



« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:10:35 μμ »

Δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο,σκοπευτήριο για plinking.
Σε εξοχικη κατοικια φιλων σου η την δικη σου αν εχεις μονο μπριζολες ψηνετε?  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
mangusta
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17



« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:38:39 μμ »

Κύριοι ξεφεύγεται από το θέμα.Δια του παρόντος θέματος πραγματευόμεθα τους σκοπευτικούς χώρους που δύναται να εξασκηθεί η σκοποβολή δια μέσω του αεροβόλου.Αν νομίζετε ότι η εξοχική κατοικία είναι τέτοιος,συμβαίνουν τα κάτωθι τεινά:
Είτε παραθερίζετε σε σκοπευτήριο,είτε προπονήσθε στο σπίτι σας.Αμφότερα πιστεύω ότι είναι λανθασμένα.
Η όλη συζήτηση ξεκίνησε με το ποίοι χώροι είναι κατάλληλοι για την εξάσκηση σκοποβολής με αεροβόλο όπλο.
Το θέμα όμως εντέχνως μετατοπίσθηκε στα μπουκάλια,τις μπριζόλες και τα λοιπά καπνιστά εδέσματα.
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:41:48 μμ »

Εν μέρει έχει δίκιο ο mangusta εδώ που τα λέμε. Εμένα μου άνοιξε την όρεξη.

Για σκεφτείτε όμως ..... διακοπές σε σκοπευτήριο ..........
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
thrass86
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1230



« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:57:58 μμ »

Δεν είναι κακό .
Δεν είναι καθόλου κακό ούτε τα μπουκάλια ούτε οι μπριζόλες ούτε τα υπόλοιπα καπνιστά ή  καρβουνάτα εδέσματα .
Εμένα Σταμάτη είναι μόνιμα ανοιχτή η όρεξη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Hammerli AR 20 FT 4,5 Nikko Targetmaster 10-50x 60 MD
Air Arms s510 sl 5,5 Konus M30 8.5-32x 52 MD
Bsa r-10 mkII SE 5,5 FSB MTC Taipan 6-24x 56 SCΒ
Βsa Scorpion SE 6,35 Nikko Targetmaster 6-24x 56 MD
http://www.youtube.com/watch?v=yXNfj5Zw8hU
http://www.youtube.com/watch?v=1yaj24Ttaak&feature=related
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 29, 2011, 11:01:27 μμ »

Δεν είναι κακό .
Δεν είναι καθόλου κακό ούτε τα μπουκάλια ούτε οι μπριζόλες ούτε τα υπόλοιπα καπνιστά ή  καρβουνάτα εδέσματα .
Εμένα Σταμάτη είναι μόνιμα ανοιχτή η όρεξη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Να πώ στο Μίμη για διακοπές εκεί; Θά χουμε όλο το 20ωρο να ρίχνουμε Μεγάλο χαμόγελο:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
SHADOW
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 262


SHADOW GUNSTOCKS AND MORE ! !


« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 30, 2011, 02:36:33 μμ »

Eγω παντος ειμαι απο τους τυχερους.Μεσα στο εργαστηριο μου εχω φτιαξει σκοπευτηριο 10 μετρων και κανω εκει καποιες προπονησεις μου,αλλα και με ενα πιστολι HW 40 χαλαρωνω καποιες φορες αν εχω να λυσω καποιο προβλημα σε καποια κατασκευη.

Διατρεχω καποιο φοβο κε mangusta?
Καταγράφηκε

Aν πεις οτι δεν μπορεις...........δεν μπορεις!!

Αν πιστεψεις πως μπορεις............ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!
mangusta
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17



« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 30, 2011, 05:05:18 μμ »

Όχι κανέναν.
Καταγράφηκε
tassos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 378



« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 30, 2011, 05:52:17 μμ »


 Όσοι είναι αθλητές σε σκοπευτικούς συλλόγους ασκούν το άθλημά τους στα σκοπευτήρια (όπου είναι εφικτό). Επειδή η συντριπτική πλειοψηφία των αεροβόλων στην πατρίδα μας δεν είναι αθλητικού χαρακτήρα αλλά έχουν ψυχαγωγικό και κυνηγιτικό χαρακτήρα συνεπάγεται ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα κατάλληλου χώρου άσκησης καθώς ή χρήση των αεροβόλων όπλων κατά την νομοθεσία περιορίζεται μόνο στα ελάχιστα σκοπευτήρια. Τώρα άν σκάσω μύτη σε κάποιο σκοπευτήριο με ένα αεροβόλο - μη αθλητικό - όσοι δεν σκάσουν στα γέλια  θα με πάρουν με τις πέτρες , άσε που θα πρέπει προτίστως να έχω και αθλητική ιδιότητα.

 Στα περισσότερα σπίτια στα χωριά μεταξύ των άλλων υπάρχει και κάποιο αεροβόλο και όλοι έχουν να λένε σχετικές εμπειρίες από τα παιδικά τους χρόνια.Αν μπορούσε να άκουγε κάποιος όλες αυτές τις εμπειρίες πιστεύω ό η λέξη  ''σκοπευτήριο '' θα έλλειπε  παντελώς από αυτές.

 Τά 100άδες ή 1000άδες  αεροβόλα όπλα  που υπάρχουν σήμερα  στην Ελλάδα λόγω έλλειψης υποδομής δεν μπορούν να χρησιμοποιούνται νόμιμα . Αυτό δεν σημαίνει ότι οι κάτοχοι των εν λόγω αεροβόλων αρέσκονται σε παραβατικές συμπεριφορές. Οι περισσότεροι είναι άνθρωποι της καθημερινότητας , φοιτητές ,  νέοι εργαζόμενοι , οικογενειάρχες , αρκετοί λιγότερο νέοι , αξιοπρεπείς άνθρωποι κτλ.

  Η αγάπη για το αεροβόλο  ,  οι παιδικές  μνήμες του καθενός αλλά και πιθανώς ή έλλειψη ενημέρωσης  ή  η  μή  γνώση του νομικού καθεστώτους  ωθεί  τον κόσμο να αγοράζει  αεροβόλα που στο τέλος ανακαλύπτει  οτι η χρήση του αποδεικνείεται παράνομη.
  Στην Πολιτεία δεν ενδιαφέρει άν όλες αυτές οι 100άδες όπλα που πωλούνται κάθε χρόνο μπορούν να έχουν πρόσβαση σε νόμιμα σκοπευτήρια. Αρκείται  στην κατακράτηση των φόρων από το κύκλο πωλήσεων των εμπλεκόμενων καταστημάτων.    

  Μέσα σ αυτό το γενικότερο πλαίσιο ύπαρξης των αεροβόλων στην χώρα μας , ό κάθε χρήστης  -σκοπευτής αναψυχής προσπαθεί να βρεί τον δρόμο του και να ελιχθεί  ανάμεσα στην νομιμότητα και την μή εφαρμογή της.
  Πιστεύω ότι  κάθε ένας αεροβολάς προσπαθεί κατ' αρχάς να εξασφαλίσει στο χώρο που έχει επιλέξει για σκοποβολή συνθήκες ασφάλειας και για τον ίδιο αλλά και για τους άλλους.  Κάποιοι επιλέγουν τα χωράφια τους , άλλοι τις εξοχικές αυλές τους , πολλοί  έρημους εγκατελημένους χώρους ,παλιά νταμάρια  και μερικές φορές όταν το επιτρέπει η ισχνή δύναμη των αεροβόλων ακόμα και σε κλειστούς χώρους όπως μέσα σε δωμάτια σπιτιών.  
  Σίγουρα δεν προκαλεί με την παρουσία του και θέλει να λειτουργεί όσο γίνεται πιο διακριτικά γιατί πιθανές αντιπαραθέσεις με άλλους με αφορμή την ενοχλητική  του δράση δεν θα οδηγήσει πουθενά.    

  Δυστυχώς από την Πολιτεία  ρεαλιστική πρόβλεψη για χρήση του αεροβόλου στη χώρα μας δεν ύπάρχει. Υπάρχει όμως το πιο ανέξοδο και εύκολο για τη Πολιτεία και τα όργανά της - οι Απαγορεύσεις και οι Περιορισμοί - που δεν κοστίζουν τίποτα ,έχει το κεφάλι του ήσυχο ό κάθε κρατικός φορέας και  ότι και να προκύψει από ατύχημα ,έως και πιθανές υλικές ζημιές το μπαλάκι μεταβιβάζεται στον Παράνομο Χρήστη Αεροβόλου.    

  Φυσικά η Πολιτεία δεν κόπτεται τόσο για την ασφάλεια των Πολιτών της παρά για τη διατήρηση της τυπικής εικόνας - βιτρίνας της ασφάλειας  , καταστώντας μοναδικούς υπεύθυνους για αυτό τους ταλαίπωρους πολίτες της.  
 
Καταγράφηκε
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 30, 2011, 06:48:35 μμ »

Πολυ σωστα αυτα που εγραψες tasso.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
synthercat
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 126



« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 11:27:04 πμ »

Ο Τάσσος το είπε πολύ ωραία

Αντε λέω βρήκα 2-3 χώρους χύμα, γιατί να μην βρω έναν οργανωμένο χώρο να ρίχνω πιο "ανθρώπινα";
Χτές έκανα το λάθος να ρωτήσω σε έναν σκοπευτικό όμιλο ως άσχετος που είμαι για να δω τι μπορώ να κάνω εκεί.
Ο διάλογος; Κωμικοτραγικός

Δεν λέω. Ο τύπος ήταν ευγενικός αλλά αυτά που ήθελε να μου περάσει ήταν :

α. Το hatsan μου είναι κυνηγητικό αεροβόλο και είναι άχρηστο για οτιδήποτε άλλο
β. Δεν μπορώ να ρίξω στις εγκαταστάσεις τους με αυτό
γ. Να δώσω ένα σωρό λεφτά για να κάνω τι; Ολυμπιακό 10μετρο ΜΟΝΟ
(με προοπτική αγώνες κ.α)
δ. Αν με πιάσουν στο δρόμο χωρίς κάρτα μέλους σκοπευτικού ομίλου θα μου πάρουν το όπλο (ισχύει;)

Με λίγα λόγια ή μπαίνεις μέσα όπως θέλω εγώ (full in) ή άστο
Μετά εγώ φταίω αν ψάξω για εγκαταλειμμένο μέρος για την ασχολία μου;;;

Γιατί με κάποιο ποσό να μην μπορώ να πάω εκεί να μάθω το ΔΙΚΟ μου όπλο
καλύτερα; Ως άθληση και όχι ως σπορ;

Στην τελική ίσως μετά να με ενδιαφέρει και μόνο το 10μετρο. Δεν θα ήταν πιο
σωστή τακτική να ξεκινούσα ως χαβαλέ με το δικό μου και στη συνέχεια να
προσπαθήσουν να μου γνωρίσουν την διαγωνιστική πλευρά της αεροβόλησης;
(Η οποία όντος θα με ενδιέφερε αν εξελιχθώ σε καλό σκοπευτή)

Εκεί στο σχιστό που πάτε τι ισχύει ρε παιδιά;
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: