Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 01:19:48 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Αεροβόλα Ελατηρίου vs Προσυμπιεσμένων,σουμιές ή αεροζόλ;;;;
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Αεροβόλα Ελατηρίου vs Προσυμπιεσμένων,σουμιές ή αεροζόλ;;;;
Αποστολέας Μήνυμα
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 04, 2013, 02:03:27 μμ »

PCP=Οπλα για τα γεραματα.

Και για να σας προλαβω Γλώσσα Γλώσσα,ακομα την παλευω. Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
giorgosp
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 104



« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 04, 2013, 02:11:27 μμ »

Αντε γιατί θέλω ν'αλλάξω υπογραφή,μη σβύνω και γράφω συνέχεια... Σαρκασμός Σαρκασμός

Μωρέ λες  Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

Cool is the rule Χαμόγελο
++++++++++++++++
HW95 .22 Dragon
Diana 34 T01 .177 Dragon
Σαββας Σ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1029


"ΑΡΧΙΛΟΧΙΑΣ"


« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 04, 2013, 03:46:46 μμ »

Σε βλέπω με ΑΤ 44 σύντομα λέμε  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
αυτο ηταν τα παλια τα χρονια :PΤωρα ειμαι καταξιωμενος αεροβολιστης Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Uploaded with ImageShack.us
Καταγράφηκε

και....gamo!
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 04, 2013, 03:59:13 μμ »

Συνειδητοποιημενος αεροβολιστης,θα ελεγα. Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
banman
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 252



« Απάντηση #34 στις: Μάιος 01, 2013, 03:44:09 πμ »

Ετοιμαζόμουν να ανοίξω καινούργιο θέμα αλλά έκανα λίγο παραπάνω ψάξιμο και έπεσα εδώ.
Να πω την αλήθεια, δεν βρήκα αυτό που έψαχνα. Δεν καλύφθηκα. Δε ξέρω ... τι να πω; Ίσως δεν καταλαβαίνω.

Η παρακάτω απορία είναι από έναν παντελώς αρχάριο.
Κατ' αρχήν, ρωτάω καθαρά για εγκυκλοπαιδιακούς λόγους, καθώς δεν προτίθεμαι να αγοράσω PCP.

Στο προκείμενο.
Έχω διαβάσει πολλές φορές ότι το να πετάει ένα όπλο τις βολίδες με υπερηχητικές ταχύτητες είναι άχρηστο, καθώς η ευστοχία πάει περίπατο. Και φαντάζομαι ότι αυτό ισχύει για όλα τα διαμετρήματα. Αν είμαι λάθος, με διορθώνετε.
Έχω διαβάσει επίσης, ότι αν θέλουμε δύναμη, τότε το PCP είναι μονόδρομος. Εδώ λοιπόν βρίσκω μια αντίφαση, αφού ουκ ολίγα ελατήρια στέλνουν (από μαμά) τα χ βολιδάκια λίγο πριν την ταχύτητα του ήχου, που φαντάζομαι ότι είναι και το ιδανικό.
Ακόμα και στην περίπτωση που τα στοιχεία του εργοστασίου είναι "παππάς", με λίγο σκάλισμα, άλλο ελατήριο κλπ, οι ταχύτητες είναι εφικτές. Αν όχι στο 6.35, τότε στα 4.5 & 5.5. Αν είμαι κι εδώ λάθος, ευκαιρία να μάθω.  Χαμόγελο
Πέραν λοιπόν των πλεονεκτημάτων της ομαλότερης λειτουργίας, του λιγότερου θορύβου και του βάρους, γιατί "αν θέλω δύναμη, τότε PCP", αφού τις ίδιες ταχύτητες τις πιάνω και με ελατήριο;
Αξίζουν τα παραπάνω έξοδα για την αγορά ενός PCP, της τρόμπας, της μποτίλιας, και των μπιμπλικίων που το συνοδεύουν;

Πιθανότα αν είχα ρίξει και με τα δύο είδη να μην είχα την απορία. Αν είναι κάτι τόσο απλό, προσπεράστε την απορία μου, αφού αργά η γρήγορα θα γίνει και το τελευταίο. Τόσοι που έχουν PCP κάτι θα ξέρουν.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Crosman 1377
Cometa Galaxy 220 .177
BAM 26
tassos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 378



« Απάντηση #35 στις: Μάιος 01, 2013, 07:41:47 πμ »

   Ενα 30λιβρο 5,5άρι ελατηρίου θα  έχει τετοιους κραδασμούς από το  κοπάνημα του πιστονιού του που δεν θα σου επιτρέπει να κάνεις βολές ακριβείας.
   Πιστεύω πως άν ένα τέτοιο όπλο το οπλίσεις καμιά 30αριά φορές θα σου φύγει η επιθυμία για να συνεχίσεις να ρίχνεις από την κόπωση .
   Οι κραδασμοί θα είναι τόσο μεγάλοι που μπορεί να '' κουδουνίζει ''  το κεφάλι σου ή να σε πιάσει πονοκέφαλος. Φαντάσου το αλλιώς .... σαν με κάθε βολή να κερδίζεις δωρεάν και μία δυνατή καρπαζιά.

   Αν έχεις προσέξει η μεγάλη πλειοψηφία των αεροβόλων έλατηρίου  παίζει από 12 έως 20 ποδόλιβρα που κι αυτό από μόνο  ''μιλάει''  για τον ρόλο , τον χαρακτήρα και τον προσανατολισμό  που έχουν αυτά τα όπλα.
Καταγράφηκε
hw95/0.22
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 28

θοδωρος .."κι οσοι σαλπαρισαν γυρευουν την ιθακη"


« Απάντηση #36 στις: Μάιος 10, 2013, 10:42:28 μμ »

υποθεση εργασιας εστω οτι εχετε αφθονο αερα σεμια 3λιτρη η καλυτερα  2λιτρη  κ την γεμιζεται ευκολα παντου   πιο οπλο θα παιρνατε? 12λιβρο ελατηριου ,12λιβρο pcp ? 15λιβρο ελατηριου η 15λιβρο πσπ ? 30λ ελατηριου η 30πσπ
το χερι στην καρδια ....και μην αρχιζεται για ρομαντικες καταστασεις ...την αληθεια!
Καταγράφηκε

fx cyclone5,5 
οπιος δεν κανει τεχνη...κανει κριτικη
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #37 στις: Μάιος 10, 2013, 10:43:41 μμ »

pcp
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
iraklis2010
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 200



« Απάντηση #38 στις: Μάιος 10, 2013, 10:47:45 μμ »

12αλιβρο ελατηριου και 30αλιβρο pcp Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

****Κακαλι μαλια****
HW 90  5,5 LAZAGLIDE  WALNUT BY HERCULES
HW 97K  4,5  CUSTOM DRAGON
DIANA 34 4,5  FULL CUSTOM--- BY  DIANA 350 MAGNUM--- WALNUT BY HERCULES
tassos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 378



« Απάντηση #39 στις: Μάιος 10, 2013, 10:51:45 μμ »

   Θόδωρα με το ερώτημά σου άκρη δεν θα βγάλεις.

  Ο καθένας μας έχει διαφορετικά  θέλω ,πρότιμήσεις , περιορισμούς κτλ

  Πιθανόν για τα δικά μου δεδομένα να αρκούσε η δίλιτρη για τό όπλο μου και στην δύναμη που το θέλω γιατί πιθανόν δεν θα ρίξω πολλές βολές και μου φτάνουν λίγες για να κάνω την πλάκα μου.
  Αλλος στην ίδια δύναμη του πσπ μπορεί να θέλει να ρίχνει δεκαπλάσιες βολίδες οπότε η φιάλη να του είναι ανεπαρκής
  Αλλος μπορεί και να βολεύται με την δίλιτρη αλλα τον ξεβολεύει το κόστος του πσπ και των λοιπών παρελκομένων.
  
  Ακρη δεν θα βγάλεις ... πές μας εσένα τι σε ενδιαφέρει να κάνεις και να το συζητήσουμε το θεμα.
Καταγράφηκε
hw95/0.22
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 28

θοδωρος .."κι οσοι σαλπαρισαν γυρευουν την ιθακη"


« Απάντηση #40 στις: Μάιος 10, 2013, 11:10:26 μμ »

εγω ειναι ξεκαθαρο οτι περασα στην απεναντι οχθη εχω ενα με σουστα για να κανω την πλακα μου στον καμπο τωρα που θα μεγαλωσουν τα ηλιοσπορα και θα εχει χαβαλε κ εκτος απο χαβαλε θα μενει και κανα σπορι να βγαλουμε μεροκαματο  γιατι μ αυτα τα αρπακτικα δεν θα αφησουν ουτε κοτσανι
εκανα υποθεση εργασιας  με το δεδομενο οτι δεν θα υπαρχει προβλημα στην  ευρεση αερα   δλδ οτι εχουμε παντα ενα οπλο που το γεμιζουμε ευκολα ετσι ακομα και για το παιχνιδι στο χωραφι θα ηταν προτιμοτερο το πσπ (ποιος θελει να τυρανιεται??)
π.χ. ενα 200αρακι στα 12~13 π/λ ειναι ΤΕΛΕΙΟ!! κ βολες και ανεση και,και,και.....
τωρα με δεδομενη αυτην την δυναμη δες πως μπλεκουν κι αλλο τα πραγματα  εστω οτι εχεις εναν πυροσβεστηρα διοξειδιου και ενα fill station και  ενα  850 η ενα qb 79 με μια φιαλη 6 ουγγιες  φανταζεσαι ποσες βολες θα κανεις? η μαλλον καλυτερα ποσες φορες θα γεμισεις την φιαλη απο τον πυροσβεστηρα ? και το κοστος της αναγωμοσης του πυροσβεστηρα (η της φιαλης για την βαρελισια μπυρα )5 ευρω ...ναι 5 ευρω  κανε και τους πολλαπλασιασμους και θα δεις οτι θα ριχνεις κανα 3μηνο (και λιγο ειπα)
και παλι χωρις να <<ντιζελαρεις>> να <<βελτιωνεις>> να ψαχνεις την χρυση τομη μεταξυ δυναμης και ανακρουσης χωρις v-mach,χωρις titan ,χωρις ειδηκες κεφαλες απο το ταδε διαστημικο υλικο χωρις τους <<βελτιωτες>> (ενας ηταν κ αυτος .....)
ατελιωτος ο κοσμος του αεροβολου αλλα οχι του ελατηριου
Καταγράφηκε

fx cyclone5,5 
οπιος δεν κανει τεχνη...κανει κριτικη
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #41 στις: Μάιος 10, 2013, 11:26:34 μμ »

PCP 30++++αλογακια
PCP 40 -50και βαλε (6,35)κανεις βολες ακριβειας χωρις να σου φευγει το σαγονι.
και μην ξεχνατε υπαρχουν ΠΣΠ πολυ φθηνοτερα απο καποια ελατηρια.
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #42 στις: Μάιος 11, 2013, 12:03:34 πμ »

Εγώ είπα πιο πάνω πρώτος pcp
αλλά θα σας πώ τον κύκλο που κάνει κάποιος στον χώρο...
Λέει λοιπόν ο Βαγγέλας (τυχαίο όνομα) για να γραφτώ σ' ένα φόρουμ...
Ξεψαχνίζει λοιπόν στο ίντερνετ τα μαγαζιά και γράφεται και σ' ένα φόρουμ.
Αναλόγως λοιπόν των μπικικινίων που έχει σκοπό να ρίξει
ψήνεται για ένα 88 από αυτά που γράφω εγώ ή για ένα 95 από τον Δρακούλη.
Τσιμπάει και μια ρέπλικα και είναι αρχηγός,ρίχνει σε απίστευτες αποστάσεις ενώ θεωρεί όσους
έχουν ξοδέψει ένα ευρώ παραπάνω από αυτόν απλά κορόιδα... Μεγάλο χαμόγελο
Κάποτε λοιπόν έρχεται η ώρα να ρίξει παρέα με άλλους,αργά ή γρήγορα.
Την πρώτη φορά που θα ρίξει με pcp του μπαίνει μέσα ο διάολος,
ρε τι καλά και δυνατά και ήσυχα και ευθύβολα ρίχνει τούτο δώ.... Στριφογύρισμα ματιών
Μια και όπως είπε και ο Κώστας πιο πάνω υπάρχουν φτηνά pcp τσιμπάει και ένα τέτοιο
ή ένα ακριβότερο ή ένα πολύ ακριβό....
Μετά όμως ο ίδιος διάολος του ξαναμπαίνει μέσα του γιατί θέλει και το άλλο που δεν πήρε
που είναι πιο δυνατό,πιο κοντό,με μεγαλύτερα σφαιράκια κτλ.
Τσιμπάει λοιπόν και άλλο ένα και μετά θεωρείται εθισμένος,
τσιμπάει ότι του γυαλίσει και αρχίζουν τα μέτρα να ανεβαίνουν στα 100,τα 200,τα 400 και πάει  σειρά...
Ή ψάχνει την απόλυτη τρύπα στα 25 και αρχίζει να τρελλαίνεται με ζυγίσματα,πλυσίματα,
σταυρούς,βάσεις που ζυγίζουν όσο τρία όπλα κτλ.
Σε κάποια φάση όμως αρχίζει και βαριέται,έχει κάνει ότι δε γίνεται,
έχει χτυπήσει ότι δε χτυπιέται,σε 25άρα καρτέλα έκανε σκόρ 251...
Ξαναπιάνει λοιπόν το ελατήριο που το έχει φάει η μαρμάγκα και ρίχνει,
ρε σύ,λέει,πως έριχνα με τούτο δώ,κλωτσάει,έχει μεγάλο drop (πλέον είναι εξπέρ στους όρους)
έχει μεγάλο χρόνο πτήσης και το παίρνει ο άνεμος κτλ και μετά ανακαλύπτει πως και πάλι πετυχαίνει,
ρε τι να 'γινε,να βελτιώθηκε το όπλο από μόνο του;;;Μπά,μάλλον ο ίδιος μετά από κάποιες χιλιάδες σφαιράκια κατάλαβε τελικά πως το κρατάνε το ρημάδι  Σαρκασμός
Ξαναξεκινάει λοιπόν απ' την αρχή,
πλέον από το ελατήριο δε θέλει δύναμη (έχει άλλωστε 5-6 pcp καβάτζα φουσκωμένα και τούμπανο)
θέλει γλυκό ρίξιμο,θέλει τη λιγότερη δυνατή ανάκρουση,θέλει το μέγιστο της ευστοχίας...
Κάπου εκεί θα καταλάβει ότι το ελατήριο δε συγκρίνεται με pcp σε κανένα τομέα
αλλά το ρημάδι πάραυτα είναι πολύ διασκεδαστικό να το ρίχνεις.... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
kf66
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 399



« Απάντηση #43 στις: Μάιος 11, 2013, 12:19:51 πμ »

όπως τα λες συνονόματε ξέχασες επίσης και θα συμπληρώσω εγώ ότι την μέρα που έπιασε και έριξε με το pcp δεν κοιμήθηκε 2 βράδια



Καταγράφηκε

καψοποστης
     Ν2
banman
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 252



« Απάντηση #44 στις: Μάιος 11, 2013, 01:33:26 πμ »

Εγώ είπα πιο πάνω πρώτος pcp
αλλά θα σας πώ τον κύκλο που κάνει κάποιος στον χώρο...
Λέει λοιπόν ο Βαγγέλας (τυχαίο όνομα) για να γραφτώ σ' ένα φόρουμ...
Ξεψαχνίζει λοιπόν στο ίντερνετ τα μαγαζιά και γράφεται και σ' ένα φόρουμ.
Αναλόγως λοιπόν των μπικικινίων που έχει σκοπό να ρίξει
ψήνεται για ένα 88 από αυτά που γράφω εγώ ή για ένα 95 από τον Δρακούλη.
Τσιμπάει και μια ρέπλικα και είναι αρχηγός,ρίχνει σε απίστευτες αποστάσεις ενώ θεωρεί όσους
έχουν ξοδέψει ένα ευρώ παραπάνω από αυτόν απλά κορόιδα... Μεγάλο χαμόγελο
Κάποτε λοιπόν έρχεται η ώρα να ρίξει παρέα με άλλους,αργά ή γρήγορα.
Την πρώτη φορά που θα ρίξει με pcp του μπαίνει μέσα ο διάολος,
ρε τι καλά και δυνατά και ήσυχα και ευθύβολα ρίχνει τούτο δώ.... Στριφογύρισμα ματιών
Μια και όπως είπε και ο Κώστας πιο πάνω υπάρχουν φτηνά pcp τσιμπάει και ένα τέτοιο
ή ένα ακριβότερο ή ένα πολύ ακριβό....
Μετά όμως ο ίδιος διάολος του ξαναμπαίνει μέσα του γιατί θέλει και το άλλο που δεν πήρε
που είναι πιο δυνατό,πιο κοντό,με μεγαλύτερα σφαιράκια κτλ.
Τσιμπάει λοιπόν και άλλο ένα και μετά θεωρείται εθισμένος,
τσιμπάει ότι του γυαλίσει και αρχίζουν τα μέτρα να ανεβαίνουν στα 100,τα 200,τα 400 και πάει  σειρά...
Ή ψάχνει την απόλυτη τρύπα στα 25 και αρχίζει να τρελλαίνεται με ζυγίσματα,πλυσίματα,
σταυρούς,βάσεις που ζυγίζουν όσο τρία όπλα κτλ.
Σε κάποια φάση όμως αρχίζει και βαριέται,έχει κάνει ότι δε γίνεται,
έχει χτυπήσει ότι δε χτυπιέται,σε 25άρα καρτέλα έκανε σκόρ 251...
Ξαναπιάνει λοιπόν το ελατήριο που το έχει φάει η μαρμάγκα και ρίχνει,
ρε σύ,λέει,πως έριχνα με τούτο δώ,κλωτσάει,έχει μεγάλο drop (πλέον είναι εξπέρ στους όρους)
έχει μεγάλο χρόνο πτήσης και το παίρνει ο άνεμος κτλ και μετά ανακαλύπτει πως και πάλι πετυχαίνει,
ρε τι να 'γινε,να βελτιώθηκε το όπλο από μόνο του;;;Μπά,μάλλον ο ίδιος μετά από κάποιες χιλιάδες σφαιράκια κατάλαβε τελικά πως το κρατάνε το ρημάδι  Σαρκασμός
Ξαναξεκινάει λοιπόν απ' την αρχή,
πλέον από το ελατήριο δε θέλει δύναμη (έχει άλλωστε 5-6 pcp καβάτζα φουσκωμένα και τούμπανο)
θέλει γλυκό ρίξιμο,θέλει τη λιγότερη δυνατή ανάκρουση,θέλει το μέγιστο της ευστοχίας...
Κάπου εκεί θα καταλάβει ότι το ελατήριο δε συγκρίνεται με pcp σε κανένα τομέα
αλλά το ρημάδι πάραυτα είναι πολύ διασκεδαστικό να το ρίχνεις.... Χαμόγελο

Σαν να κάθεσαι να δεις ταινία και σε λέει ο άλλος από δίπλα πως τελειώνει.  Θυμός
Χάλασες όλη την μαγεία του ταξιδιού ρε φίλε ....  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Εγώ άσχετος είμαι .... εμπειρία έχω μόνο με το πιστολάκι (όχι των μαλλιών) αλλά .... και τα φράγκα να είχα να τα έριχνα για ένα πισιπί, θα το σκεφτόμουν δυο φορές. Πάρε μπουκάλα, πάρε τρόμπα, τρέχα γέμιζε στους αυτονομοκαταδύτες, κουβάλα, ξεκουβάλα .... είμαι και Θεσσαλονικιός .... δεν θα μένει χώρος για τον φραπέ .... άσε. Αντί να τα γλεντάω, θα με γλεντάνε αυτά.
Άμα αρχίζει να με χαλάει το drop, θα δούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2013, 01:59:57 πμ από banman » Καταγράφηκε

Crosman 1377
Cometa Galaxy 220 .177
BAM 26

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: