Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 06:23:36 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Κυνήγι με αεροβόλο στην Ελλάδα,τι θέλουμε τελικά;;;;
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 10   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Κυνήγι με αεροβόλο στην Ελλάδα,τι θέλουμε τελικά;;;;
Αποστολέας Μήνυμα
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 15, 2013, 03:09:40 μμ »

Eγω δεν ειμουν ποτε υπερ του κυνηγιου, αλλα θα πω αυτο.Καλα κανουν και απαγορευουν το κυνηγι,μεχρι να αποκτησει ο ελληνας κυνηγετικη παιδια.

Κυνηγετική παιδεία δεν θ' αποκτήσει ποτέ ο Έλληνας, όσο η οπλοφοβία, η άγνοια και η βλακεία των νομοθετών
επιτρέπει μόνο την αγορά του αεροβόλου και όχι τη χρήση του (εκτός σκοπευτηρίων!) και τα όργανα της τάξης
σε τραβάνε στο τμήμα γιατί σου βρήκαν στο αυτοκίνητο το τρομοκρατικό υπερόπλο των 3 ποδόλιβρων!

+1
Το μόνο που θέλω να συμπληρώσω είναι ότι θα προτιμούσα χίλιες φορές να μπορώ να παίζω 12 μήνες το χρόνο
όπου θέλω (ας πούμε 500 μέτρα από το κοντινότερο σπίτι) παρά να κυνηγάω 20/8 - 28/2.
Ούτως ή άλλως κυνηγάω επιλεκτικά και μόνον (με λειόκανο + άδεια εννοείται),μου αρκεί.
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Σαββας Σ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1029


"ΑΡΧΙΛΟΧΙΑΣ"


« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 15, 2013, 03:22:47 μμ »

Αγαπω το αεροβολο πιο πολυ απο καθε αλλο χομπι που ασχοληθικα.
Τοσο,που συχνα σκεφτωμαι τι στοχους θα φτιαξω,πως θα το ρυθμισω.
Ασχολουμε συνεχια μαυτο.Δεν το αφηνω απο τα χερια μου.
Αλλα δεν μου φταιει σε τιποτα το χ ζωακι που καθεται ανηποψιαστο και χαζευει.
Οποτε φιλοι μου  δεν ξερω που ζειτε εσεις,αλλα εδω σεμας ολοι τρωγωνται να ριξουν.... κι εκει ειναι η ενσταση μου>Λύπη Θυμός
Καταγράφηκε

και....gamo!
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 15, 2013, 03:46:04 μμ »

Σάββα τα ίδια λέμε,παντού τρώγονται για να ρίξουν  Λύπη
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
panik
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 186



« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 15, 2013, 04:04:54 μμ »

Οι ασκοι του Αιολου...το κουτι της Πανδωρας αυτα μου ηρθαν στο μυαλο με την αναγνωση των παραπανω.
Ισως να ειναι καλυτερα που δεν επιτρεπεται το κυνηγι με ραβδωτα.
Καταγράφηκε

Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd  SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 Tan Socom Gear
AK74 APS
Glock 17
Walther PPK/S Umarex
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 15, 2013, 04:20:10 μμ »

Τελικά πράγματι υπάρχουν εκείνοι οι οποίοι  μπορούν και καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν αλλά και εκείνοι οι οποίοι  διαβάζουν μόνο ότι μπορούν να καταλάβουν. Είναι ένα άρθρο που αφιέρωσα πάνω από 20 ώρες για να συλλέξω πληροφορίες,    και άλλες τόσες  για να το αποτυπώσω στο χαρτί, ώστε να είμαι όσο περισσότερο μπορώ σαφής, να επαναπροσδιορίσω το διά ταύτα του ζητήματος αεροβόλο και ο ρόλος του ως κοινωνική έκφανση και τέλος να σταθή το συγκεκριμένο άρθρο αφορμή για να απενοχοποιηθεί  επιτέλους το αεροβόλο και να δωθεί η ευκαιρία στους νεότερους να το βιώσουν σαν αναπόσπαστο κομμάτι της ενασχόλησης τους με την φύση και την όποια δραστηριότητα της υπαίθρου, όπως πιστεύω και ότι πρέπει να γίνει. Γι' αυτό και το έβαλα από μόνος μου στην εγκυκλοπαίδεια. Δεν είναι μία καταγραφή διάφορων θέλω και ζητώ ούτε και μαγική λίστα δώρων για κάποιον άι Βασίλη....
Θεωρώ το συγκεκριμένο άρθρο μοναδικό στα Ελληνικά χρονικά, εγώ προσωπικά δεν έχω διαβάσει κάτι πιό σαφές αλλά και περιεκτικό σε οποιοδήποτε άλλο φόρουμ αλλά και περιοδικό το οποίο ασχολείται με το κυνήγι, την σκοποβολή και την φύση και η όλη αναφορά μου δεν είναι γνώμη αλλά αποκρυσταλωμένη άποψη κάποιων επιστημόνων, θηραματολόγων αλλά και ανθρώπων οι οποίοι αγαπούν την φύση και την θεωρούν αναπόσπαστο κομμάτι της  καθημερινής ζωής. Το θέμα του συγκεκριμένου άρθρου,δεν είναι αν πρέπει κάποιος να κυνηγάει ή όχι, ούτε και   αν πρέπει να κυνηγάει με αεροβόλο,  με καταπέλτη, η με νυχοκόπτη. Το θέμα του άρθρου είναι αν το αεροβόλο πρέπει να έχει θέση στην σύγχρονη Ελληνική κοινωνία η όχι. Και όταν λέω κοινωνία εννοώ σε κάθε δραστηριότητα η οποία σχετίζεται με την εκδρομή στην ύπαιθρο, την σκοποβολή σε ένα αγρό κάπου στην Μεσσηνιακή Μάνη η έξω από τις Μικροθήβες, το κυνήγι αγριοκούνελου στην Λήμνο η τον έλεγχο επιβλαβών στο χωράφι με τα καλαμπόκια. Δεν κατάλαβα δηλαδή. Σε όλο τον κόσμο επιβάλεται ο έλεγχος των επιβλαβών διότι πολλές φορές ελοχεύει κίνδυνος μολύνσεων αλλά και καταστροφές σε καλλιέργειες σοδειές κ.λ.π Γιατί όχι και εδώ;  Από ότι είδα όμως κάποιοι  το θέλουν περιχαρακωμένο, απαγορευμένο και να θεωρείται  δολοφονικό αντικείμενο. Να το κουβαλάμε μετά φόβου Θεού στο σκοπευτήριο, να αγοράσουμε κάποια στιγμή bullpup ώστε να χωράει σε βαλιτσούλα και να μη μας δούνε στην γειτονιά και αναγνωρίσουν στο πρόσωπο μας τον πραγματικό δολοφόνο του Κέννεντυ.
Αύριο λοιπόν το θέμα που θα ασχοληθώ θα είναι: ΤΟ ΜΑΖΕΜΑ ΤΗΣ ΜΟΛΟΧΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΥΤΟΥ, ΣΤΟΝ ΟΡΜΟΝΙΚΟ ΚΥΚΛΟ  ΤΟΥ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΧΕΛΙΔΟΝΙΟΥ!


Αντί σχολίου,

+1
Το μόνο που θέλω να συμπληρώσω είναι ότι θα προτιμούσα χίλιες φορές να μπορώ να παίζω 12 μήνες το χρόνο
όπου θέλω (ας πούμε 500 μέτρα από το κοντινότερο σπίτι) παρά να κυνηγάω 20/8 - 28/2.
Ούτως ή άλλως κυνηγάω επιλεκτικά και μόνον (με λειόκανο + άδεια εννοείται),μου αρκεί.

Και συμπληρώνω,αν,όταν και εφόσον επιτραπεί να κυνηγάς
η μεταφορά στην ύπαιθρο θα αντιμετωπίζεται ως λαθροθηρία.
Για τα επιβλαβή και ειδικά για τα ποντίκια και τα καρακαξοειδή συμφωνώ απόλυτα.
Αλλά ας μη γελιόμαστε,πότε το σύγχρονο ελλ/κό κράτος νομοθέτησε με λογική;;;; Λύπη
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 15, 2013, 04:22:29 μμ »

Το θέμα θα κλειδώσει για 5 λεπτά ώστε να διαχωριστεί   Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 15, 2013, 04:34:50 μμ »

Το θέμα θα κλειδώσει για 5 λεπτά ώστε να διαχωριστεί   Χαμόγελο


Παρακαλώ ελεύθερα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 15, 2013, 04:37:22 μμ »

Η μολόχα με πόσα ποδόλιβρα πέφτει;  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
Σαββας Σ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1029


"ΑΡΧΙΛΟΧΙΑΣ"


« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 15, 2013, 05:12:51 μμ »

θα μαθουμε προσεχως Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

και....gamo!
banman
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 252



« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 15, 2013, 05:15:21 μμ »

Με αφορή τον ορισμό "κυνηγετική παδεία" που διάβασα ... ΝΑ ρωτήσω ρε παίδες: σε τι ακριβώς έχει παιδεία ο Έλληνας; Έτσι, για να ξέρω να το λέω κι εγώ στις παρέες μου. Σε τι; Έχει οδηγική, γραμματική, μαθηματική, λογοτεχνική, καλλιτεχνική, αθλητική, πολιτική, οικονομική; Τι παιδεία έχει;
Πολύ σωστό το άρθρο του Gambler αλλά σε έναν κόσμο όμορφο, ηθικό, αγγελικά πλασμένο. Πιστεύω.
Είναι στον άνθρωπο. Εχθές με έλεγε στο τηλέφωνο, το παιδί που αγόρασα το κοντάκι του, τι καλά που βρίσκει περιστέρια στα 20 μέτρα με το 1322 του. ΟΚ ... κρατήθηκα και δεν μανούριασα (η αγοραπωλησία είχε ήδη τελειώσει).
Εγώ κάνω 15 χρόνια ψαροντούφεκο και 8 στις 10 βγαίνω με άδεια ψαροβελόνα. Η αρχή μου είναι ότι "χτυπάω ό,τι θα φάω" και τέλος.
Δεν είμαι κυνηγός και δεν μπορώ να μπω στο πετσί τους. Ούτε και ξέρω σε ποιο είδος χρειάζεται κοντρόλ λόγω υπερπληθισμού και ποιο χρειάζεται προστασία.
Να κυνηγίσει, όμως, κάποιος μπορεί και με λειόκανο και με αεροβόλο και με σφεντόνα και με τόξο και με βαλίστρα. Εγώ τα αγριοκοιτάζω και λιποθυμάνε.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Crosman 1377
Cometa Galaxy 220 .177
BAM 26
Gambler
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 217


« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 15, 2013, 05:36:56 μμ »

Σχόλιο από Agior: Η μολόχα με πόσα ποδόλιβρα πέφτει;

Εννοείς να πεθάνει ακαριαία Γιώργο,  ή να τραυματιστεί και να πεθάνει λίγο παρακάτω; Η μολόχα  (επ. Μαλάχη η άγρια).έχει την μεγαλύτερη αντοχή από όλα τα αγριολούλουδα. θυμήσου και τον λαικό βάρδο....κι αν χιονίζει και αν βρέχει το αγριολούλουδο αντέχει Κλείσιμο ματιού  Για μολόχα γράφτηκε.
Αλήθεια έχει παρατηρήσει κανείς τώρα τελευταία την υπογραφή μου;
Καταγράφηκε

Ύες βορβόρω ήδονται μάλλον ή καθαρώ ύδατι.
stratosros
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82



« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 15, 2013, 06:33:16 μμ »

Σημασία δεν έχει αν ρίχνεις με αεροβόλο η καραμπίνα αλλά που ρίχνεις και αν είσαι μ@λ@κας με την καραμπίνα θα είσαι μ@λ@μας και με το αεροβόλο. Προτείνω να λάβουν θεση όλα τα μέλη του φόρουμ σαν νομοθέτες να συντάξουμε εμείς το νόμο για το κυνήγι με αεροβόλο. Ας δούμε τι σκέπτεται καθένας γι αυτό.
Καταγράφηκε

Cometa fusion 5.5
Relum LG422   4.5
Welther CP88
Crosman 357
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:03:54 μμ »

O Μ@λ@κ@ς θα ειναι παντα Μ@λ@κ@ς οτι και να του δωσεις οπως ειπες πιο πανω. Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν και αρκετη πολιτες με ηθος και παιδεια, στο θεμα κυνηγι οι οποιοι θελουν να ειναι νομιμοι και να παψουν να κρυβονται λες και κανουν κατι παρανομο. Και εγω κυνηγαω και θεωρω οτι εαν κηνηγουσα με αεροβολο θα ηταν πολυ πιο αθλητικο και ασφαλες απο το λειοκανο. Ο κοσμος νομιζει οτι το αεροβολο ειναι ενα ραβδωτο το οποιο δεν κανει θορυβο. Αμ δεν ειναι ακριβως ετσι!!!  το βλημα θα πρεπει να ταξιδεψει κατω απο την ταχυτητα του ηχου και η οποιαδηποτε λαθος εκτιμηση αποστασης ακομη και κατα 5 μετρα θα μας βγαλει εκτος στοχου. βαλε και την κατευθυνση αερα οπου ακομη και τα 2 μποφορ επηρεαζουν κατα πολυ την πορεια του βληματος ,βαλε και την γωνια βολης μεσα στην εξισωση και αρχιζεις να αντιλαμβανεσαι ποσο δυσκολο ειναι.
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
banman
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 252



« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:40:42 μμ »

Φίλε μου, όχι ότι έχεις άδικο αλλά τα ποσοστά είναι κατά σου.
Οι "με ήθος και παιδεία" είναι κατά κανόνα, η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.  Σαρκασμός
Αυτοί που από υπευθυνότητα και επιδίωξη να βελτιωθούν, θα ψαχτούν, θα ρωτήσουν και ίσως μάθουν, θα το κάνουν αλλά είναι πολύ λίγοι. Το έχω συναντήσει για παράδειγμα στον χώρο την μοτοσυκλέτας.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Crosman 1377
Cometa Galaxy 220 .177
BAM 26
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 15, 2013, 10:45:00 μμ »

Θα ηθελα να ειμαι νομιμος,να μην τρεμει η ψυχη μου σε ενδεχομενο ελενχο οταν παω στο σκοπευτηριο.

Τι εμπειρια...... να περασεις στο αυτοφωρο,με πακιστανους,πουτανες,πρεζακια,κλπ,επειδη θελεις να κανεις το χομπυ σου.

Ας γινει αυτο και τα αλλα θα ερθουν.

Θα βγαζεις μια αδεια(λεφτα θελουν) και ολοι θα κανουμε το κεφι μας.

Για ευρωπη που λεμε,εαν χτυπησεις σε μη επιτρεπτη περιοχη καποιο θηραμα,αντε γεια. Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 10   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: