Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 20, 2024, 01:24:15 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Κυνήγι με αεροβόλο στην Ελλάδα,τι θέλουμε τελικά;;;;
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Κυνήγι με αεροβόλο στην Ελλάδα,τι θέλουμε τελικά;;;;
Αποστολέας Μήνυμα
xarris32
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 481



« Απάντηση #120 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 07:27:50 μμ »

Ρεε με παρεξηγήσατε δεν ειμαι τέτοιος το αντιθετω μάλιστα την αμαρτία τη κυνηγάω.ζω χαλαρά δεν με ενδιαφέρουν τέτοιες μικρότητες απλά θέλω να γνωρίζω να έχω μια επίγνωση.αλλα πιστεύω όσο και γερο οργανισμό να έχεις όσο και γερή κράση κάποτε ολα βγαινουν στην επιφάνεια δε μιλω τώρα για το συγκεκριμένο.γενικα για να σας δώσω μια ιδέα ειμαι κατά των παντων κατα των οικολόγων όχι των δικών μας κατά τις ανακύκλωσης κατά της unisef κατά όλων..... Σπαταλη κάργα το αμάξι να είναι φουγάρο σκουπιδακια να πετω από το παράθυρο καργα και επίτηδες δεν υπολογίζω τίποτα.βεβαία ολα αυτά με ορθολογισμό τον δικό μου
Καταγράφηκε

weihrauch hw 95 4.5
ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ ΕΝΑ DATSUN ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #121 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 10:18:47 μμ »

Το κυνήγι δεν επιτρέπεται μ' αεροβόλο. Έτσι γράφει ο νόμος. Το κυνήγι. Όχι το ψάρεμα Σαρκασμός

Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #122 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 10:39:56 μμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός....Γεια σου ρε καπετανιε Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26568



« Απάντηση #123 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 10:57:18 μμ »

Ωραίος ο καπετάνιος...!!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
dimikar
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54



« Απάντηση #124 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 11:15:20 μμ »

Ωραιοοοοος ο καπετανιος,πλακα πλακα λες αυτο να επιτρεπεται? Σαρκασμός
https://www.youtube.com/watch?v=igdkru2SvWU
Καταγράφηκε
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #125 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 12:13:57 πμ »

Μπραβο Γιωργη Χαμόγελο Μου αρεσουν τα Κοκκινα Γυαλια Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #126 στις: Ιανουάριος 19, 2015, 01:06:24 πμ »

ωραια η ψαρουκλα!!
με το κρικετ εγινε η χαριστικη βολή Απορία  Σαρκασμός Σαρκασμός
...παντως τωρα που το σκεφτομαι αν ο νομος αναφερει για κυνηγι και οχι θηρα,νομιζω οτι μπορουν να την σκαμπουλαρουν οσοι ενδιαφερονται,διοτι κυνηγι προυποθετει σκυλο,αρα ανευ σκυλου... Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
kdaffy
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 297



« Απάντηση #127 στις: Ιανουάριος 22, 2015, 12:19:41 πμ »

Αυτο αραγε επιτρεπεται μανωλη ? Μεγάλο χαμόγελο:D:D:D:D



Send by my Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 edition) using Tapatalk
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26568



« Απάντηση #128 στις: Ιανουάριος 22, 2015, 12:24:28 πμ »

Αυτο αραγε επιτρεπεται μανωλη ? Μεγάλο χαμόγελο:D:D:D:D



Send by my Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 edition) using Tapatalk


Φυσικά... Ο νόμος αναφέρεται στους ανθρώπους, δεν λέει τίποτα για... γάτους... Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Χριστόφορος
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16

Μου αρέσει η σκοποβολή και το ratting


« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 02, 2021, 10:53:04 μμ »

εγώ είμαι υπέρ του κυνηγιού με αεροβόλο αλλά με περιορισμούς στα ποδόλιβρα δύναμης.
Επίσης είμαι υπέρ της χρήσης για περιορισμό τρωκτικών και ειδών που η πολιτεία θεωρεί υπεράριθμα ή μή ενδειμικών ειδών που εισήλθαν σε μια προστατευόμενη ζώνη πανίδας.
Καταγράφηκε

Hatsan 99 5.5
TSS B2-4P 4.5
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 03, 2021, 12:21:12 πμ »

...τοτε εσυ,εγω και καμποσοι αλλοι ακομη Χριστοφορε,επρεπε μερικα χρονια πριν να εχουμε φροντισει και μετακομισει σε καποια αλλη χωρα. και λεω πριν μερικα χρονια,διοτι τωρα η' σε πολυ λιγα χρονια απο τωρα, εμεις και οι ομοιδεατες μας πρεπει να κοιταξουμε για αλλον πλανητη...  Στριφογύρισμα ματιών Ντροπή    .   
εκανα πριν λιγο καιρο μια αποπειρα να προσεγγισω τον jeff bezos και να κλεισω καποιες θεσεις γι αυτον ακριβως τον σκοπο στο διαστημοπλοιο του,αλλα προτιμησε να παρει μια 82χρονη ο φλουφλης....  Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός Γλώσσα

εξηγησε αν θελεις που στηριζεις την αποψη σου σχετικα με τον περιορισμο δυναμης. χωρις ιχνος ειρωνιας ρωτω,με ενδιαφερει να ακουσω μια διαφορετικη απο την δικη μου αποψη,μιας και εγω τον θεωρω ατοπο,ανουσιο,περιττο.
αν και 7-8 χρονια ανενεργος,θηρευω και κυνηγω απο μικρο παιδι και ποτε δεν πηρα μαγκνουμιες και μονοβολα να τουφεκισω σιταρηθρες,ουτε φλομπερακι να παω για χηνες η' αγριογουρουνα!
αυτα τα πραγματα ρυθμιζονται και καθοριζονται απο μονα τους,βασισμενα σε κοινη λογικη,φυσικους αλλα και οικονομικους νομους, πρακτικη εξασκηση και εμπειρια επανω στο θηραμα,τον βιοτοπο του,κλιματολογικες και εδαφολογικες συνθηκες κτλ.   δεν νομιζω να υπαρξει καποιος που θα παρει big bore για ποντικια,καρακαξες και κουνελια, ουτε κανεις που θα παρει το ολυμπιακο δεκαμετρο να παει για γουρουνια.
και αναφερω και τα γουρουνια,διοτι η' επιτρεπεις κατι,η οχι. τα οπλα πρεπει να αντιμετωπιζονται με τον ιδιο σεβασμο ανεξαρτητως δυναμης,το ιδιο και οι χειριστες τους. αν αυτοι δεν διαθετουν κοινη λογικη,στοιχειωδεις γνωσεις,αγαπη και σεβασμο για το περιβαλλον ,τους συνανθρωπους τους και τις ιδιοκτησιες τους,δεν θα επρεπε να φερουν οπλα καθολου!  ο...λακαμας θα την κανει την λακαμια του και με 100πδλ  και με 5...
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
Χριστόφορος
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 16

Μου αρέσει η σκοποβολή και το ratting


« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 03, 2021, 05:01:18 πμ »

...τοτε εσυ,εγω και καμποσοι αλλοι ακομη Χριστοφορε,επρεπε μερικα χρονια πριν να εχουμε φροντισει και μετακομισει σε καποια αλλη χωρα. και λεω πριν μερικα χρονια,διοτι τωρα η' σε πολυ λιγα χρονια απο τωρα, εμεις και οι ομοιδεατες μας πρεπει να κοιταξουμε για αλλον πλανητη...  Στριφογύρισμα ματιών Ντροπή    .   
εκανα πριν λιγο καιρο μια αποπειρα να προσεγγισω τον jeff bezos και να κλεισω καποιες θεσεις γι αυτον ακριβως τον σκοπο στο διαστημοπλοιο του,αλλα προτιμησε να παρει μια 82χρονη ο φλουφλης....  Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός Γλώσσα

εξηγησε αν θελεις που στηριζεις την αποψη σου σχετικα με τον περιορισμο δυναμης. χωρις ιχνος ειρωνιας ρωτω,με ενδιαφερει να ακουσω μια διαφορετικη απο την δικη μου αποψη,μιας και εγω τον θεωρω ατοπο,ανουσιο,περιττο.
αν και 7-8 χρονια ανενεργος,θηρευω και κυνηγω απο μικρο παιδι και ποτε δεν πηρα μαγκνουμιες και μονοβολα να τουφεκισω σιταρηθρες,ουτε φλομπερακι να παω για χηνες η' αγριογουρουνα!
αυτα τα πραγματα ρυθμιζονται και καθοριζονται απο μονα τους,βασισμενα σε κοινη λογικη,φυσικους αλλα και οικονομικους νομους, πρακτικη εξασκηση και εμπειρια επανω στο θηραμα,τον βιοτοπο του,κλιματολογικες και εδαφολογικες συνθηκες κτλ.   δεν νομιζω να υπαρξει καποιος που θα παρει big bore για ποντικια,καρακαξες και κουνελια, ουτε κανεις που θα παρει το ολυμπιακο δεκαμετρο να παει για γουρουνια.
και αναφερω και τα γουρουνια,διοτι η' επιτρεπεις κατι,η οχι. τα οπλα πρεπει να αντιμετωπιζονται με τον ιδιο σεβασμο ανεξαρτητως δυναμης,το ιδιο και οι χειριστες τους. αν αυτοι δεν διαθετουν κοινη λογικη,στοιχειωδεις γνωσεις,αγαπη και σεβασμο για το περιβαλλον ,τους συνανθρωπους τους και τις ιδιοκτησιες τους,δεν θα επρεπε να φερουν οπλα καθολου!  ο...λακαμας θα την κανει την λακαμια του και με 100πδλ  και με 5...

Ο περιορισμός έχει τη λογική να μην μπούν στον πειρασμό να χρησιμοποιήσουν όπλα που θα ήταν υπερβολικά δυνατά για τα θηράματα και ενδεχομένως επικίνδυνα σε περίπτωση αστοχίας για τον άνθρωπο. Μιλάω για πραγματικά τερατώδη όπλα.
Είμαι υπέρ να απελευθερωθεί η χρήση διόπτρας ημέρας και νύκτας για κυνήγι με τον όρο να δηλώνονται και να υπάρχει άδεια νόμιμη κυνηγού.
Το αεροβόλο είναι αν το θές μια πιο ανθρώπινη και ιδεατή λύση για το κυνήγι διότι θα έκανε το κυνήγι πιο δύσκολο και συναρπαστικό ενώ ταυτόχρονα θα μείωνε τους αριθμούς των ζώων που θα θηρεύονταν και έτσι θα προστάτευε το οικοσύστημα από την λαθροθηρία και την υπερβολική θηρία.
Αλλιώς να ρίχνεις με καραμπίνα σε κινούμενο στόχο κι αλλιώς κι αλλιώς με αεροβόλο , οπωσδήποτε το θήραμα έχει περισσότερες πιθανότητες με το αεροβόλο.
Επίσης η ηχητική όχλιση από τις μπαλωθιές..αμ αυτό τι σου λέει. Κάθε χρόνο την κυνηγετική περίοδο εδώ στην ύπαιθρο είναι σαν war zone. Ασε που προσωπικά εγω έχω κινδυνέψει κανα δυο φορές να φάω βόλι κατά λάθος επειδή έτυχε να είμαι κοντά
Καταγράφηκε

Hatsan 99 5.5
TSS B2-4P 4.5
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 03, 2021, 09:05:26 πμ »

σε ευχαριστω φιλε μου που αφιερωσες χρονο να μου απαντησεις. ενδιαφερουσα και σεβαστη η αποψη σου και σε καποια  σημεια με βρισκει και συμφωνο (σε πολυ λιγα δυστυχως,αλλα τι να κανουμε...  Χαμόγελο ).
εισαι ευγενης και δειχνεις να εχεις σεβασμο για την φυση και τα πλασματα της (διποδα,τετραποδα,πτερωτα κτλ, ) ,αλλα και νοοτροπια και διαθεση νομοταγους και υπευθυνου πολιτη και αυτο ειναι ωραιο,μ'αρεσει.
δεν μ'αρεσει βεβαια που εχω την αισθηση και απο τα γραφομενα σου αλλα και απο ενστικτο οτι η σχεση σου με τα οπλα και την θηρα ειναι επιδερμικη,η' οτι ειχες ατυχη συναπαντηματα με οπλοφορους,αλλα επισης τι να κανουμε..  Χαμόγελο . εξαλλου δεν φταις σε κατι. ολα θελουν αγαπη,υπομονη και τριβη/εξασκηση οπως ειπα και πριν. επιτρεψε μου να σχολιασω λιγο το προηγουμενο μηνυμα σου απο ευγενεια και εγω που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις,συμφωνα με το δικο μου σκεπτικο βεβαια παντα και αν το βρισκεις ενδιαφερον και θελησεις να σχολιασεις παλι,με χαρα θα ακουσω την αποψη σου γιατι οπως σου ειπα με ενδιαφερει να ακουω γνωμες και αποψεις απο ανθρωπους που εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα με εμενα. ελπιζω μονο να μην κουρασουμε και ενοχλησουμε κανεναν εδω μεσα διοτι πλειοψηφικα (απο τους συμμετεχοντες τουλαχιστον) τα περι θηρας δεν ενδιαφερουν και πολυ (αν και ειμαστε στο καταλληλο τοπικ).
''ήταν υπερβολικά δυνατά για τα θηράματα και ενδεχομένως επικίνδυνα σε περίπτωση αστοχίας για τον άνθρωπο''  ¨: overkill για το θηραμα δεν υπαρχει. ισα-ισα που οτι καταβαλλει το καημενο το ζωντανο γρηγοροτερα, και αποτελεσματικοτερα χωρις να υποφερει ακομη καλυτερα. αφου του εγραφε να σβησει το καντηλι του απο επιθυμια δικια μας, αν θα παει το κουνελι ας πουμε απο 10ποδολιβρα με βολη στο κεφαλι (αν ειναι επιτυχημενη) η' απο ενα big bore .50cal, δεν εχει καμια απολυτως διαφορα για το ιδιο. αν μαλιστα δεν ειναι απολυτα επιτυχημενη και καιρια η βολη απο το μικρο διαμετρημα η' χαμηλης δυναμης τυφεκιο, θα υποφερει περισσοτερο απο οτι αν γινει...χαρτοπολεμος με το ισχυρο. αρα την δυναμη την καθοριζει η τσεπη μας και το αν θελουμε αυτο που χτυπαμε για τροφη η' αλλο σκοπο να παραμεινει σε καλη κατασταση. οσο για τον τραυματισμο ανθρωπου,περαν του οτι μπορει να συμβει με οτιδηποτε και οποιασδηποτε ισχυος,δεν τουφεκαμε ποτε αν υπαρχει στη γραμμη βολης μας πριν αλλα και μετα τον στοχο μας οτιδηποτε αλλο πλην του στοχου μας! εως του σημειου που θα καταληξει το η' τα βληματα μας με ασφαλεια στο εδαφος. αυτο απο την πλευρα αυτου που ριχνει. απο την αλλη πλευρα τωρα, οταν αντιληφθουμε οτι πεφτει τουφεκιδι η' αλλη επικινδυνη για το τομαρι μας δραστηριοτητα,γνωστοποιουμε την παρουσια μας και δεν παμε κοντα,με την ιδια λογικη που δεν περναμε κατω απο σκαλωσια οικοδομης την ωρα που δουλευουν οι χτιστες και δεν περναμε τον δρομο αν δεν κοιταξουμε ακομα και αν ειμαστε σε διαβαση...  Στριφογύρισμα ματιών Μεγάλο χαμόγελο
''χρήση διόπτρας ημέρας και νύκτας για κυνήγι με τον όρο να δηλώνονται και να υπάρχει άδεια νόμιμη κυνηγού'' : γνωμη μου οτι η δηλωση της διοπτρας ειναι βλακωδης και αχρειαστη,περαν των οικονομικων συμφεροντων της πολιτειας και του αγαπημενου της...<<χομπυ>> να ταλαιπωρει και να προσβαλει τους πολιτες. αδεια και δηλωση χρειαζεται ο θηρευτης/κυνηγος μονο και τα οπλα του,που και αυτα επισης για εμενα θα επρεπε απλα να προστιθενται με μια απλη διαδικασια σε ενα και μοναδικο δελτιο. με την ιδια λογικη που πιστευω οτι θα επρεπε να ασφαλιζεται ο οδηγος ανεξαρτητα απο το τι οχημα οδηγει και οχι το οχημα,αλλα αυτη ειναι αλλη συζητηση...  η διοπτρα ειναι ενα οπτικο βοηθημα με προσδοκιμη διαρκεια ζωης μαλιστα πολυ μικροτερη απο αυτη ενος τυφεκιου,χωρια οτι οι αναγκες και προτιμησεις μπορει να αλλαξουν συντομα. καθε λιγο και λιγακι αυτη η δουλεια θα γινεται? μονο για την κονομα...   μαζι σου στην νομιμοτητα λοιπον,αλλα οχι στην γραφειοκρατεια,την ταλαιπωρια και κοροιδια...  Στριφογύρισμα ματιών Θυμός
''Το αεροβόλο είναι αν το θές μια πιο ανθρώπινη και ιδεατή λύση για το κυνήγι διότι θα έκανε το κυνήγι πιο δύσκολο και συναρπαστικό ενώ ταυτόχρονα θα μείωνε τους αριθμούς των ζώων που θα θηρεύονταν και έτσι θα προστάτευε το οικοσύστημα από την λαθροθηρία και την υπερβολική θηρία. '' : σαφως ανθρωπινη λυση,οπως και ολα τα οπλα/εργαλεια/μεσα θηρευσης. σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση θα επρεπε να τα παιρνουμε στο κατοπι με τα ποδαρακια μας,να βγαλουμε φτερα,νυχια γαμψα,ραμφη,δυο πηχες δοντια,να βελτειωσουμε οραση,οσφρηση,κτλ,κτλ...   αφου υπολειπομαστε λοιπον ολων αυτων και το μονο που εχουμε ειναι το νιονιο μας και την ικανοτητα να φτιαχνουμε εργαλεια, στο ειδος θα κολλησουμε? για την δε μειωση των θηρευσιμων,αυτην την καθοριζει η ευσυνειδησια και ο σεβασμος,η' η πλεονεξια του θηρευτη και οχι η δυναμη του εργαλειου που χρησιμοποιει.
''Αλλιώς να ρίχνεις με καραμπίνα σε κινούμενο στόχο κι αλλιώς κι αλλιώς με αεροβόλο , οπωσδήποτε το θήραμα έχει περισσότερες πιθανότητες με το αεροβόλο'' : αυτο ειδικα απο τα γραφομενα σου με εκανε να πιστεψω οτι μαλλον δεν εχεις και μεγαλη εμπειρια απο οπλα και θηρα. αν πραγματικα -γενικα μιλωντας- πιστευεις οτι ειναι πιο ευκολο (με οποιοδηποτε μεσο) να πετυχεις εναν κινουμενο στοχο,απο οτι εναν σταθερο,εισαι ενας απο τους 5-6 που το πιστευουν παγκοσμιως. συγχαρητηρια για την πρωτοτυπια βεβαια,αλλα χωρις παρεξηγηση και χωρις κακια,οχι κυβερνηση,οχι στην βουλη,αλλα ουτε στο ψηφοδελτιο που λενε...  Μεγάλο χαμόγελο
βριθει το διαδικτυο απο βιντεο με τις τρελες καρπωσεις των αεροβολιστων εναντι αυτων με πυροβολα. ειδικα με το οπτικο βοηθημα που αναφεραμε πιο πανω οι πιθανοτητες διαφυγης του θηραματος αν ξερει τι κανει αυτος που ειναι πισω απο το κοντακι πλησιαζουν το μηδεν.   Στριφογύρισμα ματιών (αν και πρεπει να αναφερουμε οτι σπανια και για συγκεκριμενα ειδη  υπαρχει κοινο ενδιαφερον απο αεροβολαδες και μπαρουτιερηδων. οποτε ατοπη η συγκριση και ο σχολιασμος γενικα)
και τελος... ''Επίσης η ηχητική όχλιση από τις μπαλωθιές..αμ αυτό τι σου λέει. Κάθε χρόνο την κυνηγετική περίοδο εδώ στην ύπαιθρο είναι σαν war zone. Ασε που προσωπικά εγω έχω κινδυνέψει κανα δυο φορές να φάω βόλι κατά λάθος επειδή έτυχε να είμαι κοντά '' : για την οχληση θα σου αναφερω  δυο περιστατικα-παραδειγματα διαφορετικα μεταξυ τους,αλλα θα καταλαβεις πιστευω. ανθρωπος που μενει αθηνα διπλα στο αεροδρομιο κιολας και εχει το εξοχικο του εδω που μενω,μου εχει παραπονεθει στο παρελθον για τον σκυλο μου που γαυγησε 2-3 φορες την νυχτα ,για αλεπου που εκραζε,για τα κουδουνια και το ποδοβολητο των προβατων του τσοπανη και μια κουκουβαγια (ευτυχως για τριζονια και τζιτζικια δεν μου εκανε κουβεντα...  Σαρκασμός )! ενα. το αλλο μπορουν να στο βεβαιωσουν και παιδια απο εδω μεσα που ηταν παροντες στο περιστατικο και συζητηθηκε και εδω στο φορουμ πριν λιγο καιρο. περδικες να περιδιαβαινουν αταραχες το πεδιο βολης του σκοπευτηριου στο σχιστο (μια δυστυχως δεν πεθανε απο γεραματα και ακομη χειροτερα δεν ηταν και απο τα πυροβολα...) σαν να μην τρεχει τιποτα,παρα το τουφεκιδι. το ιδιο ειχα και εγω παρατηρησει ιδίοις όμμασι στα πεδια βολης του κεβοπ οταν υπηρετουσα. αγριογουρουνα,αλεπουδες και αρκουδες διασχιζουν τους δρομους,ψαχνουν τους καδους απορριμματων και σε λιγο θα αραξουν και για καφε στην ομονοια οπως παει το πραγμα...   νταμαρια,εργοστασια,υλοτομοι,εντουραδες,περιπατητες ,τουριστες,εκδρομεις,ορειβατες,σκιερ,κτηνοτροφοι,τρενα,βαπορια,καραβια,στρατος και η Μιχαλου που πηρε τα βουνα απο τα φεσια που της φορεσανε,ειναι οντως αθορυβοι . αυτοι οι ατιμοι οι τυφεκιοφοροι ειναι μαστιγα ρε παιδι μου... Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός .    εμ φυσικα και στην υπαιθρο θα εχει τουφεκιδι βρε παιδι. αν ηταν εντος πολεων ....τοτε σιγουρα θα ηταν war zone..  Αναποφασιστικότητα Λύπη .

πωωω...καιρο ειχα να σεντονιασω (οι παλαιοι ξερουν.. Σαρκασμός ). να εισαι καλα φιλε μου,μου ειχε λειψει (δεν σε δουλευω). πολυ το ευχαριστηθηκα και ελπιζω να ειδες και μια αλλη οψη του νομισματος. αν συμφωνησες με κατι και αναθεωρησες κατι αλλο,η' ειδες και απο αλλη οπτικη καποια πραγματα καλως. αν οχι,παλι καλως. γι αυτο ειναι τα φορουμ να ανταλλασουμε γνωμες,αποψεις,ιδεες,κτλ.
παρ'ολο που το υφος μου ειναι λιγο περιπαικτικο,να εισαι σιγουρος οτι δεν υπηρχε καμια διαθεση ειρωνιας η' απαξιωσης ενταξει? απλα οταν εχω κεφια,η' νευρα,η' δεν μου κολλαει υπνος και παρουσιαστει ευκαιρια να καταπιαστω με κατι που με ενδιαφερει,του δινω και καταλαβαινει...  Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός . ελπιζω να μην σε κουρασα.  εσυ παρε την διοπτρα σου,οτι αλλο θελεις,κανε το κεφι σου και ολα τα αλλα με κατανοηση,αλληλεγγυη,υπομονη και σεβασμο (πιστευω τα διαθετεις ολα),θα γινουν. συνεχισε με την αναγνωση του φορουμ και την ενασχοληση με το αεροβολο και οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε (αν δεν σε τρομαξα... Μεγάλο χαμόγελο ). καλη συνεχεια!

..και καλημερα σε ολους!
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26568



« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 03, 2021, 09:46:04 πμ »

Πρώτ' απ' όλα... δεν έχω ιδέα από κυνήγι... γιατί, το ότι μικρός ''κυνήγαγα'' στο χωριό τα καλοκαίρια, κυρίως πετρούλες, κλαδάκια, κλπ, δεν με έκανε ποτέ κυνηγό...  Χαμόγελο

Το κυνήγι όμως, το βράδυ, δεν στερεί από το θήραμα την ευκαιρία να ''γλυτώσει'', αφού το βρίσκει στον ύπνο...;   Αναποφασιστικότητα

Θέλεις να κυνηγάς μ' αεροβόλο...;   ...σήκωσε το και πέτυχε την τσίχλα στον αέρα...  Κλείσιμο ματιού

Χωρίς καμμία διάθεση να την πω σε κάποιον, απλά εκφράζω την απορία του άσχετου...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26568



« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 03, 2021, 09:57:30 πμ »

Και κάτι άλλο... Εμείς εδώ είμαστε αεροβολιστές και ρίχνουμε με τ' αεροβόλα μας... Οι άλλοι στην Βουλή των Ελλήνων, είναι βουλευτές και νομοθετούν...  Χαμόγελο

Όσο λοιπόν ο νόμος που έχουν ψηφίσει, λέει ''όχι στο κυνήγι με αεροβόλο'', τότε εμείς δεν κυνηγάμε... Αν νομοθετήσουν υπέρ, του να κυνηγάμε με αεροβόλο, όποιος θέλει ας το κάνει...  Χαμόγελο

Μέχρι τότε... καλυκάκια, καπάκια, ντενεκάκια... και λίγα γκρουπάκια ''έτσι, για το καλό''...  Σαρκασμός


Αν κάποιος δεν μπορεί χωρίς κυνήγι, ας πάρει ένα δίκανο ή μια καραμπίνα, ας βγάλει άδεια... και ας κάνει αυτό που του αρέσει...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.

Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: