Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 10:07:04 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Έκπτωση στην ποιότητα της η Daystate ή κάτι άλλο?
Σελίδες: 1 [2] 3   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Έκπτωση στην ποιότητα της η Daystate ή κάτι άλλο?
Αποστολέας Μήνυμα
Xenofon
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 404


« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:25:38 πμ »

Κώστα, στο Αμέρικα μόνο ηλίθιος ή πρώην κατάδικος θα έπαιρνε ranger αφού με τα μισά λεφτά παίρνει όποιο 22άρι γουστάρει κ έχει κ πάμφθηνα πυρομαχικά. Τώρα αν βάλουμε κ τις απαραίτητες φιάλες κ κομπρεσσερ που θέλει ο φαταούλας...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:35:15 πμ »

Φώντα μόνο ένας πρώην,νυν ή μελλοντικός κατάδικος θα έριχνε στην πίσω αυλή του
με rimfire σε ένα κογιότ ας πούμε  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Γούστα είναι αυτά,τι να κάνουμε..
Μη μπαίνετε στο τριπάκι όμως να κρίνετε ένα όπλο από την τιμή του,
δηλ. αφού έχει 1500€ θα πρέπει να έχει και wi-fi και καφετιέρα  Μεγάλο χαμόγελο
Γιατί με την ίδια λογική και άλλα όπλα χαίρουν κύρους λόγο σπανιότητας,
πέραν της άνω του διχίλιαρου τιμής  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Xenofon
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 404


« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:49:01 πμ »

Κώστα, ένα 22άρι με πιστολίσιο πυρομαχικό έχει λιγότερο θόρυβο από ένα 12λιβρο ελατηρίου. Για την πίσω αυλή του νυν κατάδικου αυτό.  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:51:12 πμ »

Τι να πώ,εσύ ξέρεις... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 25, 2013, 12:00:50 μμ »

Ναι και το 22άρι με subsonic έχει 110 ποδόλιβρες οπότε σε δύναμη είναι κοντά στο ranger επίσης Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Μεταξύ μας αν είχα την ευχέρεια να επιλέξω ανάμεσα σε ένα 22άρι rim fire ή ένα air ranger προτιμώ σαφώς το πρώτο.
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Xenofon
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 404


« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 25, 2013, 12:02:07 μμ »

Τι να πώ,εσύ ξέρεις... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Άνεση Άνεση Άνεση

Πάντα!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 25, 2013, 12:03:37 μμ »


 Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 25, 2013, 12:07:40 μμ »

Μια χαρα οπλα ειναι τα Daystate Κατ εμε ειναι ( Status symbol ) στον αεροβολισμο. Κοιταξτε να δειτε και με ενα φθηνο αμαξι μπορεις να εχεις πολλα αλογα αλλα η οδηγηση μια ferrari ειναι αλλο πραγμα. Ειναι θεμα γουστου το τι θελει ο καθενας. Προσωπικα θα ελεγα οτι Οσα daystate εχω πιασει ειναι κορυφαια. . Παντος ουδε ενας μπορει να αμφισβητησει οτι το να εισαι κατοχος ενος daystate ειναι μια μοναδικη εμπειρια απο μονη της.
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 25, 2013, 12:10:16 μμ »

Υποχρεούμαι αλλά και δικαιούμαι, ως κάτοχος του Ντιντή, διαμέτημα 6.35/80 να ομιλήσω.

Ο αρχηγός, όπως πάντα, έχει δίκιο Μεγάλο χαμόγελο Το όπλο αυτό είναι κυνηγετικού προσανατολισμού κυρίως, κάνει όμως και για καλαμπούρια πχ τα σπινεράκια στα 60μ να γυρίζουν σαν ανεμογεννήτριες και περισσεύει και ενέργεια για τη βολίδα συνεχίζοντας ευθεία να τραντάξει τον ιστό της σημαίας στο Σχιστό. Καλαμπούρια υψηλής στάθμης και υψηλού κόστους.

Έχει πολύ καλή κάννη και άριστο κοντάκι. Καλό ζύγισμα και ευστοχία σε όρθιες βολές. Αν μάθεις τον τρόπο που κλωτσάει έχεις κερδίσει το στοίχημα με τον εαυτό σου. Χτες, με το φίλο το Βασίλη και τον Αποστόλη (όχι ταν Alpha-63) κάναμε κυνηγετικές προσομοιώσεις, μου υποδείκνυαν τους φανταστικούς στόχους, είδει HFT σε αποστάσεις 40-85μ, κι εγώ έριχνα όσο πιο γρήγορα μπορούσα. Δε μπορώ να καυχηθώ για τις ιδιαίτερες ικανότητες μου αλλά το όπλο αυτό σκότωνε καλά και γρήγορα, έκανε τη δουλειά του. Η αυτονομία του δεν είναι καθόλου κακή, 10 βολές με τα 36γραιν με ταχύτητες >1000 πόδια, άλλες 10 μεταξύ 900 και 1000 δεν είναι καθόλου λίγες. Αν μάλιστα στη συνέχεια αλλάξεις βολίδα και βάλεις μια Μπαρακούντα παίρνεις άλλες 20 με >50 ποδόλιβρα. Υπερ-αρκετές για να εκτελέσεις την αποστολή σου.

Για τα άλλα αδελφάκια του δε μπορώ να μιλήσω, ούτε ξέρω για την ποιότητα που είχαν τα παλαιότερα μοντέλλα κι αν έχει υποστεί έκπτωση. Ένα άνοιγμα στα σωθικά του όπλου χτες μου απέδειξε την ψηλή ποιότητα υλικών, ανοχών και συναρμογής του εργοστασίου. Δεν βρήκα τίποτα μεμπτό, κάτι αρνητικό. Μου άρεσε.

Όταν θυμηθώ κι άλλα θα σας τα μηνύσω.
Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 25, 2013, 12:15:35 μμ »

Ασχετο Γιωργη, Αλλα η καρυδια απο το κοντακι σου ολα τα λεφτα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 25, 2013, 12:17:37 μμ »

Ναι αλλά δεν πάυει να είναι μάπα για δύο λόγους ........

1) Οικονομικά δεν μπορώ να το πάρω .... άρα όσα φτάνει η αλεπού τα αρπάζει τα υπόλοιπα όμως .... κερμαστάρια ..... το ίδιο κι εγώ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

2) Δεν είναι Hatsan ........ οπότε;  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 25, 2013, 02:39:06 μμ »

Τις τελευταίες μέρες ασχολούμαι με μια σφύρα αδρανείας που θέλω να τοποθετήσω σε ένα όπλο μου... Αναζητώντας πληροφορίες λοιπόν σε διεθνή αλλά και εγχώρια διαδικτιακή βιβλιογραφία, έπεσα επάνω σε μια συζήτηση σε ξένο forum για το Air Ranger. Aναφέρουν, πως παρόλο που φέρει στο μπλόκ του τη γνωστή σφραγίδα harper patent, μέσα η σφύρα είναι απλή. Πραγματικά αυτό με έκανε να θυμηθώ και εγώ το δικό μου Ranger και όντως όταν το είχα ανοίξει για να γυαλίσω τα εσωτερικά του, η σφύρα ήταν απλή.

http://www.network54.com/Forum/79537/thread/1339856614/You+asked....so+here+is+what+I+know+about+adjusting+Huntsmans.

επίσης εδώ, στο 2:25 και μετά φαίνεται ξακάθαρα (για όσους γνωρίζουν) πως η σφύρα είναι απλή.

http://www.youtube.com/watch?v=HzAOORmO1OQ

Τη γνώμη σας και τις εμπειρίες σας κύριοι...


Δυστυχώς το νόημα της συζήτησης έχει χαθεί προ πολλού...
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 25, 2013, 04:02:42 μμ »

Τις τελευταίες μέρες ασχολούμαι με μια σφύρα αδρανείας που θέλω να τοποθετήσω σε ένα όπλο μου... Αναζητώντας πληροφορίες λοιπόν σε διεθνή αλλά και εγχώρια διαδικτιακή βιβλιογραφία, έπεσα επάνω σε μια συζήτηση σε ξένο forum για το Air Ranger. Aναφέρουν, πως παρόλο που φέρει στο μπλόκ του τη γνωστή σφραγίδα harper patent, μέσα η σφύρα είναι απλή. Πραγματικά αυτό με έκανε να θυμηθώ και εγώ το δικό μου Ranger και όντως όταν το είχα ανοίξει για να γυαλίσω τα εσωτερικά του, η σφύρα ήταν απλή.

http://www.network54.com/Forum/79537/thread/1339856614/You+asked....so+here+is+what+I+know+about+adjusting+Huntsmans.

επίσης εδώ, στο 2:25 και μετά φαίνεται ξακάθαρα (για όσους γνωρίζουν) πως η σφύρα είναι απλή.

http://www.youtube.com/watch?v=HzAOORmO1OQ

Τη γνώμη σας και τις εμπειρίες σας κύριοι...


Δυστυχώς το νόημα της συζήτησης έχει χαθεί προ πολλού...

Γιώργη νόμιζα ότι το είχαμε ήδη λήξει...

Γιώργη το σύστημα Harper αφορά τη βαλβίδα,όχι σφύρα...

Ο David Harper κάπου το 1988 σχεδίασε και κατασκεύασε μια πρωτοπόρα βαλβίδα
την οποία και τοποθέτησε στο pcp πιστόλι που έφτιαχνε,το wolf,
με αποτέλεσμα να βγάζει 40 απίστευτες βολές.



H Daystate αγόρασε τα δικαιώματα και ο Ηarper πήγε για δουλειά εκεί.
Η βασική ιδέα ήταν μια παρασυρόμενη ροδέλα που έφραζε προσωρινά
τη δίοδο του αέρα ώστε αν και η σφύρα ξαναχτυπάει τη βαλβίδα αέρας να μη βγαίνει.
Οπότε καμμιά απολύτως σχέση με τη συμπαθή σφύρα του Ranger  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 25, 2013, 08:09:02 μμ »

Συνονόματε,
με όλο το θάρρος και με κάθε εκτίμηση στο πρόσωπό σου, αν ήταν να ψωνίζαμε γνώσεις απ το διαδίκτυο χωρίς ξεσκαρτάρισμα θα είχαμε χάσει τη μπάλα προ πολλού.
Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 25, 2013, 08:10:26 μμ »

Eίναι ωραίες οι διαφωνίες γιατί πάντα βγαίνουν χρήσιμα συμπεράσματα.
 Να δεχτώ λοιπόν πως σαν "harper patend" αναφέρεται η Daystate στο συγκεκριμένο μοντέλο (Ranger) στη βαλβίδα και όχι στη σφύρα, αν και διαφωνώ. Αλλά, ξαναλέω φίλε Κώστα πως το όπλο το είχα. Το είχα ανοίξει και το είχα ψάξει ενδελεχώς. Δεν έχει τίποτα απ 'όλα αυτά. Ούτε σφύρα, ούτε βαλβίδα. Πράγμα που σημαίνει πως για να το πω κομψά, όσοι το πήραμε, φάγαμε παπά.

Και επειδή το έψαξα ακόμα λίγο, ορίστε τι είναι η harper "slingshot" patend     http://www.daystate.com/images/reviews/Daystate-Merlyn-AG-01.pdf   δηλαδή καμία σχέση με αυτό που είχε το όπλο μου.

Και ως δια μαγείας η ταμπέλα "harper patend" έχει εξαφανιστεί απο το μπλόκ των νεότερων Ranger...             http://www.daystate.com/air-ranger.htm  

Πράγμα που συνηγορεί σε αυτό που είπε κάποιος φίλος, πως δηλαδή είχαν πολλά τυπωμένα μπλόκ απο άλλα όπλα (που μοιράζονται κοινά ανταλλακτικά)  και λόγω κόστους δεν τους συνέφερε να τα αλλάξουν. Πράγμα που είναι απαράδεκτο για μια τέτοια εταιρία και στην ουσία είναι εξαπάτηση!


 
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: