Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 07:29:34 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

project Dominator
Σελίδες: [1] 2 3   Κάτω
  Εκτύπωση  

  project Dominator
Αποστολέας Μήνυμα
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:42:46 μμ »

αποφάσισα να το ξαναγράψω, τώρα που επιτέλους το τέλειωσα, έτσι που να υπάρχει κάπου ως ενιαίο κείμενο μετά το σκάσιμο του server... βγήκε προφανώς πολύ μεγάλο και με πολλές φωτογραφίες, αλλά ίσως συνεχίζει να ενδιαφέρει κάποιους...

καλημέρα λοιπόν και καλό μήνα από τα Δυτικά,
Εδώ και κάνα μήνα πήρα από μέλος του forum (thanks Diana για την άψογη συναλλαγή και για το καινούργιο παιγνίδι που μου έστειλες...) ένα πλήρες 1250 DOMINATOR στο αγαπημένο μου διαμέτρημα, 6.35 mm, που του έλειπε ο original αεροθάλαμος, καθώς και μια μπουκάλα από COMETA Lynx, μαζί με το ρεγουλατόρο του.

Η εξ αρχής σκέψη ήταν μια ολοκληρωτική βελτίωση του όπλου, όπου αυτό ήταν εφικτό και τοποθέτηση της μπουκάλας του COMETA "ανάποδα", πιο χαμηλά και πιο πίσω. Επειδή ήταν Αύγουστος που πήζουμε εργασιακά, η "ανάποδη" τοποθέτηση έμεινε για το χειμώνα...


Αρχικά λοιπόν κατασκευάστηκε στον τόρνο από φωσφορούχο μπρούντζο (κομμάτι παλιού άξονα από καίκι, που υπήρχε διαθέσιμο δωρεάν...) ένας αντάπτορας που συνδέει το περίβλημα της μαμίσιας fire valve με τον ρεγουλατόρο του COMETA.



Ο αντάπτορας αυτός καταργεί προφανώς τον ρεγουλατόρο του Dominator, διπλασιάζοντας (και κάτι) τον όγκο του χώρου ανάμεσα στο fire pin και στον ρεγουλατόρο του COMETA. Η κεντρική τρύπα έγινε διαμέτρου 8 mm για ανεμπόδιστη ροή και πρέπει να σας ομολογήσω ότι λόγω μικρού μεγέθους του τόρνου μου και δικιάς μου α-τεχνίας ο αντάπτορας δεν είναι απολύτως "ίσιος", οπότε και τελικά η μπουκάλα μου είναι ελαχίστως ( 1.5 χιλιοστάκι) έκκεντρη στην μπροστινή της άκρη.



Για δείτε τον αντάπτορα στη θέση του, ανάμεσα fire valve και reg:







Η τρυπίτσα του original reg σφραγίστηκε αστραπιαία, με μια Μ3



προφανώς, ο μόνος ρεγουλατόρος είναι πια αυτός του COMETA.



σειρά είχε τώρα η βελτίωση του original block



Είχα μελετήσει αρκετά είναι αλήθεια τα σωθικά του 1250, οπότε ήξερα τι με περίμενε:



Το τουφέκι είχε ήδη ξετρυπημένες τις τρύπες από τις βίδες που κλείνουν το block και στη θέση τους είχε συνολάκια από ανοξείδωτες φρεζάτες Μ3 και παξιμάδια. Το πρώτο που έκανα ήταν να αλλάξω τις "αδύναμες" Μ3 με φρεζάτες Μ4, κάνοντας τα απαραίτητα σπειρώματα στο αλουμινόκραμα του block







η πλαστκή λεπίδα της μαμάς σκανδάλης δεν με βόλεψε, άσε που έτσι που είναι σχεδιασμένη δεν έχει τα φόντα για να δώσει μαλακη-καθαρή λειτουργία. Κατασκεύασα λοιπόν από την αρχή μια ανθρακονημάτινη λεπίδα πιο πλατιά (11.5 mm) που η εμπλοκή της με την "άγκυρα" του μηχανισμού γίνεται με ένα μικρό (Φ 6 mm) ανοξείδωτο ρολεράκι









Το ανοξείδωτο μίνι ρολεράκι γυαλίστηκε κατάλληλα:



Σειρά είχε τώρα η "άγκυρα" του μηχανισμού, που το σχήμα της τροποποιήθηκε κατάλληλα για να συνεργαστεί με το ρολεράκι. Προφανώς έκλεισε και η τρύπα της μαμίσιας ρυθμιστικής βίδας που καταργήθηκε. Κατάλληλα φαλτσάρισε και η ακμή επαφής με τη σφύρα, έτσι που να βελτιωθεί η αίσθηση, αλλά και να "καθαρίσει" το σημείο απεμπλοκής:







έτσι η σκανδάλη έχει πιά σαφές, μικρό πρώτο στάδιο και πεντακάθαρη μαλακή απεμπλοκή





Το porting της κάνης είχε γίνει σωστά από προηγούμενο ιδιοκτήτη, οπότε είχα μόνο να ασχοληθώ με γυαλίσματα, που έγιναν με το άγιο Dremel.





Σειρά είχε τώρα το transfer port, που αποδείχτηκε λίγο φασαρία. Αυτό κρύβεται από μια "τάπα" με μια ατσάλινη μπίλια σε αλουμινένιο περίβλημα. Με υπομονή και το οδοντιατρικό μου αεροφρεζάκι έκοψα την μπίλια και αφαίρεσα το αλουμινένιο κομμάτι της τάπας. Το original transfer port του 1250, μετρήθηκε 4.5 mm. Αρχικά άνοιξε σε 5.5 mm και ταπώθηκε με μια ανοξείδωτη σκουληκόβιδα Μ6. Στην συνέχεια όμως και θέλοντας να εξαντλήσω τα όρια του block, το port ανοίχτηκε στα 6.7 mm, που είναι απολύτως οριακό. Ταπώθηκε με μια ανοξείδωτη σκουληκόβιδα Μ8, που στεγανοποιήθηκε με μια "ήπια" Loctite. Αν το δοκιμάσετε, είναι καλύτερα να ανοίξετε μέχρι τα 6.5 χιλιοστά. Στην πρώτη φωτό είναι η αρχική σκουληκόβιδα Μ6.















στα 7 mm ανοίχτηκε και γυαλίστηκε με το Dremel και η δίοδος του block από την fire valve προς το transfer port



τελευταίο που έγινε στο χώρο του block, ήταν λίγο λιμάρισμα στο "μεσαίο" πλαστικάκι της ασφάλειας (που δεν ήταν αυτόματη από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη), έτσι που να στέκεται πιο καθαρά στις θέσεις ON-OFF



Μετά ασχολήθηκα με την fire valve. Αρχικά πήρα στον τόρνο δυο πασάκια στο fire pin και μετά το γυάλισα προσεκτικά, για να μεγαλώσει η ροή γύρω του



στην συνέχεια άνοιξα την διάμετρο εξόδου της fire valve στα 6.5 mm (δεν πάει παραπάνω εύκολα...)



Στην θέση του original λαμαρινοκεντραδόρου, που είχε λιμαριστεί από προηγούμενο ιδιοκτήτη, κατασκεύασα έναν καινούργιο "αστεροειδή" ανοξείδωτο, που εξασφαλίζει ακόμα μεγαλύτερη ροή





στις επόμενες φωτό φαίνονται τα σωθικά του fire valve και το fire pin στην θέση του





Κάπου εδώ και αφού λίπανα σεμνά τα πάντα, μοντάρισα το τουφέκι και το φούσκωσα. Μετά από καμιά εικοσαριά "κούφιες" τουφεκιές, άκουσα διαροή από το fire valve. ΓΜΤ... άμεσο λύσιμο και εύρεση μιας ελάχιστης αμυχής στην επιφάνεια του άσπρου σκληρού πλστικού που στεγανοποιεί το fire pin. Με τα ειδικά μεγενθυτικά γυαλιά ανακάλυψα πως ήταν ένα ανθυπογρεζάκι (αριστερά στην πρώτη φωτό...) Άλλαξα αμέσως το στεγανοποιητικό με ένα oring viton 7x2.5 mm και όλα ΟΚ.







Σειρά είχε τώρα το κοντάκι. Επειδή είναι προσωρινό (είπαμε, το χειμώνα θα αλλάξει η χωροταξία του όπλου) επέλεξα να το φτιάξω από φθηνό "άσπρο" κοντραπλακέ. Το "παραλληλεπίπεδο" block και η κατασκευή σε επάλληλες φέτες έχει το πλεονέκτημα να σε γλυτώνει από πολύ σκάψιμο στη συνέχεια. Επέλεξα να μην είναι τίποτα ρυθμιζόμενο, μιας και έγινε απολύτως tailor made, στα μέτρα μου... Τα πολλά διαμορφώθηκαν μετο σβουράκι (με 40άρη δίσκο με φυλαράκια, ναι αυτόν τον μπλε, για τα ανοξείδωτα...) και τα υπόλοιπα Dremel με γυαλόχαρτα-βαρελάκια και με το άγιο χέρι. Για δείτε το άτριφτο ακόμα























Είναι αλήθεια πως στα laminated κοντάκια οι "ισουψείς" είναι σούπερ, άσε που σου δίνουν μια απίθανη 3D αίσθηση... Ξέχασα να σας πω πως ο υποφυλακτήρας είναι μια ανθρακονημάτινη "λάμα" κολλημένη στο ξύλο.











Επέλεξα μια "διαφορετική" από τα συνηθισμένα χωροταξία για μπαρόμετρο και fill, που είναι πολύ βολική





Τα "εσωτερικά" του κοντακιού, που όπως είπαμε διαμορφώθηκαν πολύ πιο εύκολα από ένα "σκαφτό"







Το κοντάκι πιάνει στο block με μια μόνο βίδα Μ5, την μπροστινή από τις δυο μαμίσιες. Για φάτσα κατασκεύασα στον τόρνο μια ροδέλα "τουρνικέ" για την μοναδική βίδα του κοντακιού μου





Ήταν η ώρα του χιτωνίου. Εξ' αρχής είχα αποφασίσει να φτιάξω ένα ολόσωμο χιτώνιο με ενσωματωμένο μουγκανωτήρι μπροστά. Λόγω μικρής απόστασης της κάνης από τον αεροθάλαμο, για το χιτώνιο είχα μόνο μια επιλογή. Να είναι έκκεντρο. Και ήταν η εκκεντρότητα μοναδική μου επιλογή, για να είναι αρκετός ο εσωτερικός όγκος του χιτωνίου, δηλαδή για να έχω εξωτερική διάμετρο 25 mm, που είναι και η ελάχιστη αποδεκτή λειτουργικά. Για λόγους κόστους δεν επέλεξα ανθρακονημάτινο σωλήνα, αλλά έναν δωρεάν αλουμινένιο "ναυτικής" προέλευσης, με πάχος τοιχώματος 1 mm





Στον τόρνο κατασκευάστηκαν αρχικά τα έκκεντρα αλουμινένια σωθικά του χιτωνίου, που εδώ τα βλέπετε μαζί με κάνη (εξωτερική διάμετρος 15 mm) και με την ναυτική αλουμινοσωλήνα που λέγαμε...



Είναι έκκεντρα τρυπημένα





Από το μικρό σε μήκος αλουμινοκομμάτι κατακευάστηκε η πίσω τάπα του χιτωνίου (μήκους  23 mm), που φαίνεται δεξιά στην επόμενη φωτό



ενώ από το μεγάλο σε μήκος κομμάτι (13 εκατοστά) κατακευάστηκε η μπροστινή τάπα-μουγκανωτήρι. 'Ολη η διαμόρφωση έγινε στο χέρι με το καταπληκτικό αεροφρεζάκι Nakanishi ECOMO και "χοντρό" φρεζάκι καρβιδίου







Επέλεξα μόνο και μόνο απειδή μπορούσα, οι θάλαμοι σίγασης να είναι "τρισδιάστατοι, τυχαίου σχήματος"







Η μπροστινή τάπα πιάνει στην κάνη με δυο σκουληκόβιδες Μ5















και το μήκος του πρώτου θαλάμου αποφασίστηκε διαισθητικά...









ενώ στον τόρνο διαμορφώθηκε και η "φάτσα" με την έκκεντρη τρύπα των 7 χιλιοστών



Κάπου εκεί η πίσω τάπα κολλήθηκε με κυανοακρυλική κόλλα στην σωλήνα του χιτωνίου και το shroud τοποθετήθηκε για πρώτη φορά στο όπλο, οπότε  και είδα ότι χρειάζεται μια σκουληκόβιδα και η πίσω τάπα για να μην "γυρίζει"...





Στο μεταξύ είχε βαφτεί το κοντάκι με μια "λερωμένη" γκρί παραλλαγή, που τρίφτηκε και ακολουθήθηκε από ένα χέρι σατινέ βερνίκι αυτοκινήτου (IVAT, από αυτό που βάφουμε και τα ψαροτούφεκά μας). Το χιτώνιο βάφτηκε μαύρο ματ, αφού έγιναν προηγουμένως τέσσαρες τρύπες Φ 5 mm στο κάτω πίσω μέρος για να "ανασαίνει"











































































Είπαμε, το χιτώνιο "ανασαίνει" από τέσσαρες τρύπες Φ5 mm και πιάνει και πίσω στην κάνη, με μια σκουληκόβιδα Μ5. Ανάμεσα σε χιτώνιο και block τοποθέτησα ένα oring 15x2 mm.





Κάπου εκεί "χώνεψα" στο πέλμα ένα ανοξείδωτο σπείρωμα Μ5, για να βάζω μια βίδα και να μην παιδεύομαι στο βάψιμο. Έκοψα τέλος από ένα μαλακό τριάρι ριγωτό λάστιχο μια προστατευτική, αντιολισθητική "φλάντζα" για το πέλμα







Το τουφέκι είναι 113 συνολικό μήκος, ζυγίζει χωρίς οπτικό 3640 gr (3440, χωρίς το χιτώνιο), ισορροπεί ακριβώς αν το κρατήσεις ανάμεσα block και shroud και βαφτίστηκε από εμένα ένα βράδυ Lizzard, αλλά μόλις το είδε τελειωμένο η Κατερίνα (που σαν βιολόγος ξέρει καλύτερα...) το βάφτισε ρινόκερο (diceros bicornis). Μαύρο. Από αυτούς τους επικίνδυνους με τα δυο κέρατα...
Περιμένω σύντομα ένα αυτοκολλητάκι-ρινόκερο για να περάσω το τελευταίο χέρι σατινέ βερνίκι και βέβαια περιμένω το οπτικό του που παραγγέλθηκε εδω και λίγες μέρες και θα έρθει στα μέσα του μήνα... Ευτυχώς το τέλειωσα πριν ανέβουνε οι στηρόπιγκες, οπότε όλα καλά...

Το μόνο που αναρωτιέμαι (μιας και δεν υπάρχει κοντά χρονόμετρο) είναι πόση σχέση να έχει πια με αυτό...





















« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:12:36 μμ από paran » Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 06:17:49 μμ »

Παναγή,εκ μέρους όλων στο φόρουμ,ευχαριστούμε  Χαμόγελο
Και προσωπικά όμως ένα μεγάλο ευχαριστώ που με έβγαλες από τη δύσκολη θέση
να σου ζητήσω να το ξαναγράψεις.
Κόσμημα,απίστευτες ιδέες και ακόμα πιο απίστευτες υλοποιήσεις,
από αύριο - μέθαύριο θα βρεί τη δικιά του ξεχωριστή θέση στο φόρουμ  Χαμόγελο
Πιστεύω και ότι αρκετά σύντομα άλλο ένα project dominator θα του κάνει παρεούλα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 06:31:38 μμ »

Παναγη τα σεβη μου. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 06:55:22 μμ »

Μπραβο, Εχεις Ψυχη και οτι και να πουμε θα ειναι λιγο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 08:23:26 μμ »

ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ
ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 09:12:39 μμ »

Κε συνάδελφε,
τα σέβη και τις ευχαριστίες μου που ξαναμοιράστηκες μαζί μας τη δημιουργία του ξεχωριστού αυτού, από άλλο πλανήτη, όπλου.

Με τα συναγρίδια τι θα γίνει;  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 09:18:43 μμ »

Τι άλλο μπορεί να γίνει ?? τα μικρά τα ψήνουμε ολόκληρα, τα μεγάλα τα κάνουμε μπριζόλες, όπως τους ροφούς και τις σφυρίχτρες δηλαδή...
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
zafka
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472



« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:51:05 μμ »

Σαν εμπνευση δουλεια και εμφανιση απαιχτο. Αντε να δουμε και πως γκρουπαρει να ολοκληρωθει το καλλιτεχνημα. Και παλι μπραβο!!
Καταγράφηκε

ajax
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1630



« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 12:23:33 πμ »


 δε χρειαζεται να πω κ εγω κατι..

νομιζω οτι ολο το ''θρεντ'' με την περιγραφη κ τις εικονες, μιλαει απο μόνο του..

ΚΟΣΜΗΜΑ !!! ΚΟΥΚΛΑ!!!!
Καταγράφηκε

AATX200            0.177
HW95                 0.20
benjamin392       0.22
slavia 631 lux     0.177
crosman 1760SE 0.177
 ?   ?   ?   ?    ?    ?    ?
michael1969
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 296


ΣΕΡΡΕΣ...


« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 12:18:01 μμ »

Μπραβο για την κατασκευη και ευχαριστω που την ξαναεβαλες.
Καταγράφηκε
map31
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 211


ΗΛΙΑΣ


« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 09:04:31 πμ »

Παναγη μπραβο για το μερακι,την αγαπη και την υπομονη σου που σε οδηγησαν στην ολοκληρωση αυτου του project!!
Για το κατασκευαστικο και οπτικο υλικο απλα ....  Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη
Συνεχισε την καλη δουλεια!!
RESPECT !!
Καταγράφηκε

Και Cricket...!!
Και Air Arms...!!

''Μέσα από το Ζάρκο...!!!"
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 11:51:07 πμ »

Παναγη μπραβο για το μερακι,την αγαπη και την υπομονη σου που σε οδηγησαν στην ολοκληρωση αυτου του project!!
Για το κατασκευαστικο και οπτικο υλικο απλα ....  Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη
Συνεχισε την καλη δουλεια!!
RESPECT !!
+1000
Δουλεια με γνωση και μερακι απο την αρχη μεχρι το τελος !!!!!
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 09:12:35 πμ »

Το τουφέκι μου είχε λοιπόν εξ αρχής ένα θεματάκι λειτουργίας του μύλου του. Ήθελε προσοχή στην κίνηση προς τα πίσω του μοχλού όπλισης, ειδικά στο τερμάτισμά του για να δουλεύει "καθαρά" ο μύλος και να γυρίζει σε κάθε προσπάθεια όπλισης. Το θεματάκι αυτό λύθηκε με μια απαλή-σωστή σφυριά στον μεγάλο μοχλό περιστροφής του μύλου εκεί ακριβώς που δείχνει το βελάκι, οπότε "έσφιξαν" οι όποιες ανοχές και τώρα ο μύλος δουλεύει ρολόι και κυρίως πάντα.



Δεν παύει να είναι όμως μύλος. Περιμένοντας λοιπόν το οπτικό μου, έκρινα λοιπόν πως μου χρειάζεται και μια "μονόσφαιρη" έκδοση (λες και μου περισσεύει χρόνος...) οπότε σχεδίασα από την αρχή στο Autocad μια "ζυγαριά" που μπαίνει στην θέση του μύλου και ασφαλίζει με τον άξονα του μύλου, γύρω από τον οποίο περιστρέφεται τερματίζοντας όταν τα δυο αυτάκια της ακουμπάνε στο block. Σημειώνω ότι δεν περιστρέφεται ελεύθερα, μιας και αντιμετωπίζει την τριβή από το ελατηριωτό πλαστικάκι της μαμάς του, που βρίσκεται στην κάτω μεριά του μύλου και "σφίγγει" την περιστροφή του. Για αισθητικούς και μόνο λόγους κατέληξα στο "ανθρωπάκι" που φαίνεται αριστερά στο σχεδιάκι. Είναι αλήθεια πως η αριστερή "θαλάμη" δεν μου χρειάζεται μιας και είμαι δεξιοχέρης, αλλά την άφησα εκεί για λόγους συμμετρίας και μόνο. Κατασκεύασα λοιπόν στα πεταχτά με το χέρι και τα άγια Dremelάκια μου το κομμάτι από μια ανθρακονημάτινη πλάκα πάχους 10 mm, το δοκίμασα και ενθουσιάστηκα. Κρίνω πως είναι μια πολύ καλή "μονόσφαιρη" λύση για πολλά, αν όχι όλα τα τουφέκια με μύλο. Δείτε προς στιγμή το σχεδιάκι και μόλις προλάβω θα έχει και λεπτομερείς φωτογραφίες. Δεν πρόλαβα να το ψάξω διαδικτυακά, μα είναι τόσο απλό και αποδείχτηκε τόσο καλό αυτό το πραγματάκι, που κρίνω πως αποκλείεται να μην το έχει σκεφτεί-φτιάξει και κάποιος άλλος προηγουμένως...
Σημειώνω πως η μονόσφαιρη "ζυγαριά" μου κεντράρει άψογα το μολυβάκι στην κάνη και δεν ταλαιπωρεί καθόλου το oringάκι του probe που με το μύλο "ξύνεται" συνεχώς...


Καταγράφηκε

to the deepest limits...
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 09:30:25 πμ »

Πραγματικά υπέροχη δουλειά ..... κόσμημα .... μια μόνο ένσταση ......


Τα σαμπώ σε μια απο τις φωτό δεν είναι βαμένα σωστά για να ταιριάζουν με την παραλλαγή Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Πήρα ιδέες για ένα 850 air magnum που μαστορεύω καιρό τώρα ......
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 10:42:01 πμ »

Παναγή όλα τα καθαρά σκοπευτικά τουφέκια είναι μονόσφαιρα για αυτό το λόγο,
για να μην ταλαιπωρείται η βολίδα λόγο του μη κεντραρίσματος από τον γεμιστήρα.
Η ιδέα σου άριστη και φαντάζομαι και η υλοποίηση θα είναι αντίστοιχη με το υπόλοιπο project
δηλαδή αψεγάδιαστη  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον

Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: