Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 09:26:37 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Ο "βελτιωτής" που είναι φίλος με τον έμπορο...
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Ο "βελτιωτής" που είναι φίλος με τον έμπορο...
Αποστολέας Μήνυμα
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 07:55:10 μμ »

Το συγκεκριμένο θέμα αποτελεί διαχωρισμό από το τεχνικό θέμα
"Πόσο δυνατά χτυπάει η σφύρα σας" το οποίο μπορείτε να δείτε εδώ :

http://wfks.gr/index.php?topic=2067.0

Η ροή των μηνυμάτων είναι όπως ακριβώς γράφτηκαν στο φόρουμ.
Προσέξτε λοιπόν μην την πατήσετε...
Η ομάδα διαχείρισης


Πριν λίγες μέρες μου έφερε κάποιος καλός φίλος ένα καινούριο Air Arms S500 για να του ρίξω μια φιλική ματιά και - γιατί όχι - να του κόψω και μια κορωνίτσα, παρεμπιπτόντως.

Η αιτία που μου το έφερε δεν ήταν άλλη από την αδυναμία συγκέντρωσης. Πήγαινε 3-4 βολίδες ικανοποιητικά και οι επόμενες 2-3 "στο γάμο του Καραγκιόζη". Αιτίες πιθανές ήταν και είναι πολλές, το όπλο είναι σε φάση ελέγχου στο σκοπευτήριο και θα σας ενημερώνω όταν έχω νέα του. Δεν είναι αυτό το νόημα της δημοσίευσης αυτής.

Το όπλο έχει περάσει από τα χέρια βελτιωτή, με ή χωρίς αντίτιμο δεν γνωρίζω. Η βελτίωση έγκειται στην προσθήκη διαιρούμενης σφύρας και ρεγουλατόρου.

Πόσο δυνατά χτυπάει η (διαιρούμενη) σφύρα το fire pin? Αρκετά δυνατά για να δημιουργηθεί "πατούρα" στο ανοξείδωτο εξωτερικό τμήμα που έγδαρε το μπρούτζινο εσωτερικό μέρος της σφύρας και μπλόκαρε τελείως τη διαφορική τους κίνηση.








Δεν γνωρίζω αν αυτή η δυσλειτουργία εμφανίστηκε λόγω της ακαταλληλότητας του κράματος ανοξείδωτου (πολύ μαλακό) που χρησιμοποιήθηκε για τη σφύρα ή φταίνε άλλοι παράγοντες, όπως ο στραβός οδηγός της σφύρας


<a href="http://www.youtube.com/watch?v=JbTCmQqqa7Y" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=JbTCmQqqa7Y</a>

αλλά είναι δυνατόν να κάνει κωνικό το fire pin απ την πολλή ορμή που πέφτει πάνω του?


Συγκρίνοντας τα εξαρτήματα της συγκεκριμένης διαιρούμενης σφύρας μ' αυτά που έχω λάβει από Ξάνθη μεριά (Θανάσης) και τοποθέτησα στο δικό μου S500 είναι η μέρα με τη νύχτα. Η ποιότητα υλικών, το φινίρισμα, η προσοχή στη λεπτομέρεια, έχουν πολύ μεγάλη διαφορά.

Πείτε μου γιατρέ μου, έχω ελπίδα;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2013, 08:02:24 μμ από agior » Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 08:00:24 μμ »

Απο το πολυ πισωσπρωξιμο Σφραγισμένα χείλη συνεβη αυτο Γιωργη. Εμ τι τα θελετε τα Εγγλεζικα οπλα Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
kf66
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 399



« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 08:13:38 μμ »

Γιώργο εγώ θα σχολιάσω το παρακάτω
Πήγαινε 3-4 βολίδες ικανοποιητικά και οι επόμενες 2-3 "στο γάμο του Καραγκιόζη
Πρέπει να βρεις το κατάλαλο μολύβι και παρτίδα κάτι τέτοια τρελά έκανε και εμένα έως ότου κατέληξα σε μια παρτίδα aa 18.1   5.52   και χάλασα κατά πολύ τον γάμο
 
Καταγράφηκε

καψοποστης
     Ν2
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 11:03:37 μμ »

Γιώργο θα ήθελα να μας πεις ποιός είναι ο "βελτιωτής"
που έκανε τέτοιες (λογικά μη αναστρέψιμες) "βελτιώσεις" στο εξαιρετικό 500.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να χαριζόμαστε ή να καλύπτουμε κανέναν.
Γνωστό ή άγνωστο.
Πες μας κιόλας και το κουστούμι που πλήρωσε ο άτυχος κάτοχος προκειμένου το όπλο του
να φτάσει σε αυτό το επίπεδο...

Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 10:28:14 πμ »

Γιώργο θα ήθελα να μας πεις ποιός είναι ο "βελτιωτής"
που έκανε τέτοιες (λογικά μη αναστρέψιμες) "βελτιώσεις" στο εξαιρετικό 500.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να χαριζόμαστε ή να καλύπτουμε κανέναν.
Γνωστό ή άγνωστο.
Πες μας κιόλας και το κουστούμι που πλήρωσε ο άτυχος κάτοχος προκειμένου το όπλο του
να φτάσει σε αυτό το επίπεδο...




Μην ξεχνιόμαστε,περιμένουμε...
Φαντάζομαι πως όλοι θα συμφωνήσουμε πως δεν πρέπει να καλύπτουμε κανέναν.
Πόσο μάλλον όταν ΔΟΥΛΕΥΕΙ και ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ.
Δεν έχω πρόβλημα φυσικά με αυτό (αν συμφωνούν δυό άτομα μεταξύ τους εμένα δε μου πέφτει λόγος)
εκτός και αν ο "βελτιωτής" είναι υπέρμαχος και τιμητής της δωρεάν γνώσης  Κλείσιμο ματιού
Φαντάζομαι επίσης πως τα τηλέφωνα χτες θα πήραν φωτιά.... Σαρκασμός
Γιώργη μη μασάς και δώσ' τον στεγνά,
αν ήταν ένας κακός έμπορος θα το έκανες χωρίς σκέψη,δεν υπάρχει διαφορά....
Πες μας και το κουστούμι για σφύρα - ρεγουλατόρο να κάνουμε και μια αφαίρεση 70€ του reg...

Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 12:01:08 μμ »

Όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα, δε γνωρίζω αν υπήρξε αντάλλαγμα για την βελτίωση αυτή. Αυτό που διαπίστωσα όμως είναι η έντονη απογοήτευση του φίλου και κατόχου αυτού του, έξοχου ομολογουμένως, όπλου. Ο οποίος φίλος, ακούγοντας και διαβάζοντας τα κατορθώματα ίδιων όπλων, παράγγειλε σε πασίγνωστο φίλο του που έχει φίλο έμπορο αεροβόλων, να του φέρει ένα S500 και να το παραδώσει βελτιωμένο, προφανώς φιλικά βελτιωμένο κι όχι σοβαρά. Γιατί σοβαρά βελτιωμένο σημαίνει τουλάχιστον να το ρίξεις και να δεις αν βελτιώθηκε.

Έτσι κι έγινε. Και καταλήξαμε o υπογράφων, που έχω-δεν έχω ρίξει 10 κουτιά σφαιράκια στη ζωή μου, να ψάχνω στα θολά νερά της βελτιωμένης κατάστασης για να βρω τις αιτίες που το βελτιωμένο όπλο γράφει βελτιωμένες μούντζες στα χαρτιά και, άκουσον-άκουσον, να τις διορθώσω Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Και πρέπει να το κάνω γρήγορα γιατί ο φίλος έχει μόνη παρηγοριά στη δύσκολη στιγμή που περνάει αυτό το όπλο.

Βοηθάτε να τελειώνουμε.
Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 12:16:08 μμ »

Γιωργη Επιγωντος Ισιωμα στον οδηγο της σφυρας και γυαλισμα και τα δυο κομματια της σφυρας. Θα μπορουσε να γινει καποιο ειδος σκληρηνσης των τεμαχιων της σφυρας με ζεσταμα και βαφτιζμα σε λαδακι. Αυτο εκανα σε αρκετες λυμαρισμενες μυτες απο βεργες για Ψαροντουφεκα και πραγματι το κραμα γινοταν πιο δυνατο. Ολα αυτα ειναι η λυση του φτωχου για να μην μπαινουμε σε περιπετειες και φτιαχνουμε σφυρες απο την αρχη.
Για εμενα καλο θα ηταν πριν αναλαβει καποιος ερασιτεχνης εστω αφιλοκερδος μια δουλεια να ενημερωνει των κατοχο του οπλου για το ρισκο με την καθε εργασια ωστε να μην υπαρχουν παρεξηγησεις μετα.
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
michael1969
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 296


ΣΕΡΡΕΣ...


« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 12:31:50 μμ »

Θα πρεπει να κανεις κατι και γιατι την βελονα της βαλβηδας που εγεινε κωνικη απο την πολυ δυναμη
Καταγράφηκε
ssbk23
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 313



« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 12:39:23 μμ »

Παραγγελία νέας σφύρας από εκεί που πήρες και τη δική σου. Είναι κρίμα τέτοιο όπλο, και μάλιστα καινούριο, να υπολειτουργεί.
Σίγουρα είναι ένα επιπλέον έξοδο αλλά τα "μαθήματα" πληρώνονται.... το ξέρουμε όλοι μας αυτό...
Τουλάχιστον μετά θα το χαίρεται και θα το απολαμβάνει. Όσο για τους wannabe βελτιωτές.... προσυπογράφω.
Καταγράφηκε

Μάστορας είναι και της κατσίκας ο κώλος που τα κάνει στρογγυλά!
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 01:17:41 μμ »

Αν όλα οφείλονται σε δυσλειτουργία της σφύρας, δηλαδή είχαμε ανομοιομορφία στη δύναμη που η σφύρα χτυπάει το fire pin, πιστεύω ότι οι βολές θα είχαν απόκλιση πάνω-κάτω (κυρίως) και όχι δεξιά-αριστερά. Μιλάμε ότι το όπλο ρίχνει μούντζες.

Ας συνοψίσω αυτά που σκέφτομαι
1. Ρίχνω το όπλο όπως είναι τώρα, 40μ από πάγκο.
2. Αφαιρώ το χιτώνιο. Ξαναρίχνω.
3. Αφαιρώ το δικό του μπλοκ σφύρας/σκανδάλης και το αλλάζω με το δικό μου. Ξαναρίχνω.
4. Αφαιρώ το θάλαμο και τον αλλάζω με το δικό μου. Ξαναρίχνω.
5. Αν μέχρι εδώ δεν έχω αποτέλεσμα τότε επικεντρώνομαι στην κάννη, ελέγχω την είσοδο (η κορώνα είναι ΟΚ) περνάω βληματάκι με τη βέργα και βλέπουμε.
Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 01:18:11 μμ »

Έχει αρκετές διαφορές στο σχεδιασμό με αυτή του Θανάση.
 Το πρόβλημα ξεκίνησε πιστεύω απο το στραβό οδηγό. Αυτό έκανε όλη τη σφύρα να μη χτυπάει εκεί που έπρεπε. Απο το χτύπημα στράβωσε και κόλλησε και το μπρούτζινο και μετά ενσωματωμένη (άρα και πιο βαριά) χτυπούσε με ακόμα μεγαλύτερη δύναμη και έγινε η λακούβα.
 Αν θέλετε να κρατήσετε την ίδια, φυσικά ισιώστε τον οδηγό, και μετά μπορείτε να κοντίνετε λίγο το μπρούτζινο κομμάτι ώστε να μην φτάνει μέχρι το χείλος του ανοξείδωτου. Α! βάλε και ένα oring στον οδηγό, ώστε να λειτουργεί σαν αποσβεστήρας κραδασμών και να μη κοπανάει όλη η σφύρα με τόση δύναμη στο fire pin.
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 02:42:01 μμ »

Ωραίος μάστορας το έφτιαξε το όπλο...
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Gambler
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 217


« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 02:51:56 μμ »

 Η σφύρα δεν χρεώθηκε καθόλου (σαν αξεσουάρ - ανταλλακτικό) και τοποθετήθηκε δωρεάν και το regulator χρεώθηκε στην κανονική τιμή του και τοποθετήθηκε και αυτό δωρεάν.  Επισης να προσθεσω οτι δεν τα τοποθέτησα εγώ, για να μη γινει καποια παρανοηση.
Καταγράφηκε

Ύες βορβόρω ήδονται μάλλον ή καθαρώ ύδατι.
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 02:55:00 μμ »

Ωραίος μάστορας το έφτιαξε το όπλο...


edit : Είναι το δεύτερο S500 "βελτιωμένο" με τα ίδια χάλια,
το πρώτο ανήκει σε μέλος του φόρουμ που δε θέλει να πεί τον "βελτιωτή".
Τι να πώ,ο καθένας με τις επιλογές του.

Γιώργη είσαι διατεθειμένος να λύσεις το δικό σου από ότι κατάλαβα για να κάνεις τράμπα εξαρτήματα....
Δεν σχολιάζω άλλο.

Σωτήρη... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
tassos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 378



« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 03:11:20 μμ »

  Σωτήρη αν τα κατάλαβα καλά το μόνο που πλήρωσες ήταν ο ρεγουλατόρος του αούντριους και τα υπόλοιπα γίνανε δωρεάν - εργατικά και υλικά όλα τζάμπα.

   Αναγνωρίζοντας τις αγνές προθέσεις του βελτιωτή θα έλεγα να μην βγει το όνομά του στην δημοσιότητα.
   Το μυαλό μου κάπου πάει για το ποιος μπορεί να είναι αυτός και νομίζω οτι πρόκειται για πρόσωπο που στο πρόσφατο παρελθόν με έχει στεναχωρήσει και τον έχω στεναχωρήσει και γώ με τον τρόπο μου αλλά δεν νομίζω οτι του αξίζει να του γίνει η ζημιά δυσφήμησης.
   Τον θεωρώ (αν δεν κάνω λάθος για την ταυτότητά του ) ικανότατο Μάστορα και καλό παλικάρι.Απλά καμια φορά όλοι μας κάνουμε λάθος επιλογές και ίσως λάθη.

   Αφού Σωτηρη γίνανε όλα τζάμπα θα έλεγα να επιστρέψεις στην μανίσια σφύρα και όλα καλά.

  Αν θα είχες πληρώσει αδρά για όλες αυτές τις δουλειές θα έλεγα πως θα είχε την υποχρέωση να σου ξαναφτιάξει μια άλλη σφύρα που να δουλεύει σωστά  κι αν δεν το δεχόταν αυτό τότε με ευχαρίστηση θα δεχόμασταν την δημοσιοποίηση του ονοματός του.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 ... 7   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: