Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 19, 2024, 11:30:34 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Πρώτες εντυπώσεις από το Benjamin trail
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Πρώτες εντυπώσεις από το Benjamin trail
Αποστολέας Μήνυμα
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 04:33:44 μμ »

Τωρα που το ειδα στο βιντεο καταλαβα οτι το εχω ριξει μια φορα στο σκοπευτηριο . Δε ξερω αν το μετρησες, αλλα η δυναμη αυτη που αναφερει δεν υπαρχει.
Τουλαχιστον σ΄αυτο που ειδα ,γιατι συγχρονως εριχνα μ΄ενα 80αρι στα 21 ποδ,και ηταν μερα με νυχτα σε ολα . Η τιμη του για αυτα που δινει, πολυ υψηλη.
Απο ποιοτητα θα ελεγα αρκετα καλη ,αλλα οχι οπως αλλα πολυ καλυτερα, σε καλυτερη τιμη . Αυτα ειναι γνωμες και οχι θεμα παρεξηγησης . Ειναι πως τη βλεπει ο καθενας .
Υστερα απο αυτες τις λιγες γνωσεις που εχω συλλεξει αλλα και εχω δει στη πραξη, δε θα το επελεγα γιατι απλα μπορω με ποιο λιγα να παρω καλυτερο .
Τωρα αν εσενα στα 65μ σου κανει αυτα χωρις προσπαθεια 100% , τοτε εχεις πεσει σε πολυ καλο οπλο και κανη η΄εισαι πολυ καλος σκοπευτης . Πραγμα που παιζει πολυ ρολο .
Αφου εσενα σ΄ευχαριστει ,καλοριζικο και να το χαρεις οπως πρεπει .

Υγ. Εαν το 100αρι σου κανει διευρο στα 65μ  θα εισαι τυχερος αγοραστης . Δεν υποτιμω το οπλο προς θεου ,αλλα διευρω στα 65μ θεωρειτε πολυ καλο γκρουπ .
Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας
ΜΠΕΦ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 496


« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 04:46:02 μμ »

Φιλε μου απο πι-σι-πι δεν εχω μεγαλη εμπειρια αν και εχω γιατι απλα εχω ξεμεινει απο τρομπα και περιμενω να ανεβω αθηνα να την φτιαξω.Αλλωστε το χομπι μου δεν ειναι τοσο να λιωνω τα οπλα στις βολες αλλα η γνωσεις και η συλλογη τους.
Προσωπικα σαν κυνηγος φανατικος με λειοκαννο και εχοντας επισεις μεγαλη συλλογη απο αυτα κυριως δικκανα θα ελεγα οτι με ενδιαφερει αν στα 65 μετρα που βαραγα θα μπορουσα να καταβαλω ενα θηραμα οποιο και αν ηταν αυτο και επισεις αν στην αποσταση απο οπου θα το καταβαλω να μπορω να ριξω με ασφαλεια χωρις να με καταλαβει το θηραμα πριν και φυγει.
Δεν ειμαι ενας λατρης της καθεαυτου σκοποβολης ,μιας και σπανια βαζω χαρτι για να κανω γκρουπακια αλλα μου αρεσει να βαζω αντικειμενα μακρυα πχ 50 μετρα μεχρι 70-75 και να τα πετυχαινω ασχετα αν τα παρψ κετρο η πλαγια η κατω κτλ.Δεν βαζω ποτε ενα ντενεκε απο λαδι σαν στοχο ουτε ενα κουτι σπιρτα ουτε ενα καλυκα απο φυσιγγιο.Ολοι οι στοχοι μου μου αρεσει να προσομοιαζουν θηραματα οπως τα κορακοειδη η μικρα πουλια οπως ο κοτσυφας.Αν επιτρεποταν το κυνηγι εννοειται οτι θα χρησιμοποιουσα αεροβολα να πηγαινω οχι γιατι θα επαιρνα περισσοτερα θηραματα αλλα γιατι μου αρεσει να στοχευω στοχους με διοπτρα που βλεπω το σταυρο και ονειρευομαι ελευθερου σκοπευτες σε ταινιες αλλα και γιατι θα μπορουσα να σκοτωσω πολλα κορακοειδη απο γεναιο αποστα ση οταν καθονται σε δεντρα η ξερα αφου το λειοκαννο δεν εχει την ιδια αθορυβη λειτουργια και βεληνεκες για αυτην την δουλια που πιστευω οτι ειναι δουλια αεροβολου και οχι πυροβολου οπλου για καλυτερα αποτελεσματα αλλα και για μεγαλυτερη απολαυση στο κυνηγι.Βαρας και δεν σε ξερει κανενας μεχρι να σε παρουν χαμπαρι εχεις κανει την ζημια σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2013, 12:59:28 μμ από Christopher » Καταγράφηκε
ΜΠΕΦ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 496


« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 05:57:20 μμ »

Φιλε Μπεφ ολα καλα αυτα που εγραψες  για στοχους μεγεθους καρακαξας η το να μην τρελενομαστε με βολες στο χαρτι!!!!
αλλα εαν ριξεις με το Τχ200 και μετα με το benjamin Trial 1100 καταλαβαινεις την διαφορα,μοιραια κανεις συγκριση
 Σε ιδια κατηγορια χρηματων και δυναμης,νομιζω εχεις το 90αρι(σε 4,5) εαν τα συγκρινεις θαδεις μεγαλες διαφορες
το βεντζαμιν το εχω δοκιμασει,το πουλουσε ενας φιλος κατω απο την μιση τιμη(εμφανιση ωραια ειχε, αλλα απο βολες!!!για τον π@@@τσο)
το αλλο εαν αποφασισεις οτι δεν σου κανει το ΤΧ,το 90αρι ταδωσες αμεσως το Χ-ΤΡΙΑΛ θα το εχεις πολυ καιρο παρεα δυστηχως

Παιδια αυριο με το καλο θα κανω εκτεταμενες δοκιμες και θα δω τι κανει καλυτερα γιατι σημερα δεν ειχα ωρα και πηγα στα κλεφτα που λενε.
Εχω βρει πολυ καλη λυση για την δοκιμη συγκεντρωσεων σε ενα κονταιηνερ που αν βαφω εκει που ριχνω δεν θα σκουριασει και η αποσταση ειναι γυρω στα 70 μετρα το μαχ.
Αρα θα δοκιμασω αυριο και τα λεμε.Θα παρω και αλλα οπλα για δοκιμη οπως το 350 5,5 και το 90αρι το 4,5 που εχω γιατι το εχω και σε 5,5 αλλαστο 5,5 ειναι φουσκωμενο τουμπανο και δεν εχω τροπο αυτη την στιγμη να το ξεφουσκωσω γυρω στο 23-23,5 για καλυτερα αποτελεσματα αρα επιφυλασομαι για αυτο.Νομιζω οτι το αποτελεσμα θα ειναι θετικο αλλα θα παω με ωρα μπροστα μου για εκτενεστερερες δοκιμες και με πολυ καλη συγκεντρωση απο μερους μου ωστε να δουμε τι γινεται στο περιπου εστω.
Καταγράφηκε
ΜΠΕΦ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 496


« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 06:40:11 μμ »

Παιδια μπορω να κανω πολλες αναλυσεις επι του θεματος γιατι και εγω δεν μπορω να βρω λογικη εξηγηση για τον τροπο που λειτουργω με το χομπι να μαζευω οπλα λειοκαννα και αεροβολα επειδη με ενθουσιαζουν τα χαρακτηριστικα τους και επειδη μ'αρεσει να τα χρησιμοποιω και να εχω ερωτα μαζι τους.
Η λογικη λεει παιρνεις οτι σου χρειαζεται.Στον καφε και τα ρουχα και σε οτι αλλο το κανω αλλα στο χομπι δεν μπορω να το κανω γιατι δεν αγοραζω οτι χρειαζεται για να το χρησιμοποιω αλλα οτι μ'αρεσει να εχω επειδη ειναι καλο στον τομεα του.Αλλος μαζευει γραμματοσημα και αλλος κουπες του καφε η καπακια απο μπυρες και εγω εχω την αρρωστια στο ετσι.Τι να κανω προσπαθω πολλα χρονια να εξορθολογισω το θεμα αλλα εχω και σας εδω που με κανατε και με μπλεξατε με την ανιατη μεχρι τωρα αρρωστια.Αμα μπαινω στο σαιτ η φαντασια και το μυαλο δουλευει και χαλαρωνει σαν να παιρνει ηρωινη ενα πραγμα,αντισταση μηδεν.
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 08:18:39 μμ »

Ο Κωστας100 μας λεει αρρωστακια,τωρα θα μας λενε και πρεζακια. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
ΜΠΕΦ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 496


« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 10:38:15 μμ »

Λοιπον παιδια μολις γυρισα απο το πεδιο βολης.Μην σας παραξενευει η ωρα ολα εγιναν υπο το φως της αληθειας.
Το 350 απο τα 91 βηματα δικα μου η 73 περιπου μετρα εκανε γρουπ 20 εκατοστων ενω το τραιλ 1100 εκανε 10 ποντους με τους ιδιους ψηφους δηλαδη falcon 13,4 γρενια.
Το πρωτο ειχε φακο χ9 ενω τ οαλλο με προβληματισε γιατι ειχε χ4 μονο και δεν ειχα καλη εικονα του σημειου στοχου που εβαλα για να ριχνω.
Αν υπολογισουμε οτι το οπλο ειναι εντελως αχρησιμοποιητο και αστρωτο ουτε καθαρισμα κανης δεν του εχω κανει και επισεις οτι η εικονα του στοχου δεν ηταν και η καλυτερη δυνατη με τον μικρο φακο νομιζω οτι απο μονο του εχει περιθωρια βελτιωσης χωρις καμια αλλη παρεμβαση.Υποψιν οτι ημουν καβαλημενος και εριχνα ορθιος απο τον ουρανο του αυτοκινητου οπως παντα αλλωστε χωρις τραπεζια και μαξιλαρια και λοιπα καλουδια που βελτιωνουν τα αποτελεσματα.
Θα ελεγα οτι απο το 350 περιμενα καλυτερα αποτελεσματα και οχι τοσο ανοιχτη κατανομη.
Καταγράφηκε
ΜΠΕΦ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 496


« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 10:39:06 μμ »

Αυριο θα ριξω και με το 90αρι το 4,5 για περισοοτερα συγκριτικα αποτελεσματα,ιδωμεν...
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 10:45:55 μμ »

Μπραβο Μιχαλη,αυριο ριξε με το ΤΧ και θα δεις που ολα τα αλλα θα πιασουν αραχνες. Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

ΥΓ καθαρισε την κανη,και σε ολα τα καινουργια οπλα.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 10:47:45 μμ »

Αυριο θα ριξω και με το 90αρι το 4,5 για περισοοτερα συγκριτικα αποτελεσματα,ιδωμεν...
Mιχαλη χρονογραφο εχεις???
εαν ναι καλο θα ηταν να μετρησεις τα οπλα που δοκιμαζεις
δεν μπορει να τρανταζει το ιδιο ενα που ριχνει με 700 με ενα που ριχνει με 1000 καταλαβαινεις τι εννοω!!!!!
και εγω μαζευω δικανα και ποσε ειναι αρωστια τα σιδερα!!!  
Καταγράφηκε
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 10:53:50 μμ »

Ειναι πολλα 71 μετρα χωρις μαξιλαρια και σοβαρη στηριξη του οπλου δυσκολα εχεις εικονα σε οπλα ελατηριου !!!!
Καταγράφηκε
ΜΠΕΦ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 496


« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 12:18:21 πμ »

73 για την ακριβεια.Θα ριξω το τχ200 αυριο απο την ιδια αποσταση να δουμε τι παιζει.
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 06:22:48 πμ »

Ειναι πολλα 71 μετρα χωρις μαξιλαρια και σοβαρη στηριξη του οπλου δυσκολα εχεις εικονα σε οπλα ελατηριου !!!!

Και παγκο να εχεις,και βαση,και καρεκλα  τα 71 μετρα ειναι παρα πολλα για αεροβολο ελατηριου.

Για να δεις τι κανει το οπλο σου και με επαναληψη, προτεινω τα 40 μετρα.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 07:30:34 πμ »

73 για την ακριβεια.Θα ριξω το τχ200 αυριο απο την ιδια αποσταση να δουμε τι παιζει.

Μιχαλη μπορει να μην παιζει και τιποτα,και να απογοητευτεις και με το ΤΧ.

Οι λογοι ειναι οι εξεις.Δεν περνουμε ποτε ενα οπλο απο κουτα και να το ριξουμε στα 73 μετρα,περιμενοντας να μας κανει τα κεφια.

Πρωτα θα κανουμε τα δικα του κεφια,καθαριζουμε την κανη,ριχνουμε 500 σφαιρακια για στρωσιμο δικο του και δικο μας(ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΚΑΝΔΑΛΗ)

Σε αυτη την διαδικασια ψαχνεις ποιο σφαιρακι αγαπαει η κανη του(δεν βαζουμε οτι εχουμε περισσευμα).

Του φοραμε ενα καλο οπτικο και παμε για γκρουπ.Δεν ειναι τυχαιο που ολοι σεταρουν στα 25 μετρα η 25 γιαρδες(23 μετρα περιπου)

Οταν το οπλο δεις οτι τα λεει στα 25(οτι κανει αριστα γκρουπ)δειλα ,δειλα ανεβαζεις και τα μετρα.

Το ποσα μετρα δεν ξερω,πανω απο 13.5 ποδολιβρα οπλα ελατηριου δεν εχω,και το μεγιστο που παιζω ειναι τα 50 μετρα,εκει μου κανουν και τα κεφια(γκρουπ-επαναληψη).Αυτα απο την δικη μου αεροβολικη εμπειρια. Χαμόγελο Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2013, 09:18:55 πμ από Christopher » Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
ΜΠΕΦ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 496


« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 09:07:44 πμ »

Τα ξερω αυτα Χριστοφορε και εχεις απολυτο δικιο.Απλα εγω νομιζα οτι και στα 70-75 μετρα ενα καλο ελατηριο θα κανει καλες συγκεντρωσεις του τυπου 3-4 ποντους αλλα μαλλον εχω λαθος.
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 09:16:48 πμ »

Μιχαλη,δυναμη και ευθυβολια ειναι σαν τον σκυλο με την γατα,ειναι δυσκολο να συν πορευτουν.

Καλα ελατηρια και με ακριβεια, ειναι τα 12αλιβρα γνωστα σε ολους hw-air arms,αλλα ξεχνας τα 75 μετρα.

Σε αυτα τα μετρα τα πρωτια τα εχουν τα pcp. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: