Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 11:10:24 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Σκεφτομαι να αγοράσω .... διόπτρα
Σελίδες: [1] 2 3   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Σκεφτομαι να αγοράσω .... διόπτρα
Αποστολέας Μήνυμα
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« στις: Ιούλιος 17, 2011, 10:52:00 μμ »

Και είμαι μεταξύ αυτής

http://www.hawkeoptics.com/global/riflescopes/sidewinder_tactical/index.php

και αυτής



Η μέν HAWKE έχει όλα εκείνα τα χαρακτιριστικά που μου κάνουν αλλά έχει 42mm φακό ενώ η MTC έχει μεγάλο φακό και zoom αλλά έχει πολύ χοντρό σταυρόνημα.
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 18, 2011, 08:27:40 μμ »

Σταμάτη είναι όντως ένα δίλημμα...και οι δύο είναι εξαιρετικές διόπτρες.
 Για τη Hawke δεν ξέρω και δεν την έχω πιάσει απο κοντά αλλά έχω διαβάσει τα καλύτερα. Ο μικρός φακός μη σε στεναχωρεί μιας και τα κρύσταλλα είναι πολύ καλά. Εξαιρετικός επίσης είναι και ο νηματόσταυρος.
Η mtc είναι επίσης φανταστικές. Πεντακάθαρες με ποιότητα super και τέλειο νηματόσταυρο. Σε αντίθεση με αυτό που λες, πως είναι χοντρός εμένα μου φαίνεται πάρα πολύ καλός. Έχω και τη viper και τη mamba light και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Καταγράφηκε
tieton
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 458



« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 18, 2011, 08:32:18 μμ »

Το scb σταυρονημα της mtc ειναι λιγο...χοντρουτσικο Μεγάλο χαμόγελο το amd ομως που εχουν οι taipan ειναι εξαιρετικο,ιδανικο για μεγαλες
αποστασεις οχι ομως για FT Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
thrass86
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1230



« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 18, 2011, 09:36:56 μμ »

Για δες και αυτην την προταση της NIKKO την Τargetmaster 6-24x56 η οποια ειναι για μενα ιδανικη και σαν φωτεινοτητα αλλα και νηματοσταυρο και μιλαμε παντα για τον FT .
http://www.nikkostirling.com/Content/Targetmaster.htm
Καταγράφηκε

Hammerli AR 20 FT 4,5 Nikko Targetmaster 10-50x 60 MD
Air Arms s510 sl 5,5 Konus M30 8.5-32x 52 MD
Bsa r-10 mkII SE 5,5 FSB MTC Taipan 6-24x 56 SCΒ
Βsa Scorpion SE 6,35 Nikko Targetmaster 6-24x 56 MD
http://www.youtube.com/watch?v=yXNfj5Zw8hU
http://www.youtube.com/watch?v=1yaj24Ttaak&feature=related
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 18, 2011, 09:50:11 μμ »

Για δες και αυτην την προταση της NIKKO την Τargetmaster 6-24x56 η οποια ειναι για μενα ιδανικη και σαν φωτεινοτητα αλλα και νηματοσταυρο και μιλαμε παντα για τον FT .
http://www.nikkostirling.com/Content/Targetmaster.htm

Θα την έχω κι αυτή κατα νού μια που το έφερε η κουβέντα, είδηκα ο FT νηματόσταυρος είναι ... χειρουργείο Χαμόγελο

Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
tieton
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 458



« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 19, 2011, 06:47:34 πμ »

Για δες και αυτην την προταση της NIKKO την Τargetmaster 6-24x56 η οποια ειναι για μενα ιδανικη και σαν φωτεινοτητα αλλα και νηματοσταυρο και μιλαμε παντα για τον FT .
http://www.nikkostirling.com/Content/Targetmaster.htm

Θα την έχω κι αυτή κατα νού μια που το έφερε η κουβέντα, είδηκα ο FT νηματόσταυρος είναι ... χειρουργείο Χαμόγελο


νηματοσταυρος...χειρουργειο ειναι μονο το fine cross hair Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
tassos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 378



« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 19, 2011, 09:54:49 πμ »


  Να πω και εγώ την γνώμη μου παιδιά. Δεν γνωρίζω πολλά από διόπτρες , ποιότητες κτλ.

  Σίγουρα κάποιος πρέπει πρώτα να καθορίσει το τι ζητά από  ένα τέτοιο σκοπευτικό και να κάνει τις επιλογές του.

  Ήθελα να γράψω για την ΝΙΚΚΟ που αναφέρθηκε με FT reticle. Eπειδή το ψώνιο μου είναι οι μακρυνές βολές  πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες  επιλογές γι αυτή τη δουλειά
  Ο φακός για μένα είναι επαρκώς φωτεινός και καθαρός , το σταυρόνημα πολύ λεπτό - αχνό , πάραλαξ στο πλάι , ρίχνω με μεγένθυνση χ10 και χ6 και χαακτηριστικό είναι πως με 16 ποδόλιβρες  που έχει τώρα  το 100άρι μου  ρίχνω χωρίς καμία επέμβαση στα turrets από 15 έως 190 μέτρα  απόσταση.
  Τό μοναδικό της μειονέκτημα  είναι το βάρος που είναι κοντά στο 1 κιλό. Αυτό δεν μπόρεσε  να σταθεί   εμπόδιο ανάμεσα σε μένα και  σε μια ίδια δεύτερη  που προμηθεύτηκα  πρόσφατα.
 
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 19, 2011, 07:37:10 μμ »

Αλήθεια Τάσσο, το κατοστάρι σου 4,5 είναι;

Για το R10 ( 12 ποδόλιβρα ) βέβαια νομίζω ότι κι ο 56άρης είναι λίγο υπερβολή από την άλλη πάλι μου αρέσει το "πληθωρικό" εύρος του 56mm φακού  Κλείσιμο ματιού 
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
tassos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 378



« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 19, 2011, 08:17:14 μμ »


  Σταμάτη , το 100άρι μου είναι 5.5άρι και ρίχνει τις  FTT 5.54 με   696-708  fps .
  Το σταυρόνημα έχει 3 σταυρούς  , τον πρώτο τον βάζω στα 40 μέτρα , ο δεύτερος πέφτει κοντά 51-52 μέτρα και ο τριτος βγαίνει κοντά στα 75 μέτρα και αυτά σε μεγένθυνση  χ 10. Τα 100 βγαίνουν με περίπου 4-4.5 dots κατω από τον τρίτ σταυρο και στο τέρμα κάτω dot δινει 165 μέτρα.

   Άλλάζοντας την μεγένθυνση στο χ6  η βολίδα φθάνει έως  τα 190 μέτρα. Τώρα  αν παίξεις και με τα κλικ των turrets  τότε φτάνει έως τα 200-210 μέτρα.
 
  Στο evanix μου που είναι στα 27 ποδόλιβρα  οι jsb heavy πάνε έως τα 260 μέτρα και όταν ήταν στα  41 ποδόλιβρα οι eley magnum έφταναν έως τα 360 μέτρα.
Καταγράφηκε
tassos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 378



« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 19, 2011, 08:23:51 μμ »


 Αν το  σταυρόνηνα  αυτό υπήρχε και σε μικρότερο φακό θα το προτιμούσα γιατί δεν χρειάζομαι μεγάλη μεγένθυνση  και θα γλίτωνα πολύ βάρος.
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 19, 2011, 08:24:50 μμ »


  Σταμάτη , το 100άρι μου είναι 5.5άρι και ρίχνει τις  FTT 5.54 με   696-708  fps .

Για .22 δεν είναι λίγο;

Παράθεση
  Το σταυρόνημα έχει 3 σταυρούς  , τον πρώτο τον βάζω στα 40 μέτρα , ο δεύτερος πέφτει κοντά 51-52 μέτρα και ο τριτος βγαίνει κοντά στα 75 μέτρα και αυτά σε μεγένθυνση  χ 10. Τα 100 βγαίνουν με περίπου 4-4.5 dots κατω από τον τρίτ σταυρο και στο τέρμα κάτω dot δινει 165 μέτρα.

ΜΑ οι κακρυνές βολές πάντα με μικρό σχετικά zoom γίνονται για να έχεις εύρος να υπολογίσεις αποκλίσεις. Εκτός κι αν έχεις κάνα τέρας ( Gunpower SSS ) οπότε εκεί αλλάζει το πράγμα Χαμόγελο

Παράθεση
   Άλλάζοντας την μεγένθυνση στο χ6  η βολίδα φθάνει έως  τα 190 μέτρα. Τώρα  αν παίξεις και με τα κλικ των turrets  τότε φτάνει έως τα 200-210 μέτρα.
 
  Στο evanix μου που είναι στα 27 ποδόλιβρα  οι jsb heavy πάνε έως τα 260 μέτρα και όταν ήταν στα  41 ποδόλιβρα οι eley magnum έφταναν έως τα 360 μέτρα.

Με βάζεις στην πρίζα κάποια στιγμή σχετικά κοντινή να δώ κι εγώ για κάνα κανόνι ( Gunpower SSS ) για τέτοιες και πιο ... μακρυνές βολές  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
tassos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 378



« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 19, 2011, 08:36:48 μμ »


  Το 75λιβρο   5.5  sss φίλου έστελνε τις  eley στα 400+ μέτρα με το ίδιο σκοπευτικό
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 19, 2011, 08:42:47 μμ »


  Το 75λιβρο   5.5  sss φίλου έστελνε τις  eley στα 400+ μέτρα με το ίδιο σκοπευτικό

Με φτιάχνεις  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ο κόνδορας είναι ένα από τα όπλα φετίχ μου  Σαρκασμός Σαρκασμός

Βέβαια εδώ Αθήνα δεν έχω χόρο για τέτοιες βολές, στο χωριό μου όμως ..........
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
tassos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 378



« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 19, 2011, 08:47:58 μμ »


  Το κακό είναι πως ξέρουμε και οι δύο κάποιον και  ενώ  εσύ είσαι στην Αθήνα  , αυτός  κάπου κοντά στο χωριό σου παίζει με τον κόνδορα σε ανάλογες αποστάσεις .  Μην σου πω οτι μπορεί να κάνει και σκοποβολή  στην απέναντι μεριά του ποταμού.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 19, 2011, 08:53:40 μμ »

Για δες και αυτην την προταση της NIKKO την Τargetmaster 6-24x56 η οποια ειναι για μενα ιδανικη και σαν φωτεινοτητα αλλα και νηματοσταυρο και μιλαμε παντα για τον FT .
http://www.nikkostirling.com/Content/Targetmaster.htm

Θα την έχω κι αυτή κατα νού μια που το έφερε η κουβέντα, είδηκα ο FT νηματόσταυρος είναι ... χειρουργείο Χαμόγελο


νηματοσταυρος...χειρουργειο ειναι μονο το fine cross hair Κλείσιμο ματιού

O νηματόσταυρος FT της Nikko Stirling είναι εξίσου, ίσως και λεπτότερος απο αυτόν της Mtc. Δεν είναι μόνο η Taipan καλή διόπτρα Κυριάκο....
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: